Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #841  
Vechi 07.12.2015, 21:14:35
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hai sa fim seriosi, sunt niste inventii a unor calugari budhisti, n-au treba cu Budha si budhismul propriuzis.
Probabil au mai furat de ici de colo, pentru a se integra in mediul in care operau deja.

Pentru majoritatea oamenilor, budhismul propriuzis e greu de digerat, la fel ca si ateismul - omul are nevoie de Dumnezeu, asa ca budhismul a trebuit "adaptat" ca sa mearga cu pantheismul deja existent in zonele respective.

Budha era Dumnezeu cumva?
Este optiunea ta personala sa faci abstractie de o religie sau sa o consideri o inventie. Ateii procedeaza la fel.

La fel pot fi etichetate si descrieri de genul "gandul fara forma la Dumnezeu" - insa ele contin o realitate care poate fi descoperita doar de cel ce se straduieste sa inteleaga, cel ce cauta fara patima si prejudecati.

Daca intelegi ce inseamna Dumnezeu ai si raspunsul.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 07.12.2015 at 21:29:30.
Reply With Quote
  #842  
Vechi 07.12.2015, 22:10:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

O religie poate fi respinsa nu doar din perspectiva ateista ci din perspectiva Adevarului.

Daca inteleg dupa normele tale sau normele crestine?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #843  
Vechi 07.12.2015, 23:17:19
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

florin.oltean75@
Daca vrei sa mergi de la Bucuresti la Ierusalim, de ce ai lua-o tocmai prin India?Si dupa ce o iei pe acolo, te bagi pe drumuri tot mai multe de acolo,si incepe sa iti placa!:-( si eu cred ca ratacesti drrumul catre Ierusalim, ca e tot mai departe si timpul tot mai scurt!

Eram o data intr-o librarie cu Coranul in maini, nu era scump, si ma batea asa un gand :"Ar fi util, sa vad ca sigur sunt si lucruri copiate din Biblie! Si ar fi un act de cultura sa mai citesc din el" Si apoi am venit pe Pamant "Eu nu am citit inca Biblia(atunci nu o citisem)de ce as citi altceva,ca sa ma ratacesc???...
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #844  
Vechi 08.12.2015, 12:22:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
florin.oltean75@
Daca vrei sa mergi de la Bucuresti la Ierusalim, de ce ai lua-o tocmai prin India?Si dupa ce o iei pe acolo, te bagi pe drumuri tot mai multe de acolo,si incepe sa iti placa!:-( si eu cred ca ratacesti drrumul catre Ierusalim, ca e tot mai departe si timpul tot mai scurt!

Eram o data intr-o librarie cu Coranul in maini, nu era scump, si ma batea asa un gand :"Ar fi util, sa vad ca sigur sunt si lucruri copiate din Biblie! Si ar fi un act de cultura sa mai citesc din el" Si apoi am venit pe Pamant "Eu nu am citit inca Biblia(atunci nu o citisem)de ce as citi altceva,ca sa ma ratacesc???...
ce sa-i faci...daca toate religiile lumii vorbesc despre "acelasi Dumnezeu"!
ps: NU este adevarat...dar pe principiul acesta se ghideaza amicul florin oltean
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #845  
Vechi 12.12.2015, 22:30:27
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
florin.oltean75@
Daca vrei sa mergi de la Bucuresti la Ierusalim, de ce ai lua-o tocmai prin India?Si dupa ce o iei pe acolo, te bagi pe drumuri tot mai multe de acolo,si incepe sa iti placa!:-( si eu cred ca ratacesti drrumul catre Ierusalim, ca e tot mai departe si timpul tot mai scurt!

Eram o data intr-o librarie cu Coranul in maini, nu era scump, si ma batea asa un gand :"Ar fi util, sa vad ca sigur sunt si lucruri copiate din Biblie! Si ar fi un act de cultura sa mai citesc din el" Si apoi am venit pe Pamant "Eu nu am citit inca Biblia(atunci nu o citisem)de ce as citi altceva,ca sa ma ratacesc???...
Cand drumul prin India clarifica drumul spre Ierusalim nu mai este nicio problema.

Exista si posibilitatea sa crezi ca mergi spre Ierusalim dar sa te indrepti spre alta destinatie.
__________________

Reply With Quote
  #846  
Vechi 12.12.2015, 22:35:11
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Taine

Nu doar Dumnezeu este o Taina,
ci tot ceea ce ne inconjoara, inclusiv noi insine.
__________________

Reply With Quote
  #847  
Vechi 13.12.2015, 22:40:01
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Cand drumul prin India clarifica drumul spre Ierusalim nu mai este nicio problema.

Exista si posibilitatea sa crezi ca mergi spre Ierusalim dar sa te indrepti spre alta destinatie.
Eu cred ca scopul frate nu e sa ne departam de Hristos, dimpotriva sa ne apropiem.Sa tinem tot mai aproape tot mai strans.Era cineva aici care spunea ca pacatuise si acum este drept.Am o mare retinere de fiecarre data sa dau sfaturi pe Forum, cu atat mai mult cand cele date nu sunt rele.
Dar apropiindu-ne de Hristos realizam ce inseamna sa fim drepti si incepem sa ne smerim in adevaratul sens al cuvantului, ca avem un termen de comparatie vadit.
Iti spun ca la un frate drag, inainte de a citi din invataturile alea asiatice, prima data citeste te rog Proloagele,termina de citit si Biblia, si ar fi util zic eu Actele martirice, si eu cred ca altfel ti-ai face impresie ce inseamna un om drept.
Adu-ti aminte ce am spus mai sus timpul este scurt!!!
Domnul sa fie cu tine draga frate!
P.S.Taina Spovedaniei si implicit duhovnicul te va ajuta ca sa nu te duci catre alta destinatie.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #848  
Vechi 14.12.2015, 10:58:39
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Taine

Nu doar Dumnezeu este o Taina,
ci tot ceea ce ne inconjoara, inclusiv noi insine.
stiam ca doar femeia este o taine...dar, omul cat traieste invata
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #849  
Vechi 14.12.2015, 11:41:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
stiam ca doar femeia este o taine...dar, omul cat traieste invata
Nu confunda o cauzalitate complicata si cvasi-irationala cu "Taina".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #850  
Vechi 14.12.2015, 11:49:06
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu confunda o cauzalitate complicata si cvasi-irationala cu "Taina".
era o gluma amice
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citate preferate, cugetari, vorbe de duh silverstar Generalitati 1175 03.08.2016 14:54:36
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Cugetari despre Hristos florin.oltean75 Generalitati 55 07.04.2012 10:13:01
Cugetari de Craciun florin.oltean75 Generalitati 5 25.12.2011 20:14:10