Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.03.2010, 22:46:43
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit Apropo de conspiratii

Dupa ce am citit alt thread legat de cipuri, m-am gandit sa pun acest link, catre un site numit vigilantcitizen.Pe acest site sunt descrise simboluri care tin de ocultism si francmasonerie si care apar in multe locatii, cum ar fi logourile unor firme faimoase, desene animate, videoclipuri. De asemenea vorbeste despre idei care au legatura cu initierea in ocult si despre o clasa elitista care conduce lumea din umbra. Spre deosebire de "nebunii" care vad Iluminati si lizardpeople peste tot, el chiar are sens, si tot ce zice este argumentat si face trimitere la documente care constituie dovezi obiective a ceea ce spune.

http://vigilantcitizen.com/?p=1160
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.03.2010, 23:27:39
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Dupa ce am citit alt thread legat de cipuri, m-am gandit sa pun acest link, catre un site numit vigilantcitizen.Pe acest site sunt descrise simboluri care tin de ocultism si francmasonerie si care apar in multe locatii, cum ar fi logourile unor firme faimoase, desene animate, videoclipuri. De asemenea vorbeste despre idei care au legatura cu initierea in ocult si despre o clasa elitista care conduce lumea din umbra. Spre deosebire de "nebunii" care vad Iluminati si lizardpeople peste tot, el chiar are sens, si tot ce zice este argumentat si face trimitere la documente care constituie dovezi obiective a ceea ce spune.

http://vigilantcitizen.com/?p=1160
Foarte interesant. Mai ales faza cu vodafone-ul... shocking
Btw, stie cineva de ce majoritatea preturilor au 999 (indiferent ca e cu virgula sau cu mai putini de 9) la coada?
Multi mi-au zis, cica "uite-asa, ca sa para preturile mai mici". Serios?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.03.2010, 23:43:19
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Foarte interesant. Mai ales faza cu vodafone-ul... shocking
Btw, stie cineva de ce majoritatea preturilor au 999 (indiferent ca e cu virgula sau cu mai putini de 9) la coada?
Multi mi-au zis, cica "uite-asa, ca sa para preturile mai mici". Serios?
Cam asa e. Cand cineva vede 39.999 in loc de 40.000, pare mai mic pentru ca il are pe 4 in fata in loc de 3.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.03.2010, 23:44:42
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Intru rar pe vigilant citizen.. te cam sperie.
Preferatul meu in ale conspiratiei ramane saccsiv (m-am obisnuit cu stilul lui.. ), mai ales ca mai are articole/filme crestine in ultima vreme.
Dar daca incepi sa cauti pe astfel de bloguri ale teoriei conspiratiei.. hmmm, multa mizerie ajungi sa citesti/vezi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.03.2010, 00:31:32
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Poate ca si asta este o tactica..intoxicarea cu teorii ale conspiratiei..Sincer nu prea cred in asocierea siglelor unor mari corporatii cu insemne oculte..Pentru ca nu prea asi au rostul..:)..ei cred ca se stiu intre ei..asa ca de ce sa le etaleze?pe post de amuleta norocoasa?ma indoiesc..Pe de alta parte..un 'cartel" mondial..este destul de logic..sa existe..Asa..uniti au mai multe sanse de castig..nu pentru a subjuga lumea neaparat ci pentru asi pastra si mari averile fabuloase..fara sa-i intrebe mai nimeni de ele..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.03.2010, 10:08:17
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

nu mi-a trecut prin cap de faza cu vodafone-ul :))
adica, mnoh... credeam ca sunt destule, dar nu ma asteptam.
oricum interesant ;D am citit si eu in mare ce scria pe acolo.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.03.2010, 19:16:54
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Smile Buna sa va fie inima!

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Foarte interesant. Mai ales faza cu vodafone-ul... shocking
Btw, stie cineva de ce majoritatea preturilor au 999 (indiferent ca e cu virgula sau cu mai putini de 9) la coada?
Multi mi-au zis, cica "uite-asa, ca sa para preturile mai mici". Serios?
Am facut si eu remarca asta, candva, si o prietena a mea (economista :)), mi-a spus ca e o chestie de contabilitate. De ex., cu 100 de produse al caror pret este 12,99 USD nu ajungi la totalul de 130 USD, suma care - sa zicem, ar fi pragul unui impozit mai mare etc. Am redat f.f. simplist explicatia. Dar, la alte valori si cantitati, e posibil sa "sune" altfel, nu?
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.03.2010, 21:19:42
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
Poate ca si asta este o tactica..intoxicarea cu teorii ale conspiratiei..Sincer nu prea cred in asocierea siglelor unor mari corporatii cu insemne oculte..Pentru ca nu prea asi au rostul..:)..ei cred ca se stiu intre ei..asa ca de ce sa le etaleze?pe post de amuleta norocoasa?ma indoiesc..Pe de alta parte..un 'cartel" mondial..este destul de logic..sa existe..Asa..uniti au mai multe sanse de castig..nu pentru a subjuga lumea neaparat ci pentru asi pastra si mari averile fabuloase..fara sa-i intrebe mai nimeni de ele..
Tocmai, poate ca nu se stiu intre ei fiind atat de multi, asa ca isi etaleaza insemne pe care numai initiatii le recunosc.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.03.2010, 21:31:32
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Tocmai, poate ca nu se stiu intre ei fiind atat de multi, asa ca isi etaleaza insemne pe care numai initiatii le recunosc.
Am zis ca nu ma mai bag pe toate topicele, dar hai ...
Si eu credeam asa: ca au functie de recunoastere.
Pana cand un prieten (mason) s-a insurat intr-un cadru fff restrans.. cunoasteam invitatii si-mi erau multi prieteni (sau macar cunostinte).. nici vorba de masoni. Totusi invitatia era foarte incriptata.. ma intrebam de ce? Ca oricum nu intelege nimeni ce-i cu simbolurile alea.
Dar cred ca functia lor este rituala.
Asa cum un crestin stie sa-si faca cruce (si spune poate o rugaciune) cand incepe un lucru sau cand pleaca la drum.. asa isi marcheaza si ei evenimentele existentei cu propriile simboluri. Functia este rituala, nu de recunostere.. Ei se definesc pe ei si propria existenta prin simboluri (care pentru altii nu au neaparat aceeasi semnificatie)... ca si cum ar inchina lucrurile, casa, firma, viata dumnezeului lor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.03.2010, 22:17:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Conspirationismul e f. la moda ca si lucrurile "ultrasecrete" despre masoni & co care se regasesc intr-o droaie de carti si o gramada de site -uri si bloguri.

Chiar nu inteleg cu ce il ajuta pe omul care frecventeaza biserica si isi face datoria de crestin zi de zi.

Iar pe cel care nu...nici atat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa mai si radem ,apropo de protestele din capitala !!! guardian knight Generalitati 618 10.02.2012 12:50:01
apropo' de increderea in Dumnezeu si in noi Mirela0110 Generalitati 15 11.11.2011 15:45:57
Despre 666,bani electronici,conspiratii strajeru Secte si culte 11 25.12.2007 16:23:02