Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.02.2010, 23:56:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

" Mici indemnuri spre mantuire " ( Arsenie Papacioc ) ; " Rostul Patimilor " (Serafim Alexiev ) ; " Talcuiri la Sf. Scriptura . . ." ( Teofan Zavoratul ) " Genele si cele sapte pacate capitale . . . " ( Zorin si Konstantin V )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.02.2010, 10:50:07
Emanuel Cristian's Avatar
Emanuel Cristian Emanuel Cristian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Emanuel Cristian
Implicit Cheia Raiului

O carte foarte importanta care ne face sa ne gandim cu ,responsabilitate la tot ce facem : " Cheia Raiului" scrisa de Protos. Nicodim Măndită ,o carte destul de stufoasa dar pe atat de explicita si simpla la citit, care te face sa uiti de numarul paginilor sale , nu uitati de ea fratilor ca ne intareste , a ne ridica din pacat cu dragoste si placere.
Sper sa o mai gasiti a fost tiparita: tipografia Concordia s.r.l Sos. Pantelimon nr. 266 sector 2 bucuresti in 2002 editura agapis.



"Pace vouă! Precum m-a trimis pe Mine Tatăl vă trimit si Eu pe voi... Luați Duh Sfânt: cărora veți ierta păcatele, le vor fi iertate si cărora le veti tine , vor fi tinute (Ioan 20, 21-23)"

Last edited by Emanuel Cristian; 08.02.2010 at 10:55:21.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.02.2010, 11:05:32
eucred's Avatar
eucred eucred is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.11.2009
Locație: ***
Religia: Ortodox
Mesaje: 83
Implicit "Oglinda duhovniceasca"

"Oglinda duhovniceasca" este o lucrare cuprinsa in sase volume, ce insumeaza aproximativ 3.000 de pagini. Autorul si-a dorit ca, parcurgand textul acestei lucrari, cititorul sa-si priveasca adevaratul sau chip moral, sufletesc, ca intr-o oglinda, cu trasaturile lui bune sau rele, pentru a-si da seama de adevarata lui stare, sa poata alege calea ce si-o doreste, si sa stie ce-l asteapta la sfarsitul acestei vieti.

Autor:Protosinghel Nicodim Mandita
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.02.2010, 11:29:32
marta_lena's Avatar
marta_lena marta_lena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Mesaje: 16
Implicit

1."Parintele Paisie si marii initiati ai Indiei" - scrisa de parintele Paisie Aghioritul, cred ca poti intelege atate de multe din aceasta scriere, o recomand cu toata inima oricarei persoane, o va captiva inca din primele randuri...
2. "Tatal meu preotul care s-a urcat la cer" - scrisa de Virgil Gheorghiu, nu pot sa descriu in cuvinte aceasta carte...ramane ca voi singuri sa va faceti o parere.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.02.2010, 13:03:47
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Am vazut, de curand, piesa de opera "Traviata". Am inteles ca ar fi scrisa dupa cartea "Dama cu camelii", a lui Alexandre Dumas.

Este vorba despre fiul unei familii nobile care se indragosteste de o femeie desfranata.
M'a atins profund tema, opera, ideea, fapta... caci se spune ca ar fi scrisa dupa un fapt real.

Povestea adevarata din cartea "Dama cu camelii"

"Traviata" a fost inspirata de Rose Alphonsine Plessis (1824-1846) (nascuta in satul Nonant, nu departe de orasul Bayeux din Franta), care a fugit de acasa la varsta de 13 ani. Ajunsa la Paris fara bani, a inceput sa practice prostitutia. La 18 ani devenise deja o cunoscuta ca una din cele mai scumpe curtezane (care in limba italiana se numeste "traviata").

Spre a scapa de urmarirea familiei, si-a schimbat numele de fata in Marie-Duplessis. In aceasta perioada, l-a cunoscut pe scriitorul Alexandre Dumas - fiul (1824-1895), care s-a indragostit de ea si cu care a intretinut stranse legaturi amoroase. Legatura lor au continuat chiar si dupa casatoria ei, pana la prematura ei moarte, in urma unei tuberculoze, la data de 3 februarie 1846, la varsta de numai 22 ani. Sicriul ei, acoperit cu o multime de camelii, floarea ei preferata, a fost depus in cimitirul Montmartre.

In anul 1848, Alexandre Dumas fiul a publicat romanul "Dama cu camelii", roman puternic autobiografic, care a servit apoi ca sursa de inspiratie pentru libretul operei lui Giuseppe Verdi - „La Traviata”, cu singura diferenta ca in opera, personajul feminin apare sub numele de "Violetta Valery".

Cati dintre noi ar putea iubi sincer o desfranata ? ... In afara de Hristos, eu nu cunosc pe nici un altul.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 08.02.2010 at 13:06:07.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.02.2010, 15:29:34
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Am vazut, de curand, piesa de opera "Traviata". Am inteles ca ar fi scrisa dupa cartea "Dama cu camelii", a lui Alexandre Dumas.

Este vorba despre fiul unei familii nobile care se indragosteste de o femeie desfranata.
M'a atins profund tema, opera, ideea, fapta... caci se spune ca ar fi scrisa dupa un fapt real.

Povestea adevarata din cartea "Dama cu camelii"

"Traviata" a fost inspirata de Rose Alphonsine Plessis (1824-1846) (nascuta in satul Nonant, nu departe de orasul Bayeux din Franta), care a fugit de acasa la varsta de 13 ani. Ajunsa la Paris fara bani, a inceput sa practice prostitutia. La 18 ani devenise deja o cunoscuta ca una din cele mai scumpe curtezane (care in limba italiana se numeste "traviata").

Spre a scapa de urmarirea familiei, si-a schimbat numele de fata in Marie-Duplessis. In aceasta perioada, l-a cunoscut pe scriitorul Alexandre Dumas - fiul (1824-1895), care s-a indragostit de ea si cu care a intretinut stranse legaturi amoroase. Legatura lor au continuat chiar si dupa casatoria ei, pana la prematura ei moarte, in urma unei tuberculoze, la data de 3 februarie 1846, la varsta de numai 22 ani. Sicriul ei, acoperit cu o multime de camelii, floarea ei preferata, a fost depus in cimitirul Montmartre.

In anul 1848, Alexandre Dumas fiul a publicat romanul "Dama cu camelii", roman puternic autobiografic, care a servit apoi ca sursa de inspiratie pentru libretul operei lui Giuseppe Verdi - „La Traviata”, cu singura diferenta ca in opera, personajul feminin apare sub numele de "Violetta Valery".

Cati dintre noi ar putea iubi sincer o desfranata ? ... In afara de Hristos, eu nu cunosc pe nici un altul.
Dorin, la ce iubire te referi? Pentru ca sunt exemple in Pateric cand foarte multi parinti, asemenea lui Hristos, mergeau in casele desfranatelor si le vesteau pocainta.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.02.2010, 15:37:29
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Dorin, la ce iubire te referi? Pentru ca sunt exemple in Pateric cand foarte multi parinti, asemenea lui Hristos, mergeau in casele desfranatelor si le vesteau pocainta.
Da, ai dreptate, uitasem de ei. Iubire precum cea a parintilor din Pateric fata de acestea este rara, dar exista.

Eu ma refeream aici la iubirea din cadrul casatoriei (trup si suflet).

Sfantul Ioan Gura de Aur aseamana unirea lui Fiului lui Dumnezeu cu firea umana cu cea a unirii unui sot cu o desfranata.
El zice: "Care sot si'ar lua pentru el o desfranata?!" Si in continuare arata cum Fiul lui Dumnezeu nu se scarbeste de firea umana cazuta in toate pacatele si murdarita pana peste cap, in a o lua drept sotie, in a deveni una cu ea.

Cam asta era asemanarea. Nu stiu daca am spus clar gandul meu.

Precum Iisus Hristos a luat firea umana cea desfranata... ma intreb, cati ar putea lua de sotie o desfranata.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.02.2010, 15:39:47
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Nu face obiectul topicului, dar sunt unii care-si iau, ca si o desfranata are suflet si se poate indrepta. Ba chiar de le-ar lua pe mai multe, ca dragostea impartasita te poate scoate din deznadejde si mizerie. Dar daca-si o asemenea sotie, sa o respecte din acea clipa ca si cum nu ar fi fost niciodata desfr.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.02.2010, 15:49:15
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Nu face obiectul topicului, dar sunt unii care-si iau, ca si o desfranata are suflet si se poate indrepta. Ba chiar de le-ar lua pe mai multe, ca dragostea impartasita te poate scoate din deznadejde si mizerie. Dar daca-si o asemenea sotie, sa o respecte din acea clipa ca si cum nu ar fi fost niciodata desfr.
Sa nu vorbim aici despre aceasta. Am deschis un nou topic: Cine s-ar casatori cu o desfranata ?

Aici, sa ramanem la carti.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #40  
Vechi 09.02.2010, 03:35:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
... sa citim VIETILE SFINTILOR! Asta ne ajuta cel mai mult!
Dupa ce ne rugam dimineata si luam Sf.Aghiasma si Anafora, e bine sa citim Viata Sfantului din ziua respectiva! Ca dupa ce citim imediat ne rugam sfantului zilei cu cuvinte simple sa se roage lui Dumnezeu pt noi! Si ne ajuta atat de mult... nu ne dam seama... dar daca o facem, vom primi ajutorul sfantului!
Stii, Geo, chiar ma gandeam ieri citind postarea ta (speram sa apara ceva comentarii intre timp, de asta nu am scris eu imediat ) deci ma gandeam ca eu una nu sunt prea vrednica sa citesc asa mult dimineata. dar dupa ce citesc rugaciunile diminetii (din calendarul de buzunar) mai rasfoiesc cateva pagini sa vad ce sfant sau sfinti avem in ziua respectiva. si cu cateva cuvinte simple, ma rog si eu sa ma ajute sa trec cu bine peste ziua respectiva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citatul din Biblie care v-a marcat viata florina_drossu Despre Sfanta Scriptura 51 24.04.2014 20:33:38
Amintiri din copilarie. Ce fel de roade ati vazut la alti crestini care v-au placut spre_rasarit Generalitati 12 24.09.2011 10:07:25
Documentare care ne-au placut NeInocentiu Generalitati 3 10.09.2011 11:01:06
ce nume v-ar fi placut sa aveti? podolski_2 Generalitati 92 12.08.2010 22:09:07
Carte aureliapopescu Stiri, actualitati, anunturi 2 03.11.2009 10:39:49