Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.05.2014, 21:01:15
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Neavand suflet, suferinta este una strict de ordin biologic.
Neavand suflet nemuritor, nu exista un "dincolo" pentru animal.

Daca tinem asa mult la nemurirea unui caine sau o pisica, ce ar fi sa ne gandim cum ar fi sa ne intalnim "dincolo" si cu "sufletele" animalelor pe care le-am mancat..
Nu e vb aici ca tin eu prea mult la animal. Cand am vazut prin ce tece am inceput sa ma intreb daca suferinta asta ramane fara niciun folos, pt ca el se chinuia.
Adica si noi oamenii o simtim la fel de puternic doar ca noi ne putem folosi de ea ele nu, inainte sa moara adik sa nu mai existe se mai si chinuie
Reply With Quote
  #32  
Vechi 31.05.2014, 07:44:53
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB;
Neavand suflet, suferinta este una strict de ordin biologic.
Neavand suflet nemuritor, nu exista un "dincolo" pentru animal.
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)

De unde știi dacă tu ai suflet viu, nemuritor? Doar pentru că tastezi pe forum bazaconii?

9. "Iată Eu închei legământul Meu cu voi, cu urmașii voștri.
10. Și cu tot sufletul viu, care este cu voi: cu păsările, cu animalele și cu toate fiarele pământului, care sunt cu voi, cu toate vietățile pământului câte au ieșit din corabie;(Fac9.10)


Oare de ce a vrut Dumnezeu să salveze animalele cu ajutorul lui Noe, dacă tot nu aveau suflet? Ca să uităm de canibalism(cum ai amintit și tu)?
De ce face El legământ cu neînsuflețiții?

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
...
Nu vad scopul, de aceea zic ca poate noi oamenii dam tot felul de raspunsuri pt diferitele necazuri pe care le avem, cand poate ele sunt pur si simplu consecinte ale stilului nostru de viata.
Exact. Stilul de viață păcătos ne macină măruntaiele și ele se degradează din cauza murdăriei sufletești.

Dacă nu aveați câine, atunci dvs făceați cancerul acela(sau altcineva din casă), care e răspunzător pentru stilul de viață ”cancerigen”. Câinele v-a salvat fără să vrea; asta i-a fost soarta, așa i-a fost scris.

Omul este o ființă socială și de aceea este în comuniune cu cei apropiați, adică cu cei cu care socializează prin natura vieții de familie, de muncă, de pasiuni, rude sau pur și simplu străini, și astfel transmite și primește informație sentimentală, care îl curăță sau îl pângărește.

Așa cum metehnele se transmit de la părinți la copii până la a treia, patra generație(Ieșirea 34,7), tot așa se transmit metehne și pe cale orizontală, la contemporani, chiar și la nimale. Invers nu se poate fiindcă ele nu au conștiință. Câinii nu sunt agresivi de la ei înșiși, ci de la stăpânii lor. De aceea oamenii își iau pitbull pentru că ideea de agresivitate îi satisface si deși nu vor să transmită conștient în jur agresiune, totuși în subconștient asta se întâmplă .
Eu am văzut mai demult un pitbull liber și blând ca un miel.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 31.05.2014 at 08:11:56.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.05.2014, 17:21:04
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)

De unde știi dacă tu ai suflet viu, nemuritor? Doar pentru că tastezi pe forum bazaconii?

9. "Iată Eu închei legământul Meu cu voi, cu urmașii voștri.
10. Și cu tot sufletul viu, care este cu voi: cu păsările, cu animalele și cu toate fiarele pământului, care sunt cu voi, cu toate vietățile pământului câte au ieșit din corabie;(Fac9.10)


Oare de ce a vrut Dumnezeu să salveze animalele cu ajutorul lui Noe, dacă tot nu aveau suflet? Ca să uităm de canibalism(cum ai amintit și tu)?
De ce face El legământ cu neînsuflețiții?

Exact. Stilul de viață păcătos ne macină măruntaiele și ele se degradează din cauza murdăriei sufletești.

Dacă nu aveați câine, atunci dvs făceați cancerul acela(sau altcineva din casă), care e răspunzător pentru stilul de viață ”cancerigen”. Câinele v-a salvat fără să vrea; asta i-a fost soarta, așa i-a fost scris.

Omul este o ființă socială și de aceea este în comuniune cu cei apropiați, adică cu cei cu care socializează prin natura vieții de familie, de muncă, de pasiuni, rude sau pur și simplu străini, și astfel transmite și primește informație sentimentală, care îl curăță sau îl pângărește.

Așa cum metehnele se transmit de la părinți la copii până la a treia, patra generație(Ieșirea 34,7), tot așa se transmit metehne și pe cale orizontală, la contemporani, chiar și la nimale. Invers nu se poate fiindcă ele nu au conștiință. Câinii nu sunt agresivi de la ei înșiși, ci de la stăpânii lor. De aceea oamenii își iau pitbull pentru că ideea de agresivitate îi satisface si deși nu vor să transmită conștient în jur agresiune, totuși în subconștient asta se întâmplă .
Eu am văzut mai demult un pitbull liber și blând ca un miel.
Bun, deci spui ca au suflet si sufera pt ca noi oamenii am degradat lumea in care traim, implicit pe cea a animalelor
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.05.2014, 23:32:20
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Îmi pare rău că, după un an de zile de tăcere ai început a scrie prostii.
Iar.

Nu e deloc așa. Dumnezeu nu a dat naturii nici o "grație" specială atunci când a făcut-o. Ci pur și simplu a făcut-o perfectă.
Perfecțiune din care a căzut atunci când omul a stricat-o prin neascultare.
Nu Dumnezeu a ridicat nu știu ce "grație". Omul a ales să "strice" universul, a ales moartea.

Pentru mai multe lămuriri recomand cu căldură "Teologia bolii" scrisă de Jean-Claude Larchet.
Bă Dragoșe ai scris 83 de cuvinte. Sunt uimit.
E cea mai lungă postare a ta. Felicitări!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.06.2014, 00:06:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

De obicei sunt mai concis. Iartă-mă!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #36  
Vechi 01.06.2014, 02:24:11
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Bun, deci spui ca au suflet si sufera pt ca noi oamenii am degradat lumea in care traim, implicit pe cea a animalelor
4. Până când va jeli țara și iarba de prin toate țarinile se va usca? Dobitoacele și păsările pier pentru necredința locuitorilor ei, că aceștia zic: "Domnul nu vede căile noastre!(Ier12,4)

Nu eu spun, ci Scriptura; ca de obicei AlinB e de alta parere.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 02.06.2014 at 05:28:49.
Reply With Quote
Răspunde