Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 21.07.2011, 15:38:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
nu vad cum crestinismul este o religie a dragostei daca asta presupui... eu sunt Hristos si daca nu credeti in mine va voi pedepsi in vecii veciilor in Iad, in gheena, gunoi, unde viermii nu dorm, unde e intuneric, unde focul nu se stinge si unde e scrasnirea dintilor...
E doar pentru ca nu ai inteles. Nu Iisus te pedepseste, ci tu sau noi oamenii. De exemplu daca te duci la doctor si iti spune sa iei medicamentele alea ca altfel mori inseamna ca doctorul te ajuta sau te pedepseste?
La fel face si Mnatuitorul, spune sa facem cum a spus El, ca altfel vom muri si nu vor avea viata vesnica. Dra vezi cum omul din mandrie spune de ce sa ascult eu ce spune Mantuitorul sau Biserica, nu sunt eu destul de destept? Am eu o logica mult mai buna. Si adtfel face ce stie el, se indeparteaza de Dumnezeu si nu mi are nicio sansa.
Dumnezeu incearca tot timpul sa ne ajute, ca sa nu cadem si sa ajungem in Iad la sfarsit. Dar omul isi inchide inima si intelegerea si nu exista decat o cale, sa deschida omul poarta dinauntru. De aceea srei "Stau la usa si bat". Daca omul nu deschide s-a terminat si nu poate ajunge in Rai.
Reply With Quote
  #422  
Vechi 21.07.2011, 15:43:06
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu , nu Iisus nu pedepsește...Cum ar și putea , cînd e exponent al iubirii totale si profunde...Dar permite plata greșelilor, acestea fiind de fapt lecții din care trebuie să învățăm...
Reply With Quote
  #423  
Vechi 21.07.2011, 15:45:49
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

Nici n+am susținut că doar mintea....citește atent și prinde sensul....
Reply With Quote
  #424  
Vechi 21.07.2011, 15:48:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Si apropos de Har, Catalin, daca eu iti spun ca febra trece cu paracetamol, nu inseamna ca trebuie sa te contrazici in necunostinta de cauza cu unul care ia aspirina pentru febra. Domnul nu a venit doar pentru ortodocsi ci pentru toata omenirea, asa ca Ortodoxia nu este Calea ci este un mod de a merge pe Cale, Calea fiind Iisus. Ortodoxia este un mod, dar mai sunt si altele. Pe Cale se poate merge cu o masina, dar si cu o bicicleta. Ortodoxia este mai eficace ca si metoda, ca si mijloc de a merge pe Cale, dar nu-i unicul.
Adriana, credinta ta este o imbinare a iudaismului cu filosofia si logica ta. Nu stiu daca ai inteles de ce ii spunem lui Iisus numele de Mantuitorul. Spui ca prin si doar prin fapte se vor mantui oamneii, adica prin Lege. Ii spunem Mantuitorul pentru ca doar El a adus mantuirea. Tu spui acolo ca sunt mai multe cai, care poarta denumirea de cale, fiecare cu reteta sa. Filozofia ta, de ce sa ne batem noi capul cu ea?
Reply With Quote
  #425  
Vechi 21.07.2011, 16:04:05
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cipri85 Vezi mesajul
Mintea, ratiunea singura nu e in stare sa inteleaga adevarul de credinta expus in Biblie. Aceasta e o conceptie gresita, pur protestanta unde fiecare interpreteaza Biblia dupa propria gandire, dupa propriile neputinte, preconceptii, si priviti rezulatul: cateva mii de confesiuni protestante si neoprotestante.
Eu nu asa am perceput mesajul dansei referitor la “talantii mintii” , adica nu pledeaza exclusiv pentru ratiunea logica, caci evident ca pentru a-L cunoaste pe Dumnezeu trebuie sa treci dincolo de planul ratiunii, sa accezi in planul supralogicului, Crestinismul fiind eminamente spiritualizat. Ma repet, in scrierile Sfintilor Parinti descoperim mentalitatea unei sprititualitati implinite si verticalizata spre lumina cereasca a cunostiintei, deci refuzul de a le citi, constitue, din punctul meu de vedere, o carenta in educatia spirituala a crestinului.

Last edited by ioanna; 21.07.2011 at 16:06:27.
Reply With Quote
  #426  
Vechi 21.07.2011, 16:13:51
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Spinoza a fost exclus din religia iudaica pentru conceptiile sale panteiste. El credea in panteism (sau un fel de panteism). In panteism divinitatea e un feld e energie, substanta universala din care sunt facute toate lucrurile si e o conceptie din religiile orientale (taoism, budism, etc.).
Si ce vrei sa spui cu asta, ca nu inteleg?
Reply With Quote
  #427  
Vechi 21.07.2011, 16:16:54
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru ca avem revelatia unde chiar Dumnezeu ne spune toate acestea. Pe langa revelatie si nenumarate viziuni ale sfintilor, ceea ce nu stii tu pentru ca nu esti practicant si nu citesti literatura ortodoxa e ca nu avem doar Sfanta scriptura in care ni s-a spus acum 2000 de ani ceva, ci tot timpul sunt minuni, tot timpul vedem prezenta lui Dumnezeu. De exemplu ceea ce poti vedea si tu, Lumina de la Ierusalim din fiecare an.
Asta afirma toate religiile care are dreptate pana la urma?
Apropo de minunea de la ierusalim, ai auzit de fosfor alb?
Reply With Quote
  #428  
Vechi 21.07.2011, 16:18:19
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Pe mine filozofia nu ma intereseaza. Religia ortodoxa, da!
Eh, nimeni nu-i perfect
Reply With Quote
  #429  
Vechi 21.07.2011, 16:22:15
cipri85 cipri85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Daca dvs. rastalmaciti ceea ce zic din neputinta de a intelege cum ati facut in aceasta postare, nu-i vina mea.
Asa ca inainte de a lua pe cineva la rost, intrebati-va mai intai pe dvs. daca i-ati inteles bine cuvintele.
Daca nu am gresit la copiere, replica ta a fost aceasta:
Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Ba chiar si portile Iadului au fost deschise si oamenii eliberati de acolo.
Presupun ca nu se poate pune smnul egal intre 'oamenii' si 'dreptii'. Ma insel? Nu cred. Ai afirmat clar ca oamenii care sa gaseau in Iad au fost elberati. N-ai afirmat ca au fost eliberati dreptii, nici ca au fost elberati doar o parte ne specificand criteriul.

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
doar acestia sunt scutiti de Judecata, restul insa vor merge la Judecata si abia apoi vor putea intra in Imparatie daca Domnul ii va socoti printre oile de la dreapta Sa. Eu ma limitez la ceea ce spune Biblia. Punct.
Din pacate nu-i punct. Te cam limitezi la ce ai inteles tu din Biblie. La judecata finala vor fi judecati toti oamenii, fie ca au fost drepti sau pacatosi. Daca nu stiai exista doua judecati: cea particulara imediat dupa moarte care stabileste o stare temporara a sufletului in Rai(Biserica biruitoare) sau in Iad. Intre judecata particulara si cea finala(inclusiv) sufletul poate 'sa castige' o stare mai 'privilegiata' ca raspuns la rugaciunile Bisericii(luptatoare, cea de pe Pamant) sau a milosteniilor si rugaciunilor urmasilor. Ca urmare conteaza foarte mult ce lasi dupa tine la moarte: educatia ce ai dat-o copiilor, sau fapte ce ar putea sa influenteze pe altii in rau sau in bine. De exemplu: cineva a scris o carte duhovniceasca si dupa moartea respectivului aceasta este citita de diversi care se folosesc, facand astfel pasi pe calea ce merge spre Dumnezeu. Cum Dumnezeu nu lasa nimic ne rasplatit fii sigura ca autorul cartii va avea numai de castigat si i se 'vor acoperi multime de pacate'. [/quote]
Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Cat despre moralitatea de care vorbeati inainte aruncand cu pietre in Islam, spuneti-mi si mie, este moral in crestinism sa se spuna ca sclavii sa ramana supusi stapanilor (ap. Pavel, este moral ca unii sa fie numiti "Tata" (in romaneste "parinte&quot acolo unde Iisus a zis sa numim pe nimeni Tata decat pe cel ceresc,
Pavel ne-a indemnat la supunere fata de stapanire si nu a facut apologia sclaviei pe care o considera nedreapta. Acelasi indemn ni-l da si Mantuitorul(sa dam cezarului ce e a cezarului si lui Dumnezeu ce e a lui Dumnezeu). Mantuitorul a invatat ca in El, in Hristos toti suntem egali: si bogatu dar si saracu, si stapanul dar si robul, la fel si iudeul sau elinul... Citeste Faptele si Episolele Apostolilor unde vei afla ca dupa botez stapanii isi eliberau sclavii si ii considerau egali cu ei traind sub acelasi acoperis ca o mare familie. Vei mai afla de asemenea ca in comunitatile crestine era o dragoste frateasca asemanator cu cea din manastirile ce respecta regulamentele monahale. Vei afla ca mancau aceeasi mancare si saracu si bogatu(care-si deschidea punga) imbracau cam aceleasi haine. N-ai sa geaseti astfel de exemple in celelate religii ci dimpotriva vei afla un egoism exacerbat, lacomie, nedrepate.
Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
vedeti si exemplele manastirilor ortodoxe care aveau sclavi pe tigani
Daca asa ceva s-a intamplat e regretabil reprezentand o abatere grava de la invataturile crestine care condamna sclavia. Fiecare ne vom lua plata, la fel si cei responsabili pentru folosirea tiganilor pe post de sclavi. Fiecare padure isi are uscaturile ei; la fel si in biserica exista mladite ale viei(Hristos) care nu aduc roade. Dupa cum spune Hristos acestea sunt taiate de catre Tatal si aruncate in foc(Iad). Din fericire avem vita(Hristos) si mladitele care aduc roada.

Spre deosebire in celelalte religii separatismul, sistemul de caste, sclavia , nedreptatea sociala, egoismul sunt incurajata chiar prin invatatura de credinta. Diferenta ca de la cer la Pamant, nu crezi?
Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
este moral ca unii sa se considere mai mari peste ceilalti in conditiile in care Hristos a spus ca cel ce vrea sa fie mai mare peste altii, sa se faca pe sine mic si sa le slujeasca lor, dand exemplu El insusi care nu numai ca s-a facut om renuntant la maretia ce i se cuvenea in calitate de Dumnezeu, dar s-a facut pe sine cel mai umil dintre oameni spaland picioarele apostolilor si incasand palme, scuipat si moarte de la cei pentru care El crease mai inainte intreaga lume.
Nu este moral ca cineva sa se considere mai presus decat ceilalti. Biserica lui Hristos condamna mandria, slava desarta si indrepatatirea de sine. Dupa cum bine ai abservat Hristos(prototipul arhiereului al preotului) ne-a dat exemplul ce trebuie urmat. Dar in acelasi timp Hristos ne indeana sa pretuim valoarea, sfintenia, si Harul Sfintitor. Exemplul Mantuitorului trebuie urmat si de preotii si arhiereii nostri, acestia trebuie sa fie constienti ca misiunea lor e una de slujire a aproapelui. Iar noi mirenii ar trebui sa privim la cinstirea pe care apostolii au adus-o lui Hristos, sa luam aminte, si sa acordam cinstirea care se cuvine harului pe care preotii si arhiereii nostri l-au primit prin punerea mainilor. Nu ca oameni trebuie sa-i cinstim ci ca slujitori ai lui Hristos in care prin Sf. Taina a hirotoniei s-a salasluit Harul, Puterea de a aduce Jertfa cea fara de sange sau Sf Litughie.
Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Asta doar pentru a-ti spune ca oamenii sunt cei care practica gresit religia. Conform Coranului, islamistii nu au voie sa ucida crestinii. Singura ucidere permisa este a musulmanilor care se fac vinovati de apostazie, ori asta a cunoscut si crestinatatea prin faimoasa Inchizitie.
Pune mana si citeste Coranul si ai sa te convingi. Pe langa situatia expusa de tine ar mai fi uciderea femeilor infidele, dar si a necredinciosilor, a celor care nu accepta adevarurile sfinte ale islamului. Un crestin care indemnat sa accepte islamul da inapoi, refuza este vrednic de moarte.
Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Si crestinii au ucis pe altii doar pentru vina de a nu le impartasi convingerile, asta nu inseamna ca Iisus a indemnat vreodata la asa ceva!
[/quote] Draga daca crestinii au ucis pentru credinta e problema lor. Vor plati pentru asta cu varf si indesat. Dar din fericire ortodocsii nu au facut-o. Au urmat Manuitorului si apostolilor lasandu-se batjocoriti si chiar ucisi pentru credinta lor. Tot din fericire in crestinism nu exista o dogma care sa ne indemne a ne raspandii credinta prin orice mijloace, dar spre deosebire astfel de indemnuri exista in celelalte religii. Mantuitorul ne indeamna sa-l propovaduim prin cuvant si dand exemplul propriu la fel cum El a facut-o si oamenii vazand lumina noastra sa ne urmeze. Daca am esuat Dumnezeu sa ne ierte!
Reply With Quote
  #430  
Vechi 21.07.2011, 16:29:33
Marilena B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Bine ați venit pe forum! : )
Multumesc si sincer ma bucur ca am intrat, eu nu cunosc atatea pasaje biblice. Dar ma distreaza totusi, as zice .... cati teologi sunt pe aici ....( vreau sa fiu iertata pentru ce spun)
Ca bine zicea un preot: sunt multi teologi dar care mai mult teologesc.
Sincer pana la urma eu zic ca asta inseamna ca oameni se preocupa de credinta si acest lucru este un lucru imbucurator..
Eu nu am cunostiinte vaste si nu pot da lectii de catehizare, consider ca decat sa indrum orbeste pe cineva, dupa propria mea conceptie asa zis teologica, spre ceva ce nici eu nu vad ca sunt oarba, mai bine tac.
Incerc sa inteleg, cel mult voi pune intrebari sau imi exprim parerea mea daca chiar va fi una fara tente si subantelesuri sper ....asta nu inseamna ca voi lua de bun tot ce se scrie aici...pentru ca se pare ca este un forum cu multe pareri.
Doamne ajuta si sper ca sa fiti luminati de Dumnezeu in orice cuvant spus de catre voi.

Last edited by Marilena B; 21.07.2011 at 16:33:17.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare: Cum este privita femeia in diversele religiile lumii? maria-luisa Generalitati 43 25.10.2017 10:55:13
Faptele bune danyel Pocainta 23 26.03.2011 09:45:46
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 10:45:18
Fapte bune. alexdu Generalitati 7 08.01.2010 14:38:18
VESTI BUNE ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 28 28.04.2008 22:39:04