Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.06.2016, 16:47:05
AlexandruCR AlexandruCR is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2016
Locație: Craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
...
Multumesc, sophia. Ai spus exact ce gandeam. Unii sufera de pacatul mandriei si cred ca stiu mai bine ce cauti sau ce trebuie sa cauti. Intr-adevar domnul Mihnea are niste postari de groaza daca te uiti la istoricul dansului. Face mai mult rau decat ajuta. E bine sa nu le raspundem pentru ca o sa te judece si o sa faca flame si offtopic pana deviem de tot de la subiect. Nu stiu de ce presupun toti din start ca esti vreunul care nu s-a spovedit sau rugat niciodata si care cauta nu stiu ce vrajitor sau deschizator de carti.
Si uita ca pe vremea lor se duceau toti la Boca, Cleopa sau Parvu. Daca ai o problema fizica te duci la doctor. Daca ai o problema sufleteasca te duci la un doctor al sufletului. Unii sunt mai buni ca altii, la fel cum e si cu primii. Daca ai o problema mai serioasa nu te duci la doctorul din sat, cauti unul cat mai bun. Nu vedeti cum se duc politicienii in strainatate sa se opereze?
Nu cred ca e cineva pe forum care sa intrebe ceva serios fara sa fi incercat sa se roage mai intai, sa se spovedeasca/impartaseasca, sa se consulte cu duhovnicul sau, sa caute sfaturi la preotii din orasul lui, sa citeasca Biblia sau alte carti, sa cumpere si sa citeasca zeci de acatiste ale Sfintilor, etc. Sau sa incerce sa se indrepte si sa ii fie pe plac lui Iisus. Voi credeti ca ne sculam intr-o zi si ne gandim : hai sa intreb pe forum mai intai si dupa le incerc pe toate ? Probabil ca voi sunteti atat de desavarsiti ca doar spuneti rugaciunea inimii si imediat sunteti ajutati, nu?

Cine are urechi de auzit, sa auda. Dar, ma astept, asa cum ma asteptam si cand am deschis threadul, sa primesc in continuare mesaje rautacioase.

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Multumesc! Am mai vorbit cu dansul si am primit sfaturi bune.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.06.2016, 17:15:13
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlexandruCR Vezi mesajul
Am mai vorbit cu dansul si am primit sfaturi bune.
In cazul asta, trebuie sa mai vorbesti cu dansul. Nu neaparat pentru ce-ti va spune pe moment ci pentru rugaciunea pe care o va face pentru tine.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.06.2016, 01:26:11
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlexandruCR Vezi mesajul
Buna ziua,
Caut un preot/calugar cu har, vazator cu duhul, facator de minuni, clarvazator, inainte vazator, videcator sau cum ii mai numiti voi. Am nevoie pentru o problema personala pe care nu am putut sa o rezolv cu duhovnicul.
Va rog sa lasati si un numar (daca aveti) la cei pe care ii mentionati. Va multumesc!
Doamne ajuta!
Exista anumite situatii de viata prin care trebuie sa trecem.
Vrem nu vrem, trebuie sa "platim" ptr unele lucruri care le-am facut mai demult, rau,poate din nestiinta.Necunoasterea este un mare pacat. Sau platim ptr unele lucruri care le-au facut parinti nostri.Spune clar in Biblie in cateva locuri, cand "platesc" cei care urmeaza.Poate vreti si exemple.Imi vine in cap Imparatul Solomon care dupa ce a avut legaturi cu foarte multe femei catre finalul vietii ajunge sa jertfeasca altor zei ,si ptr toate astea,Dumnezeu face ca urmasii lui sa imparta regatul Israel dupa el, nu ii lasa uniti si nu ii mai sustine cum a facut cu Solomon.
Trebuie sa platim sau poate sa invatam anumite lucruri.Si eu am avut situatii cand duhovnicul nu a stiut sa imi dea raspuns sau rezolvare la un anumit lucru,dar a trebuit sa trec prin anumite lucruri,ca epitimie(canon) ptr ceea ce am gresit candva.Epitimia(canonul) poate sa nu vina numai de la Duhovnic ,Dumnezeu il scoate in cale ptr curatirea omului.Si trebuie sa treci prin situatia respectiva ori ca vrei ori ca nu.
Imi vine in cap cum a platit Imparatul David ptr ce a facut cu Urie hetitul, dar nu vreau a fiu interpretat te miri cum, e numai un exemplu. Oricum el(imparatul David) da singur verdictul atunci cand prorocul Natan vine sa il certe."Omul respectiv este vrednic de moarte!" Se judeca de fapt pe el.
Regi 2,Cap 12.5-6(http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=67&cap=12).
Copilul lui plateste ptr el.Si apoi judecata de sus cap.12.11-13
Asta vine,(in cazul de fata prigonirea lui de catre fiul sau Absalom) ori cat s-ar fi spovedit
el, daca exista atunci taina asta a Spovedaniei,pedeapsa venea .

Legat de duhovnici toti sunt vindecatori.In Taina Sfantului Maslu toti au har.Toti pot
vindeca.Nu exista preoti nevindecatori.
Dar e bine ca ,cauti un duhovnic mai imbunatatit,cu care sa poti avea o legatura spirituala mai buna.Da, cand operatia e mai mare "doctorul"trebuie sa fie mai perspicace.
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.08.2016, 17:55:19
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Spre slava lui Dumnezeu si spre incuviintarea faptului ca parintele Ciprian savarseste minunate vindecari, dau marturie ca, prin participarea la un Sf. Maslu la care a slujit si parintele Ciprian, am dobandit tamaduire sufleteasca de un pacat pe care-l faceam cu gandul.

Interesant este ca in ziua precedenta, fiind indeplinite toate conditiile care ma determinau sa fac acel pacat, desi statusem de vorba cu parintele, mai tarziu l-am savarsit din nou, pentru a nu stiu cata oara. A doua zi am simtit o dorinta de a merge iar la parinte ca sa-i spun despre asta. Sunand un prieten si spunandu-i ce gand am, acesta mi-a spus ca daca tot e vineri, as putea sa incerc sa ajung la Sf. Maslu, pentru ca va sluji si parintele Ciprian.

Am ajuns cand slujba era deja inceputa si-n ciuda aglomeratiei, am reusit sa ma strecor in randul din fata iar in timpul citirii Sfintelor Evanghelii aveam grija sa stau chiar langa parinte si sa ma ating de epitrahilul sau vesmintele acestuia. La un moment dat, un gand mi-a spus ca e destul, ca trebuie sa las loc si altora, asa ca m-am retras pana la terminarea slujbei.

Curios e ca in aceeasi zi m-am trezit iar in postura propice si de a savarsi acelasi pacat, doar ca de data asta, desi gandurile au venit parca se loveau de un zid. Erau acolo, eu insami doream sa-si faca lucrarea, doar ca ... pauza, ceva le secase de putere. Mai bine zis, diavolul nu mai avea nicio putere asupra mea prin acele ganduri. Am devenit imuna la ele, desi recunosc ca ma ingenunchiasera de multe ori, fara sa incerc macar sa le opresc. As fi vrut sa nu le mai primesc, dar nu gaseam in mine puterea si vointa necesare...

Abia dupa cateva zile am inteles exact ce mi s-a intamplat. Prin rugaciunile acestui parinte minunat, m-am oprit din a mai face un pacat. Minunea e cu atat mai mare cu cat, pana sa ajung acolo, participasem la multe alte Sfinte Masluri, dar in alta parte. Si niciodata n-am avut parte de o vindecare pe care s-o percep ca pe o lectie predata parca in 3 acte (1. ispita si caderea; 2. tamaduire prin rugaciunile parintelui de la Sf. Maslu; 3. ispita si atat. n-am mai cazut :)

Cred ca fiecare preot are un dar al lui primit la hirotonie, poate de aceea e bine sa mergem oriunde ne calauzeste Dumnezeu pasii spre a dobandi vindecare sufleteasca si trupeasca.

Last edited by crinrin; 19.08.2016 at 18:14:56.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.08.2016, 00:01:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cand s-a intamplat asta?
Si cat a tinut?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.08.2016, 01:14:36
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Desi te referi la timp, iti spun ca s-a intamplat doar atunci cand am fost pregatita sa primesc aceasta vindecare. Nu s-a produs inainte de a intelege ce mi se intampla si motivul pentru care primeam acele ganduri. Dar, cu toate ca intelesesem ca imi serveam minciuni, facandu-mi rau singura, nu le respingeam. Nimic nu ma oprea sa le primesc, nu neaparat pentru ca iubeam pacatul pe care-l faceam primind acele ganduri ci pentru ca ma multumeam cu surogatul oferit de el.

De atunci diavolul nu mai are nicio putere asupra mea prin acele ganduri! Ii multumesc lui Dumnezeu pentru asta si parintelui Ciprian!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.08.2016, 01:49:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai tocmai ca e important daca s-a intamplat acum 3 zile sau 3 luni sau 3 ani..
Sunt schimbari care nu dureaza desi ne-ar place sa credem asta.

La asta ma refeream.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.08.2016, 15:47:56
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

S-a intamplat de curand.
Daca era vorba despre o reusita obtinuta prin lupta personala, n-as fi indraznit sa spun ca am devenit imuna si ca nu le voi mai primii vreodata. Dar asa, sunt fericita de ceea ce am primit in dar si nu ma tem de cadere! Gandurile nu doar ca au mai venit, dar chiar eu insami am vrut sa le primesc numai ca lucrul asta nu a mai fost posibil, din fericire!

Nu tin sa fiu crezuta de cei care sunt sceptici, pentru ca oricum nu schimba cu nimic realitatea despre care vorbesc.

Cei care ne stim bolnavi sufleteste si/sau trupeste, nu ar trebui sa lipsim de la Sf. Maslu!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.08.2016, 16:07:06
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
De atunci diavolul nu mai are nicio putere asupra mea prin acele ganduri! Ii multumesc lui Dumnezeu pentru asta si parintelui Ciprian!
Sora Crinrin, daca voiti sa primiti o opinie: vorbiti mai putin despre asta...:) Or, de o faceti totusi, amintiti-va cu frica si cutremur ca lupta nu s-a terminat inca.
Daca tineti la darul primit, puneti-va lacatel la gura si la tastatura.
V-o spune un om patit.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.08.2016, 17:43:14
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Daca tineti la darul primit, puneti-va lacatel la gura si la tastatura.
Nu inteleg.
Poti sa explici mai mult fara a intra insa in detalii ?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
calugar, clarvazator, minuni, preot cu har, vazator cu duhul

Thread Tools
Moduri de afișare