Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.06.2016, 20:57:13
AlexandruCR AlexandruCR is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2016
Locație: Craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit preot/calugar cu har

Buna ziua,

Caut un preot/calugar cu har, vazator cu duhul, facator de minuni, clarvazator, inainte vazator, videcator sau cum ii mai numiti voi. Am nevoie pentru o problema personala pe care nu am putut sa o rezolv cu duhovnicul.

Va rog sa lasati si un numar (daca aveti) la cei pe care ii mentionati. Va multumesc!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.06.2016, 21:11:56
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.206
Implicit

Înainte de asta, ai nevoie să înțelegi pentru ce S-a jertfit Hristos. Poate că duhovnicul tău ar fi vrut să te ajute în sensul ăsta, dar trebuie ca și tu să ai urechi de auzit.
Cea mai mare minune, pe care o putem face noi înșine, este să renunțăm la dorințele noastre și să-L lăsăm pe Dumnezeu să trăiască în inima noastră.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.06.2016, 21:11:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlexandruCR Vezi mesajul
Buna ziua,

Caut un preot/calugar cu har, vazator cu duhul, facator de minuni, clarvazator, inainte vazator, videcator (...) problema personala pe care nu am putut sa o rezolv cu duhovnicul.

Va rog sa lasati si un numar (daca aveti) la cei pe care ii mentionati.
Notati : Domnul Isus Cristos, tel: 0 800 77 77 77

Apel gratuit. "7" e numarul virtutilor care va ajuta sa intrati in contact cu el. Vreti sa stiti unde locuieste ? Au mai vrut unii. Raspunsul lui a fost "veniti si veti vedea". Ei bine, s-au dus si au ramas la el. Ioan 1:39.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.06.2016, 22:10:53
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

https://www.facebook.com/Parintele-C...=page_internal
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.06.2016, 22:39:23
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Notati : Domnul Isus Cristos, tel: 0 800 77 77 77

Apel gratuit. "7" e numarul virtutilor care va ajuta sa intrati in contact cu el. Vreti sa stiti unde locuieste ? Au mai vrut unii. Raspunsul lui a fost "veniti si veti vedea". Ei bine, s-au dus si au ramas la el. Ioan 1:39.
Pe lângă recomandarea domnului Dragomir, o variantă pe care v-o învederez este să apelați la Preotul Isus Cristos prin intermediul unuia dintre preoții care L-au slujit și pe care El, prin intermediul Trupului Său mistic, Biserica, vi-l recomandă ca model de viață sfântă sau de preoție. Mă refer, evident, la sfinți.

De ce să apelez la un preot în viață, care poate fi controversat, când am la dispoziție sute de sfinți despre care știu cu certitudine că mijlocesc la Stăpân, făcători de minuni etc. ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.06.2016, 12:40:43
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Înainte de asta, ai nevoie să înțelegi pentru ce S-a jertfit Hristos. Poate că duhovnicul tău ar fi vrut să te ajute în sensul ăsta, dar trebuie ca și tu să ai urechi de auzit.
Cea mai mare minune, pe care o putem face noi înșine, este să renunțăm la dorințele noastre și să-L lăsăm pe Dumnezeu să trăiască în inima noastră.
Este foarte greu sa recomandam preoti si duhovnici pentru ca fiecare are nevoie de altceva.
Nu toti preotii si nici toti credinciosii sunt la fel si nu se potrivesc.
Cel care mi se potriveste mie si imi face mie bine, poate ca tie nu-ti face bine si invers.

Cristian - nu toti preotii sunt asa cum a fost parintele Galeriu. El stia sa procedeze cu oamenii
Eu nu inteleg de ce trebuie sa gasim vina numai la credincios si sa-l bajocorim.

Pe un fir de la alt capitol, acela despre filme ortodoxe, scria cineva un comentariu al nu stiu cui, dintr-un link pus acolo.
Mi-a placut enorm.
Va rog sa-l cititi.

http://marturieathonita.ro/aceasta-l...ra-captivanta/

Este vorba despre iubire. Pur si simplu iubire. Iata un fragment:

"– Cand, ocupandu-ne cu activitatea misionara, discutam cu oamenii pe strada, cu ce trebuie sa incepem? Trebuie sa facem referire la Evanghelie sau trebuie sa vorbim in acel lim*baj care este mai clar, adica in limbajul laic? Insa, cu ajutorul lui nu poti exprima idei duhovnicesti inalte.

– Limbajul in care trebuie sa vorbiti este limba*jul dragostei. Slujiti aproapelui. Sunteti capabili de asa ceva? Inchiputi-va, daca in Sankt Petersburg
 cate biserici sunt in Petersburg?

– Sapte sute.

– 700??? Si, avand 700 de biserici, orasul arata asa? Iar eu, vazand cum se imbraca oamenii seara, eram aproape gata sa cred ca orasul vostru ia parte la vreun concurs in a capata cea mai necrestineasca ca reputatie
 Daca fiecare biserica din acest oras va gasi cinci voluntari, veti obtine 3500 de oameni, care ar putea, o data pe saptamana, sa mearga cate doi in diferite parti ale orasului si sa intrebe de-a dreptul pe fiecare om pe care il vor vedea: „Va pu*tem ajuta cu ceva?” – si asta ar fi de ajuns.

– Vorbiti despre asistenta sociala?

– Eu nu vorbesc despre asistenta sociala, eu vor*besc despre dragoste: „Pot face ceva pentru dumneavoastra?”Dragostea de aproapele exprimata in fapte concrete, practice, in primul rand ii va schim*ba radical pe insisi acesti 3500 de oameni si, de ase*menea, pe oricine cu care ei vor intra in contact. Ganditi-va la aceasta."

Nu e vorba numai sa-l inveti pe om Biblia si alte scripturi si psalmi, ci sa-l ajuti atunci cand are nevoie. E vorba de dragoste.
Pur simplu sa stai sa-l asculti si sa vezi ce este cu el si ce este de facut.

Exact asa mi s-a intamplat mie cu parintele Galeriu. Am fost intr-o situatie grea, de soc si solutia cea mai buna data de o cunostinta la care am sunat din disperare a fost: "Du-te la un preot. Unul pe care il stii mai nine."

Si m-am dus la parintele Galeriu. I-am spus problema si a stiut ce are de facut cu mine. Nu m-a certat, nu m-a facut nici necredincioasa si nici ca n-am urechi de auzit. Nu mi-a citit din carti.
Ne-am rugat impreuna, cu vorbele lui frumoase si calde si a stiut ce am nevoie. N-am vazut preotul in el atunci, ci psihologul, Omul.

Astazi cati sunt ca dansul?
Nu au timp, nu au rabdare, nu au bani etc.
Daca atunci, in situatia aceea m-ar fi ajutat alt preot? Nu stiu. Probabil ca nu.

Si eu as avea nevoie sa gasesc in tara pe cineva cu care sa-mi vorbesc problemele si sa ma sfatuaisca.
Preotul de aici nu poate, nu stie. E singur, in varsta, bolnav si sunt gramezi de oameni pe el. Sunt alte conditii aici cu biserica.

Si uneori mai ai nevoie si de o a doua parere, ca si la medic.

Eu sunt uimita cum alearga oamenii cine stie pe ce coclauri de munti la manastiri, sau in ce sat, dupa vreun calugar sau preot bun.
Probabil ca la biserica lor nu gasesc ceea ce cauta si au nevoie, mai ales iubire, rabdare, timp etc.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 14.06.2016 at 12:52:24.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.06.2016, 12:56:30
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.206
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cristian - nu toti preotii sunt asa cum a fost parintele Galeriu. El stia sa procedeze cu oamenii
Eu nu inteleg de ce trebuie sa gasim vina numai la credincios si sa-l bajocorim.
De acord că nu sunt toți preoții la fel, că unii sunt mai buni decât alții și că avem nevoie de cei buni, care ne acordă atenția cuvenită; dar nu mi s-a părut că Alexandru asta caută. Eu am înțeles că vrea un făcător de minuni, pe cineva care să-i rezolve o problemă personală.
Nu l-am batjocorit, totuși. Să ai urechi de auzit înseamnă să fii într-o stare de receptivitate, pe care dacă nu o ai, treci chiar și pe lângă duhovnici ca părintele Galeriu – care nu avea reputație de făcător de minuni sau de văzător cu duhul – fără să bagi de seamă.
E nevoie și de duhovnici buni, dar și de ascultarea noastră.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 14.06.2016 at 13:32:34.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.06.2016, 13:40:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De ce oamenii nu mai alerga la Dumnezeu si Sfintii sai si au nevoie de pamanteni-musai-facatori-de-minuni?

Dumnezeu nu mai face minuni, Sfintii nu mai fac minuni, s-au lasat de meseria asta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.06.2016, 13:45:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Exact asa mi s-a intamplat mie cu parintele Galeriu. Am fost intr-o situatie grea, de soc si solutia cea mai buna data de o cunostinta la care am sunat din disperare a fost: "Du-te la un preot. Unul pe care il stii mai nine."

Si m-am dus la parintele Galeriu. I-am spus problema si a stiut ce are de facut cu mine. Nu m-a certat, nu m-a facut nici necredincioasa si nici ca n-am urechi de auzit. Nu mi-a citit din carti.
Ne-am rugat impreuna, cu vorbele lui frumoase si calde si a stiut ce am nevoie. N-am vazut preotul in el atunci, ci psihologul, Omul.

Astazi cati sunt ca dansul?
Nu au timp, nu au rabdare, nu au bani etc.
Daca atunci, in situatia aceea m-ar fi ajutat alt preot? Nu stiu. Probabil ca nu.
In situatii asemanatoare unii zic ca L-ar fi gasit pe Dumnezeu.

Nu neaparat ca inainte erau pagani, multi mai degraba ne multumim cu conceptul decat cu Persoana.
Si atat timp cat lucrurile par sa mearga cum vrem noi, nu realizam discrepanta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.06.2016, 14:03:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
De acord că nu sunt toți preoții la fel, că unii sunt mai buni decât alții și că avem nevoie de cei buni, care ne acordă atenția cuvenită; dar nu mi s-a părut că Alexandru asta caută. Eu am înțeles că vrea un făcător de minuni, pe cineva care să-i rezolve o problemă personală.
Nu l-am batjocorit, totuși. Să ai urechi de auzit înseamnă să fii într-o stare de receptivitate, pe care dacă nu o ai, treci chiar și pe lângă duhovnici ca părintele Galeriu – care nu avea reputație de făcător de minuni sau de văzător cu duhul – fără să bagi de seamă.
E nevoie și de duhovnici buni, dar și de ascultarea noastră.
Nu, tu i-ai scris partial frumos. Ma deranjeaza insa permanenta acuza la adresa oamenilor, ca nu sunt buni credinciosi, ascultare si alte cele. Dupa ce-i judecam?

M-a socat raspunsul lui Mihnea...

Nu stiu exact ce cauta autorul firului. Poate este ceva serios totusi.
Uneori chiar ne trebuie o minune de la Dumnezeu...

Lui AlinB - L-am gasit pe Dumnezeu?

Aici eu vad o problema.
Nu stiu exact pe cine cautam noi de fapt si pe cine gasim.
Pentru crestini Dumnezeu este in ei mereu.
Nu stiu exact ce cautam in biserica, pe Dumnezeu sau pe preot, sau alti oameni.
Aici este intrebarea.
De ce avem nevoie atunci de preot, daca noi il vrem numai pe Dumnezeu?
Ce poate unul si nu poate celalalt?
Pe Dumnezeu il avem mereu in noi si cu noi, il avem si acasa si ne rugam mereu la El.
Daca ar fi dupa cum spuneti voi, ar trebui sa fie biserica fara preot.
Sa mergem si sa ne rugam doar la Dumnezeu si Cei ai Lui si sa asteptam raspunsul lor.

Concret:
Cand vine cineva pe forum cu o problema/intrebare, il trimiteti la preot/duhovnic.
Cand cauta, ca acum, un preot/duhovnic potrivit, il trimiteti la...Dumnezeu.
Deci pe cine sa cautam de fapt? Voi mai stiti?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 14.06.2016 at 14:22:07.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
calugar, clarvazator, minuni, preot cu har, vazator cu duhul

Thread Tools
Moduri de afișare