Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 04.09.2007, 17:56:26
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
svovi: in privinta mandriei..punct ochi, punct lovit. Cu toate astea nu madria m-a indemnat.
poi eu doar te-am intrebat, e drept ca poate prea dur, dar acum stiu ce te-a indemnat.... ai tzinut minte ca e neserioasa.... poi la varsta ei..., daca imi aduc aminte cum eram eu, mai bine nu......... sau poate ca ai dreptate, o fi sub influentzele malefice ale NewAge-istilor, un fel de ecumenishti ultra-modernishti, iluminismul cu faza mare shi bobarnace pentru zapacire.... un fel de folosirea efectului de expunere indelungata la bec pentru orbire, cu invartirea shi lovirea de totzi peretzii shi obiectele, efect pe care il capata carabushii shi alte insecte, incat se prabushesc in iarba shi pot fi inhatzate mai ushor de broscutze... oricum crezi ca daca o hashai ne faci un bine? Dar lumina tot lumina, oricat ar incerca unii sa te omoare cu ea... e drept ca poate ca se aduna prea multzi tzantzari pe aici, printre care ma numar shi eu... incat prea sugem sangele forumului shi s-ar putea sa-l inbolnavim cu malarie..... sper sa nu existe astfel de interese....
Bine totushi ca nu suntem nici carabushi shi nici tzantzari. Si bine ca e voie sa scri ce vrei ca exista admin.... care mai taie cand se mai depasheshte masura.......
  #312  
Vechi 04.09.2007, 18:02:54
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Anca cred ca pe mine m-ai fi batut de-a dreptul... doar vazandu-ma..nemaifiind nevoie sa citesti ce scriu :D
  #313  
Vechi 04.09.2007, 18:20:43
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga urzicuta, imi pare rau de asemenea parere inobiectiva pe care o ai despre ceea ce gandesc despre tine. Nici nu se pune problema de "bataie". Poti sa spui sau poate oricine sa spuna ce vrea despre mine personal, dar nu despre Sfintele Scripturi, despre Sfintii Parinti sau despre biserica, preoti, calugari. Nu stiu daca ma intelegi. sunt anumite subiecte pe care nu accept sa le vad atinse nici cu un pai. In rest poti spune ce vrei, nu vei auzi ca reactionez. Ba da, la greseli gramaticale grave. Nici pe acestea nu le tolerez, desi am invatat sa ma mai abtin in acesta privinta.
Deci, urzicuta, nu am nimic cu tine, imi esti chiar simpatica, dar nu mai atinge unele subiecte, caci atunci cand o faci doare! Sa nu amestecam familia, cercul de prieteni, barfa din oras cu religia si tot ce e in legatura cu ea, caci poti sa ne smintesti si nu e cazul.
  #314  
Vechi 04.09.2007, 19:01:19
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

Maria iti recomand Danion Vasile, Reincarnarea, tu nici nu stii cu ce te joci si in ce te bagi, ala e satanism mascat, ti-o spun din exp ;)
  #315  
Vechi 04.09.2007, 20:03:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Felicitari Anca ! Felicitari Urzicuta pentru ca existisi, datorita tie ne intarim in credinta !
  #316  
Vechi 05.09.2007, 07:57:27
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu de ce dar am impresia ca Maria-Sofia doreste doar sa se joace cu nervii nostri. Observ un lucru, vine cate un eretic, arunca cate o vorba doua si noi "sarim?" sa ii aratam adevarul. E un gest foarte bun, un comportament demn de un crestin dar cred eu...:rolleyes:
Ca Maria si altii ca ea, NU vor sa fie convinsi. De fapt au venoit doar sa ne tulbure:cool:
Imi spunea parintele Arsenie acum 2 ani: Draga ii spui o data, de doua ori, daca nu intelege lasa-l si mergi la ale tale. Ca de vei continua rade diavolul de se prapadeste ca tu esti "teolog" in directia care vrea el. Nu cred ca vom reusi sa convingem un homosexual cu vorba ca e pacat, e cam greu..poate doar cu rugaciune.. Eu zic sa nu le mai dam satisfactie, sa le raspundem prin scrierile sfintilor parinti care fie vb intre noi le gasesc si pe net DACA VOR SA LE CAUTE:rolleyes:
Maiiii Maria -Sofia, stii ce astept eu? Sa vina vremea sa iti vezi pacatul cu ochii inimii...atunci vei varsa o mare de lacrimi si vei alerga la un CRESTIN ORTODOX sa te mangaie...sper sa nu fie prea tarziu.
Ma iertati Anca, Urzicuta, Veilur, Cristian dar sincer ma doare cand vad ca va cheltuiti banii stand pe net si incercand sa convingeti un om care Nu vrea sa fie convins.
jenica
  #317  
Vechi 05.09.2007, 08:49:39
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

despre care pacat vb?adik nu zic ca dpdv crestin sunt fara de pacate......dar nu am facut rau nimanui niciodata ,dimpotriva,sunt miloasa,poatea prea miloasa,iubesc oamenii,vreau sa ii ajut,ideile si modul in care percep credinta nu ma opresc sa urmez involuntar sfaturi care se regasesc si prin biblie care tin de relatiile cu semeni,si cred ca voi ajuta mai mult oamenii pastrandu-mi uzul ratiunii,decat dandu-le sfaturi fara o finalitate concreta de genul roaga-te,caieste-te,spovedeste-te.Ma rog asta e un forum nu zic ca voi ajutati oamenii doar asa,dar o doza de rationalism nu strica nicio data.
  #318  
Vechi 05.09.2007, 08:56:52
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Urzicuta: Ma intreb de ce unii au sufletul atat de secat incat nu vad decat jumatatea goala a paharului

Ultima data cand ne-a parasit Maria_Sofia, se dusese sa investigheze New Age. Acum a venit probabil sa ne "lumineze" cu ce a aflat pe acolo. De aici "jumatatea goala a paharului", caci mi se pare pierdere de timp. Am citit si rascitit de n ori aceleasi opinii pline de dispret exprimate fara retinere despre biserica si cultul crestin, care doar ne rapesc timpul. Dar sigur, celui care mai are timp valoros de pierdut nu-i voi sta in cale. Totusi nu as vrea sa transforme acest forum in loc de taclale. Pentru asta exista multe forumuri mult mai potrivite.

Sau...sa-l rugam pe Admin sa dea alt nume acestui forum...Glumesc, evident.
nu m-am dus sa investigez new ageul,m-am dus sa investighez zone pe care in mod normal nu le pot investiga in mod normal in timpul anului cat si pe Thomas Mann,dak acestea impreuna constituie new age,inseamna ca adera din ce in ce mai putin la miscare.
  #319  
Vechi 05.09.2007, 09:21:45
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi

Maria_Sofia, vad ca esti suparat pe dogme, dar daca vei zabovi, ai sa observi ca dogmele sunt chiar mai mult decat adevarul obijnuit caruia ii spunem noi adevar, adica sunt mai mari tocmai pentruca respectand dogmele ajungi la adevarurile de suflet care te desavarshesc....... shi ma mir cum nu pricepi ca cei care nu sufera biserica-ortodoxa si desavarshirea, transforma totul in dogma, adica intr-un adevar obligator de urmat dar fals, fatza de adevarul atat de adevarat pe care tzi-l releva patima... Dogma tocmai de aceea este mai mare decat adevarul respectiv fiindca ascultand si respectand dogma, nici nu vei pacatui dar si vei ajunge la adevarul de suflet dupa care sufletul tau are o nestavilita dorintza de cunoashtere..........

DOGMĂ, dogme, s.f. 1. Învătătură, teză etc. fundamentală a unei religii, obligatorie pentru adeptii ei, care nu poate fi supusă criticii si nu admite obiectii. 2. Teză, doctrină politică, stiintifică etc. considerată imuabilă si impusă ca adevăr incontestabil. – Din fr. dogme, lat. dogma.

probabil ca asha definesc totzi cei ce nu cunosc cunoasterea shi adevarul bisericesc, drept dogma, dar spunemi cum considerai daca ai fi copil ce itzi spune mama despre lucruri pe care nu le cunoshti, nu ca sunt dogme? sau pe vremuri daca cineva care a fost in Australia shi itzi spunea despre cangur, ca este ca un shobolan uriash si ca un iepure ce boxeaza si da cu ambele picioare din spate deodata, nu i-ai fi zis ca e nebun shi ca abereaza shi crede in dogme? Sau celorlaltzi care il cred pe respectivul care s-a intors din Australia nu ai fi zis ca-s nebuni, fiindca tu nu ai mai vazut asha ceva si nici nu poate exista o dihanie asha ciudata, sau despre alta dihanie.... Deci daca trensformi totul in dogme fara sa incerci sa le respectzi ca atunci vei vedea unde te duc la adevarul care ridica firea din starea de nedesavarshire, din starea de pacate shi patimi....... iar ce reusheste sa te scoata este mai mult decat constatarea simpla a adevarului ca te afli in noroi... foarte bine, esti in noroi, dar cum ieshi de acolo? CU DOGMA! CU CANONUL....:)

Nu te supara Ancah, si Maria_Sofia, iluminismul shi la noi a facut si mult bine nu numai rau.... dar cel rau nu sta degeaba shi mereu transforma lumina in intuneric shi intunericul in iluminism.... tzine de noi sa ne straduim shi sa nu ne lasam ca in inima noastra shi in ochiul nostru sa nu existe barna cea urat mirositoare cu care incercam sa scoatem paiele din ochisorii celor mult mai curatzi decat noi, shi buni...
Am trecut prin foarte multe etape ideologice,uneori influentata de puternica impresie a armonizarii depline a ceea ce am citit cu idei pe care le aveam dinnainte,sau cu stari aflate in hibernare,cu remuscari izolate,cu idealuri carora as fi vrut sa le dau glas.Asa ca la un momendat eram crestina pana la obsesie,imi facusem un model din personajul lui victor hugo jean valjean(prin cls a 5),incet incet m-am indepartat de lumea asta simtind ca nu imi ofera o completare fireasca a interiorului meu asa ca am devenit treptat fascinata de rau,de malefic,de o forma de satanism modern,m-am inscris acolo am citit eseurile lor,eram recunosc fascinata de "cultura" lor,pana cand am descoperit ca eseurile erau defapt citate fara gilimele dim mari scrieri adaptate ideii lor de libertate,ca avea si ei dogmele lor ca aveau aceeasi organizare ca si crestinii(nu ma refer la culturile rebele de satanism)ca erau ignoranti,si ca tot ce faceau era sa tradeze binele raului.Asa ca am ajuns la concluziza ca este un gunoI:dogme lipsite de originalitate,fanatism,ignoranta...NU nu este de mine.Asa ca am cazut in etape succesive marcate de anumite curente sau idei:obsesie pt mitul reintorceri vesnice,pt greci,pt scrierile sanscrite,pt pamteism,pt arta ,pt frumos,pt Faust...am avut momente in care am simtit ca il regasesc si pe dumnezeu,dar un dumnezeu mult schimbat dupa ce m-a cutremurat finalul romanului fratii karamazov,dar l-am pierdut din nou...descoperind existentialismul,doctrina care nu este dogma care le primeste pe toate celelalte,in care ma regasesc cu desavarsire...dar!nu ma opresc aici,nu am sa refuz nimic care va mai aduce o caramida,si nu ma voi crampona de nicio doctrina pt ca toate intr-o forma sau alta au dogme.Suntem victimele propriului eon.
  #320  
Vechi 05.09.2007, 09:24:08
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

dogmatic
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
ce este prostia asta cu feng shui? ingerul_pazitor Generalitati 29 07.10.2010 12:22:57