Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #461  
Vechi 21.07.2011, 22:08:35
cipri85 cipri85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Deci pana la urma ce cautau oamenii drepti in iad???
Impartaseau situatia lui Lucifer si a ingerilor lui carora primii oameni acceptand pacatul le-au dat crezare. Pacatuind Adam si Eva au rupt comuniunea cu Dumnezeu si au acceptat-o pe cea cu Satana. Acest pacat primordial a fost si este mostenit de toti cei nascuti din Adam si Eva. Si e important de stiut ca statutul de drept nu garanteaza totala lipsa a pacatului(o clipa de ar fi viata noastra si tot am pacatui) implica sarguinta de a nu gresi fata de poruncile Ziditorului si ajungerea in timp(caderi si ridicari) la o stare de nepatimire de dreptate. Si e la fel de important de stiut ca nimic impur, necurat nu poate sa intre in Imparatia lui Dumnezeu.
Dumnezeu a reparat greseala omului intrupandu-se, facandu-se om, luand toate pacatele lumii pe seama sa prin Botezul in raul Iordan, se rastigneste pe Sf. Cruce si impreuna cu el tot pacatul lumii(inclusiv cel primordial scotand astfel din iad pe toti ce putea fi scosi), ne ofera Taina Sf. Botez pentru iertarea pacatului original pentru cei nou nascuti, Taina Sf. Spovedanii pentru iertarea pacatelor savarsite intr-o viata si cel mai important Taina Sf. Euharistii: Trupul si Sangele Lui(ocazia de a fi Hristofori - purtatori de Hristos uniti cu Hristos atunci cand ne impartasim cu vrednicie).

Last edited by cipri85; 21.07.2011 at 22:27:31.
Reply With Quote
  #462  
Vechi 21.07.2011, 22:19:55
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cipri85 Vezi mesajul
Sa nu-ti faci procese de constiinta pentru aceasta... Chiar crezi ca-ti voi citi elucrubatiile copy paste-uite de pe diverse site-uri gnostice sau atee?
daca nu le citesti atunci pentru ce le mai ceri..
Reply With Quote
  #463  
Vechi 21.07.2011, 23:15:35
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cipri85 Vezi mesajul
Presupun ca nu se poate pune smnul egal intre 'oamenii' si 'dreptii'. Ma insel? Nu cred. Ai afirmat clar ca oamenii care sa gaseau in Iad au fost elberati. N-ai afirmat ca au fost eliberati dreptii, nici ca au fost elberati doar o parte ne specificand criteriul.*
Nu se poate pune semnul egal nici intre «*oamenii*» si «*pacatosii*», sau intre «*oamenii*» si «*toti oamenii*». Ceea ce am afirmat clar nu este ceea ce spuneti dvs. ci este ceea ce ati citat, adica*:«*Ba chiar si portile Iadului au fost deschise si oamenii eliberati de acolo.*». Daca doreati sa stiti criteriile, trebuia sa intrebati nu sa presupuneti dvs. ceva ce eu* nu am zis. Asta este rastalmacire si se produce intotdeauna atunci cand cuvintele sunt scoase din context pentru ca aceste cuvinte nu dezbateau criteriile dupa care au fost eliberati oamenii din Iad ci dezbatea faptul ca prin Jertfa lui Iisus portile Iadului au fost deschise si oameni eliberati de acolo, lucru care nu se putea intampla inaitea venirii lui Iisus, de aceea venirea Lui era obligatorie. Daca insa dezbatem criteriile dupa care au fost eliberati, pain ici nu trebuie sa imi dau eu cu presupusul pentru ca scrie in Biblie ca au fost eliberati dreptii si unii dintre acestia au inviat si s-au aratat oamenilor in Ierusalim. Asa ca va spun inca o data, nu rastalmaciti dupa bunul plac cuvintele interlocutorului ci intrebati-va mai degraba daca le-ati inteles bine si eventual verificati printr-o intrebare suplimentara inainte de a sari cu acuze. De exemplu ati fi putut sa intrebati daca dupa parerea mea toti oamenii au fost eliberati sau au fost criterii de selectie si ati fi primit raspunsul de mai sus.
Citat:
În prealabil postat de cipri85 Vezi mesajul
Din pacate nu-i punct. Te cam limitezi la ce ai inteles tu din Biblie. La judecata finala vor fi judecati toti oamenii, fie ca au fost drepti sau pacatosi.
Pai daca dvs. va simtiti in putere sa contraziceti Evanghelia, ce sa zic, faceti cum stiti, eu insa stiu ca in Evanghelie scrie asa*:
«*Cel ce crede in El nu este judecat, iar cel ce nu crede a si fost judecat, fiindca nu a crezut in numele Celui Unuia-Nascut, Fiul lui Dumnezeu.*»
«*Adevarat, adevarat zic voua: Cel ce asculta cuvantul Meu si crede in Cel ce M-a trimis are viata vesnica si la judecata nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viata.*»
Deci pentru mine acesta este Adevarul, nu ceea ce ati invatat dvs. gresit. Si de unde*? Cine v-a invatat gresit ca sa va rataciti*?
Iar pe langa asta, in mai multe locuri se mentioneaza faptul ca dreptii si sfintii vor judeca lumea, inclusiv cei din VT si in snsul asta chiar Iisus vorbeste despre o Imparateasa care ii va judeca pe evreii care L-au vazut si nu au crezut.
Daca dvs. nu cunoasteti Biblia este normal sa nu stiti care invataturi sunt corecte si care gresite.
*
Cat despre ajutorul primit dupa moarte, stiu ca asa spune traditia ortodoxa, si am crezut si eu multa vreme in treaba asta, am facut rugaciuni, am dus pomelnice pentru morti etc, stiu insa si parabola saracului Lazar si bogatul nemilostiv dar nu am vazut sa il ajute ceva pe bogat ca sa mai scape de suferinta. *Un amanunt asa de important sa fie omis din invatatura Domnului*? Si cum de cei care au scris cartile nu au trecut de la moarte direct la viata fara a mai trece prin Judecata*? Stiti ce cuvinte dure sunt in Biblie din partea Domnului la adresa celor care ii invata pe altii fara sa faca si ei ceea ce spun*? Ca atare, daca cineva scrie o carte si se afla in Iad din cauza neimplinirii celor propovaduite prin carte, isi acumuleaza mai multa osanda. Daca insa face ceea ce a invatat pe altii, atunci trece de la viata la moarte fara sa mai treaca prin Judecata. Ca atare cei care ii citesc cartea nu il ajuta pe el, ci tot el ii ajuta pe cititori.
*
Unde a considerat Pavel ca fiind sclavia nedreapta*? A indemnat la supunere fata de stapanire, asta da, la fel a indemnat si Iisus dupa cum bine ati remarcat.
Citat:
În prealabil postat de cipri85 Vezi mesajul
*
Mantuitorul a invatat ca in El, in Hristos toti suntem egali: si bogatu dar si saracu, si stapanul dar si robul, la fel si iudeul sau elinul...*
***
Ap. Pavel a invatat asta.
*De unde stiti ca nu la fel invata si Coranul si sunt oamenii cei care nu respecta*?
*Unde ati vazut dvs. in crestinism sa se respecte aceasta egalitate in Hristos*? Cazurile evocate de dvs din Faptele Apostolilor sunt absolut singulare. Exceptand manastirile, nu s-a reprodus niciodata in societatea crestina acea egalitate, dimpotriva. *Va mai dura pana omenirea va ajunge la ceea ce este intr-adevar chemata sa fie.
Citat:
În prealabil postat de cipri85 Vezi mesajul
Fiecare padure isi are uscaturile ei; la fel si in biserica exista mladite ale viei(Hristos) care nu aduc roade.
***
Cam asa si cu padurea numita Islam. De ce in cazul BO exemplele negative sunt uscaturi iar in altele sunt tratate ca si cum uscaturile ar fi doctrina oficiala a religiei respective*?
Citat:
În prealabil postat de cipri85 Vezi mesajul
Spre deosebire in celelalte religii separatismul, sistemul de caste, sclavia , nedreptatea sociala, egoismul sunt incurajata chiar prin invatatura de credinta. Diferenta ca de la cer la Pamant, nu crezi?
***
Cunoasteti celelalte religii asa cum cunoasteti crestinismul ca sa va puteti permite sa afirmati ca nedreptatile de la ei vin din invatatura de credinta*? Este ca si cum eu as zice ca toate nedreptatile existente pe teritoriul tarilor ortodoxe provin din invatatura de credinta ca doar nici Tarile Romane nu au fost niste tari pe modelul acelor comunitati crestinesti din Faptele Apostolilor ci dimpotriva, au existat mereu unii foarte bogati si altii foarte saraci exploatati de ceilalti. *Iar cand s-a mai facut dreptate a fost prin revolutii nu prin dogme. Si asa se intampla si in tarile musulmane acum. Ei traiesc astazi ceea ce in crestinism se traia prin Evul mediu sau imediat dupa.
Citat:
În prealabil postat de cipri85 Vezi mesajul
*
*
«*Nu este moral ca cineva sa se considere mai presus decat ceilalti.*»
***
Perfect deacord. De aceea a zis Iisus sa nu se numeasca nimeni nici Tata, nici Invatator ci sa fim ca fratii. Si iata ca nu se respecta. Toti suntem Imparatie preoteasca, suntem preot, profet si rege, toti crestinii. Si ar fi multe de spus legat de aceasta moralitate*.
*
Citat:
În prealabil postat de cipri85 Vezi mesajul
*
Pune mana si citeste Coranul si ai sa te convingi. Pe langa situatia expusa de tine ar mai fi uciderea femeilor infidele, dar si a necredinciosilor, a celor care nu accepta adevarurile sfinte ale islamului. Un crestin care indemnat sa accepte islamul da inapoi, refuza este vrednic de moarte.
***
*
Coranul nu l-am citit dar stiu ca si evreii ucideau sotiile infidele conform Legii considerate ca fiind primita de la Dumnezeu. Si cine facea asa in VT era considerat drept. De aceea fara Hristos nu s-a putut mantui nimeni. Asta nu inseamna ca evreii nu erau poporul ales. Religia islamica, din ceea ce am auzit de la altii pana acum, seamana cele iudaice, cu diferenta ca un evreu este evreu prin nastere din mama evreica si faptul de a fi evreu este rezervat oarecum lor, in timp ce musulmanii sunt musulmani daca sunt din tata musulman dar si prin convertire si toata lumea trebuie convertita la Islam. Nu este adevarat ca un crestin *care nu vrea sa accepte islamul este vrednic de moarte conform dogmei oficiale ci dimpotriva, trebuie tolerat ca o rasa inferioara. Cei care fac altfel sunt fanatici asa cum a fost si Inchizitia crestina.
*
Sunt deacord cu metodele cerute de Iisus pentru raspandirea Evangheliei, insa nu sunt deacord ca ortodocsii nu au ucis niciodata pentru religie. Daca insa analizam religiile care au ucis pentru credinta, o sa vedeti ca nu sunt multe iar crestinismul este printre ele. Ca atare, raportat la istoria celorlalte religii, are unul din trecuturile cele mai sangeroase, impreuna cu Islamul.

Last edited by Adriana3; 21.07.2011 at 23:39:59.
Reply With Quote
  #464  
Vechi 22.07.2011, 00:50:24
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Am inteles, ce ai scris e o combinatie de idei personale cu idei biblice, personal le gasesc ilogice, dar nu asta conteaza....as vrea sa stiu daca accepti posibilitatea ca tot ce crezi tu poate fi fals sau macar interpretat gresit?
Ceea ce numiti "idei personale" era doar un exemplu mai pe intelesul dvs. dar se pare ca dvs. aveti deja ceva idei prestabilite asa ca tot ceea ce nu bate cu ceea ce aveti dvs. in cap este ilogic :))

Eu nu am scris ceea ce cred eu, ci ceea ce vrea Biblia sa ne faca sa credem. Eu personal nu am fost de fata, iar VT contine o gramada de pareri ale oamenilor despre cele intamplate, ori asta nu inseamna ca totul s-a intamplat dupa cum au crezut ei.

Ceea ce cred eu independent de Biblie este ca Dumnezeu nu a creat Iadul ci Iadul e creat de ingerii cazuti si de oameni si va exista pana cand si unii si altii vor invata sa doreasca binele iar lumea va fi salvata. Parerea mea strict personsla estw ca Iadul nu va mai exista ci Dumnezeu va reusi sa convinga pe toata lumea sa faca binele pentru o eternitate. Asta este parerea mea personala si nu este deloc una biblica. Ceea ce am expus mai sus este parerea despre ceea ce afirma Biblia. :)
Reply With Quote
  #465  
Vechi 22.07.2011, 01:46:15
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

In primul rand as vrea sa renunti la pronumele personal de politete, da o nota rigida discutiei. Multumesc
Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Ceea ce numiti "idei personale" era doar un exemplu mai pe intelesul dvs. dar se pare ca dvs. aveti deja ceva idei prestabilite asa ca tot ceea ce nu bate cu ceea ce aveti dvs. in cap este ilogic :))
Acelasi lucru pot spune si eu despre tine :P

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Eu nu am scris ceea ce cred eu, ci ceea ce vrea Biblia sa ne faca sa credem. Eu personal nu am fost de fata, iar VT contine o gramada de pareri ale oamenilor despre cele intamplate, ori asta nu inseamna ca totul s-a intamplat dupa cum au crezut ei.

Ceea ce cred eu independent de Biblie este ca Dumnezeu nu a creat Iadul ci Iadul e creat de ingerii cazuti si de oameni si va exista pana cand si unii si altii vor invata sa doreasca binele iar lumea va fi salvata. Parerea mea strict personsla estw ca Iadul nu va mai exista ci Dumnezeu va reusi sa convinga pe toata lumea sa faca binele pentru o eternitate. Asta este parerea mea personala si nu este deloc una biblica. Ceea ce am expus mai sus este parerea despre ceea ce afirma Biblia. :)
Pe mine nu ma interesa ce spune biblia, stiu ce spune nu trebuie repetat la nesfarsit pe forum, ma interesa in mod special parerea ta. Pana la urma am inteles si care este parerea ta personala.
Si totusi nu mi-ai raspuns la ultima intrebare :-?
Reply With Quote
  #466  
Vechi 22.07.2011, 01:50:39
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cipri85 Vezi mesajul
Impartaseau situatia lui Lucifer si a ingerilor lui carora primii oameni acceptand pacatul le-au dat crezare. Pacatuind Adam si Eva au rupt comuniunea cu Dumnezeu si au acceptat-o pe cea cu Satana. Acest pacat primordial a fost si este mostenit de toti cei nascuti din Adam si Eva. Si e important de stiut ca statutul de drept nu garanteaza totala lipsa a pacatului(o clipa de ar fi viata noastra si tot am pacatui) implica sarguinta de a nu gresi fata de poruncile Ziditorului si ajungerea in timp(caderi si ridicari) la o stare de nepatimire de dreptate. Si e la fel de important de stiut ca nimic impur, necurat nu poate sa intre in Imparatia lui Dumnezeu.
Dumnezeu a reparat greseala omului intrupandu-se, facandu-se om, luand toate pacatele lumii pe seama sa prin Botezul in raul Iordan, se rastigneste pe Sf. Cruce si impreuna cu el tot pacatul lumii(inclusiv cel primordial scotand astfel din iad pe toti ce putea fi scosi), ne ofera Taina Sf. Botez pentru iertarea pacatului original pentru cei nou nascuti, Taina Sf. Spovedanii pentru iertarea pacatelor savarsite intr-o viata si cel mai important Taina Sf. Euharistii: Trupul si Sangele Lui(ocazia de a fi Hristofori - purtatori de Hristos uniti cu Hristos atunci cand ne impartasim cu vrednicie).
Poate sunt eu mai prost de felul meu, dar tot nu inteleg ce cautau oameni drepti in iad....
Eplica-mi ca si cum as avea 5 ani...(ca sa citez din filmul philadephia)
Si as vrea un exemplu din VT unde este mentionat iadul si trinitatea.(daca se poate)

Last edited by Raziel; 22.07.2011 at 01:53:08.
Reply With Quote
  #467  
Vechi 22.07.2011, 08:11:12
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Poate sunt eu mai prost de felul meu, dar tot nu inteleg ce cautau oameni drepti in iad....
Eplica-mi ca si cum as avea 5 ani...(ca sa citez din filmul philadephia)
Si as vrea un exemplu din VT unde este mentionat iadul si trinitatea.(daca se poate)
Probabil iadul se refera la starea de suferinta si decadere iar daca un drept ajunge in starea asta inseamna ca a avut parte de incercari grele ca sa invete anumite lectii.

In VT este mentionat iadul in mai multe locuri :
Cartea lui Iov
Cap. 31
12. Un foc care mistuie până la iad și care nimicește toată strânsura mea;



Pildele lui SolomonCap. 15
11. Iadul și adâncul sunt cunoscute Domnului, cu atât mai vârtos inimile fiilor oamenilor.
24. Înțeleptul merge pe cărarea vieții ce duce în sus, ca să ocolească drumul iadului care merge în jos.



Despre trinitate nu scrie , nici despre Tatal nici despre Hristos, ci doar despte Domnul Dumnezeu, Donmnul Savaot, Domnul Legamintului, Domnul Fagaduintei, Domnul lui Israel, Sluga lui Dumnezeu, Duhul, Duhul Domnului, Sfinta Sfintelor , Domnul care vine de departe sa toarne urgia, si inca un nume care acum imi scapa.
Reply With Quote
  #468  
Vechi 22.07.2011, 08:11:45
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
In primul rand as vrea sa renunti la pronumele personal de politete, da o nota rigida discutiei. Multumesc

Acelasi lucru pot spune si eu despre tine :P

Pe mine nu ma interesa ce spune biblia, stiu ce spune nu trebuie repetat la nesfarsit pe forum, ma interesa in mod special parerea ta. Pana la urma am inteles si care este parerea ta personala.
Si totusi nu mi-ai raspuns la ultima intrebare :-?
Ok pentru pronumele de politete :))

Cat despre a putea spune la fel despre mine, ma cam indoiesc pentru ca pe acest forum sunt multe persoane care nu gandesc ca mine fara sa insemne ca ar fi ilogice doar pentru ca opiniile lor nu bat cu ale mele. O singura persoana de pe forum este ilogica din punctul meu de vedere, nu iti spun care :)), iar motivul nu este diferenta de opinii, dimpotriva, daca s-ar limita doar la opiniile personale n-ar fi nici o problema :))

Parerile mele personale nebiblice inca nu au interesat pe nimeni pana acum :) Mai am si altele :))

Nu am inteles insa care este ultima intrebare la care nu am raspuns :)
Reply With Quote
  #469  
Vechi 22.07.2011, 08:30:25
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Poate sunt eu mai prost de felul meu, dar tot nu inteleg ce cautau oameni drepti in iad....
Eplica-mi ca si cum as avea 5 ani...(ca sa citez din filmul philadephia)
Si as vrea un exemplu din VT unde este mentionat iadul si trinitatea.(daca se poate)
Ramane de vazut ce era Iadul in VT. Pentru ca este descris ca un loc in care omul nu mai poate face nimic din ceea ce facea cat era pe pamant. O sa caut mai pe seara versetele cand o sa am putintel timp. Insa VT este plin de parerile oamenilor despre Iad, de aceea eu personal prefer ceea ce a zis Iisus despre Iad, El fiind Dumnezeu si stiind mai bine cum stau lucrurile. Din parabola cu saracul Lazar si bogatul nemilostiv se vede ce este Iadul si se poate citi printre randuri ca oamenii de fapt nu prea stiau ce ii asteapta dupa moarte, deci ceea ce scrie in VT despre Iad este discutabil.
Cat despre drepti, ei erau in "Sanul lui Avram" un loc unde nu era rau, dar nici in comuniune deplina cu Dumnezeu. De acolo au fost scosi si dusi in Imparatie la invierea Domnului. Cei din Iadul propriu-zis insa cel mai probabil ca au ramas acolo, nu scrie sa fi fost eliberati si ei. Asta este parerea biblica.
Ramane totusi intrebarea: pacatosii din timpul lui Iisus la care Iisus le zicea ca pacatele le sunt iertate, ar fi mers in Iad daca Iisus nu venea? Cam da daca este sa fim logici. Cum atunci ei au avut sansa sa le fie iertate pacatele iar celor dinaintea lor nu? Asa ca iti dau inca o parere personala nebiblica: Iisus s-a dus si in Iadul cel adevarat unde se aflau pacatosii, si toti cei care s-au cait in acel moment ca si talharul de pe cruce, au fost salvati. Si la fel cred ca se va intampla si la judecata finala, cei din Iad se vor cai dupa invierea in trup si vor fi salvati. Timpul petrecut acum in Iad cu sufletul le va aduce cainta si le va destepta constiinta ca in cazul bogatului nemilostiv.

Last edited by Adriana3; 22.07.2011 at 08:34:56.
Reply With Quote
  #470  
Vechi 22.07.2011, 08:39:30
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Si inca o parere nebiblica auzita la o catolica si care imi place: pe patul de moarte toti oamenii vor avea sansa sa il cunoasca pe Iisus si sa se caiasca ca si talharul pe cruce. Cei care o vor face, vor fi salvati.
Despre restul, eu cred ca Iadul ii va convinge pana la urma sa se caiasca pentru a fi si ei iertati la Judecata finala.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare: Cum este privita femeia in diversele religiile lumii? maria-luisa Generalitati 43 25.10.2017 10:55:13
Faptele bune danyel Pocainta 23 26.03.2011 09:45:46
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 10:45:18
Fapte bune. alexdu Generalitati 7 08.01.2010 14:38:18
VESTI BUNE ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 28 28.04.2008 22:39:04