Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.05.2012, 20:58:00
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca face doar o iluzie este iluzionism, nu are legatura cu ceva negativ. dar daca foloseste si puteri paranormale (numite modern puterea mintii) atunci e ceva din alta ramura. Chiar si in artcolul wikipedia spune ca e o combinatie intre magie si iluzionism. Eu ma indoiesc ca poate fi doar iluzionism indoirea unei linguri, ghicirea unui numar, cuvant, etc., miscarea unui obiect de la distanta, etc.
Telekinezia nu e o iluzie, e real, insa "citirea gandurilor" se poate face (si) prin iluzionism, adica poti determina pe cineva sa creada ca intr-adevar i-ai citit gandurile, insinuandu-i sa dea raspunsul la care te-ai gandit tu sa-l dea, conducandu-l prin diverse intrebari, bine puse, spre acel raspuns. Indoirea lingurii e un truc, pe bune. Exista insa si oameni cu capacitati extrasenzoriale, insa din cate stiu, Biserica interzice oamenilor sa le folosesca, sa si le dezvolte prin exercitii. Nu cred ca ii condamna pentru ca le au, ci daca le folosesc.

Last edited by ioanna; 10.05.2012 at 21:15:02.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.05.2012, 21:23:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Telekinezia nu e o iluzie, e real, insa "citirea gandurilor" se poate face (si) prin iluzionism, adica poti determina pe cineva sa creada ca intr-adevar i-ai citit gandurile, insinuandu-i sa dea raspunsul la care te-ai gandit tu sa-l dea, conducandu-l prin diverse intrebari, bine puse, spre acel raspuns. Indoirea lingurii e un truc, pe bune. Exista insa si oameni cu capacitati extrasenzoriale, insa din cate stiu, Biserica interzice omului sa si-o folosesca. Nu cred ca ii condamna pentru ca o au, ci daca o folosesc.
Mentalistul de la noi are pe blog si articol despre hipnoza si din cate inteleg el spune ca nu sunt trucuri. Acum nu imi dau cu parerea mai mult, nu stiu daca e iluzie sau e real.
In legatura cu aceste "puteri" numite paranormale, nu sunt capacitati ale omului, sunt de fapt o conlucrare cu ingerii cazuti, care exista de mii de ani dar azi in perioada seculara i-au gasit explicatii si nume moderne. Stiu cate ceva despre asta pentru ca inainte eram curios in legatura cu paranormalul si am citit cate ceva, iar cand am devenit credincios am aflat si varianta ortodoxa. De exemplu cum se realizeaza levitatia putem citit in viata Sf. Apostol Petru, ingerii cazuti il purtau prin aer pe Simon Magul (exista si ca minune crestina dar in mai mica masura). Despre spargerea obiectelor, mutarea lor, putem citi in poveste despre Cuv. Paisie Ahioratul cu un tanar practicant tibetan ce venise la ei. Mai exista sugestia, adica implantarea unui gand altui om. Ghicitorii pot ghici cate ceva din trecut tot cu ajutorul ingerilor cazuti care ii dau ca un fel de ganduri, ei stiu ce s-a intampalt cu acel om. Eu am cunoscut un ghicitor, care la un moment dat a vrut sa ma invete si pe mine sa ghicesc.
Important de specificat, marea majortiate din acestia care folosesc puteri paranormale nu stiu ca sunt de la ingerii cazuti, ei cred ca au ei o putere.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.05.2012, 21:52:59
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Mentalistul de la noi are pe blog si articol despre hipnoza si din cate inteleg el spune ca nu sunt trucuri. Acum nu imi dau cu parerea mai mult, nu stiu daca e iluzie sau e real.
.
Hipnoza nu e truc, insa nu e nici paranormal,e o relaxare indusa.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.05.2012, 10:39:22
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Hipnoza nu e truc, insa nu e nici paranormal,e o relaxare indusa.
hipnoza (messmerism) nu e doar o relaxare ci un fenomen mult mai complex care contine porunci si executarea lor de catre cel hipnotizat, ceea ce o incadreaza in categoria "paranormal" (a se citi ocult)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.05.2012, 10:46:09
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am vazut la tv cand a fost seria cu un mentalis din asta american, cred ca era David Blaine. Intr-o emisiune a spus ca se inspira din magie, din practicile voodoo, etc. De asemenea ma observat reactia celor carora li se facea magia, multi nu erau doar uimiti, erau inspaimantati, ca si cum vazusera ceva rau.
.
nu numai ca se inspira de acolo, dar David Blaine a spus de multe ori ca le-a studiat in mod temeinic, toate aceste practici oculte.

asa cum Simon magul pacalea populatia Samariei ca puterile sale sunt de la Dumnezeu, tot asa acesti "iluzionisti si mai mult decat atat", pacalesc oamenii ca puterile lor se datoreaza trucurilor insa asta e doar partial, sunt "numere" explicabile doar prin magie/ocultism, cum odinioara proceda Simon.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.05.2012, 10:50:49
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am cunoscut un ghicitor, care la un moment dat a vrut sa ma invete si pe mine sa ghicesc.
asta se intampla frecvent la tigani, in SUA si peste tot, mai ales in Spania, acestea au duhuri pe care le transmit si fiicelor lor, incat acestea dobandesc de mici puteri extrasenzoriale si aptitudini la magie prin ghicire in carti de tarot, ghioc, glob magic etc.

sa ne aducem aminte de fata cu un duh pitonic (de ghicire) din Filipi, pe care apostolul Pavel l-a scos afara !

nu va inselati, astfel de "specimene"care lucreaza cu diavolul pentru a castiga bani, popularitate, sunt si astazi; se pare ca Marea Britanie este tara cu cei mai multi ocultisti.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.05.2012, 19:01:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Hipnoza nu e truc, insa nu e nici paranormal,e o relaxare indusa.
Joy are dreptate in mesajul urmator, nu e doar un truc, este ceva ce tine de paranormal. Sa nu uitam ca si transa e ceva asemanator hipnozei. relaxare este odihna, somn, nu hipnoza. In cartea Mari initati ai indiei este descris si un hipnotizator, Aris.
Dar nu numai in ortodoxie e considerat ceva gresit, dar chiar si terapeutii au constata ca e ceva in neregula. Mai ales in SUA, unde a fost un scandal pe tema hipnzei. In stare de hipnoza pacinetii marturiseau ca au fost agresati sexual de parintii lor in copilarie, s-au declansat certuri, scandaluri, pana la urma au constatat ca nu era nimic. De asemenea, in stare de hipnoza unii isi povestesc viata anteriora, toate acestea sunt dovezi ca ingerii cazuti sunt la baza acestei practici.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.05.2012, 16:23:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și totuși, cum a făcut ăla la 'românii au talent'?
Nu chestia cu ekg-ul, aia cu servieta.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.05.2012, 20:07:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și totuși, cum a făcut ăla la 'românii au talent'?
Nu chestia cu ekg-ul, aia cu servieta.
Exista doua moduri, unul din ele , cel mai putin probabil sa fi fost o iluzie, truc. E aproape exclus sa fi fost asta.
Cel mai probabil a fost ceva de domeniul paranormalului pe care multi care isi dezvolta astfel de probleme (ca sa le zic pe nume) il pot face. Dar cum membrii din juriu se pare ca nu au auzit niciodata de minuni, paranormal (e firesc, societatea azi e secularizata) s-au minunat atat de mult incat au repetat apoi tot timpul ca el trebuie neaparat sa castige.
Asadar cum ar fi putut proceda: a scris dinainte acele biletele; apoi le-a sugestionat celor trei jurati ce sa spuna. Am revazut inregistrarea pe net, pareau hipnotizati, iar Andi Moisescu pare ca nu era usor sugestionabil si prima data a vrut sa spuna altceva decat ce scria pe bilet si ce se chinuia magicianul sa ii induca in minte. Nu e vorba de sugestionare verbala, ci ceva ce tine de paranormal, sugestie mentala. Se cunoaste varianta prin hipnoza, cand dupa aceea subiectul e pus sa reproduca ce vrea hipnotizatorul.
Interesant e ce s-a intamplat dupa, Andi Moisescu a spus ca ii e rau, sa nu mai actioneze asupra lui. Dupa parerea mea la el a trebuit sa forteze ca sa ii induca sugestia, de aceea i se facuse rau apoi.
Iar partea cu oprirea inimii e o chestie pe care o fac si alti fachiri, yogini, paranormali, e tipic pentru asa ceva.
Deci premiul nu cred ca a fost dat cui trebuia, cel care s-a chinuit sa faca magiile a fost Aghiuta, mentalistul a fost doar cel ce prezenta, un fel de asistent. Eu cred ca numai din tara noastra puteau veni o gramada de persoane cu astfel de capacitati paranormale invatate sau dobandite.
Am sa dau un exemplu din propria experienta. La un post de radio local era un ghicitor, un tanar. Eu vroiam sa fac un grup de dezvoltare personala, inainte de a deveni credincios. L-am contactat si ne-am intalnit, eu eram cu o prietena si ghicitorul a vrut sa ii ghiceasca (curios, mie desi vroiam de fiecare data imi spune aca nu poate sa imi ghiceasca). I-a spus ceva din trecut de care stia doar ea si prietena ei cea mai buna si prietena asta a fost atat de socata ca nu isi mai revenea, il tot intreba de unde stie, daca a vorbit cu prietena ei. Eu nu prea eram impresionat pentru ca eu stiam si credeam ca sunt posibile aceste lucruri, pentru ca stiam cate ceva despre paranormal. Oricum nu ma interesa, venisem cu alte scopuri, nu legate de paranormal. Prietena in schimb era si credincioasa si tot s-a lasat amagita, nu cunostea aceste lucruri.
Sa ne imaginam ce se va intampla cand va veni Antihristul, despre care se spune ca va face mari minuni. Intr-o lume care deja este aproape secularizata majoritatea vor fi foarte impresionati de minuni.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.05.2012, 10:03:17
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Vezi ca ti-am dat explicatia trucului cu servieta, pe sectiunea Generalitati. Sorry, nimic paranormal, doar putina dexteritate :) A profitat de neatentia privitorilor, captivati de ceea ce el tot vorbea intr-una si care n-au sesizat ca dupa aprox. 8 minute din momentul in care i-a intrebat el pe jurati ce se afla in servieta, pe scena mai apare inca o recuzita (o masa adusa de o persoana), ce continea in ea un plic identic cu cel din servieta, pe care el il schimba si-l arata ulterior juratilor. Daca revezi filmul, sesizezi ca el nu deschide servieta si desface direct plicul si-l arata, cum ar fi firesc, ci se foloseste de masa respectiva drept suport. Cel care i-a adus masa, complicele, i-a scris raspunsurile juratilor pe care le-a auzit in min.1 cand i-a intrebat Gog pe cei trei si a introdus foaia intr-un plic identic cu cel aflat initial in servieta, iar in min.8, dupa scena cu EKG-ul, i l-a adus pe scena. Tot ce folosesc artistii iluzionisti pe scena, toata recuzita lor, are o utilitate in regia spectacolului, nimic nu e "pus de forma".

Citat:
Sa ne imaginam ce se va intampla cand va veni Antihristul, despre care se spune ca va face mari minuni. Intr-o lume care deja este aproape secularizata majoritatea vor fi foarte impresionati de minuni.
Sa stii ca ma intreb si eu ce va fi atunci, daca acum, atatia oameni, tind sa creada orice "minune", orice "magie", tind sa vada supranaturalul, acolo unde nu e. Oamenii secularizati nu cred in minuni, cei religiosi cred, iar pericolul este de a nu putea distinge intre o minune reala , una falsa (un truc, o iluzie vizuala) si una amagitoare( reala, insa de influenta demonica)

p.s al naibii si astia de la pro tv, nu arata momentul in care el ia de pe masa plicul acela albastru, ci muta imaginea pe juriu :) Dupa cum se vede, el arata plicul albastru numai pe fata (insistand asupra capatului plicului cu cei doi nasturasi si alte vrajeli), insa cand a luat plicul de pe masa, l-a luat cu tot cu plicul acela cu semnul "?" pus de complice si in care i-a pus foaia cu raspunsurile si pe care l-a introdus in plicul albastru, care n-avea unul din capete sigilat.

Last edited by ioanna; 14.05.2012 at 11:29:53.
Reply With Quote
Răspunde