Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.02.2010, 23:20:39
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Solicitarea Ligii Scriitorilor din România, care nu reprezintă o noutate, se adaugă numeroaselor alte propuneri aflate pe agenda de lucru a Comisiei de Canonizare a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, trecerea în rândul sfinților realizându-se în urma unui proces îndelungat, care impune o cercetare amănunțită și respectarea unor criterii riguroase (credință ortodoxă mărturisită public, sfințenia vieții și evlavia populară etc.)

ma bucur ca au spus de evlavia populara..
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.02.2010, 23:33:55
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Solicitarea Ligii Scriitorilor din România, care nu reprezintă o noutate, se adaugă numeroaselor alte propuneri ..............

ma bucur ca au spus de evlavia populara..
:))) Ditamai scriitorii...si nu inteleg sensul cuvintului evlavie. Hai ca aproape ca ma tavalesc pe jos de ris. Nu-mi vine sa cred ca au afirmat asa ceva!

Am ajuns chiar rau de tot daca si scriitorii romani au inceput sa confunde cuvintul EVALVIE cu APRECIERE( ex: scriitor apreciat si iubit DE POPOR)

Poporul are evlavie pentru Eminescu!.... hahahahaha!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.02.2010, 23:36:58
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

nu am spus asta si nici nu se referea comunicatul la asta. se spunea de evlavie populara IN GENERAL, si m-am bucurat ca este macar pomenita. eu ma refeream la sfintii din inchisori, ca toata lumea zice azi sa nu ne rugam lor, ca nu sunt canonizati, si uite ca tocmai patriarhia spune de EVLAVIA POPULARA CA MOTIV PENTRU CANONIZARE. pentru Eminescu, ai dreptate, nu exista evlavie populara. il cinstim ca mare poet, uneori crestin, alteori nu. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.02.2010, 23:38:27
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Noi nu avem cum sa stim dar poate ca sifilisul de care a murit in sanatoriul din Viena l-a smerit pina-n punctul de transformare miraculoasa a fiintei lui, mai stii?

Pe cind icoana lui?
Pe a lui Jiji deja am vazut-o cind am trecut pe la Maglavit
Stind la coada la o librarie am auzit o discutie in spatele meu din care reiesea ca Eminescu nu a murit nici de sifilis si mai ales nici la sanatoriul din Viena(Oberdoblich ). Sa fi fost o gluma ?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.02.2010, 23:43:34
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Stind la coada la o librarie am auzit o discutie in spatele meu din care reiesea ca Eminescu nu a murit nici de sifilis si mai ales nici la sanatoriul din Viena(Oberdoblich ). Sa fi fost o gluma ?
Vreau sa te intreb ceva:
Oare cei care discutau aveau si dovezi palpabile pentru ceea ce sustineau si le aveau cu ei acolo sau doar erau Neo-patrioti?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.02.2010, 23:45:51
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Vreau sa te intreb ceva:
Oare cei care discutau aveau si dovezi palpabile pentru ceea ce sustineau si le aveau cu ei acolo sau doar erau Neo-patrioti?
Din partea mea ,pt. tine : pace si multa bucurie !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.02.2010, 23:55:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Din partea mea ,pt. tine : pace si multa bucurie !
Iti multumesc ca te gindesti si la mine , la un pacatos ce sunt. Multumesc, si tie la fel!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.02.2010, 13:16:05
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Ca om de cultura , poet , scriitor si nationalist, tot respectul pentru Eminescu, opera sa este incantatoare si frumoasa.A fost unul dintre cei mai mari poeti ai lumii.Insa ca viata personala eu stiu ca Eminescu s-a incurcat cu multe femei si a murit de sifilis.Tot respectul nu cred ca dupa criteriul asta poate fi canonizat sfant, sau numit sfant, insa ca om de literatura scrierile sale pot fi metaforizate sacre, prin prisma frumusetii lor.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.02.2010, 13:42:37
FioreBianco's Avatar
FioreBianco FioreBianco is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Targoviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit Sa lasam Sfantul Sinod sa decida..

Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane se intruneste si analizeaza cu mare atentie viata lui Eminescu, in functie de faptele sale, si - in urma deliberarii de catre Duhul Sfant - va anunta daca va fi canonizat sau nu.

In opinia mea, Mihai Eminescu merita canonizat, caci a fost un crestin adevarat si a suferit martiriul.
__________________
Prin acest semn vom invinge!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.02.2010, 13:52:26
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FioreBianco Vezi mesajul
Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane se intruneste si analizeaza cu mare atentie viata lui Eminescu, in functie de faptele sale, si - in urma deliberarii de catre Duhul Sfant - va anunta daca va fi canonizat sau nu.

In opinia mea, Mihai Eminescu merita canonizat, caci a fost un crestin adevarat si a suferit martiriul.

Sfantul Sinod nu se intalneste sa discute canonizarea lui Eminescu, daca citesti comunicatul patriarhiei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EMINESCU saccsiv Generalitati 79 14.01.2013 10:52:02
Crestinismul lui Eminescu Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 29 30.01.2010 15:38:33
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
EMINESCU Gratiela20 Generalitati 0 21.03.2008 12:41:45
Mihai Eminescu - 157 silverstar Generalitati 8 15.01.2007 18:18:59