Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 28.01.2010, 21:20:40
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
In biblie nu scrie de natiuni, ci de neamuri (NT), semintii (VT).

Asa, si?
Cum vrei sa le numesti, sunt consecinte normale ale inmultirii oamenilor, nu creatii ale lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 28.01.2010, 22:09:29
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Asa, si?
Cum vrei sa le numesti, sunt consecinte normale ale inmultirii oamenilor, nu creatii ale lui Dumnezeu.
Poate ma lamuresti atunci, de ce sunt 12 semintii, nu nenumarate?
Reply With Quote
  #223  
Vechi 28.01.2010, 22:11:46
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar suntem de mult off-topic! Sa lasam spatiul pentru rugaciunile dedicate salvarii Romaniei, cum spune topicul.
Catisma disponibila : 17
Reply With Quote
  #224  
Vechi 28.01.2010, 22:16:05
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Corectura:
Catisma disponibila: catisma 16
Reply With Quote
  #225  
Vechi 28.01.2010, 22:58:14
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Corectura:
Catisma disponibila: catisma 16
Ramane valabil,daca nu o vrea nimeni,o citesc eu.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 29.01.2010, 01:06:45
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
@Omubun

Poate eu gresesc insa cum vad lucrurile arata asa:

In vremea cand eram eu foarte tanar si am descoperit (adaug: daca nu se intampla, poate n-as mai fi trait) ortodoxia, era asa clar trasat in societate cine erau "baietii buni" si cine erau "baietii rai" ca aproape nu existau discutii. Steinhardt a fost botezat "interconfesional" in puscarie, de un ortodox si un grecocatolic. Pastorul Wurmbrand a ramas luteran in inchisoare si a murit ortodox deunazi. Au fost atatea ridicari si caderi incat stiau toti un lucru: e razboi, e unul nemilos, nu e timp de palavrageala. Stiau si spuneau toti ca uciderea in inchisoare te face "cel mai" crestin, ca asta depaseste orice problema confesionala pentru ca nu poate nimeni sa urce la Hristos si sa spuna "da-l jos pe talharul de-a dreapta de langa Tine ca nu spune Crezul cum ne place noua". Parintele Cleopa a spus formidabil de bine ca nu exista un singur fel de marturisire, concordant cu ce spune Apostolul Ioan: sunt trei care marturisesc pe pamant: duhul (dreapta credinta), apa (ritualul) si sangele (martiriul) si acesti trei una sunt (si adaug eu: risc infricosator isi asuma cine judeca pe aproapele incercand sa desparta una de alta). Nu voi continua acum ca nu e vorba direct de asta.

In vremurile noi, neexistand un dusman comun, vizibil, mare, constrangator, multi oameni zelosi simt ca ar face ceva bun pentru marturisirea dreptei credinte dar nu exista o tinta. E vremea unei tinte mai interiorizate, cred eu, si a maximului discernamant inainte de a pune degetul si a zice "priviti, dusmanul". Asta e tot. Nu s-a schimbat ortodoxia. S-a schimbat razboiul. E bine ca exista zel sa discernem ce si cum. Ar fi mult mai rau sa nu mai existe.
Scuze, inorog, nici nu observasem replay-ul tau. Intre timp s-a scris mult, mult, si - as vrea sa cred - cu folos!... Iarta-ma de intarziere, te rog.
Sunt convins ca, in adancul sufletului tau, ti-ai creat ca si mine propria ta convingere si ai tendinta - ca si mine!! - sa tratezi cu superficialitate tot ce depaseste granita sistemului tau de evaluare. Din pacate viata e mult prea complexa si fiecare dintre noi reprezinta un punct de vedere acceptabil intr-un anumit complex de imprejurari. Sau, dimpotriva, fiecare face dovada clara ca e total deplasat in alt complex de imprejurari. E usor sa ne sustinem cu ostentatie propriile convingeri, dar ce ne facem cu cei din jur care au propriul rationament, au Ingerii lor pazitori carora le sunt credinciosi, au Duhul lor Sfant, care-i determina sa-si sustina propriile convingeri. Cine esti tu? Cine sunt eu? Cine e oricare dintre noi care incearca sa convinga ca el este infailibil? Razboiul actual (am mai spus-o) este cel dintre noi. Nu ne respectam, nu ne iubim, ne vanam si avem impresia falsa ca detinem Adevarul Absolut. Si, mai ales, vorbim... vorbe!... Imi arunc din cand in cand cate o privire pe acest forum (de altele nici nu mai spun!!) si vad multa risipa, multa disputa intre orgolii - de mule ori in numele credintei!... Ne rugam putin, dar vorbim cat cuprinde. Am renuntat la televizor, nu mai citim nici ziare, siguri fiind ca ne fac rau... Dar ne risipim harul duhului sfant vorbind... vorbe. Catre cine si in folosul cui?? Dumnezeu stie!! Din pacate nici eu nu fac exceptie... Sunt constient ca imi pierd mult prea mult timp pe internet, cand poate sunt lucruri mult mai importante pentru suflet, de realizat!

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
Exprimarile mele... pai, frate eu sunt medic si acum lucrez pe ambulanta. Sunt obisnuit sa tip, sa vorbesc autoritar, sa dau ordine, sa n-am pe nimeni deasupra mea ca sef cand sunt in exercitiul functiunii (afara de sefii care nu se vad, hehe). N-am zis ca-s sfant. Abia daca as incepe sa ma comport ca si cum as fi, dati-ma afara de aici pana nu iese ceva mai rau :)
Esti medic!... Dumnezeu sa te binecuvinteze si sa ai in suflet intotdeauna convingerea ca trebuie sa fii un om integru si nepartinitor, pentru ca - Doamne! - multe ispite va mai ies in cale si multi dintre voi se pierd pe drum. Cat despre faptul ca esti obisnuit "sa tipi" , poate ca trebuie sa mai "umbli" un pic la "ambient". "Vorba dulce, mult aduce!"

PS - N-as vrea sa te fi suparat. In general imi place cum gandesti si eu stiu ca, la nervi, si eu tip... Dar la sfaturi sunt... doxa!!
Reply With Quote
  #227  
Vechi 29.01.2010, 11:30:02
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Dar cine spune ca Dumnezeu a creat nationalitatile???? Dumnezeu ne-a creat fiinta umana, barbat si femeie, si nu mai mult, cred eu.

Adica poti sa spui ca Dumnezeu ingaduie existenta natiunii, dar nu cred ca a creat diferente care au dat nastere la suferinte enorme, pierderi de vieti, atrocitati.

Sigur ramai grec, romana, etc, dar nu mai conteaza! In Hristos toti suntem egali, fie romani, fie orice alt neam, ceea ce inseamna ca intr-o ecuatie natiunea nu schimba datele problemei cu nimic.
Cred ca la dimensiunea sufletului se adauga si faptul de a fi roman,este o ecuatie in care suntem implicati.....

Participam la mantuire si cu aceasta insusire,vrem nu vrem....
Gandim romaneste,gandim in limba romana....

Nu cred ca vom fi trasi la raspundere pentru Romania,cum se vehiculeaza pe acest topic,asta numai in cazuri de tradare,ma gandesc....

Dar ne mantuim in romana....

Spunem rugaciunile in romana....
Reply With Quote
  #228  
Vechi 29.01.2010, 11:43:51
FioreBianco's Avatar
FioreBianco FioreBianco is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Targoviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Smile Rugaciune si iar rugaciune..

Important e sa nu vorbim mult si sa facem putin. Tot ce trebuie sa facem e sa NE RUGAM PERMANENT. Dumnezeu ne ferește de rele!!

Dat fiind faptul că noi suntem oaspeți în această viață, trebuie să veghem permanent și treptat să alungăm obiceiurile rele și nefolositoare, înlocuindu-le cu cele care aduc mulțumire interioară.

Inima noastră trebuie să bată în ritmul rugaciunii neîncetate. Un mare sfânt zicea: "Neliniștit e sufletul meu până nu se va odihni întru Tine, Doamne!". Așa și noi, să nu avem liniște până ce nu ne vom odihni întru Domnul.

Iar în ce privește conducătorii României, nu trebuie sa-i judecăm, căci are cine să o facă. Mai degrabă să devenim proprii judecători și, cu părere de rău, să ne dorim schimbarea.

Dumnezeu ne iubește enorm! Doamne ajută!
Reply With Quote
  #229  
Vechi 29.01.2010, 11:53:35
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Sunt convins ca, in adancul sufletului tau, ti-ai creat ca si mine propria ta convingere si ai tendinta - ca si mine!! - sa tratezi cu superficialitate tot ce depaseste granita sistemului tau de evaluare."

E o exprimare cu alta forma pentru: traim vremuri pasnice fata de nenorocirile dinainte de 1990, nu exista constrangeri fatise pentru constiinta, nu exista razboi deschis si persecutii. Ca urmare, oamenii patesc mai mult sau mai putin ce s-a intamplat cu Israel cand au ajuns in pamantul fagaduintei si patriarhii care dusesera primele razboaie (Iosua) murisera si ei si generatia lor. Devin preocupati sa se instaleze maxim de bine in noua lor viata, sa-si sporeasca doza de confort si sa tina religia intr-un loc definit de un credincios occidental la modul ironic "Tatal Nostru care esti in ceruri, stai acolo si nu-ti baga nasul in ale noastre". Tabara rigorista, de partea ei, constata decaderea din niste obiceiuri si considera necesare semnale de alarma. Toata lumea are dreptate intr-un fel si n-are in altul. Si in vremea lui Iisus omul istoric elenistii iudei schimbasera niste obiceiuri si li se spunea cam ce se spune acum ecumenistilor, saducheii erau foarte aproape de pozitia unde se afla acum neoprotestantii, fariseii - de catolici, iar zelotii - de ultrarigoristi. Cine s-a salvat nu s-a salvat din cauza taberei si cine s-a pierdut nu s-a pierdut din cauza ei de asemenea. Iosif din Arimateea si Nicodim erau farisei. Multi din ucenici erau dintre elenisti, e evident pana si dupa nume. Zelotii au avut si ei partea lor. Dreptate atunci cand intr-adevar au cautat-o au avut TOTI. Nimic nou cu asta. Nu e nevoie de propriile convingeri, nici de ale altora. Daca esti atent, n-am propus nimic special. Nu cred ca s-a schimbat nimic in istorie asa de important incat sa necesite masuri extraordinare. Cred ca Iisus e acelasi "intre tabere" si e bun si ca general in razboi si ca medic si judecator in timp de pace. Asta e tot in ce ma priveste.
Reply With Quote
  #230  
Vechi 29.01.2010, 11:55:10
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FioreBianco Vezi mesajul
Important e sa nu vorbim mult si sa facem putin. Tot ce trebuie sa facem e sa NE RUGAM PERMANENT. Dumnezeu ne ferește de rele!!

Dat fiind faptul că noi suntem oaspeți în această viață, trebuie să veghem permanent și treptat să alungăm obiceiurile rele și nefolositoare, înlocuindu-le cu cele care aduc mulțumire interioară.

Inima noastră trebuie să bată în ritmul rugaciunii neîncetate. Un mare sfânt zicea: "Neliniștit e sufletul meu până nu se va odihni întru Tine, Doamne!". Așa și noi, să nu avem liniște până ce nu ne vom odihni întru Domnul.

Iar în ce privește conducătorii României, nu trebuie sa-i judecăm, căci are cine să o facă. Mai degrabă să devenim proprii judecători și, cu părere de rău, să ne dorim schimbarea.

Dumnezeu ne iubește enorm! Doamne ajută!
Ce spui tu e adevarat...Insa cati oameni au ajuns sa se roage permanent?! Tu te rogi asa?

Eu spun ca pe langa adevarurile care se vehiculeaza prin carti,si pe care acum avem de unde sa le citim,trebuiesc mai ales sfaturi practice...

Inainte era de ajuns un povatuitor duhovnicesc care te indruma...Acum e foarte greu sa te indrumi din carti,cand exemplele din jurul tau sunt toate negative...

Cu a doua parte a mesajului sunt de acord....dar cu inima care trebuie sa bata in ritmul rugaciunii neincetate....sa ne spui si noua cand ai ajuns la o asemenea insusire...

Pe conducatori nu trebuie sa-i judecam prea aspru,completez eu,si daca tot ii avem sa ne rugam pentru ei,urmand exemplul Bisericii...

Insa e de dorit un conducator crestin ortodox,daca asta va fi posibil vreodata...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Salvati Copenhaga! andreicozia Generalitati 7 03.01.2010 04:45:16
salvati o viata andreicosminus Umanitare 0 30.12.2009 17:57:32
SOS!Salvati viata unui copil nou-nascut! heaven Umanitare 8 10.09.2009 21:13:19
Salvati Iconostasul de la Cotroceni simona76 Stiri, actualitati, anunturi 1 26.03.2009 09:56:37
salvati un suflet bm Generalitati 18 02.09.2007 15:10:53