Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 24.02.2014, 15:56:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu am urmarit sa te necajesc sau sa te simti afrontat prin postarea mea, desi eu sunt asa, mai patimas, mai vulcanic de felul meu in exprimare si in frazare, mai exagerat... stiu si pt asta te rog sa ma ierti!
Răspunsul tău este unul cât se poate de pertinent, și după cum observi, suntem pe aceeși lugime de undă în privința acestui aspect.
Doar ți-am precizat că eu pusesem o întrebare retorică.
Nu am pentru ce să te iert, nu ai greșit cu ceva. :)

Last edited by ovidiu b.; 24.02.2014 at 16:26:46.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 24.02.2014, 16:44:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IULIAN496 Vezi mesajul
Daca ai si traduce....
It gets strange with people bringing in flour and oil of their own, or even stranger, items of other people's clothing. It's prevalent among Romanians and some Serbs. The flour and oil that they bring in is NOT consecrated oil of healing, only that which is blessed and used. And consecrated oil should not be given out to take home… just like we would never give out holy Communion to take home.

Este ciudat ca oamenii vin cu faina si cu uleiul lor, si chiar mai ciudat ca aduc obiecte de vestimentatie. Acest lucru se obisnuieste in special la români si sârbi. Faina si uleiul adus, nu este ulei sfintit folosit pentru vindecari, ci doar cel binecuvantat. Iar uleiul sfintit nu ar trebui dat spre a fi dus acasa... asa cum nu dam niciodata Sf. Impartasanie ca sa fie dusa acasa.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 24.02.2014, 17:06:11
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Este ciudat ca oamenii vin cu faina si cu uleiul lor, si chiar mai ciudat ca aduc obiecte de vestimentatie. Acest lucru se obisnuieste in special la români si sârbi.
La greci nu vezi așa ceva. Deci, părintele are dreptate.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Faina si uleiul adus, nu este ulei sfintit folosit pentru vindecari, ci doar cel binecuvantat. Iar uleiul sfintit nu ar trebui dat spre a fi dus acasa... asa cum nu dam niciodata Sf. Impartasanie ca sa fie dusa acasa.
Trecând peste traducere, părerea părintelui respectiv bate cu părerea pr Petru Pruteanu. "Ideea de a binecuvânta mai mult ulei, cu care să se ungă credincioșii singuri sau să fie folosit la mâncare contravine textului biblic și liturgic. Nici într-o altă Biserică Ortodoxă nu se face așa ceva, ci doar în cazuri cu totul speciale, când preotului nu i se permite să intre în secția de reanimare, se poate da puțin ulei sfințit unui medic credincios pentru a unge un bolnav."

Ce e greșit în păreririle pr. american și pr. Petru? Aștept argumente.

Last edited by ovidiu b.; 24.02.2014 at 17:08:47.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 24.02.2014, 18:16:28
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
La greci nu vezi așa ceva. Deci, părintele are dreptate.



Trecând peste traducere, părerea părintelui respectiv bate cu părerea pr Petru Pruteanu. "Ideea de a binecuvânta mai mult ulei, cu care să se ungă credincioșii singuri sau să fie folosit la mâncare contravine textului biblic și liturgic. Nici într-o altă Biserică Ortodoxă nu se face așa ceva, ci doar în cazuri cu totul speciale, când preotului nu i se permite să intre în secția de reanimare, se poate da puțin ulei sfințit unui medic credincios pentru a unge un bolnav."

Ce e greșit în păreririle pr. american și pr. Petru? Aștept argumente.
Acum ca am citit si cuvintele Pr. Petru Pruteanu, nu gasesc o lipsa de concordanta intre cele doua pareri, dar gasesc o diferenta fata de practica din bisericile si manastirile ortodoxe. Ori, preotii ortodocsi ar trebui sa fie mai atenti la ceea ce permit sa se faca la Sf. Maslu si in speciala ceea ce nu este conform invataturii ortodoxe. Oamenii, in virtutea celor stiute de ei, aduc la biserica faina si ulei; dar de ce nu li se spune ca nu este cazul? De ce nu le spune cineva ca nu este corect sa aduca faina si ulei? De ce se mentine o practica gresita?
In manastire se pot cumpara sticlute cu ulei sfintit de la 1000 masluri. Efectul acestui ulei sfintit, ca si in cazul apei sfintite, este simtit de cei, care sunt chinuiti de boala si dureri.
Ca sa nu mai spun, ca mergand la o manastire din nordul Moldovei, pe langa binecuvantare, am primit si un litru de ulei sfintit de la Maslu...
Reply With Quote
  #75  
Vechi 24.02.2014, 18:50:05
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Acum ca am citit si cuvintele Pr. Petru Pruteanu, nu gasesc o lipsa de concordanta intre cele doua pareri, dar gasesc o diferenta fata de practica din bisericile si manastirile ortodoxe.
Dacă nu e cunoscută teoria, practica nu poate fi de calitate. Surprinzător, un părinte american știe și aplică mai bine teoria decât mulți preoți români. Nu degeaba pr. Rafail Noica a spus că noi, cei care ne-am născut în ortodoxie, n-o mai apreciem la adevărata ei valoare și uite cum o deformăm.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ori, preotii ortodocsi ar trebui sa fie mai atenti la ceea ce permit sa se faca la Sf. Maslu si in speciala ceea ce nu este conform invataturii ortodoxe.
Slavă Domnului că ai înțeles!

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Oamenii, in virtutea celor stiute de ei, aduc la biserica faina si ulei; dar de ce nu li se spune ca nu este cazul? De ce nu le spune cineva ca nu este corect sa aduca faina si ulei? De ce se mentine o practica gresita?
Pentru că sunt obiceiuri moștenite și care greu le mai scoți din capul oamenilor și a preoților care iau totul de bun, fără să mai cerceteze dacă practica concordă cu învățătura.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 24.02.2014, 19:03:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În acest sens poți citi acest articol: http://www.teologie.net/2014/02/19/m...ice/#more-4074
Reply With Quote
  #77  
Vechi 24.02.2014, 20:00:51
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dacă nu e cunoscută teoria, practica nu poate fi de calitate. Surprinzător, un părinte american știe și aplică mai bine teoria decât mulți preoți români. Nu degeaba pr. Rafail Noica a spus că noi, cei care ne-am născut în ortodoxie, n-o mai apreciem la adevărata ei valoare și uite cum o deformăm.



Slavă Domnului că ai înțeles!



Pentru că sunt obiceiuri moștenite și care greu le mai scoți din capul oamenilor și a preoților care iau totul de bun, fără să mai cerceteze dacă practica concordă cu învățătura.
Eu nu am nici o influenta asupra preotilor; ori ei ar trebui sa stie aceste lucruri. Cine sa ii indrepte, enoriasii?!?
Chiar nimeni sa nu stie cum e corect?
Totusi mi se pare exagerat sa puna semnul egal intre uleiul de la Sf. Maslu si Sf. Impartasanie, incat sa fie interzis a scoate din biserica uleiul, asa cum nu ducem acasa Sf. Impartasanie. Gresesc cumva?
Reply With Quote
  #78  
Vechi 24.02.2014, 20:03:53
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
În acest sens poți citi acest articol: http://www.teologie.net/2014/02/19/m...ice/#more-4074
Multumesc, l-am citit deja si m-am lamurit.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 24.02.2014, 22:21:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Eu nu am nici o influenta asupra preotilor; ori ei ar trebui sa stie aceste lucruri. Cine sa ii indrepte, enoriasii?!?
Normal, îndreptarea preoților cade în sarcina episcopilor.
Însă, nu e greșit să discuți cu acel preot, bineînțeles, între patru ochi, să-i prezinți ce ți se pare că nu e în regulă. Dacă nu se îndreaptă, se poate să-l pârăști episcopului. Mai mult nu poți face, decât să te rogi pentru el, ceea ce este de fapt primordial.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Chiar nimeni sa nu stie cum e corect?
Sunt, dar din păcate sunt puțini.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Totusi mi se pare exagerat sa puna semnul egal intre uleiul de la Sf. Maslu si Sf. Impartasanie, incat sa fie interzis a scoate din biserica uleiul, asa cum nu ducem acasa Sf. Impartasanie. Gresesc cumva?
Nu greșești, dacă astfel ai înțeles. Eu cred că părintele a vrut să sublinieze sensul Tainei în sine, evlavia față de cele sfinte și nu egalitatea între ele.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 24.02.2014, 23:09:17
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Dar totusi nu trebuie sa judecam preotul precum zice in povestirea:
Erau un calugar pustnic care se spovedea lunar la un preot de sat caci era mai departe manastirea si staretul ia dat binecuvantare sa se spovedeasca la acest preot.
Deci se spovedeste el la luna cand un inger vine la el si ii spune:
-"Uite preotul la care te spovedesti e curvar si bea mult".Dupa aceea calugarul se intristeaza si nu intelege cum se face aceasta ca el(preotul) ar trebui sa fie un urmator al lui Hristos.
Apoi trece el si da de un rau care curgea la vale.Si i se arata ingerul si-i spune:
-"Bea din acest rau!".
Si el bea.Apoi ingerul il intreaba:
-"Cum a fost apa?Dulce,acra?".
Dupa aceea ii raspunde calugarul:
-"Ca deobicei."
Apoi ii zice ingerul:
-"Du-te mai sus!".
Si acesta se duce.Si mergand el da de un caine mort in mijlocul raului care era putrezit si ii spune ingerul:
-"Vezi acest caine mort?Cu toate ca el este mort si miroase greu nu ti-a intinat apa cea de viata datatoare!Asa e si cu preotul pacatos!"
Desi pacatele lui miros greu si arata oribil acesta nici nu opreste Harul Sfantului Duh care curge dar nici nu il intineaza.(Citat din parintele Andrei fostul staret al manastirii Nicula)
P.S.:SPER SA NU FI GRESIT UNDEVA!(N-AM DARUL POVESTIRII)

Last edited by IULIAN496; 24.02.2014 at 23:13:01.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Uleiul de la Sfantul Maslu cristiboss56 Mirungerea(Ungerea cu Mir) 46 03.06.2012 00:20:55
Faina si uleiul de la Sf.Maslu speranta Maslul 29 15.03.2010 23:24:56
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
Cum se folosesc:uleiul si faina de la Sf Maslu? tinutza Generalitati 4 11.03.2007 21:23:32