Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 23.07.2010, 21:18:32
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Gabriela si eu trec prin astea. si eu l-am gasit p sfant miraculos. am mers pt prima data sa ma spovedesc la un preot si dupa aceea mi-a oferit o iconita cu sfantul. am bagat-o in portofel. totul mi-a mers perfect cateva saptamani, dar uitasem de sfant. dupa aceea, a venit despartirea de persoana iubita. am dat din nou peste sfant. si eu am plans la fiecare minune citita. insa in ultima vreme m-am indepartat total de sfant. dar sunt hotarat sa-l fac din nou sa fie mandru de mine. o sa ma rog si pt tine. mentionez ca eu am trait adevarate minuni. Doamne ajuta.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #272  
Vechi 23.07.2010, 21:36:59
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Gabriela si eu trec prin astea. si eu l-am gasit p sfant miraculos. am mers pt prima data sa ma spovedesc la un preot si dupa aceea mi-a oferit o iconita cu sfantul. am bagat-o in portofel. totul mi-a mers perfect cateva saptamani, dar uitasem de sfant. dupa aceea, a venit despartirea de persoana iubita. am dat din nou peste sfant. si eu am plans la fiecare minune citita. insa in ultima vreme m-am indepartat total de sfant. dar sunt hotarat sa-l fac din nou sa fie mandru de mine. o sa ma rog si pt tine. mentionez ca eu am trait adevarate minuni. Doamne ajuta.
Doamne ajuta! Multumesc pentru gandul bun, pace si multa bucurie sa iti daruiasca Dumnezeu in toata vremea vietii tale si in vesnicie!
Reply With Quote
  #273  
Vechi 25.07.2010, 18:16:42
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sa ne rugam pentru toti,sa ne rugam pentru forumisti,sa na rugam Sfantului Nectarie pentru toti.Va fi grabnic ajutator.Sfintii,Maica Domnului si Dumnezeu sunt cei care ne pot scoate din orice necaz si care ne pot indeplini o dorinta numai prin rugaciune si smerenie,credinta.Doamne ajuta si sa fim cu Sfantul si cu Dumnezeu mereu,intotdeauna!
Reply With Quote
  #274  
Vechi 25.07.2010, 22:43:24
DanutzZze DanutzZze is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2010
Mesaje: 5
Implicit ...

Gabriela, ai incredere.Sfantul Nectarie ne ajuta si ne va da atunci cand considera ca meritam. Astept cu nerabdare sa va spun vesti bune dar sa si primesc de la voi vesti la fel de bune.

va pup:-*
Reply With Quote
  #275  
Vechi 26.07.2010, 23:40:24
eu_minunea eu_minunea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de chefdejoaca Vezi mesajul
eu_minune, tu cum citesti acatistul pt implinirea dorintelor?
citesti tot inclusiv condacul si icosul ?
dupa care te rogi si pt ce ai nevoie?
multumesc
Buna imi pare rau ca iti raspund asa de tarziu dar nu am mai intrat aici pe forum de mult. Eu citesc toata rugaciunea, tot tot si citesc pentru orice dorinta, dar sa urmezi intocmai ce scrie la inceput sa citesti 7 zile la aceeasi ora cu 3 lumanari de cera aprinse si cu credinta sa te gandesti la Dumnezeu cand citesti, uneori eu mai saream cate o seara daca nu aveam dispozitia necesara decat sa citesc ca sa fie mai bine amanam. Ai incredere ca vei fi ajutat/a.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 26.07.2010, 23:57:18
eu_minunea eu_minunea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Mesaje: 25
Implicit rugati-va si pentru noi

Dragii meii stiu ca atunci cand se roaga mai multi rugaciunea e mai puternica, va rog mult in rugaciunile voastre sa amintiti si de mine sa ne ajute Dumnezeu sa avem sanatate toti si sa isi gaseasca sotul si eu un servici mai bun ca sa ne putem permite sa ne luam o casuta ca nu avem.
Eu am inceput sa citesc paraclisul Sf Nectarie, am zis ca-l citesc 40 de zile dar abia am ajuns la 14 dar nu reusesc sa citesc in fiecare seara, sper pana se termina postul sa termin de 40 de ori. Spuneti-mi si mie va rog care e diferenta intre acatist si paraclis, pe care ar trebui sa il citesc sau cum se citesc, e unul mai puternic ca altul? Eu am inceput cu paraclisul in fiecare seara, dar nu mi a dat nimeni nici un sfat.
In rugaciunile mele va voi pomeni si pe voi toti sa va dea Dumnezeu ce va doriti.
Stiti vreo rugaciune puternica sau speciala care se citeste pentru gasirea de servici? Eu sunt din Iasi, in afara de Sf Parascheva la care merg sa ma rog mai stiti vre-un loc unde m-as putea ruga si face minuni, acum 3 lucruri ne dorim: sanatate, servici mai bun si casa. Va multumesc mult.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 27.07.2010, 08:26:12
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Pt eu-minunea:

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009
Pravila zilnica a unui crestin poate cuprinde mai multe feluri de rugaciuni si cind spun mai multe nu ma refer neaparat la numele lor ci la destinatia si scopul pt. care le facem . Asa cum postul este arma de intarire si lupta asupra patimilor si imediat urmator impotriva celui care stirneste patimile tot asa si rugaciunile au destinatii diferite .
In general vorbind , in raport cu divinitatea rugaciunile noastre sunt :
- de slavire( de cinstire, de marire sau preamarire );
- de multumire pt. ajutorul primit la diferite nevoi sau necazuri;
- de cerere pt. ajutor in diverse privinte ;

Rugaciunea (atunci cind se savirseste individual) sau slujba (atunci cind se savbirseste public) numita ,,Acatist" este o slujba de cinstire, marire, venerare, de lauda primara (adresata fara un scop anume ci din pura venerare) sau secundara (ca urmare a unui ajutor primit) a unui sfint casnic de a lui Hristos sau a Maicii Domnului.

Rugaciunea/slujba prin care cerem ajutor (orice fel de ajutor) este cea a ,,Paraclisului" .

Aceste rugaciuni, de acatist si paraclis, sunt in geneal scurte (a cite 20-30 minute fiecare) si pot fi unite savirsindu-se una dupa alta din dorinta de lauda si cerere de ajutor . Amintind cuvintul gheronului Cleopa si facind recomandarea de respectare intocmai (acolo unde pravila individuala permite aceasta, cu atit mai mult ! iar unde nu, se va adauga suplimentar) spunem, ca nu trebuie sa existe nici o casa de crestin roman in care sa nu se savirsesca zilnic un acatist si un paraclis al Maicii Domnului deoarece aceasta este cea care neincetat se roga si si plinge pt. crestini inaintea iubitului sau fiu cerind vesnic miluirea si mintuirea noastra.

Exista practica curenta la crestinii ortodocsi practicanti ca cu timpul sa se invete pe de rost un paraclis al MD.(asa cum mirenii practicanti tind sa invete pe de rost cit mai multi psalmi din Psaltire pina la invatarea pe de rost a intregii carti !) si care este rostit oricind in timpul zilei atunci cind ai 20 de minute de liniste: la servici, in calatorii, in metrou,si cu atit mai mult acasa fie cind te rogi propriuzis fie cind faci mincare, tricotezi, lucrezi cu masina de cusut etc.

Deprinderea de a te ruga cind muncesti sau in diferite alte ocazii este o practica si o dorinta intilnita la f. multi ortodocsi practicanti fie din dorinta de rugaciune pura, a te ruga cit mai mult, neintrerupt daca se poate, fie pt. a nu lasa mintea sa se imprastie cind are ,,timp la dispozitie" in lucruri neduhovnicesti. Ii putem identifica uneori deoarece ei sunt cei tacuti , cautatori de liniste si pace timp in care se roaga in gind . Si nu fiind dornici de discutii aiurea, birfa, palavre, glume, zimbete si risete cu gura pina ... unde ajunge fiecare ! Deci, revenind , se poate forma deprinderea ca paraclisul MD. sa devina o rugaciune nelipsita, zilnica, ceea ce este de f. mult ajutor crestinului !

Asadar sa deosebim rugaciunile si folosinta lor si sa le implinim cit mai mult si mai bine ! Sa nu ne lasam atrasi doar de frumusetea lor ,,nativa" , care mai in totdeauna este desavirsita, ci sa cautam mai intii sa le invatam uzul si sensul tocmai pt. a ne ruga in cunostinta de cauza, din duh si in adevar !
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #278  
Vechi 27.07.2010, 10:12:53
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
La cati credinciosi exista pe lumea asta, unii dintre ei citesc acatise inainte sa mearga la dentist unde se mai intalnesc si icoane. Tinand cont de popularitatea Sf. Nectarie, probabilitatea sa fie acelasi sfant e destul de mare, nu crezi? Asadar, unde-i minunea? Si daca era alt sfant, inteleg ca nu te-ar fi impresionat suficient?
Nu mai fi carcotas...eu la dentist nu am vazut niciodata vreo icoana, defapt este primul cabinet medical in care aud ca este o icoana!! Tu cate cabinete medicale cu icoane ai vazut??? Asa ca probabilitatea ta, evident daca stii sa o calculezi...este foarte mica!!!
Poti sa faci si o proba...citeste si tu acatistul sa vedem daca gasesti icoana unde te duci!!
Reply With Quote
  #279  
Vechi 27.07.2010, 10:19:02
VasilePr's Avatar
VasilePr VasilePr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Neamț.
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_minunea Vezi mesajul
Dragii meii stiu ca atunci cand se roaga mai multi rugaciunea e mai puternica, va rog mult in rugaciunile voastre sa amintiti si de mine sa ne ajute Dumnezeu sa avem sanatate toti si sa isi gaseasca sotul si eu un servici mai bun ca sa ne putem permite sa ne luam o casuta ca nu avem.
Eu am inceput sa citesc paraclisul Sf Nectarie, am zis ca-l citesc 40 de zile dar abia am ajuns la 14 dar nu reusesc sa citesc in fiecare seara, sper pana se termina postul sa termin de 40 de ori. Spuneti-mi si mie va rog care e diferenta intre acatist si paraclis, pe care ar trebui sa il citesc sau cum se citesc, e unul mai puternic ca altul? Eu am inceput cu paraclisul in fiecare seara, dar nu mi a dat nimeni nici un sfat.
In rugaciunile mele va voi pomeni si pe voi toti sa va dea Dumnezeu ce va doriti.
Stiti vreo rugaciune puternica sau speciala care se citeste pentru gasirea de servici? Eu sunt din Iasi, in afara de Sf Parascheva la care merg sa ma rog mai stiti vre-un loc unde m-as putea ruga si face minuni, acum 3 lucruri ne dorim: sanatate, servici mai bun si casa. Va multumesc mult.

Doamne ajută!
Puteți merge la Biserica nouă cu hramul Sf. Nectarie din cartierul ""Alexandru"
(unde sunt și Sf. Moaște ale Sfântului), să vă închinați, pt. că este mare făcător de minuni Sf. Nectarie, iar pt. găsirea de servici este grabnică ajutătoare Sfânta Xenia cea smerită și nebună pt. Hristos, dacă îi găsiți cărticica, are acolo Acatistul ei și îl puteți citi, iar pt. unele povățuiri ar fi bine să mergeți la părintele Chiril la Mitropolie, fiindcă, "cel ce vrea să se mântuiască, cu întrebarea să călătorească"!!!
Numai bine, Doamne ajută și HRISTOS A ÎNVIAT!
__________________
un păcătos
Reply With Quote
  #280  
Vechi 27.07.2010, 17:28:21
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_minunea Vezi mesajul
Dragii meii stiu ca atunci cand se roaga mai multi rugaciunea e mai puternica, va rog mult in rugaciunile voastre sa amintiti si de mine sa ne ajute Dumnezeu sa avem sanatate toti si sa isi gaseasca sotul si eu un servici mai bun ca sa ne putem permite sa ne luam o casuta ca nu avem.
Eu am inceput sa citesc paraclisul Sf Nectarie, am zis ca-l citesc 40 de zile dar abia am ajuns la 14 dar nu reusesc sa citesc in fiecare seara, sper pana se termina postul sa termin de 40 de ori. Spuneti-mi si mie va rog care e diferenta intre acatist si paraclis, pe care ar trebui sa il citesc sau cum se citesc, e unul mai puternic ca altul? Eu am inceput cu paraclisul in fiecare seara, dar nu mi a dat nimeni nici un sfat.
In rugaciunile mele va voi pomeni si pe voi toti sa va dea Dumnezeu ce va doriti.
Stiti vreo rugaciune puternica sau speciala care se citeste pentru gasirea de servici? Eu sunt din Iasi, in afara de Sf Parascheva la care merg sa ma rog mai stiti vre-un loc unde m-as putea ruga si face minuni, acum 3 lucruri ne dorim: sanatate, servici mai bun si casa. Va multumesc mult.
Si Sfantul Nectarie ajuta la gasirea unui serviciu...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33