Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.02.2011, 19:03:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mari28 Vezi mesajul
Am apelat la acest forum ca sa primesc ajutor de la oamenii Domnului ... oameni care unii vad ca imi spun ca daca eu cred ca sunt varjita sa cer ajutor unui preot , duhovnic iar altu care imi zice sa nu cred in vise , vraji , vedenii ... atuci ma intreb ... daca visam pe Fecioara Maria ... sau in inger sau un sfant ..ce trebuia sa fac ..sa ignor si sa nu cred ca mi-a aparut in vis ... e o vedenie ..avand in vedere ca necuratul ia forma la orice si oricui ... credeam ca oamenii lu Dumnezeu ma pot lumina dar mai rau ma bagati in ceata ... de aceea imi pare rau ca tre sa sa spun dar eu nu ma pot baza decat pe D-zeu si pe mine ... absolut niciodata D-zeu nu si-a intors fata de la mine si ma ajutat de fiecare data ... poate unii cred ca mi-a dat sau mi-a facut ..nu ... mi-a insuflat raspunsuri .. mi-a aratat calea buna ... nu a fost ajutor material .. intotdeauna spiritual .... mi-a dat forta ..ma ajutat sa imi gasesc raspunsuri la intrebari .. si sper sa imi gasesc acum raspunsul la urmatoarea intrebare ... ce m-o fii mancat pe mine sa scriu pe forum .. puteam pur si simplu sa am discutii de genu cu frate-miu care e ateu convins si care se cearta cu absolut oricine ca nu exista D-zeu si ca nu exista vraji sau vise prevestitoare ... macar la el stiam la ce raspunsuri sa ma astept ... pot spune ca sunt dezamagita .. macar acuma stiu ... Doar la Dumnezeu gasesc raspunsuri ...

va multumesc oricum tuturor
sfintii parinti recomanda ca si daca ai avea o vedenie, nu mai vorbim de vise, cu Hristos sau cu Maica Domnului, este mai bine sa nu crezi in ea.
diavolul ti se poate arata si ca inger luminos, ca sa te insele.
asa ca, esti mai in folos daca zici "Doamne, daca esti Tu cu adevarat, iarta-ma ca nu cred".
oricum, in astfel de ispite nu pot sa discearna decat marii pustici.
asa ca mai bine zici "piei inapoia mea satano".
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.02.2011, 19:09:27
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Off-topic

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
sfintii parinti recomanda ca si daca ai avea o vedenie, nu mai vorbim de vise, cu Hristos sau cu Maica Domnului, este mai bine sa nu crezi in ea.
diavolul ti se poate arata si ca inger luminos, ca sa te insele.
asa ca, esti mai in folos daca zici "Doamne, daca esti Tu cu adevarat, iarta-ma ca nu cred".
oricum, in astfel de ispite nu pot sa discearna decat marii pustici.
asa ca mai bine zici "piei inapoia mea satano".
Te admir foarte mult Dumitru.Asa ateu cum te declari, ai mai multe valente crestine decat multi crestini, care din atata inversunare cad ispitelor de dreapta si nu-si dau seama!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.02.2011, 19:40:04
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu cunosti invatatura ortodoxa.

Nu ti-au fost de nici un folos daca nu ai crescut duhovniceste. Partea materiala nu conteaza.

Pana si un copil (sa folosesc expresia ta) stie ca visul este taramul demonic, acolo iti comunica diavolul cel mai bine, cand slabeste controlul rational. De aceea in rugaciunile de seara (pe care le face tot crestinul zilnic!) exista cel putin una care se refera la ispitirea din somn.
Pacat ca unii se considera crestini si nu constientizeaza toate astea... Desi nu datorita faptului ca asa spunem noi,ci pt. ca asa ne invata sfintii parinti! Daca nici pe ei nu-i cred si-i nesocotesc,ce pretentii mai avem noi sa fim crezuti sau sa ne punem in postura de a da un sfat bun sau o invatatura chiar si din toata nevrednicia noastra atunci cand putem?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.02.2011, 19:40:18
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
sfintii parinti recomanda ca si daca ai avea o vedenie, nu mai vorbim de vise, cu Hristos sau cu Maica Domnului, este mai bine sa nu crezi in ea.
diavolul ti se poate arata si ca inger luminos, ca sa te insele.
asa ca, esti mai in folos daca zici "Doamne, daca esti Tu cu adevarat, iarta-ma ca nu cred".
oricum, in astfel de ispite nu pot sa discearna decat marii pustici.
asa ca mai bine zici "piei inapoia mea satano".
Așa e, Dumnezeu nu se supără dacă-i respingi o vedenie, din grija de a nu fi de la diavol.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.02.2011, 20:01:41
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu cunosti invatatura ortodoxa.

Nu ti-au fost de nici un folos daca nu ai crescut duhovniceste. Partea materiala nu conteaza.

Pana si un copil (sa folosesc expresia ta) stie ca visul este taramul demonic, acolo iti comunica diavolul cel mai bine, cand slabeste controlul rational. De aceea in rugaciunile de seara (pe care le face tot crestinul zilnic!) exista cel putin una care se refera la ispitirea din somn.
... de acord. Eu încep să am convingerea că nu e ortodoxă deloc...
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.02.2011, 20:05:58
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
... de acord. Eu încep să am convingerea că nu e ortodoxă deloc...
Ba este! Doar ca are alt mod de a privi lucrurile.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.02.2011, 20:13:45
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Eu încep să am convingerea că nu e ortodoxă deloc...
Ahaaa..si ce faci?Incepi sa-ti incarci pusca? Sau vrei s-o anihilezi cu dinamita?

PS- Parintele Teofil spunea foarte frumos :

"noi n-avem rostul sa impiedicam niste lucruri care nu ne privesc pe noi ; fiecare poate sa-si urmeze calea.Democratia noastra sta in aceea ca-I slujim lui Dumnezeu in felul nostru si-i lasam pe altii sa-si urmeze calea in stilul lor.Daca vom avea un ascendent moral real,nu o sa ne poate sta nimeni impotriva.Daca nu,n-avem credit in general."
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.02.2011, 20:20:10
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Ba este! Doar ca are alt mod de a privi lucrurile.
...ciudat mod...
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.02.2011, 20:27:59
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
...ciudat mod...
Fiecare are libertate de la Dumnezeu:).
E un dar...(ori un blestem??),trebuie doar sa o intelegem corect.
Sa fii iubit!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.02.2011, 20:29:45
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ahaaa..si ce faci?Incepi sa-ti incarci pusca? Sau vrei s-o anihilezi cu dinamita?

PS- Parintele Teofil spunea foarte frumos :

"noi n-avem rostul sa impiedicam niste lucruri care nu ne privesc pe noi ; fiecare poate sa-si urmeze calea.Democratia noastra sta in aceea ca-I slujim lui Dumnezeu in felul nostru si-i lasam pe altii sa-si urmeze calea in stilul lor.Daca vom avea un ascendent moral real,nu o sa ne poate sta nimeni impotriva.Daca nu,n-avem credit in general."
Hm... începi să-mi dai idei... mersi de susținere...
... din punctul meu de vedere poate să spună ce vrea, oricum nu mă mai afectează... :-/
... atâta că ar trebui să țină seama că religia și credința nu sunt lucruri superficiale... și că părerea altora poate chiar mai contează...

Da, dar dacă cineva greșește, să-i dăm pace în greșeala lui? Cel mai probabil că da...
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
VISE carmenutza05 Generalitati 32 01.06.2011 00:26:13
vise mita100 Generalitati 5 23.11.2009 18:02:49
vise silana Generalitati 9 04.08.2008 21:26:37