Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.11.2011, 00:10:56
candles in the wind candles in the wind is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Implicit

Ideea asta cu casatoria alba a incoltit cu siguranta dintr-o minte de femeie..tu nu iti pui problema ca poate cel de langa tine nu va reusi sau nu va fi de acord cu casatoria de acest gen.intr-un fel asta e o impunere a mintii peste o lege a firii.nu exista castitate in cuplu..castitatea poate fi in celibat sau calugarie..practic cuplul nu mai are rost.casatoria alba nu este acceptata nici de Biserica..e ceva ambalat frumos(castitatea) dar fara rost..e ca si cum ai zice ca iti pui in fata o prajitura si tu nu o vei manca,nici adulmeca,nici macar nu o vei privi ca pe o prajitura ci doar ca pe un obiect oarecare,dar ,cu toate astea tot vrei sa vezi in fata ta prajitura..doar asa..pur si simplu
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.11.2011, 00:16:23
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

din cate imi amintesc in slujba oficiata de preot la sfanta taina a casatoriei apare un fragment care spune: "sa te inmultesti ca Rahela"... asta e principalul scop al casatoriei, copii, prin ei ne putem mantui mai usor...... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.11.2011, 08:37:43
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

mai bine stai singur......nu stiu daca exista asa ceva....casatorie e greu...viata e grea si nu exista perspectiva si calugarie iar e greu....trebuie sa muncesti mult....poti trai si singur cu credinta in Dumnezeu...te mobilizezi si reusesti....
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.11.2011, 09:33:32
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Posibil ca e asa, shi ce-i de facut ? Nu cred ca pot, dar nici nu vreau sa ma schimb, sa devin normal... Si ce ar trebui sa faca un om cand nu se regaseste in normalul celorlalti ? Sa mearga orbeste pe calea normala ?
Gaseste-ti un duhovnic bun, si cu vointa le vei depasi.Persoana de care ti-am spus a trait drame puternice in copilarie,ma refer la parintii ei si asta este cauza principala a "dorintei" ei.
Mediteaza adanc la aceasta problema, dar fiind sprijinit de un duhovnic bun, ma repet....si nu deznadajdui Dumnezeu vindeca orice neputinta.
Spor la nevointa!Dumnezeu sa te lumineze si sa te intareasca!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.11.2011, 11:25:29
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Citat:
În prealabil postat de candles in the wind Vezi mesajul
intr-un fel asta e o impunere a mintii peste o lege a firii.
Exact... Asta e ceea ce incerc sa fac...

Si nu prea inteleg, daca incerc sa nu fiu ca toti oamenii (la general vorbind) deja nu sunt pe o cale placuta domnului ?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.11.2011, 11:46:45
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Ma numar printre cei care cred ca Dumnezeu nu ne cheama la o casatorie "mai alba" decat cea binecuvantata prin Taina Nuntii, cea "pana la mormant, curata, neintrerupta, dreapta si cinstita". De asemenea, indemnul la a pastra "patul neintinat", nu il inteleg ca lipsa a relatiilor trupesti, ci mai ales ca articulare a acestui aspect la morala ecleziala, la modul de viata specific Bisericii.

De aceea, nu pot intelege casatoria alba, decat ca alegere personala a unei forme de nevointa suplimentara in viata de familie. Iar cine se incumeta a urma aceasta cale, nu trebuie sa uite ca fecioria, care se cere de la noi mai intai de toate, este cea a mintii si a inimii.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.11.2011, 12:09:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Nu e chiar asa, am incercat si eu sa analizez care ar fi problema :)
Vine din copilarie dar nu e legata de familia mea, e istorie mai lunga, si nu se refera toate astea la tema topicului...

Deci dupa cum observ cam majoritatea nu au o parere buna despre asa o casnicie... Rezulta ca probabil nu mai este asa o nebuna ca mine pe lumea asta :)
Probabil ca iti repugna sexualitatea din diverse motive care n-are rost sa le detaliem din moment ce nu vrei sa le precizezi.

Insa pe de alta parte iti lipseste acut iubirea paterna, la care nu poti renunta.

Din aceste doua dileme a iesit pseudo-solutia: casatoria alba.

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Exact... Asta e ceea ce incerc sa fac...

Si nu prea inteleg, daca incerc sa nu fiu ca toti oamenii (la general vorbind) deja nu sunt pe o cale placuta domnului ?
Reperul nu este "ca toti oamenii" ci legile firii sadite in om de Dumnezeu.

Nu cu majoritatea te lupti tu, ci cu Dumnezeu.

Si cred ca ai probleme chiar mai grave de atat, o sexualitate incerta:

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Nici nu cred ca ash fi un tata bun cu asa mentalitate :)
Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Rezulta ca probabil nu mai este asa o nebuna ca mine pe lumea asta :)

Last edited by AlinB; 03.11.2011 at 12:14:41.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.11.2011, 17:54:24
candles in the wind candles in the wind is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Exact... Asta e ceea ce incerc sa fac...

Si nu prea inteleg, daca incerc sa nu fiu ca toti oamenii (la general vorbind) deja nu sunt pe o cale placuta domnului ?
Ceea ce vrea sa spun este ca incerci sa NU fii cum spune Domnul..daca exista tipul asta de viata probabil ca si in Scripturi aparea..si cu siguranta si Sfintii Parinti erau de acord.Dar asta nu se intampla.Crezi ca preotii,care nu sunt de acord cu asta,nu stiu ce vorbesc?.Daca dam dovada de exces de zel intr-o anumita directe asta nu inseamna ca acel lucru e o virtute.Ca sa fac o analogie asa incat sa fie mai clar..postul negru e acceptat de biserica,desigur in anumite limite..si eu ma hotarasc intr-o zi ca nu vreau sa mai mananc NICIODATA..asta inseamna ceva??inseamna doar ca imi propun eu cu incapatanare sa fac ceva si nimic mai mult..si bineinteles ca nu voi fi un om mai bineplacut Lui Dumneze..
Iar vorbitul despre un lucru despre care nu stim decat teorie este degeaba..as intelege intr_un fel casatoria asta alba in cazul unei vaduve,cu copii ,cu o varsta..dar sa fii tanar si netrecut absut DELOC prin viata de familie si sa iei asa hotarari mi se pare aberant..
PS:oamenii care nu sunt de acord cu tine nu sunt neaparat impotriva ta..iar cand 1,2,3,30 de oameni spun un lucru,inclusiv oameni precum P.Iustin Parvu,inseamna ca poate ar trebui sa ridici un mic semn de intrebare vis a vis de aceasta idee.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.11.2011, 21:06:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Rugăciune pentru căsătorie

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, Cel Ce ai zis: "Căutati mai întâi Împărătia lui Dumnezeu, si toate celelalte se vor adăuga vouă", dăruieste-mi toate cele de trebuintă pentru a merge pe calea mântuirii.

În mâinile Tale este viata mea si fără Tine nu pot cunoaste nici împlinirea si nici bucuria cea adevărată. Stiind aceasta, având dorinta de a purta crucea căsătoriei, Te rog să mă ajuti să găsesc făptura potrivită alături de care să înfrunt marea vietii acesteia.

Ajută-mă, Doamne, ajută-mă, cum numai Tu mă poti ajuta. De multe ori ispita singurătătii mi-a rănit inima, de multe ori diavolul deznădejdii a lovit în poarta sufletului meu. De atâta durere inima mea s-a strâns, si nu este nimeni care să îmi aline durerea.

La Tine alerg, Doamne, nădejdea mea, întărirea mea, lumina vietii mele. Ajută-mă să am o familie bineplăcută Tie, o familie peste care să se reverse multimea binecuvântărilor Tale.

Fereste-mă, Doamne, de tot răul. Fereste-mă de o alegere gresită. Fereste-mă de minciuni, de răutate, de desfrâu. Să nu mă însele frumusetea cea degrab trecătoare, ci să caut mai ales frumusetea sufletească. Să nu mă orbească dragostea pătimasă, nici să nu mă biruie patimile si poftele.

Tu stii, Doamne, nepriceperea si slăbiciunea mintii mele. Izbăveste-mă prin harul Tău de neputintele care mă apasă.

Vino în ajutorul meu, Iubitorule de oameni! Dăruieste-mi întelepciune si răbdare. O, grea este crucea răbdării, si greu îmi este să nu fiu covârsit de ea. Dar în Tine îmi pun nădejdea.

Ajută-mă, Doamne, să iubesc Biserica, să stărui în rugăciune si să am râvnă pentru împlinirea poruncilor Tale. Să mă spovedesc ori de câte ori umbra păcatului va tulbura mintea mea, mai înainte ca gândul murdar să devină faptă. Dăruieste-mi ca primind dezlegare de păcate să-mi îndrept viata după cum Îti este bineplăcut Tie.

Fă să-mi fie mie familia cale de mântuire, cale de bucurie. Să nu caut împlinirea cea înselătoare cu care mă ademeneste această lume, ci să caut dragostea pe care ai binecuvântat-o la nunta din Cana Galileii.

Să îmi fie familia prilej pentru a-Ti multumi în fiecare zi. Si la vreme potrivită, dăruieste-mi, Doamne, copii credinciosi si sănătosi, care să ducă o viată curată si sfântă.

Rugători aduc pentru mine pe toti sfintii, pe mai marii cetelor îngeresti, pe Înaintemergătorul Tău, pe înteleptii Apostoli, si împreună cu acestia pe Preacinstita si Preacurata Maica Ta, ale căror rugăciuni primeste-le, Milostive Hristoase al meu, pentru folosul meu si pentru mântuirea mea.

Că Tu Însuti esti, Bunule, sfintirea si luminarea sufletelor noastre si Tie după cuviintă, ca unui Dumnezeu si Stăpân, toti slavă Îti înăltăm, în toate zilele. Amin.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.11.2011, 00:00:08
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Personal, nu sunt de acord cu ideea casatoriei albe.
In cadrul Casatoriei, sunt firesti atat relatiile trupesti, cat si abstinenta. Intre acestea, mirii trebuie sa gaseasca echilibrul.
Se cuvine sa aiba masura sau dreapta socoteala in toate, sa aiba mare grija, pentru a nu cadea, fara a baga de seama, in capcana satanica a bravurii.

Sunt convins ca, pe langa inecarea in placerea trupeasca, poate fi pierzatoare de suflet si abstinenta exagerata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 14:32:51
Este cineva inginer proiectant? Sau stiti pe cineva? JustNicol Generalitati 0 04.03.2012 19:43:18
E cineva inginer proiectant?Stiti pe cineva ? JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 04.03.2012 19:39:35
Casatoria alba Adriana_Crestina Nunta 7 11.08.2011 21:32:25
Cum gandeste Dumnezeu? Templier Knight Generalitati 40 20.02.2011 09:17:08