Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.02.2010, 13:59:20
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

eu cred ca Eminescu este un poet exceptional. Cum spunea Dan Puric - cum sa treci peste Eminescu cand la Eminescu abia daca ajungi? a fost un om care a spus lucrurilor pe nume, a avut dragoste pentru neamul acesta, a spus ca Biserica este MAMA NEAMULUI ROMANESC. a fost prigonit de cei din vremea lui, chiar si de catre cei apropiati (vezi Titu Maiorescu). unii spun ca a fost chiar omorat. asta nu o stiu, e posibil, dar nu ma pronunt... insa trebuie sa ne dam seama ca daca il trecem in randul Sfintilor pe poetul nostru national, insasi poezia lui va fi primul reper. Si daca ne aplecam asupra poeziei vom vedea ca exista unele poezii frumoase, chiar cu continut crestin, insa majoritatea sunt poezii care exprima stari de melancolie, deznadejde, unele chiar de inaltare a sinelui (vezi conditia omului de geniu). nu vreau sa ii judec poeziile, caci imi plac, insa nu toate pot fi un reper de SFINTENIE.
in acelasi timp, cine stie ce avea Eminescu in sufletul lui atunci cand a trecut la Domnul?...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.02.2010, 14:12:55
FioreBianco's Avatar
FioreBianco FioreBianco is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Targoviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sfantul Sinod nu se intalneste sa discute canonizarea lui Eminescu, daca citesti comunicatul patriarhiei.
E adevarat, dar daca ar face-o, ar aplica strategia care am enuntat-o mai sus.
__________________
Prin acest semn vom invinge!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.02.2010, 14:21:20
FioreBianco's Avatar
FioreBianco FioreBianco is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Targoviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
eu cred ca Eminescu este un poet exceptional. Cum spunea Dan Puric - cum sa treci peste Eminescu cand la Eminescu abia daca ajungi? a fost un om care a spus lucrurilor pe nume, a avut dragoste pentru neamul acesta, a spus ca Biserica este MAMA NEAMULUI ROMANESC. a fost prigonit de cei din vremea lui, chiar si de catre cei apropiati (vezi Titu Maiorescu). unii spun ca a fost chiar omorat. asta nu o stiu, e posibil, dar nu ma pronunt... insa trebuie sa ne dam seama ca daca il trecem in randul Sfintilor pe poetul nostru national, insasi poezia lui va fi primul reper. Si daca ne aplecam asupra poeziei vom vedea ca exista unele poezii frumoase, chiar cu continut crestin, insa majoritatea sunt poezii care exprima stari de melancolie, deznadejde, unele chiar de inaltare a sinelui (vezi conditia omului de geniu). nu vreau sa ii judec poeziile, caci imi plac, insa nu toate pot fi un reper de SFINTENIE.
in acelasi timp, cine stie ce avea Eminescu in sufletul lui atunci cand a trecut la Domnul?...
Perfect adevarat. Mare e Puric si bine a zis. Eminescu merita canonizarea! Se spune ca pt aceasta, trebuie sa indeplinesti 3 MARI CONDITII: 1. Sa fii un bun crestin (CREDINTA); 2. Sa iubesti APROAPELE (vezi toate poeziile sale - izvor nesecat de DRAGOSTE); 3. Sa fii un bun PATRIOT (lucru care s-a vazut, si care i-a atras, din pacate, moartea).

Mihai Eminescu se regaseste in toate aceste 3 conditii, daca putem sa le numim asa. In rest, tot ce a fost rau in Eminescu a fost neutralizat de insasi viata si activitatea sa.
__________________
Prin acest semn vom invinge!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 04.02.2010, 14:23:46
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FioreBianco Vezi mesajul
Perfect adevarat. Mare e Puric si bine a zis. Eminescu merita canonizarea! Se spune ca pt aceasta, trebuie sa indeplinesti 3 MARI CONDITII: 1. Sa fii un bun crestin (CREDINTA); 2. Sa iubesti APROAPELE (vezi toate poeziile sale - izvor nesecat de DRAGOSTE); 3. Sa fii un bun PATRIOT (lucru care s-a vazut, si care i-a atras, din pacate, moartea).

Mihai Eminescu se regaseste in toate aceste 3 conditii, daca putem sa le numim asa. In rest, tot ce a fost rau in Eminescu a fost neutralizat de insasi viata si activitatea sa.
Nu merita canonizarea.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 04.02.2010, 14:31:25
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FioreBianco Vezi mesajul
Perfect adevarat. Mare e Puric si bine a zis. Eminescu merita canonizarea! Se spune ca pt aceasta, trebuie sa indeplinesti 3 MARI CONDITII: 1. Sa fii un bun crestin (CREDINTA); 2. Sa iubesti APROAPELE (vezi toate poeziile sale - izvor nesecat de DRAGOSTE); 3. Sa fii un bun PATRIOT (lucru care s-a vazut, si care i-a atras, din pacate, moartea).

Mihai Eminescu se regaseste in toate aceste 3 conditii, daca putem sa le numim asa. In rest, tot ce a fost rau in Eminescu a fost neutralizat de insasi viata si activitatea sa.
Pai in primul rand nu credinta, ci marturisirea credintei este criteriul de sfintenie. Altfel, toti se pare ca au credinta. Important e sa marturisesti credinta dreapta, nu ca "ai tu o credinta in suflet".

Uite, de exmplu mie imi inspira multa sfintenie aceasta marturisire publica a lui Eminescu:

"Cum nu vii tu, Țepeș doamne, ca punând mâna pe ei,
Să-i împarți în două cete: în smintiți și în mișei,
Și în două temniți large cu de-a sila să-i aduni,
Să dai foc la pușcărie și la casa de nebuni!"


As vrea sa vad marturisiri similare de la Sfintii Parinti. Dar ce sa vezi, nu prea gasesti.

Poate Eminescu e sfant. Dar nu toti sfintii sunt canonizati (nici chiar cei evidenti - sic)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 04.02.2010, 14:32:47
FioreBianco's Avatar
FioreBianco FioreBianco is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Targoviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu merita canonizarea.
E doar o opinie... noi ne dam aici cu parerea, insa trebuie analizata bine viata poetului.
__________________
Prin acest semn vom invinge!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 04.02.2010, 14:40:34
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FioreBianco Vezi mesajul
E doar o opinie... noi ne dam aici cu parerea, insa trebuie analizata bine viata poetului.
Chiar viata lui din cate am auzit eu, nu-i atesta canonizarea.Insusi cauza mortii lui a fost sifilis, o boala de transmisie sexuala.Din cate stiu nu era insurat.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.02.2010, 14:54:07
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Pai in primul rand nu credinta, ci marturisirea credintei este criteriul de sfintenie. Altfel, toti se pare ca au credinta. Important e sa marturisesti credinta dreapta, nu ca "ai tu o credinta in suflet".

Uite, de exmplu mie imi inspira multa sfintenie aceasta marturisire publica a lui Eminescu:

"Cum nu vii tu, Țepeș doamne, ca punând mâna pe ei,
Să-i împarți în două cete: în smintiți și în mișei,
Și în două temniți large cu de-a sila să-i aduni,
Să dai foc la pușcărie și la casa de nebuni!"

As vrea sa vad marturisiri similare de la Sfintii Parinti. Dar ce sa vezi, nu prea gasesti.

Poate Eminescu e sfant. Dar nu toti sfintii sunt canonizati (nici chiar cei evidenti - sic)
Poate fi cineva sfânt dacă nu crede în religie,în viața veșnică?

"Religia o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece în jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranța de răsplată,
După ce-amar munciră-ți mizeri viața toată,
Ați mai purta osânda ca vita de la plug?
...
Și de-ntrebați atuncea,vouă ce vă rămâne?
Munca dn care dânșii se âmbată de plăceri.
Robia viața toată,lacrimi pe-o neagră pâine,
Copilelor pătate mizeria-n rușine...
Ei tot și voi nimica;ei cerul voi dureri!
...
Zdrobiți orânduiala cea crudă și nedreaptă,
Ce lumea o împarte în mizeri și bogați!
Atunci când după moarte răsplată nu v-așteaptă..." (Împărat și proletar)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.02.2010, 14:59:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Chiar viata lui din cate am auzit eu, nu-i atesta canonizarea.Insusi cauza mortii lui a fost sifilis, o boala de transmisie sexuala.Din cate stiu nu era insurat.
Dupa ce ca l-au omorat, ticalosii au lansat si zvonuri denigrante debitate de capetele lor sifilitice si corupte. Daca intrebi un elev sa zica ceva despre Eminescu, asta iti va spune la inceput, iar daca il rogi sa recite doua versuri, iti va raspunde: "Tu esti Mircea?"......

- Ma, da' eu am auzit ca Eminescu a fost un prost si un nebun.
- Da ua. Un sifilitic.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.02.2010, 15:03:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Poate fi cineva sfânt dacă nu crede în religie,în viața veșnică?

"Religia o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece în jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranța de răsplată,
După ce-amar munciră-ți mizeri viața toată,
Ați mai purta osânda ca vita de la plug?
...
Și de-ntrebați atuncea,vouă ce vă rămâne?
Munca dn care dânșii se âmbată de plăceri.
Robia viața toată,lacrimi pe-o neagră pâine,
Copilelor pătate mizeria-n rușine...
Ei tot și voi nimica;ei cerul voi dureri!
...
Zdrobiți orânduiala cea crudă și nedreaptă,
Ce lumea o împarte în mizeri și bogați!
Atunci când după moarte răsplată nu v-așteaptă..." (Împărat și proletar)
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...4&postcount=23
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...1&postcount=24
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EMINESCU saccsiv Generalitati 79 14.01.2013 10:52:02
Crestinismul lui Eminescu Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 29 30.01.2010 15:38:33
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
EMINESCU Gratiela20 Generalitati 0 21.03.2008 12:41:45
Mihai Eminescu - 157 silverstar Generalitati 8 15.01.2007 18:18:59