Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.12.2014, 20:17:04
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit Relatiile sexuale

Buna tuturor. Am 17 ani si incerc sa stau pe calea credintei cat de mult pot, dar uneori mi-e greu. Vreau sa va intreb ce parere aveti despre relatiile sexuale? Intr-un mod cat mai ortodox posibil, NIMENI nu ar trebui sa aiba relatii sexuale pana la casatorie, si atunci doar, si doar pentru a face un copil. Insa ma uit la lumea din jurul meu, in special in liceu, unde TOTI se bazeaza pe asta, este subiectul principal de vorba, pe langa ca poti numara pe degete fetele virgine din scoala mea, vreau sa stiu ce repercusiune poate avea asta la nivel spiritual? Avem "voie" sa intretinem relatii sexuale sau doar pana la casatorie? Nu ar fi relatiile sexuale inainte de casatorie ceva pacatos si desfranat, deoarece se intretin doar pentru placere?

Sunt curios sa vad ce parere are restul comunitatii ortodoxe despre asta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.12.2014, 20:27:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Înainte de a deschide un topic recomandabil este să cauți pe forum dacă există ceva asemănător. La o simplă căutare am găsit ceva ce te-ar putea ajuta: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...elatii+sexuale
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.12.2014, 00:02:17
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Si eu sunt tanara si stiu foarte bine ce se intampla prin scoli si cu tinerii. Nu sunt tinerii, saracii, vinovati ca nu au fost educati, ca sunt bombardati cu sexualitate. Macar in Romania, nu aveti saptamana sexului la Universitate, iar decanul nu invita vedete pronografice sa va invete despre sex. Asta se intampla la universitati de prestigiu din SUA.

Nu este pacatul desfranarii. Desfranat esti si cand mananci peste masura, cand bei etc. Cuvantul potrivit ar fi curvie.
Acest pacat nu te afecteaza doar spiritual, ci si fizic.

Nu te lua dupa gura lumii. Multe fete mint ca nu mai sunt fecioare ptr. a nu fi luate in ras de colegi si prietene. Pana aici s-a ajuns. Apoi, in Biserica, mai ales in taberele ptr. tineri, o sa intalnesti multe fete bune.

Invatatura Bisericii spune cam asa: fecioria pana la casatorie, apoi sa se tina cont de posturi, sarbatori, sarcina.

Mai multe informatii poti gasi la Pr.Tanase, are multe conferinte pe tema asta. Le gasesti pe youtube. Pe site-ul provita mai gasesti informatii. Apoi, este cartea Dr.Christa Todea-Gross, unde discuta pe larg despre sexualitate, nastere, boli cu transmitere sexuala, contraceptie etc. Cei de la Ortodoxia Tinerilor au facut si fac o campanie ptr. pastrarea fecioriei.

Link-uri:
Indrumarul medical si crestin despre viata al Federatiei Organizatiilor Ortodoxe Pro-Vita din Romania - Autori: Dr. Christa Todea-Gross, Preot prof. dr. Ilie Moldovan - Editura Renasterea

https://www.scribd.com/doc/113396407...s-Preot-prof-d

http://ortodoxiatinerilor.ro/

Pr.Tanase

https://www.youtube.com/watch?v=w-Kz53PwPI8

https://www.youtube.com/watch?v=RfQMq_XsWsQ

https://www.youtube.com/results?search_query=pr+tanase
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.12.2014, 01:09:16
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Iti multumesc de raspuns. Am vrut sa deschid acest subiect pentru a vedea in principal raspunsurile oamenilor si parerile lor despre asta :D Si eu simt ca ceea ce spui este corect, pana la urma, relatiile sexuale creeaza o legatura foarte stransa intre cei doi participanti si nu ar mai fi sacre sau pure daca le-am practica cu oricine. Bine zis este ca nu sexul in sine este pacatul, ci modul in care il facem. Sexul este frumos daca este practicat in cadrul casatoriei, cu partenerul de viata, si, daca e posibil, si gandindu-ne la a avea un copil, daca nu este doar desfranare si placeri trecatoare care te indeparteaza de la calea Lui.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.12.2014, 03:23:48
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu este pacatul desfranarii. Desfranat esti si cand mananci peste masura, cand bei etc. Cuvantul potrivit ar fi curvie.
Cuvantul desfranare nu ia in calcul repetarea, ci infranarea, chiar si numai o singura data.

Cine nu reuseste macar o data sa se infraneze este desfranat.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.12.2014, 13:17:34
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cuvantul desfranare nu ia in calcul repetarea, ci infranarea, chiar si numai o singura data.

Cine nu reuseste macar o data sa se infraneze este desfranat.
Spune-i (vorba vine, ai inteles) gnosticismele astea anti-trup Sf. Maria Egipteana. A curvit, dar s-a pocait si, mai mult, a ajuns sfinta.
Dupa gnostici, ar fi acum in fundul Iadului.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.12.2014, 23:42:16
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Spune-i (vorba vine, ai inteles) gnosticismele astea anti-trup Sf. Maria Egipteana. A curvit, dar s-a pocait si, mai mult, a ajuns sfinta.
Dupa gnostici, ar fi acum in fundul Iadului.
Nici vorba, fiindca de-atunci(de cand s-a pocait-cum bine spui) se infraneaza.
In al doilea rand, chiar ea iti va spune cum curvitul incepe cu prima desfranare/curvie.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde