Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2014, 15:12:24
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit Reactii chimice in corp.

Stateam si ma gandeam zilele trecute ca sunt situatii in viata noastra cand nu suntem chiar liberi.
Exista anumite reactii chimice venite din interiorul nostru sau din afara care ne fac sa actionam in anumite feluri.
Despre asta vorbesc si ateii ca defapt totul se explica prin reactia chimica.
Oare nu sufletul este cel care simte dragoste ? este provocata de hormonul oxitocina??
adica daca cineva mi-ar da sa iau acest hormon in doze mari m-ar face sa ma indragostesc de persoana de langa mine mai tare? sau oricare alta ar fi ea mai tare ?fara ca eu sa vreau? asta nu ar mai fi libertate.
comportamentele noastre ar fi controlate prin medicamente?
lucrurile astea sunt adevarate, a vrut Dumnezeu sa functionam asa?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.08.2014, 20:35:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
dragoste ? este provocata de hormonul oxitocina??
adica daca cineva mi-ar da sa iau acest hormon in doze mari m-ar face sa ma indragostesc de persoana de langa mine mai tare?
Sssst, ca daca afla Basescu, ne baga tuturor niste oxitocina in aerul respirat, ca sa ne indragostim de el. Va dati seama de consecinte ? Ne va spune iarasi: "Sa traiti bine!". Si, un popor intreg de inspiratori de oxitocina vom raspunde: "Traim bine, Maria Ta!" Asta e visul oricarui politician...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.08.2014, 21:07:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sssst, ca daca afla Basescu, ne baga tuturor niste oxitocina in aerul respirat, ca sa ne indragostim de el. Va dati seama de consecinte ? Ne va spune iarasi: "Sa traiti bine!". Si, un popor intreg de inspiratori de oxitocina vom raspunde: "Traim bine, Maria Ta!" Asta e visul oricarui politician...
Daca scapam de oxitoccina , vor folosi cu siguranta prostixocina , cu efect imediat . . . ! :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.08.2014, 21:25:09
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Cu toate ca nu cunosc multe notiuni de biochimie , o sa incerc sa te ajut.

Din cate stiu eu , hormonul numit oxitocina (ocitocina) are ca actiuni principale contractia musculaturii uterului in timpul nasterii , dar ajuta si la expulzia laptelui din sani. Pe plan secundar , nu cunosc efectele acestui hormon... insa este posibil ca oxitocina sa ajute la aparita sentimentelor de iubire , de relaxare. Dar asta nu inseamna ca hormonii pun control total pe creier , ci iti creeaza anumite stari... pe care le poti suprima cu niste vointa.
Un alt exemplu , ar fi hormonii sexuali : testosteronul- la barbati , iar la femei estrogenul si progesteronul. La barbati , testosteronul ajuta la dezvoltarea scheletului,musculaturii , ingrosarea vocii si multe altele. Totodata testosteronul poate provoca anumite stari de agresivitate dar si senzatii de tipul "macho man". Dar , cum spuneam mai sus, hormonii nu pun stapanire pe creier , iar omul se poate controla chiar daca homonii respectivi ii creeaza anumite stari. Constiinta este libera indiferent de cantitatea de hormon din sange.
Ar fi chiar o nebunie sa ne motivam pacatele prin faptul ca avem uneori cantitati mai mari de hormoni in sange. Daca am da vina pe hormoni pentru faptele imorale, toti violatorii,pedofilii si criminalii ar scapa de inchisoare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.08.2014, 23:07:16
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Multumesc de raspuns. Se pare ca ceilalti au inteles gresit intrebarea si au venit cu raspunsuri mai rautacioase.

Eu vorbeam ca in general multi spun ca prin administarea anumitor hormoni , ni se pot schimba anumite comportamente. Nu neaparat de hormonul "dragostei" , oricum in corpul nostru sunt reactii chimice care ne fac sa ne simtim intr un fel sau altul si intrebam daca suntem robii acestor schimbari?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.08.2014, 23:11:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Se pare ca ceilalti au inteles gresit intrebarea si au venit cu raspunsuri mai rautacioase.
Pisiii , nu fi suparata . . . !
Mare grija la hormoni !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.08.2014, 23:17:48
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Cu toate ca nu cunosc multe notiuni de biochimie , o sa incerc sa te ajut.

Din cate stiu eu , hormonul numit oxitocina (ocitocina) are ca actiuni principale contractia musculaturii uterului in timpul nasterii , dar ajuta si la expulzia laptelui din sani. Pe plan secundar , nu cunosc efectele acestui hormon... insa este posibil ca oxitocina sa ajute la aparita sentimentelor de iubire , de relaxare. Dar asta nu inseamna ca hormonii pun control total pe creier , ci iti creeaza anumite stari... pe care le poti suprima cu niste vointa.
Un alt exemplu , ar fi hormonii sexuali : testosteronul- la barbati , iar la femei estrogenul si progesteronul. La barbati , testosteronul ajuta la dezvoltarea scheletului,musculaturii , ingrosarea vocii si multe altele. Totodata testosteronul poate provoca anumite stari de agresivitate dar si senzatii de tipul "macho man". Dar , cum spuneam mai sus, hormonii nu pun stapanire pe creier , iar omul se poate controla chiar daca homonii respectivi ii creeaza anumite stari. Constiinta este libera indiferent de cantitatea de hormon din sange.
Ar fi chiar o nebunie sa ne motivam pacatele prin faptul ca avem uneori cantitati mai mari de hormoni in sange. Daca am da vina pe hormoni pentru faptele imorale, toti violatorii,pedofilii si criminalii ar scapa de inchisoare.
Sa tinem minte ca hormonii nu sunt singurii care provoaca reactii chimice in corp. Ei doar influenteaza fie fizic, fie psihic ce se intampla, mai intens sau mai putin intens. Desigur ca daca inghiti ocitocina, n-o sa aiba un efect asa de accentuat, dar alti hormoni, cum ar fi adrenalina, provoaca efecte instante si puternice (Asa zisele shoturi de adrenalina, care tin persoane ranite in viata, ba chiar ii face capabili sa danseze cu un picior lipsa)

Cand anatomia zice ca corpul nostru este stapanit de reactii chimice, nu se refera numai la hormoni. De la reactiile chimice "clasice" din stomac, pana la modul in care un neuron transmite informatia, sau modul in care creierul stocheaza informatia, totul este o mare suma de reactii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.08.2014, 23:23:29
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Cand anatomia zice ca corpul nostru este stapanit de reactii chimice, nu se refera numai la hormoni. De la reactiile chimice "clasice" din stomac, pana la modul in care un neuron transmite informatia, sau modul in care creierul stocheaza informatia, totul este o mare suma de reactii.
Dar, dupa cum stim, intregul e mai mare decat suma partilor sale.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.08.2014, 23:31:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
hormonii nu pun stapanire pe creier , iar omul se poate controla chiar daca homonii respectivi ii creeaza anumite stari. Constiinta este libera indiferent de cantitatea de hormon din sange.
Este cheia raspunsului, felicitari! Si cu acest prilej, ca si cu altele, merita notat deplinul acord intre observatiile medicilor, biologilor etc si dogmatica.

Astfel, observam ca NUMAI la om comportamentul sexual si tot ce tine de el este in intregime corticalizat. Un eunuc se poate indragosti nebuneste de o femeie, iar ea la randul ei se poate indragosti de un eunuc. Au existat, dealtfel, cazuri. Unul dintre tablourile Galeriei Nationale de la Palatul Regal este un portret de mari dimensiuni ale unui eunuc cantaret de opera (famenii erau de multe ori pretuiti pentru vocea lor de tenori de coloratura, dupa cum avem si mai recent exemplul cu Bee Gee's) care devenise idolul femeilor din vremea lui. Farinelli, Cusanini, Caffarelli Nicolini si multi alti fameni au facut voga pentru vocea lor minunata (despre Farinelli, tenor care era platit regeste de catre regii Spaniei, exista si un film).

La animale, comportamentul sexual e dominat de instincte. Mamiferele au perioade de rut (ca si pasarile) guvernate de hormoni. O iapa e in calduri ? Atunci se "indragosteste" de primul armasar pe care il vede. Nu mai e in calduri ? Atunci nici nu mai observa ca e vorba de un armasar. Are secretie lactata ? Are instinct matern si e capabila sa moara pentru manzul ei. A intarcat ? Manzul nu o mai intereseaza, devine, de ieri pana azi, complet strain. Omul este singurul care a fost proiectat ca fiinta vizibila inzestrata cu liber arbitru. Omul a primit in dar de la Dumnezeu libertatea, pe care animalele nu o au. Libertatea, impreuna cu ratiunea, nemurirea si sufletul sunt daruri specifice omului (si ingerului) care dau masura asemanarii cu Creatorul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 25.08.2014 at 23:38:12.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.08.2014, 10:36:22
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Stateam si ma gandeam zilele trecute ca sunt situatii in viata noastra cand nu suntem chiar liberi.
Exista anumite reactii chimice venite din interiorul nostru sau din afara care ne fac sa actionam in anumite feluri.
Despre asta vorbesc si ateii ca defapt totul se explica prin reactia chimica.
Oare nu sufletul este cel care simte dragoste ? este provocata de hormonul oxitocina??
adica daca cineva mi-ar da sa iau acest hormon in doze mari m-ar face sa ma indragostesc de persoana de langa mine mai tare? sau oricare alta ar fi ea mai tare ?fara ca eu sa vreau? asta nu ar mai fi libertate.
comportamentele noastre ar fi controlate prin medicamente?
lucrurile astea sunt adevarate, a vrut Dumnezeu sa functionam asa?
Eu am sa licitez mai mult si mergind in tonul discutiei iti propun un "subiect pt saliva" : gindeste-te la urmatorul aspect, fiinta umana gindeste sau este gindita??!!!
Martor al unor asemenea ipostaze sunt experientele tuturor oamenilor carora de multe ori li se intimpla, si ei insisi marturisesc, ca in anumite situatii au dat raspunsuri sau au facut fapte, gesturi instantanee, la care nici macar nu au cugetat o milisecunda, ci spun "... nu stiu cum, m-am trezit aplecindu-ma spre ea..." sau " ... a vorbit gura fara mine, fara sa gindesc macar un pic am dat acest raspuns, noroc ca am raspuns bine..." s.a.m.d.
Chiar savantul neuropsihiatru Constantin Dumitru Dulcan(cel care a scris si inteligenta materiei) a scris o ultima carte pe aceasta tema(mintea de dincolo).
Deci, ce zici despre eventualitatea aceasta, care desigur bate si hormonii si mormonii si circuitele nervoase, cerebrale,neurolingvistice ale gindirii ?
In ce raport credeti ca este constiinta fata de asemenea fenomene si in asemenea momente, ca si in general, dealtfel ?
Sau, constiinta are sau nu, biochimia ei ? Si in ce raport stau ele ?
Si daca constiinta omului este locul cu certitudine in care ii vorbeste Dumnezeu, cum sta Acesta cu biochimia si eventual hormonii ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 26.08.2014 at 10:42:37.
Reply With Quote
Răspunde