Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 03.03.2012, 00:17:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

De binefacerile Tale ca un rob nevrednic învrednicindu-mă, mulțumire Îți aduc Ție, Dumnezeule al îndurărilor și a toată milostivirea, că nu ai trecut cu vederea cererile mele, ci mi-ai arătat iubirea Ta de oameni.
Grele au fost încercările prin care am trecut, și teama m-a cuprins că nu voi ști să le stau împotrivă. Știam că neputința mea este mare, dar m-ai făcut să simt că mai mare este dragostea Ta față de tot omul care Te cheamă în ajutor.
Preadulce Iisuse, așa cum ai împlinit cererile mele, așa întărește-mă să plinesc și eu poruncile Tale cele sfinte. Precum nu ai șovăit a tămădui trupul meu, așa nu șovăi a curăți și sufletul meu de toată întinăciunea. Căci ce folos voi avea dacă trupul va avea sănătate, dar sufletul va fi cuprins de boală? Sau ce folos voi avea dacă până la sfârșitul vieții pământești trupul meu nu va cunoaște boala, dacă după Înviere va fi pradă durerilor?
O, să nu-mi pun nădejdea în sănătatea trupului, ca să nu fiu rușinat. Căci cine se laudă cu sănătatea poate fi smerit de Dumnezeu prin amară suferință. Iar mie să nu-mi fie a mă lăuda decât în numele Tău, Doamne, Dumnezeul meu.
Îndrăznesc să Te rog, Preabunule Doamne, ca ori de câte ori furtuna încercărilor se va abate asupra sufletului meu, să mă ajuți așa cum m-ai ajutat și de data aceasta. Pentru că în afară de Tine nu pot afla izbăvire.
Mulțumindu-Ți iară și iară pentru facerile Tale de bine, pentru cele arătate și cele ascunse, Te rog ocrotește cu harul Tău pe tot poporul binecredincios, pe toți cei ce iubesc Biserica Ta și defăimează învățăturile pierzătoare de suflet, ca să Te lăudăm și să Te slăvim în vecii vecilor. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #122  
Vechi 03.03.2012, 09:07:40
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit Ingerului Bisericii scriei...

Motto: "Ingerului Bisericii din Laodiceea scrie-i: "Iata ce zice Cel ce este Amin, Martorul credincios si adevarat, Inceputul zidirii lui Dumnezeu: (Apoc.3:14)
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Îngerului Bisericii din vremurile din urmă, scriei:
“Pentru ce ești abătut, pentru ce ești trist în sufletul tău, nu sunt Eu Izbăvitorul tău?
Eu sunt Duhul lui Dumnezeu, pentru ce dar mă întristezi?
Eu sunt aici, în inima ta... pentru ce nu Mă vezi?
Vreau să îți ofer Dragostea Mea, Bucuria Mea... vreau să ai Pacea Mea în tine! Pentru ce suflete nu te deschizi?
Mă vrei deși Mă ai, Mă dorești deși Eu sunt aici, chiar acum, în inima ta...”
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tu vrei să fii iubit, apreciat... Eu îți dau Dragostea Mea ca să o împarți altora.
Tu vrei fericire, fără lipsuri, o viață lipsită de necazuri... Eu îți dau Bucurie în necazuri.
Tu vrei să fii liniștit, nederanjat, netulburat... Eu îți dau Pacea Mea în mijlocul tulburărilor.
Tu ceri de la alții punctualitate și vrei totul instant... Eu îți dau îndelungă Răbdare, vreau să te învăț ce este veșnicia...
Tu vrei să fii înconjurat de oameni buni și plăcuți... Eu îți dau o Bunătate cu care să Mă vestești tuturor celor răi și păcătoși.
Tu vrei atenția celorlalți și ajutorul lor... Iată, Eu îți trimit și puterea și voința de a face Bine tuturor celor de lângă tine.
Tu ceri de la Mine îndurare... Eu pun în tine Blândețea Mea cu care să-i stingi pe cei neîndurători.
Tu mai vrei să-ți bucuri simțurile... Eu te învăț să strunești firea ta și să te înfrânezi de la poftele rele.
Tu vrei ca fratele să te urmeze îndeaproape, tu vrei ca cel de lângă tine să te asculte în toate... Eu pun în tine Credincioșia necurmată față de Mine.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Îngerului Bisericii din vremurile din urmă, mai scriei:
„Iată ce zice Cel ce este Amin, Martorul credincios și adevărat, Începutul zidirii lui Dumnezeu: Rămâi în Mine, așa cum Eu sunt în tine. Vreau să rodesc în tine. Ridică-te fiule, căci te-am rânduit să-Mi slujești fără frică. Iată... am pus Roada Duhului Meu în tine, ridică-te acum și arată-Mă lumii. Iată că răsplata Mea este cu Mine... Eu vin curând... Păstrează ce ai, ca nimeni să nu-ți ia cununa”. Amin!

Last edited by ucenic; 03.03.2012 at 09:15:01.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 07.03.2012, 19:48:23
andupustiu's Avatar
andupustiu andupustiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2009
Locație: Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru andupustiu
Implicit

Cand au aparut nori pe cerul vietii tale,
Dumnezeu a fost de partea ta si i-a indepartat.
Daca au aparut furtuni carora nu le puteai tine piept,
El ti-a dat pace in mijlocul furtunii.
Daca au curs lacrimi pe obrajii tai,asta nu a insemnat ca esti uitat ci ca sa simti gustul mangaierii Lui.
Cand ti se parea ca nu gasesti raspunsuri,
Raspunsul era ascuns in Dragostea pe care ti-o poarta.
Asa ca nu uita ca nimic nu-I scapa de sub control
Celui ce te iubeste cu adevarat,
Incredinteaza-ti soarta in Mana Domnului si El va lucra!
Multa pace!
__________________
Dumnezeu este sufletul întregii naturi. El nu este afară, ci înăuntrul ei. Natura este, cu alte cuvinte, însuflețita și divină.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 18.03.2012, 20:29:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit



Prin puterea Crucii, Hristoase, Dumnezeule, pazeste-ne de ispitele celui viclean, invredniceste-ne sa ne inchinam dumnezeiestilor tale Patimi si Invierii celei purtatoare de viata, ducand la capat cu usurinta calea acestui post de patruzeci de zile, si ne miluieste pe noi, ca un singur bun si de oameni iubitor Amin ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #125  
Vechi 19.03.2012, 21:16:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Iți mulțumesc Ție, Domnul meu, Binefăcătorule preamărinimos, Care m-ai zidit pe mine după chipul și asemănarea Ta și dintru neființă la ființă m-ai adus întru această lume și cu slavă și cu cinste m-ai încununat. Nu m-ai făcut jivină, nici dobitoc, nici o oarecare altă vietate, ci om, ființă cugetătoare; ai cinstit sufletul meu cu nemurire și cu putere. Chiar de ne și despărțim vremelnic de trup, dar trecem la o viețuire mai bună, iar cu sufletul suntem însă nemuritori în veci, nu pentru o mie de ani, nu pentru două sau trei mii de ani, ci pentru vecii vecilor cei fără de sfârșit. Iar cine este mulțămitor se face pricinuitor de tămăduire a suferinței lui. Căci Tu pe mine, Doamne, întreg, lucrător, viu, sănătos, dintru neființă m-ai adus și mi-ai rânduit vecii cei nesfârșiți!
Mulțumesc Ție, Domnul meu, Binefăcătorule preamărinimos, căci pentru mine mulțime de lucruri ai zidit - cerul, pământul, soarele, luna și toată podoaba cerului; pentru mine ai făcut fiarele, dobitoacele, păsările, toată vietatea; pentru mine - mările, râurile, izvoarele, iazurile, peștii, chiții cei prea mari; pentru mine -pădurile, crângurile, pustiurile, pomii cei roditori; pentru mine - verdețurile, rădăcinile, semințele, legumele; pentru mine - toate cele văzute și nevăzute le-ai zidit, o, Dumnezeul meu!
Mulțumesc Ție, Domnul meu, Binefăcătorule preamărinimos, căci toate cu înțelepciune și milostivire le-ai rânduit asupra mea și neîncetat veghezi asupra sufletului meu: mă aperi, mă păzești, mă acoperi, ocrotești sufletul meu, îmi dăruiești putere, sănătate, mă viezi, mă înțelepțești și mă luminezi, mă ajuți și mă întărești, mă îndrumi și mă povățuiești la toată fapta cea bună. Toate drepte, cu milostivire și bune le-ai iconomisit pentru mine.
Mulțumesc Ție, Domnul meu, Binefăcătorule preamărinimos, căci Tu, fiind Dumnezeul Cel Atotputernic, pentru mine Te-ai făcut om, ca să mă unești cu Tine întru una Nu Te-ai scârbit a lua asupra Ta cele ale noastre și să ni Te dăruiești nouă în întregime. Pentru mine ai fost așezat în iesle; pentru mine ai fost înfășat în scutece, Cel Ce îmbraci cerurile cu nori; pentru mine ai fost tăiat împrejur în a opta zi; pentru mine ai fugit în Egipt; pentru mine în Iordan Te-ai botezat; pentru mine ai plecat preacinstitul Tău cap înaintea Sfântului Ioan Botezătorul, ca pe mine să mă ridici în înalturi; Cel Ce nu ai avut trebuință de Botez, pentru mine Te-ai botezat, ca prin Botez să-mi dăruiești curățire.
Mulțumesc Ție, Domnul meu, Binefăcătorule preamărinimos, că pentru mine ai fost bătut, batjocorit, scuipat, pălmuit, legat, încununat cu cunună de spini. Pentru mine ai vărsat preacurat sângele Tău. Pentru mine ai murit aici cu trupul, ca să mă înviezi cu duhul și să-mi dăruiești viață veșnică. Pentru mine ai fost pus în mormânt. Pentru mine ai înviat a treia zi din mormânt, ca să ne dăruiești nouă, tuturor, învierea
Mulțămesc Ție, Domnul meu, Binefăcătorule preamărinimos, Care, deși nenumărat greșesc înaintea Ta, mă primești cu milostivire, întru căință. Cât de multe greșesc:, înaintea Ta! Tu, însă, nicicum nu mă lepezi! Câte călcări de poruncă săvârșesc înaintea Ta! Tu, însă, nu te întorci de la mine! Cât cad în fărădelegi! Tu, însă, mă ridici la loc, îndelung rabzi, nu deîndată mă dai morții și chiar până la ultima suflare, chiar până în ultima clipă, de mă voi îndrepta către Tine, de voi cădea la Tine căindu-mă, Tu, ca un milostiv, mă primești.
Mulțumesc Ție, Domnul meu, Binefăcătorule preamărinimos, care ai dat legea Ta aici, înaintea ochilor mei; mi-ai dat să pricep care este sfânta Ta voie, nu m-ai lipsit de Botezul Tău, nu m-ai lăsat cufundat în erezie păgubitoare, m-ai făcut părtaș preacinstitelor Tale Taine, m-ai răscumpărat cu sângele Tău și moștean al împărăției Cerurilor m-ai făcut.
Mulțumesc Ție, Domnul meu, Binefăcătorule preamă-rinimos, care m-ai păzit de războirea și răzvrătirea lumii acesteia și m-ai adus în staulul oilor Tale celor cuvântătoare și m-ai ales pe mine întru slujirea Ta - slujitor al Tău m-ai făcut, deși nevrednic sunt. Ai așternut din belșug harul Tău asupra mea, mi-ai arătat calea cea lesnicioasă către mântuire. Toate mi le-ai descoperit înaintea ochilor mei, nimic nu ai tăinuit.
Mulțumesc Ție, Domnul meu, Binefăcătorule preamă-rinimos, că nu m-ai lăsat lipsit întru nimic, ci întru toate am îndestulare: nu rabd frigul și duhoarea celor stricăcioase de dragul lucrurilor, nu mă tulbur, nu mă înec în râuri și nu rabd necazuri pe cale pentru lucruri lumești, nu mă tulbură datorii mari, nu mă apasă birurile pentru pământ către țar, nimeni nu mă prigonește la muncă silnică, nu mă silește nimeni să înot pe mare, nimic dintre acestea nu rabd, după cum rabdă alți oameni - și pentru acestea suferă mult, plătind biruri mari, răbdând necazuri și năpăstuiți multe. Și, nefiind întru acestea, cu preasfântul Tău har sunt slobod, chiar dacă m-aș nevoi, ori aș răbda puțin dintru ceva - dar și acestea nu pentru cele stricăcioase, ci pentru cele veșnice. Așadar, zic, lesnicioasă cale către mântuire mi-ai arătat Doamne, înțelept ai iconomisit aici împărăția Cerurilor, toate aici ni le-ai dăruit.
Mulțumesc Ție, Domnul meu, Binefăcătorule preamă-rinimos, căci pentru puțină nevoință, viață veșnică - împărăția Cerurilor - ai făgăduit a-mi dărui. însuți zidindu-mă, însuți făcându-mă și toate cele trebuincioase dăruindu-mi, ne dăruiești toată viața veșnică, nu pentru puțină vreme, nu pentru o sută ori o mie de ani, sau o mie de mii de ani, ci în vecii vecilor, care nu au sfârșit. Slavă negrăitei Tale milostiviri, Doamne! Slavă minunatei Tale iconomii, Preasfinte împărate! Slavă negrăitei și necuprinsei Tale bunătăți și înțelepciuni, Doamne, Iubitorule de oameni! Căci Ție se cuvine toată slava, cinstea și închinăciunea, împreună cu Tatăl și cu Preasfântul și de viață făcătorul Tău Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.
Sfantul Dimitrie al Rostovului
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #126  
Vechi 23.03.2012, 00:28:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Stihuri de strigare pline de dorire pentru Dumnezeu

O, Dumnezeul meu, să se rănească inima mea de dragostea Ta dumnezeiască! Fă să Te caut ziua și noaptea pe Tine, Domnul meu, ca să mă unesc cu Tine cu tot sufletul meu, ca arzând și înflăcărat fiind sufletul meu de dorirea Ta dumnezeiască, pururi să am aceasta drept mângâiere sufletului meu, pururi să Te am liman liniștit și pace neclintită. Toată dorirea și râvnirea mea să-mi fie întru Tine Unul, Doamne, ca să fiu cufundat pe de-a-ntregul în dragostea Ta cea dumnezeiască, unit fiind cu Tine! Insă niciodată să nu mă despart de Tine, Domnul meu!
2. Nimic să nu mă rupă, nimic să nu mă despartă de dragostea Ta cea dumnezeiască, o, Dumnezeul meu! Nimic să nu mă despartă, nici foc, nici sabie, nici frig, nici prigoană, nici adânc, nici înălțime, nici cele de acum, nici cele viitoare! Doar dragostea Ta să fie de-a pururi întru sufletul meu! Nimic altceva să nu doresc în sufletul meu, Doamne, c| zi și noapte să Te caut pe Tine, Domnul meu. Și, aflându-te, să primesc comoara veșnică și bogăția să o dobândesc și să mă învrednicesc de tot binele.
3. Toată nădejdea mea, toată încrederea mea o îndrept spre Tine, Doamne; toată comoara mea, toată bogăția mea întru Tine o am; toată slava și desfătarea mea întru Tine Unul să fie, Doamne! Doar cu acestea nu mă voi înșela și aceasta una să fie cu mine în vecii vecilor; zi și noapte, neîncetat strig către Tine, o, Dumnezeul meu! Și, dimpreună cu Proorocul, mereu grăiesc: „Din straja dimineții până în noapte" (Psalm 129, 6) duhul meu către Tine, Dumnezeule, până va străluci lumina poruncilor Tale pe pământ; zi și noapte Te voi căuta pe Tine, Domnul meu, până Te voi dobândi pe Tine, Izvorul vieții - și îmi voi potoli setea sufletului meu!
4. Dimpreună cu Proorocul, pururi îți voi grăi Ție, o, Dumnezeul meu! „Nu voi da somn ochilor mei și genelor mele dormitare și odihnă tâmplelor mele, până ce nu voi afla loc Domnului, locaș Dumnezeului lui Iacob" (Psalm 131,4-5); nu-mi voi da odihnă, nu-mi voi da pace, până nu voi afla cele căutate, căci toată slava și bogăția lumii acesteia este deșertăciune și orice desfătare pământească și patimă trupească este înșelare. Doar aceasta una nu este înșelare: să Te iubesc pe Tine, Unul Domn, cu tot sufletul și cu toată inima mea; nimic altceva să nu prefer afară de dragostea Ta, căci numai prin aceasta am a dobândi mângâierea și bucuria veșnică.
5. Ce altceva să iubească inima mea întru acest veac? Ce altceva să dorească, afară de Tine, Domnul meu, preadorit și cântat de toată făptura? Hrana și băutura sunt vremelnice și stricăcioase; bogăția și averea degrab pieritoare și trecătoare; slava și cinstea sunt înșelătoare și schimbătoare. Nimic nu este statornic și neînșelător, ci doar Tu, Unul, ești veșnic și neclătit. Pentru aceasta, pe Tine Unul, sufletul meu mai vârtos Te va dori și cu toată inima Te va iubi; pretutindeni m-aș afla gol și descoperit, dacă nu mă voi alipi cu toată inima de Tine - pretutindeni voi fi beteag, necăjit și amărât. Sprijină-mă Tu însuți, Doamne, și rănește inima mea cu dorirea Ta dumnezeiască. Alipește sufletul meu și toate gândurile mele către dragostea Ta, Doamne, Ziditorul meu!
6. Unde va merge sufletul meu? încotro se va întoarce? Unde va afla liman liniștit? Unde va afla pace neclintită, dacă nu întru Tine Unul - Domnul Dumnezeul meu. Ce altceva să iubesc? Ce altceva să doresc? Sau de ce altceva să mă alipesc, dacă nu de Tine Unul, Domnul meu. Căci Tu ești Domnul, Dumnezeul și Ziditorul meu. Tu ești slava, stăpânirea și frumusețea mea. Să nu umble în deșert sufletul meu, să nu desfrâneze întru lucruri deșarte inima mea, să nu se lege și să nu se robească cu lucrurile trecătoare, ci de Tine, adevăratul și singurul Liman liniștit să se țină cu toată tăria și niciodată să nu se despartă.
7.O, Dumnezeul meu, umple sufletul meu cu dragostea Ta dumnezeiască! Varsă asupra mea toată milostivirea Ta, udă-mă cu apa Preasfântului Tău Duh, dă-mi apa harului Tău Preasfânt, dă-mi mie această apă, Doamne, ca să nu mai însetez, nici să ajung în sălașurile desfătării stricăcioase, la fântâna blestemată a lui Iacov (loan 4,13); oricine va bea din apa aceasta va înseta și mai mult după desfătările pământești; oricine va bea din apa harului Tău, pe care Tu însuți o dai, nu va înseta în veci, ci se va face izvor de apă, care va curge în râu de apă vie, Care este Duhul Sfânt (loan 4, 14). Și făcându-mă părtaș al izvorului harului Tău dumnezeiesc, mă voi sătura cu desăvârșire, când mi se va arăta slava Ta!
8. Răstoarnă robirea noastră, Doamne; topește gheața din sufletul meu; acoperă-mă cu iubirea Ta de oameni, nemăsurat de mărinimoasă; să curgă apele și râurile harului Tău din blestemata mea inimă. Rănește-mă și mă străpunge cu dorirea Ta cea dumnezeiască, așa încât să nu mai desfrânez în sufletul meu pentru lucruri deșarte. Satură sufletul meu cu mana Ta cea dumnezeiască, pentru ca să nu mă întorc precum egiptenii la desfătările stricăcioase ale lumii acesteia, nici să râvnesc căldările cu multe griji și usturoiul Egiptului, care întunecă mintea; ci această mană a harului Preasfântului Tău Duh să-mi fie spre a face voia lui Dumnezeu, spre veselie veșnică și bucurie a sufletului meu. Unde altundeva să căutăm bucurie? Tu ești bucuria mea cea adevărată. Unde altundeva să căutăm viață? Tu ești viața mea. Unde să căutăm bogăție? Tu ești bogăția și comoara mea cea veșnică.
9. Dă-mi mie, Ziditorule al meu, să Te cunosc pe Tine, Unul adevăratul Domnul și Dumnezeul meu și pe Cel pe Care L-ai trimis în lume pentru noi - pe Mântuitorul lumii, Domnul nostru Iisus Hristos și mă fă părtaș al harului Preasfântului Tău Duh, ca astfel să mă cunosc pe mine, căci e de trebuință să mă cunosc, ca să mă unesc cu Tine, căci al Tău sunt pe de-a-ntregul; căci trupul meu nu este al meu, ci al Tău, Doamne, sufletul meu nu este al meu, ci al Tău, Mântuitorul meu; toate simțirile mele: vederea, auzul, gustul, mirosul nu sunt ale mele, ci ale Tale sunt, Domnul meu. Tot sunt al Tău, Binefăcătorul meu! Toate de la Tine le am, toate de la Tine le-am primit.
10. Adăpost, zid și apărător al meu, Tu Unul vei fi, Doamne! Liman îmi este dragostea Ta, Doamne; Tu Unul îmi ești Domn, Tu ești întărirea și slava și frumusețea mea. Tu ești lauda și nădejdea, ești toată dorirea, ești toată desfătarea, o, Dumnezeul meu! Căci Tu dăinuiești în vecii vecilor, nicicând preschimbându-Te. Tu Unul să-mi fii mângâierea mea și veșnica desfătare, Doamne! Preasfânta și dumne-zeiasca Ta dragoste să-mi fie bucurie și veselie. Nu am nimic mai bun și mai vrednic de cinste, nici pe pământ, nici în Ceruri. Acestea îmi sunt mai cinstite decât toate comorile, mai neprețuite decât diamantele cele de mult preț. Mai mult decât acestea nu-mi doresc nimic în vecii vecilor; mai mult decât acestea nimic nu caut, ci doar cu acestea mă voi mulțămi întru acest veac și, cu prisosință, în cel viitor.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #127  
Vechi 06.04.2012, 22:26:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

“Învierea cea de obște mai înainte de Patima Ta încredințând-o, pe Lazăr l-ai înviat, Hristoase, Dumnezeule”


__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #128  
Vechi 08.04.2012, 00:34:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Bucurie de Florii - N.Rosu

De ne-ntrecut e bucuria de Florii,
Caci Creatorul urca spre cetate,
Smerit pe un asin inaintind
Sa-si viziteze fiintele create.

Dar de romani dorind eliberati
Noroadele L-au vrut ca Imparat,
Cuvinte mari si daruri I-au adus,
Insa Mesia trist a lacrimat.

Plini de mandrie ziduri aratau
Celui ce intai lumea o zidise,
Afland apoi cu toti, cutremurati
Caci necredinta spulber-a lor vise.

Lasati copiii, Domnu-a poruncit,
Cantand sa implineasca profetia,
Lumea sa strige, muntii si Marea,
Laude si osanale lui Mesia.

Smeriti si astazi sa Il laudam
Prin Duhul Sfant spre Cetatea promisa,
Pe Cel ce a venit din Vesnicii
Poarta din Ceruri sa avem deschisa.



__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 08.04.2012 at 00:36:35.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 11.04.2012, 23:20:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Când măriții ucenici, la spălarea Cinei s-au luminat, atunci Iuda cel rău credincios, cu iubire de argint bolnăvindu-se, s-a întunecat și judecătorilor celor fără de lege pe Tine, Judecătorul cel drept, Te-a dat. Vezi, iubitorule de avuții, pe cel ce pentru aceasta spânzurare și-a agonisit; fugi de sufletul nesățios, cel ce a îndrăznit unele care acestea asupra Învățătorului. Cela ce ești spre toți bun, Doamne, mărire Ție".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #130  
Vechi 12.04.2012, 01:46:09
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Aparatorul cel mare si Domn al cerului si al pamantului, pe Tine, Imparatul cel nemuritor, vazandu-te rastignit pe Cruce, faptura toata s-a schimbat, Cerul s-a inspaimantat, temeliile pamantului s-au clatinat. Iar noi, nevrednicii, inchinaciune de multumire aducand patimilor Tale pentru noi, cu talharul strigam Tie: Iisuse, Fiul lui Dumnezeu, pomeneste-ne intru Imparatia Ta! Iisuse, Cel ce Te-ai rastignit pentru noi, matuieste-ne!

Vazandu-te pe Tine Ingerul in gradina Ghetsemani, in rugaciuni nevoindu-Te pana la sudoare de sange, stand inaintea Ta, Te intarea, cand Te ingreunau ca o sarcina pacatele noastre. Caci Tu, pe Adam ridicandu-l, l-ai adus inaintea Tatalui, plecandu-ti genunghii si rugandu-te. Pentru aceasta cu smerenie, cu credinta si cu dragoste Iti cantam Tie: Aliluia!

Iisuse, Cel ce pentru noi necinste ai rabdat, cu slava si cu cinste L-ai incununat pe om;
Iisuse, Cel ce palmuit ai fost pe fata, spre a Carui fata Ingerii a cauta nu pot;
Iisuse, Care cu trestia ai fost batut peste cap, pleaca-mi spre smerenie capul meu;
Iisuse, Cel ce ochii cei prealuminosi cu sange i-ai avut intunecati, intoarce ochii mei ca sa nu vada desertaciunile lumii;
Iisuse, Care ai fost batut si cu toate madularele dureri ai suferit, fa-ma intreg si sanatos;
Iisuse, Fiul lui Dumnezeu, pomeneste-ne in Imparatia Ta!
Iisuse, Cel ce Te-ai rastignit pentru noi, miluieste-ne!


Din Acatistul Patimilor Domnului Iisus Hristos
http://logos.md/rugaciuni/acatiste/patimi
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 15:08:21
O problema cu un prieten . Templier Knight Generalitati 3 12.03.2012 15:01:38
sa ma rog sa-i dea Doamne-Doamne cuiva credinta? giovaninnaa Rugaciuni 14 23.09.2011 17:18:24
Alta minune a bunului dumnezeu ionut12 Generalitati 3 25.10.2010 16:48:34
Dumnezeu cel ascuns in cate un vers... inorog Arta bisericeasca in general 4 31.01.2010 23:49:41