Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2012, 21:23:15
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Educatie universitara pe internet: coursera.org

Niste profesori de la niste universitati din America s-au gandit sa faca accesibila educatia universitara tuturor si au creat siteul www.coursera.ro
M-am inscris la unul dintre cursuri si sunt placut impresionat. Calitatea lui este foarte buna. Cursul are teste grila, teme si un examen final ce se finalizeaza cu un certificat de absolvire.
Acesta este cursul la care m-am inscris:
https://www.coursera.org/course/friendsmoneybytes

Va puteti inscrie la cursurile care au fost lansate. Unele urmeaza sa fie lansate. Cursurile sunt din diferite domenii. La cele cu profil real trebuie sa ai un minim de cunostinte de liceu.

https://www.coursera.org/courses

Sunt cateva universitati de renume care ofera cursuri pe aceasta platforma de e-learning:Princeton, Stanford , Johns Hopkins, Edinburgh etc.

Din pacate cursurile sunt in limba engleza, din fericire oricine le poate traduce in limba romana si le poate face accesibile romanilor care nu prea stiu engleza! Vrea cineva sa participe la traducerea lor in limba romana?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.09.2012, 21:23:52
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cursurile sunt gratuite.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.09.2012, 21:49:33
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

da, eu sunt de ceva timp la cursul de criptografie si e chiar bine facut.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.09.2012, 11:52:00
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A inceput azi cursul de genetica. Primul video este despre decodificarea genomului uman:
https://www.coursera.org/course/genomescience

Merita vizionat deoarece aceasta decodificare reprezinta una dintre cele mai mari realizari ale omenirii !

(din moment de abia azi a fost lansat, nu are inca subtritare)

Last edited by UNNOOM; 15.10.2012 at 19:41:39.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.11.2012, 15:21:02
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Niste profesori de la niste universitati din America s-au gandit sa faca accesibila educatia universitara tuturor si au creat siteul www.coursera.ro
M-am inscris la unul dintre cursuri si sunt placut impresionat. Calitatea lui este foarte buna. Cursul are teste grila, teme si un examen final ce se finalizeaza cu un certificat de absolvire.
Acesta este cursul la care m-am inscris:
https://www.coursera.org/course/friendsmoneybytes

Va puteti inscrie la cursurile care au fost lansate. Unele urmeaza sa fie lansate. Cursurile sunt din diferite domenii. La cele cu profil real trebuie sa ai un minim de cunostinte de liceu.

https://www.coursera.org/courses

Sunt cateva universitati de renume care ofera cursuri pe aceasta platforma de e-learning:Princeton, Stanford , Johns Hopkins, Edinburgh etc.

Din pacate cursurile sunt in limba engleza, din fericire oricine le poate traduce in limba romana si le poate face accesibile romanilor care nu prea stiu engleza! Vrea cineva sa participe la traducerea lor in limba romana?
Ma bag eu, stimate domn. Am sa incerc sa fac sa fac treaba buna la cele legate de biologie (asta e formatia mea).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.11.2012, 15:31:45
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Ma bag eu, stimate domn. Am sa incerc sa fac sa fac treaba buna la cele legate de biologie (asta e formatia mea).
Ma alatur si eu pentru istorie si finante, daca exista cursuri pe acesta tema.Doar nu era sa te las singur :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 10.11.2012 at 15:34:37.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.11.2012, 15:40:49
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ma alatur si eu pentru istorie si finante, daca exista cursuri pe acesta tema.Doar nu era sa te las singur :)
Multumesc, frate.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.11.2012, 16:25:41
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Problema

...zice ca nu gaseste serverul www.coursera.ro UNNOOM, va propun sa discutam pe privat. La fel si tu, frate Pelerin. Sa vedem ce este de facut.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.11.2012, 16:48:56
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
...zice ca nu gaseste serverul www.coursera.ro UNNOOM, va propun sa discutam pe privat. La fel si tu, frate Pelerin. Sa vedem ce este de facut.
:)) incearca www.coursera.org (org nu ro)

Apropo, nu ratati cursurile din Noiembrie pentru a putea primi certificatele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.11.2012, 16:49:04
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
...zice ca nu gaseste serverul www.coursera.ro UNNOOM, va propun sa discutam pe privat. La fel si tu, frate Pelerin. Sa vedem ce este de facut.
Nu gaseste pentru ca e .org.
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Forumul nostru - forum de educatie crestina??? geo.nektarios Generalitati 89 30.12.2009 14:00:19
Obiectivul ortodox in educatie patinina34 Biserica Ortodoxa Romana 2 20.07.2009 10:55:00
Abuz sau educatie? erzbet Preotul 77 05.07.2008 00:25:46
tendintele in educatie urzicuta Generalitati 29 02.08.2007 09:29:15