Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.08.2011, 15:16:24
newlifeinyou newlifeinyou is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2011
Mesaje: 3
Implicit greseala sau necesitate?

Buna ziua.Am sa incep prin a va prezenta inceputurile problemei mele si cum a evoluat aceasta de-alungul timpului.Ei bine...totul incepea in urma cu doi ani,cand am cunoscut pe internet o fata care mi se parea la vremea respectiva foarte profunda,dar care imi inspira mila.Imi doream o buna prietena,careia sa ii pot povesti orice si oricand care sa nu se plictiseasca sa ma asculte.Dupa o luna in care "ne-am cunoscut" oarecum pe mess am acceptat sa ii dau numarul de telefon pt ca repet,parea ca are nevoie de ajutor si dezvoltase o depresie urata.In fine...lunile au trecut,ea si-a ales sa vina la facultate intr-o localitate,mai aproape de localitatea in care locuiesc eu ca sa ne putem vedea si fata in fata.De cand ne-am vazut prima data s-au ivit si marile probleme in sensul ca devenise din ce in ce mai posesiva,purta pica pe orice persoana cu (,) care imi mai petreceam timpul,voia sa imi dedic tot timpul meu liber vorbitului cu ea (lucruri anormale pentru o prietenie intre 2 fete) drept pt care nu am lasat sa se apropie nici un baiat de mine timp de un an jumatate de zile.Pentru a-mi atrage atentia ma ameninta intotdeauna ca ea se omoara,ca se taie cu lama,ca ea nu mai suporta,iar eu nu dormeam noptile pt a o convinge sa nu faca asta.Am ajuns in asa fel incat sa ii vorbesc numai in plac,sa fac ce zice ea,sa ii spun ca o iubesc de nu stiu cate ori pe zi(nu stiu cum percepea ea aceasta iubire,dar eu o luam ca pe una prieteneasca pt ca nu am alte orientari,doamne fereste),sa indepartez pe toata lumea,sa am stari depresive traind cu ideea ca se sinucide datorita mie...am facut totul,TOTUL,credeti-ma,va spun cu lacrimi in ochi ca am luptat pt ca tineam la ea si pana la urma era un suflet...nu puteam sa o las asa.Ca o ultima speranta m-am gandit sa ma spovedesc la un bun duhovnic...care m-a linistit,m-a ajutat cu adevarat si m-a sfatuit sa incerc sa o aduc pe calea credintei si daca nici asa nu se poate,eu nu ma mai fac vinovata pt alegerile sale.Am incercat si asa si aproape ca reusisem,dar problema e alta,nu mai suportam sa vorbesc cu ea,incepusem sa ma departez foarte tare,simteam ca ii dadusem prea mult din libertatea mea,ma simteam extrem de constransa,subjugata si am spus stop...ca pretext am zis ca ai mei nu imi mai dau voie sa vorbim pt ca mi-a facut suficient rau,asta se intampla pe la sfarsitul lunii februarie.A incercat sa dea de mine pana prin mai,dupa care s-a oprit.Am crezut ca s-a sinucis,dar ma simteam libera,fara vreo vina,facusem tot ce mi-a stat in putina...mi-am facut un prieten,un baiat care ma iubeste enorm,sincer si care m-a ajutat sa trec peste tot,care a fost cu mine de mana la psiholog,care a stat langa mine pana reuseam sa adorm pt ca aveam insomnii si care nu mi-a cerut si alte lucruri decat o prietenie sincera in schimb.Aseara linistea mea s-a tulburat insa,nu am dormit toata noaptea si iubitul a venit la mine sa ma linisteasca,degeaba...aceasta persoana s-a bagat din nou in viata mea,mi-a transmis ca ea se va boteaza cat de curand la o anumita biserica a lui isus hristos si a sfintilor din zilele din urma,biserica mormona,o batjocura,o secta vai mama ei...si toate astea din vina mea,ca am dezamagit-o lasand-o balta,poate si pt ca am incercat sa ii spun despre ortodoxism cand mi s-a recomandat avand in vedere ca ea a fost atee o mare parte din viata.Mai pe scurt...va renunta la ortodoxism din cauza mea...foarte rau ma simt si nu stiu ce sa fac,nu stiu cum sa o conving sa nu faca asta pt ca nici nu vrea sa ma auda,nici nu indraznesc sa intru in vorba cu ea...Am facut o greseala ca am renuntat sa mai vorbim?ce sa fac sa scap de vinovatia asta si sa ii las pe ceilalti sa se bucure de mine?prietenul meu e disperat ca nu stie cum sa ma calmeze...credeti-ma ca nu mai pot!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.08.2011, 15:49:26
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de newlifeinyou Vezi mesajul
...credeti-ma ca nu mai pot!
Ba poti!
DACA nu cumva tot textul de mai sus nu e un scenariu alambicat dintr-o imaginatie bogata, si tot ce ne spui tu este adevarat ca lumina-zilei, atunci ai face bine sa nu-ti mai plangi de mila, sa lasi psihologii pentru cei care nu au duhovnici, sa tragi adanc aer in piept si sa spui: "Mare-i gradina Ta, Doamne!", dupa care sa te intinzi, sa te culci si sa dormi neintoarsa 8-10 ore. Pentru ca daca e adevarat ce spui, victima esti tu de fapt, iar individa nu se sinucide nici daca-i pui la indemana tot arsenalul necesar.
Trezeste-te, fetito si... trage un pui de somn!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.08.2011, 15:55:45
newlifeinyou newlifeinyou is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2011
Mesaje: 3
Implicit

Ce interes as fi avut sa imi pierd atat timp incat sa scriu ditai povestea pe un forum,daca nu ar fi fost adevarat?alte treburi chiar nu mai am de facut?sau credeti ca sunt un copil care abia a descoperit internetul si nu are ce face cu el?imi pare rau...am trecut de foarte mult timp de asta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.08.2011, 17:08:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Astfel stand lucrurile, chiar n-ai invtat nimic si inca mai ai sentimente de vinovatie?

Eu cred ca stii f. bine ce ai de facut dar intrebi probabil pentru a-ti confirma si altii si a scapa oarecum de sentimentul de vinovatie.

Macar daca ar fi revenit in viata ta cu o alta atitudine/alt mesaj dar asa...este evident. Nu s-a schimbat nimic si nici nu se va schimba.
Nu de catre tine.

Da-i cartea de vizita a psihologului tau si eventual recomanda-i si un duhovnic.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.08.2011, 17:37:07
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Probabil are o personalitate isterică și din cauza aceasta încearcă să atragă atenția asupra ei prin orice mijloace (amenințări, tentative de suicid etc.). Vă face să vă simțiți vinovată doar pentru a atrage atenția asupra ei. N-are decât să se ducă la mormoni. O face ca să se răzbune, nu din cauza dvs. În fond, se duce de bunăvoie. Nu de duhovnic are ea nevoie, ci de psihoterapeut.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.08.2011, 19:24:01
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

nu ai absolut nici o vina... las-o in pace.. nu te mai incurca cu ea... tovarasiile daunatoare se lasa deoparte... uita ca a existat..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.08.2011, 21:25:26
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Nu ai absolut nici o vina!
"Vina" ta daca se poate spune asa este ca esti un om bun si cu suflet si ea si-a dat seama de asta si tocmai de aceea te manipuleaza. Ai foarte mare grija pentru ca sunt foarte periculosi! Incearca sa nu mai ai nici un fel de contact cu ea, DELOC!
Genul asta de oameni iti "spala creierul"! Ei sunt saracii bolnavi si din pacate pentru ei nu prea exista tratament medicamentos.....se mai fac sedinte de psihoterapie dar nu prea dau rezultate. Sa nu ai nici o grija ca nu se va sinucide! Au doza de narcisism necesara ca sa nu faca asta. Toate amenintarile cu sinuciderea sunt doar pentru a atrage atentia asupra ei.
DEPARTEAZA-TE DE EA! ITI VA DISTRUGE VIATA!!!!
MARE ATENTEI!!!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.08.2011, 23:02:21
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Nu ai absolut nici o vina!
"Vina" ta daca se poate spune asa este ca esti un om bun si cu suflet si ea si-a dat seama de asta si tocmai de aceea te manipuleaza. Ai foarte mare grija pentru ca sunt foarte periculosi! Incearca sa nu mai ai nici un fel de contact cu ea, DELOC!
Genul asta de oameni iti "spala creierul"! Ei sunt saracii bolnavi si din pacate pentru ei nu prea exista tratament medicamentos.....se mai fac sedinte de psihoterapie dar nu prea dau rezultate. Sa nu ai nici o grija ca nu se va sinucide! Au doza de narcisism necesara ca sa nu faca asta. Toate amenintarile cu sinuciderea sunt doar pentru a atrage atentia asupra ei.
DEPARTEAZA-TE DE EA! ITI VA DISTRUGE VIATA!!!!
MARE ATENTEI!!!!
OOO daaa cred ca are dreptate Kronos.Exista persoane isterice....acelea care vor mereu sa atraga atentia asupra lor:lesina in public si au tot felul de reactii de zici ca au epilepsie.Uneori si copiii f mici au astfel de reactii pt a atrage atentia parintilor asupra lor.
Sunt curioasa cati ani ai...Cred ca esti o fata rusinoasa si de aceea nu ai pus capat mai devreme nebuniei.
Daca vroia cu adevarat sa se sinucida o facea pana acum.Sinucigasii de multe ori nu isi anunta intentiile ca sa nu fie opriti,ori ea din contra...atat astepta.

Legat de schimbarea religiei....stie ca te ataca intr.un punct sensibil si ca o vei avea pe constiinta si asteapta sa te duci in genunchi la ea sa o rogi sa nu faca asta.
Sa ne rugam cu totii pentru luminarea mintii acestei fete pentru ca e clar ca e bolnava.Doamne ajuta!
PS inca ceva....cine vrea sa se sinucida nu isi taie venele sau ia 20 de aspirine.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.08.2011, 23:12:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

E bine sa intrerupi orice legatura cu ea si doar sa te rogi, sa o pui la Sfantul Maslu. Adesea ne gandim ca jucam un rol mai important in viata oamenilor decat il avem. Nu e un act de egoism din partea ta, deoarece, uneori, pe termen mediu si lung, mai ales, oamenilor le face bine si un dus rece sau o neimplicare afectiva, decat miau miau si pis pis. Tu nu o poti ajuta cu nimic altceva, dimpotriva, daca ai alerga la ea, mai mult i-ai alimenta boala, dandu-i apa la moara obsesiilor sale.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.08.2011, 17:59:20
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

Vroiam numai sa-ti spun ce scrie in Biblie in legatura cu problema cu care te confrunti:

„Dacă mâna ta sau piciorul tău te smintește, taie-le și aruncă-le de la tine. Că mai bine îți este să intri în viață șchiop sau ciung, decât să ai amândouă mâinile sau picioarele și să fii aruncat în foc. Și dacă ochiul tău cel drept te smintește, scoate-l. Că mai bine îți este să intri în viață cu un singur ochi, decât să ai doi ochi și să fii aruncat în gheena focului (Matei 18, 8-9).

Si din cate stiu eu aici se refera la prieteniile care fac rau, la prietenii pe care le putem numi toxice.

Last edited by Carine; 07.08.2011 at 18:14:32.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea - necesitate sau dorinta? alecsandra_ldc Intrebari utilizatori 28 19.02.2013 22:36:53
Spaga romaneasca - o necesitate? Florin-Ionut Generalitati 62 24.09.2011 11:49:18
Botezul in caz de necesitate Mihnea Dragomir Botezul 39 09.06.2011 15:44:12
Greseala in calendar? GeorgeS Generalitati 12 08.02.2010 19:41:10