Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.07.2008, 18:14:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sfantul Iacov spune: "Ilie era un om cu slabiciuni asemenea noua, dar cu rugaciune s-a rugat sa nu ploua si nu a plouat trei ani si sase luni" (Iac. 5, 17). Ca si noi sa avem parte de o asa putere in rugaciune, sa luam aminte la aceasta invatatura a parintilor: "Cu neputinta este ca cineva sa-si vada chipul intr-o apa tulbure, si tot asa cu neputinta este ca cineva sa vada pe Dumnezeu la rugaciune, daca nu-si curata mintea de ganduri straine".
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.07.2008, 19:44:27
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

DA,si uite cum un om cu sabiciuni dar cu ravna mare pt cele sfinte a incuiat cerul cu rugaciunea,,,sa nu mai ploua.
Interesanta este afirmatia Paritelui Nicolae Tanase (http://www.crestinortodox.ro/predici-audio-mp3/parintele-nicolae-tanase/predica-sfantul-ilie-parintele-nicolae-tanase-audio-192.html) cum ca NU Dumnezeu a inchis cerul sa nu mai ploua ci Ilie. Dumnezeu din contra se straduia sa-l induioseze pe Ilie, scotandu-i in cale arsura pamantului si urmarile ei-adica oameni flamanzi, animale flamande. dar el nicicum nu se lasa induplecat.

Din fericire, acum il avem pe Iisus cu IUBIREA NEMARGINITA pt Aproapele (indiferent cat e de pacatos), pe langa ravna si iubirea lui Ilie pt Dumnezeu, pt. cele sfinte.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.07.2008, 22:46:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Da Constantin, pentru unii pare indrazneta afirmatia: Ilie a inchis cerul sa nu mai ploua. Dar prin unirea cu Dumnezeu, stim ca ajungi subiect al lucrarilor Sale. Cu alte cuvinte nu faci dupa voia ta, ci dupa voia ta prefacuta in voia Domnului. Cred ca asa trebuie sa intelegem acest verset: " Viu este Domnul Dumnezeul lui Israel inaintea Caruia slujesc eu; in acesti ani nu va fi nici roua, nici ploaie decat numai cand voi zice eu!" (III Regi 17, 1).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.07.2008, 11:35:04
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Asta inseamna de fapt indumnezeuirea Costel, sa te faci subiect al harului dumnezeiesc sau al lucrarilor necreate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.07.2008, 06:40:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pe langa Sf. Liturghie de la biserica, ce obiceiuri sunt de Sf. Ilie, ce se face in popor?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.07.2008, 12:32:38
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
pe langa Sf. Liturghie de la biserica, ce obiceiuri sunt de Sf. Ilie, ce se face in popor?

Exista un articol pe acest site.
http://www.crestinortodox.ro/datini-obiceiuri-superstitii/obiceiuri-sfantul-ilie-96346.html
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.07.2008, 13:53:34
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

De la articolul indicat de georgeval:), poate ar fi intersant sa lipesc aici evenimentele care au loc de Sfantul Ilie in unele zone mirifice...

20 iulie - Covasna
Nedeea mocaneasca "Sant Ilie la romani" - la care participa si un grup de traditii populare din judetul Sibiu.

20 iulie - Sacele
"Targul feciorilor de la Sacele" - manifestare traditionala ce se organizeaza anual de Sfantul Ilie

Tot la Sacele - Sarbatoarea mocanilor de Sant Ilie - sambata si duminica in preajma zilei de Sf. Ilie, in Poiana Angelescu

20 iulie - Polovragi
"Nedeea de la Polovragi" - manifestare etnofolclorica si targ anual.

20 iulie - Falticeni
"Sezatoarea" - spectacol folcloric ce se organizeaza de ziua Sfantului Ilie.

20 iulie - Bezdead, Gaesti
Targuri anuale ce se organizeaza de ziua Sfantului Ilie.

NEDÉIE = Petrecere campeneasca populara de origine pastorala organizata de obicei cu prilejul unei sarbatori sau al unui hram.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.07.2008, 20:40:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multumesc, george, am vazut azi articolul, a aparut si in newsletter-ul de azi.

da, c-tine, uite ca de fapt mi-am adus aminte si eu acum ca mergeam la Polovragi cu parintii, cand eram mica --- dar nu sunt sigura ca era de Sf. Ilie, stiu ca ii ziceau sarbatoarea liliacului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.07.2008, 07:08:55
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

vad ca anul asta Sf. Ilie a venit mai devreme, aici unde am stat citeva zile a traznit de ne-a luat curentul si a trebuit sa slujim Utrenia la lumina de lanterna insa mai tirziu si-a facut pomana cu noi si ne-a dat curentul la loc:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.07.2008, 07:21:45
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

nu stiu de ce dar acatistul Sf Ilie este preferatul meu...stiu ca nu este chiar cel mai des intilnit insa imi place partea repetativa cu

...si inaintemergator al celei de-a doua veniri ale lui Hriostos!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ilie The_Fallen Din Vechiul Testament 61 04.03.2016 20:03:55
Catedrala Sfantul Ilie din Bucuresti Eros10 Stiri, actualitati, anunturi 4 26.07.2013 15:36:54
Ilie, sfantul care aduce ploaia Iordache Adrian Intrebari utilizatori 7 21.07.2011 13:17:45
Manastirea Sfantul Prooroc Ilie din Toplita Mioara Intrebari utilizatori 0 03.02.2011 14:02:55
Sfantul prooroc Ilie Daniel777 Despre Biserica Ortodoxa in general 1 19.07.2010 23:09:20