Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.07.2015, 16:54:19
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit Kepler 452b

De cateva zile sunt invadat de articole care prezinta noua descoperire a NASA, planeta Kepler, care aparent este sora pamantului, unde exista sanse foarte mari sa se gaseasca viata.

Stau si ma intreb: oare chiar o sa gaseasca viata pe planeta respectiva?
A facut Dumnezeu tot universul infinit si noi suntem singura forma de viata?
De ce nu o fi facut Dumnezeu totul mai simplu sa nu ne punem noi oamenii atatea intrebari si sa acordam mai multa atentie sufletului?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.07.2015, 17:24:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi cin' ne pune să ne împrăștiem?
Ce importană are, în economia mântuirii noastre, că undeva aiurea ar mai fi viață?? Ne-a promis nouă Domnul că suntem singurii Lui copii?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.07.2015, 17:49:57
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Dumnezeu a luat trupul omuluicare sta pe tronul ceresc, teoretic n ar mai trebui sa fie alte fiinte mai intelegemte decat noi in univers. Oricum ei vor sa l excluda pe Dumnezeu din ecuatie, sa demonstreze ca toate s au creat singure, daca la boi pe pamant s a creat in urma unui big bang , la fel s ar fi putut intampla oriunde altundeva in univers.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.07.2015, 19:27:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Asta-i teoria noastră. Nu neapărat teoria Domnului.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.07.2015, 23:12:15
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
s a creat in urma unui big bang , la fel s ar fi putut intampla oriunde altundeva in univers.
Discutam despre asta pe forum acum ceva timp, si dragut a zis cineva ca (parafrazez) "Poate Dumnezeu nu a avut o bagheta magica prin care a facut Universul, si poate l-a facut prin aceste procese fizice". E, sau nu o posibilitate?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.07.2015, 23:14:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Posibil dar improbabil.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.07.2015, 00:23:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

1% fapt, 99% fantezie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.07.2015, 09:57:49
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

totusi Dumnezeu nu ne a spus nimic in sensul asta, ca ar mai putea fi alta forma de viata sau nu in univers.
La cum prezinta oamenii de stiinta lucrurile , pare ca suntem pur si simplu aruncati undeva in univers pe langa alte milioane de planete pamant cu probabil alti oameni, mai mult sau mai putin evoluati.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.07.2015, 11:56:26
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Dumnezeu a luat trupul omuluicare sta pe tronul ceresc, teoretic n ar mai trebui sa fie alte fiinte mai intelegemte decat noi in univers. Oricum ei vor sa l excluda pe Dumnezeu din ecuatie, sa demonstreze ca toate s au creat singure, daca la boi pe pamant s a creat in urma unui big bang , la fel s ar fi putut intampla oriunde altundeva in univers.
Pai nici nu mai sunt alte fiinte asemenea omului in univers. In aceasta lume cazuta e imposibil sa existe alte fiinte necorupte de pacat. Intr-adevar, Domnul S-a intrupat aici si S-a inaltat cu trupul Sau la Tatal, sezand cu trupul pe tronul Ceresc, pentru vesnicie.
De aceea eu resping pe baza invataturii noastre de credinta ca ar putea exista alte fiinte inteligente pe alte planete care sa nu fi fost atinse de coruptia adusa de pacatul omului.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.07.2015, 13:05:40
autunit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bogdan, natura a fost afectata indirect de pacatul primior oameni si mai ales al genratiilor tot mai noi si decrepite. Si, daca e sa citim cu atentie Geneza, se refera doar la aceasta planeta.
Mie imi este, personal, absolut egal daca exista sau nu si alti sentienti in Univers, cum arata, cat de asemanatori ne sunt, sau ce limbaj si societate au.
Ce nu imi este indiferent, este incrancenarea, pe de o parte a scientocratilor infuzati de ideologism ateist militant pana la prostie, care vor musai sa demonstreze ca da, exista "alienigeni", chiar scuipand pe ideea de Creator, si, pe de alta parte, incrancenarea a ceea ce eu numesc "bisericosi", care se agata de interpretari depasite ale textelor din Tanakh, sustinand ca aceasta coroana putreda a Creatiei, autodefinita, omul cazut, este unic in Univers.
Cred sincer ca, aproape intotdeauna, adevarul, chiar Adevarul, este la mijloc.
Chestia cu "creatie in sase zile si nu mai mult/putin" era, pentru cine priveste si credinta in mod realist si pragmatic, o gaselnita rabinica pentru a conferi shabbatului autoritatea suprema (aici bunii nostri colegi adventisti cred ca m-ar "pocni" de nu o sa ma vad). Tot asa, pretentia ca, vezi Domane, cumva pacatul primordial, ce mai curand e o bola decat o vina in conceptia ortodoxa (ceea e foarte corect) s-ar fi transmis totusi si naturii non-sentiente, care, spre deosebire de ingerii disidenti si omul cazut, nu pacatuise cu nimic, e o gaselenita a Bisericii, care sa arate ca, vezi Doamne, omul e vindecat prin pocainta si administrarea de euharistie si aceasta vindecare se transmite chipurile si Firii (cand istoria dovedeste ca practicile Tainelor nu au schimbat nimic in om si nici in natura, dimpotriva, Raul isi face de cap in continuare). E o anume megalomanie ideologica, atat in atitudinea scribilor iudaici, privitor la shabbat, cat si in a ideologilor eclesiali, numiti si sfinti parinti, de mai tarziu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare