Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2009, 12:00:46
mau77mau mau77mau is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2009
Mesaje: 2
Implicit Preotul afacerist

Am fost sambata trecuta chiar inaintea duminicii pastelui la Snavog mai multi prieteni. Am inchiriat si o barca si am ajuns pe insula unde este frumoasa biserica unde este inmormantat Vlad Tepes.

Din pacate acolo preotul mi-a lasat un gust teribil de amar.
Initial am vrut sa vizitam si biserica dar cand am aflat ca ne costa 15 ron de persoana am renuntat pentru ca nu aveam atatia bani la noi si chiar mi se pare exorbitant. Eram 8 prieteni si am decis daca tot am ajuns sa ne plimba putin in jurul bisericii sa admiram. A aparut si preotul care aproape ca nea blestemat ca ne permitem sa ne plimba pe acolo fara sa platim. A iesit cu chitantierul si a inceput sa ne alerge sa ne spuna ca ne rupe doar 4 bilete 60 ron dar sa platim ca am vizitat florile din jurul bisericii ... sa platim pentru ca am ispitit studentii de la teologie cu fetele noastre sa platim pentru ca altfel se darama biserica pe noi ... am crezut sincer ca este posedat.

Iata ce am gasit si pe alte siteuri referitoare la acest "preot"

http://www.hoinari.ro/index.php?cu=11451520040921
Attached Images
File Type: jpg Picture 085.jpg (96,5 KB, 64 views)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.04.2009, 12:24:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mau77mau Vezi mesajul
Din pacate acolo preotul mi-a lasat un gust teribil de amar.

Iata ce am gasit si pe alte siteuri referitoare la acest "preot"

http://www.hoinari.ro/index.php?cu=11451520040921
Foarte bine ca ai scris asta pe forum, caci semnalul tau de alarma poate ajunge la oficialitatile BOR. Sa speram ca se va deranja cineva sa mearga pana acolo si sa-i faca o surpriza acelui preot, un flagrant ceva...

Stim ca nu omul trebuie judecat, ci raul care il stapaneste pe om. Deci raul trebuie curatat, dar asta presupune o actiune din partea BOR.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.04.2009, 12:34:54
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am inteles de la diversi ca se platesc bani grei, de ordinul zecilor de mii de Euro pentru o parohie... Sa fie acesta motivul?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.04.2009, 12:40:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Relativ la subiect, imi amintesc ca eram student si am dus intr-o vara 4 femei la o biserica undeva in judetul Suceava, la Liteni. Nu le cunosteam, am facut si eu un ban ca "taximetrist", ca eram in vacanta.

Ajunsi acolo, m-am mirat ca era lume multa si asteptau toti la o coada lunga sa plateasca pentru... a li se deschide cartea. Mi-a picat fatza cand mi-am dat seama ce se intampla, dar a trebuit sa stau pana la sfarsit, ca sa le aduc inapoi acasa pe acele femei. Degeaba am incercat sa le explic ca este rau ceea ce vor sa faca, ele stiau altceva. Cum asteptam pe afara, apare la un moment dat preotul "afacerist" si l-am oprit intrebandu-l daca este corect ceea ce face. Mi-a raspuns scurt: "Cine esti tu ca sa ma judeci?" si a plecat fara sa stea la discutie cu mine.

Nu stiu daca s-a sesizat cineva de atunci si daca se mai practica vrajitoria acolo (au trecut vreo 10 ani de atunci), insa am gasit un sait interesant care merita citit:

http://www.sihastru.net/mirem/crez_o...ism_tepes.html

Sper ca oamenilor sa nu le fie frica si sa anunte autoritatile bisericesti in astfel de cazuri, caci pacatul este si al lor daca tac din gura, permitand astfel raului sa se manifeste si sa ii insele in continuare pe cei nepregatiti si naivi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.04.2009, 13:40:55
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Manastirile si terenurile care le înconjoara sunt proprietati private, calugarii si maicile au dreptul sa faca ce vor si ar fi bine daca s-ar limita sau chiar interzice accesul turistilor în unele manastiri. Turistii aduc un spirit lumesc care strica pacea calugarilor. Chiar si pelerinii care vin cu scopuri spirituale sunt de cele mai multe ori oameni stapâniti de duhul lumesc.

Nu zic ca toate manastirile ar trebui sa-si închida portile dar când mai exista câte una care o face e foarte bine.

Preotul de la Snagov e calugar, nu preot de mir si nu are ce sa faca cu banii caci pe acea insula îsi va sfârsi zilele. Acea taxa are rolul de a limita accesul petrecaretilor care veniti la strand gasesc ca ar fi o variatie sa viziteze si manastirea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.04.2009, 15:20:13
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Relativ la subiect, imi amintesc ca eram student si am dus intr-o vara 4 femei la o biserica undeva in judetul Suceava, la Liteni. Nu le cunosteam, am facut si eu un ban ca "taximetrist", ca eram in vacanta.

Ajunsi acolo, m-am mirat ca era lume multa si asteptau toti la o coada lunga sa plateasca pentru... a li se deschide cartea. Mi-a picat fatza cand mi-am dat seama ce se intampla, dar a trebuit sa stau pana la sfarsit, ca sa le aduc inapoi acasa pe acele femei. Degeaba am incercat sa le explic ca este rau ceea ce vor sa faca, ele stiau altceva. Cum asteptam pe afara, apare la un moment dat preotul "afacerist" si l-am oprit intrebandu-l daca este corect ceea ce face. Mi-a raspuns scurt: "Cine esti tu ca sa ma judeci?" si a plecat fara sa stea la discutie cu mine.

Nu stiu daca s-a sesizat cineva de atunci si daca se mai practica vrajitoria acolo (au trecut vreo 10 ani de atunci), insa am gasit un sait interesant care merita citit:

http://www.sihastru.net/mirem/crez_o...ism_tepes.html

Sper ca oamenilor sa nu le fie frica si sa anunte autoritatile bisericesti in astfel de cazuri, caci pacatul este si al lor daca tac din gura, permitand astfel raului sa se manifeste si sa ii insele in continuare pe cei nepregatiti si naivi.
Mulțumesc Ionuț pentru această trimitere.Fiecare cuvânt este adevărat.Mulți preoți încurajează mersul la vrăjitoare,amestecă cele sfinte cu cele oculte există un cult al răzbunării și pe mulți îi auzi spunând"lasă că mă duc eu la preotul.......și te pune la blesteme și ai să vezi ce ți se va întâmpla".Și de multe ori chiar se întmplă căci mirenii noștri în loc să urmeze învățăturile Sfinților Părinți dau curs unor sfaturi vrăjitorești care le dau uneori satisfacția răzbunării pe moment orbindu-i și nelăsându-i să înțeleagă că de fapt prin aceasta își iau bilet de călătorie spre Iad fără putință de întoarcere.
Acești preoți înșeală oamenii spunându-le că este bine să lucreze ispitele și țin pe lângă ei niște necurați care lucrează toate mârșăviile în numele lui Hristos,batjocorind cele sfinte fără teamă și fără rușine.
Eram la Sfântul Maslu (iertată să fiu dar numai sfânt nu era acesta în biserica de care vă vorbesc) și în timp ce preoții citeau Evanghelia cu fața spre ușă au întrat niște vrăjitoare cae în ușa bisericii cu lumânări aprinse descântau de zor.La sfârșitul slujbei când mi-am manifestat nedumerirea față de preot am fost apostrofată să-mi văd de păcatele mele.Și câte astfel de lucruri nu s-au petrecut sub ochii îngăduitori ai celor puși să slujească Adevărului și Credinței?
Din fericire pentru sufletul meu mi-am dat seama că este o capcană iar Dumnezeu și Maica Domnului m-au scos din aceea biserică și credința mi-a rămas întreagă.
Citind postarea de mai sus m-am regăsit "..cei care ajung să-și dea seama de capcana mistică,ori se îndreaptă ori ajung să hulească și să nu mai calce în viața lor în biserică"(ieromonah Pimen Tepeș)
Oamenii credincioși sunt foarte incomozi căci strică planurile celui rău de a pierde cât mai multe suflete.
Banul care ese"ochiul......"îi orbește tot mai mult pe cei care ar trebui să iubească sărăcia căci, nu poți sluji la doi stăpâni și lui Dumnezeu și lui Mamoua
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.04.2009, 15:27:36
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Relativ la subiect, imi amintesc ca eram student si am dus intr-o vara 4 femei la o biserica undeva in judetul Suceava, la Liteni. Nu le cunosteam, am facut si eu un ban ca "taximetrist", ca eram in vacanta.

Ajunsi acolo, m-am mirat ca era lume multa si asteptau toti la o coada lunga sa plateasca pentru... a li se deschide cartea. Mi-a picat fatza cand mi-am dat seama ce se intampla, dar a trebuit sa stau pana la sfarsit, ca sa le aduc inapoi acasa pe acele femei. Degeaba am incercat sa le explic ca este rau ceea ce vor sa faca, ele stiau altceva. Cum asteptam pe afara, apare la un moment dat preotul "afacerist" si l-am oprit intrebandu-l daca este corect ceea ce face. Mi-a raspuns scurt: "Cine esti tu ca sa ma judeci?" si a plecat fara sa stea la discutie cu mine.

Nu stiu daca s-a sesizat cineva de atunci si daca se mai practica vrajitoria acolo (au trecut vreo 10 ani de atunci), insa am gasit un sait interesant care merita citit:

http://www.sihastru.net/mirem/crez_o...ism_tepes.html

Sper ca oamenilor sa nu le fie frica si sa anunte autoritatile bisericesti in astfel de cazuri, caci pacatul este si al lor daca tac din gura, permitand astfel raului sa se manifeste si sa ii insele in continuare pe cei nepregatiti si naivi.
Da, din pacate inca se mai deschide cartea si se mai pun cununiile pe cap celor care vor sa se casatoreasca la liteni. Pr. se cheama Ionel Vrajitorul si este un mare,mare afacerist. Am o cunostinta care ii este apropiata (ruda spirituala) si care tine fff mult cu el. Din ce mi-a povestit am ramas masca. Tot ea se duce si la Pr. Popa Stefan din Topraisar, alt "mare vazator cu duhul"... Pacat ca sunt multi care tin un post, merg la o biserica, dau un acatist doar asa, din superstitie, chipurile sa le mearga bine. Si un mai mare pacat pt. capii bisericii care stiu totul si se multumesc doar prin a lua zecile de mii de euro.......
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.04.2009, 15:58:21
mau77mau mau77mau is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2009
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Manastirile si terenurile care le înconjoara sunt proprietati private, calugarii si maicile au dreptul sa faca ce vor si ar fi bine daca s-ar limita sau chiar interzice accesul turistilor în unele manastiri. Turistii aduc un spirit lumesc care strica pacea calugarilor. Chiar si pelerinii care vin cu scopuri spirituale sunt de cele mai multe ori oameni stapâniti de duhul lumesc.

Nu zic ca toate manastirile ar trebui sa-si închida portile dar când mai exista câte una care o face e foarte bine.

Preotul de la Snagov e calugar, nu preot de mir si nu are ce sa faca cu banii caci pe acea insula îsi va sfârsi zilele. Acea taxa are rolul de a limita accesul petrecaretilor care veniti la strand gasesc ca ar fi o variatie sa viziteze si manastirea.
te rog dute in vizita la biserica la care fac referire si o sa iti schimbi parerea despre aceasta atitudine deloc monahala

parintele era bun de manager la o multinationala nu am vazut in viata mea om mai jepcar - si nu cred ca este deloc normal sa te alerge cu chitantierul prin curte si sa te blesteme sa se darame biserica pe tine
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.04.2009, 15:58:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Da, din pacate inca se mai deschide cartea si se mai pun cununiile pe cap celor care vor sa se casatoreasca la liteni. Pr. se cheama Ionel Vrajitorul si este un mare,mare afacerist. Am o cunostinta care ii este apropiata (ruda spirituala) si care tine fff mult cu el. Din ce mi-a povestit am ramas masca. Tot ea se duce si la Pr. Popa Stefan din Topraisar, alt "mare vazator cu duhul"... Pacat ca sunt multi care tin un post, merg la o biserica, dau un acatist doar asa, din superstitie, chipurile sa le mearga bine. Si un mai mare pacat pt. capii bisericii care stiu totul si se multumesc doar prin a lua zecile de mii de euro.......
Incredibil! Nu mai am cuvinte... De 10 ani se tot intampla asta acolo?! Si cati ani inainte de a ajunge eu acolo intamplator! Nici eu nu pot sa cred ca in BOR nu se stie de bisericile astea care nu sunt in ordine cu credinta ortodoxa. Si sa nu se ia nici o masura?? Pai cum vine asta?! Vindem sufletele oamenilor satanei cu buna stiinta??

In linkul postat mai sus vad la sfarsit ca este data o lista cu asemenea exemple tolerate de autoritatile bisericesti:

[SIZE=2]"pr. Vrãjitoru de la Liteni, pr. Ioan de la Posaga, pr. Buzgariu de la Meziad, pr. Balint de la Rieni, pr. Pintea din Oradea, pr. Pintea Dan Gheorghe din Cornesti (Cluj) pr. Doru Cristoiu din Timisoara, pr. Horga din Sublac, pr. Gherman din Romanasi, si multi altii[/SIZE]"

Oare cati altii? Si pentru cat timp?!!! Ma intreb unde e acel Doru Cristoiu din Timisoara, sa-i fac o vizita Duminica pentru o programare sa deschidem cartea impreuna.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.04.2009, 17:38:08
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am fost acum doi ani la Liteni. O familie pe care am remarcat-o în biserică pentru comportamentul lor foarte pios,având un fiu la teologie și altul la seminar,oameni care se comportau ca niște creștini autentici m-au invitat să merg cu ei la Boroaia și la Liteni.Auzisem cu mulți ani înainte despre acest preot (citisem în Formula As).
Seara când am ajuns după circa două ore de așteptare ne-am așezat la râd și o persoană laică întrebându-ne ce problemă avem ne-a dat niște bilețele (parcă erau bilețelele acelea de papagal din bâlci) pe care erau scrise diferite situații în care ai putea să fii.Aceste bilețele se plăteau cu l ron( Io.ooo ).După aceasta ne-am așezat cuminți la rând așteptând cu bilețelele în mână să vorbim cu "preotul Vrăjitorul"
Mi-a venit rândul.I-am întins bilețelele căci luasem mai multe.A oprit doar două.Eu am început să-i vorbesc folosind învățătura acumulată în biserică și din lecturi.S-a uitat la mine și a deschis cărticica pe care o avea în mână.Era o simplă carte de rugăciuni cu scrisul mărunt.Fără a se uita în ea a început să-mi spună că toate problemele mele se vor rezolva,să am credință în Dumnezeu,mi-a dat să fac acatistul Sf.Ciprian și Sfântul Acoperământ,mi-a spus să nu mă mai las influențată de acei care cred în farmece căci acestea nu se lipesc de omul credincios.
I-am dat pomelnicul scris de acasă și suma de bani care am dorit eu.
Nu m-am simțit deloc vinovată că am fost la acel preot care nu mi-a ghicit și nici nu mi-a spus ceva anapoda.
A doua zi în timp ce se făcea maslu cu moloftele Sf.Vasile de către mai mulți preoți am văzut mai mule persoane într-o parte a altarului cum li se puneau cununiiile pe cap și erau stropiți cu aghiasmă.
Vinovat nu este preotul care face anumite lucruri pe care poate nici nu le face ci acei "credincioși" care cred mai mult în puterea farmecelor decât în puterea rugăciunii și a tainelor bisericii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 12:29:51
preotul fumator Hartford Preotul 99 16.03.2011 21:54:21
Preotul de mir idealist Preotul 9 23.07.2010 00:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 18:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 23:30:58