Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 31.07.2012, 18:08:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
... noi alergam la tamaduitori (doctori, naturisti) nu pentru ca vrem sa renuntam la patimi ci pentru ca vrem sa ne tamaduim pentru ca dorim sa continuam viata noastra desfranata, idolatra si pacatoasa...
Vezi că le amesteci. Omul merge la doctor de nevoie și nu de plăcere. Că unii caută numai doctorul cel lumesc (adică medicii, naturiștii, dietoterpeuții etc) tămăduitor al trupului și nu-L caută pe Doctorul Ceresc, care este tămăduitor al trupului și al sufletului, este cu totul o altă poveste. Am o întrebare...tămăduitorii (doctorii, naturiștii) pentru tine nu au valoare? Nu ai apelat niciodată la un doctor?

Pentru ca să ajute Dumnezeu, omul trebuie să se străduiască pe cât îi stă în putință. Adică sunt lucruri pe care trebuie să le facă omul însuși, ca să ajute apoi Dumnezeu (post și rugăciune). În nici un caz nu poate fi ajutat, dacă el însuși nu vrea să se ajute pe sine. Dacă eu sunt bolnav și beau un ceai și mănânc păine cu măr ras, are aceeași valoare dacă aș mânca un ciolan afumat?

Uite aici părintele Paisie Aghioritul te lămurește mai bine:


"A venit cineva la Colibă și mi-a spus: “De ce călugării stau aici și nu merg în lume să ajute poporul?”. Dacă ar fi mers afară în lume să ajute poporul, ai fi spus: «De ce umblă călugării prin lume?». Acum, când nu merg, spui de ce nu merg”. După aceea îmi spune: “De ce călugării merg la medici și nu-i ajută Hristos și Maica Domnului ca să se facă bine?“. “Această întrebare mi-a mai pus-o și un medic evreu”, i-am răspuns. “Acesta nu-i evreu”, mi-a spus unul care era împreună cu el. “N-are importanță că nu este evreu. Intrebarea este însă evreiască. Și vă voi spune răspunsul ce l-am dat evreului, deoarece este un caz asemănător. «Tu, ca evreu ce ești trebuia să știi pe de rost Vechiul Testament», i-am spus. «Acolo la Proorocul Isaia se spune că Dumnezeu i-a adăugat încă 15 ani de viață împăratului Ezechia deoarece era foarte bun. A trimis pe proorocul Isaia, care a spus împăratului: “Dumnezeu îți mai dăruiește încă 15 ani de viață, pentru că ai distrus crângurile închinătorilor de idoli. Cât despre rana ta – împăratul avea o rană – Dumnezeu a spus să pui pe ea o turtă de smochine, și te vei face bine“. Dacă Dumnezeu i-a hărăzit încă 15 ani de viață, oare nu putea să-i vindece și acea rană? Insă aceea s-a tămăduit cu o turtă de smochine». Lucrurile ce se pot face de oameni, să nu le cerem de la Dumnezeu."
Reply With Quote
  #142  
Vechi 31.07.2012, 18:35:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
probabil te referi la sensul filozofic, nu la cel fizic.
De ce nu la cel fizic? apelând la teologie...
Reply With Quote
  #143  
Vechi 31.07.2012, 20:00:03
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Smile

Extraterestru poate fi considerat orice om complet diferit de noi..de neinteles, fascinant, in acelasi timp...Atata timp cat are ceva bun care sa ne invete, sa ne "ridice" atunci imi plac extraterestrii.

Eu nu cred in extraterestrii, OZN-uri, etc. dar imi place uneori sa folosesc expresii cu extraterestrii, alte planete, etc. pentru ca suna mai futuristic, mai impresionant si cred ca efectul este la inaltime.
Mi s-a intamplat de multe ori sa fiu luata in serios.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 31.07.2012, 21:19:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Intrebare: de ce Dumnezeu accelerează expansiunea universului?
Iti dai seama ca nu am de unde sa stiu si nici nu are importanta. Universul si ce este pe pamant se guverneaza dupa niste legi care au fost facute la creatie, pentur ca de la inceput Dumnezeu a facut totul perfect (chiar si in privinta omului). Acum asta e noua teorie stiintifica, nu suntem siguri nici daca e adevarata.
Dar ca sa iti spun parerea mea personala, se intampla ca sa putem sa radem noi de teoriile astea nascute de ateii din trecut. :))
Reply With Quote
  #145  
Vechi 31.07.2012, 21:29:19
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
mda...intersante opinii.
1.jertfa lui Hristos a ridicat omul mai sus decat fusese inainte de cadere? Poti sa-mi dai versetul biblic in care scrie asta? Primii oameni au fost creeati ca si celelalte fiinte BUNE FOARTE. Asta arata ca esti roman .Doar noi avem in gramatica limbii romane conjugarea verbelor la modul MAI MULT CA PERFECTUL.
Indumnezeirea fiintei umane. Trupul inviat a lui Hristos. Cam asta inseamna ca omul a fost ridicat mai sus decat fusese inainte de cadere.
Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Asa si tu, desi omul a fost creeat perfect, a devenit dupa invierea Domnului, perfect la patrat.
Omul nu a fost perfect nici inaintede cadere, nici nu a fost ridicat la perfectiune dupa jertja Mantuitorului. Doae Dumnezeu este perfect. Omul este perfectibil si prin urmare poate creste.
Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Daca exista extraterestrii nu stim cum sunt ei din punct de vedere spiritual, mai sus sau mai jos.
Stim ca omul este incununarea creatiei lui Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Cum au ajuns la OZN-uri fara cadere? O intrebare hazlie! Pai ce Adam, daca nu ar fi cazut, ar fi zburat ca Superman prin galaxie? Sau s-ar fi teleportat pe fiecare planeta doar cu puterea mintii? Nu ar fi avut nevoie tot de un mijloc de transpot chiar daca au un grad ridicat din punct de vedere spiritual?
Nu, omul nu ar fi avut nevoie tot de un mijloc de transpot daca nu ar fi cazut pentru ca omul avea un singur scop: cresterea duhovniceasca si mijloacele de transport nu ii erau un instument pentru asta.
Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
2.Hristos v-a judeca oamenii aici pe pamant, asa cum ai afirmat si tu corect. De ce vor fi judecati? Pentru ca prin Adam TOTI am gresit. Dar daca extraterestrii NU au gresit (vorbim acum ipotetic) PENTRU CE SA FIE EI JUDECATI?
La judecata vor fi prezenti si ingerii buni? Da. Atunci de ce extraterestii, daca ar exista, ar fi scutiti? Daca nu sunt scutiti tot Pamantul ramane "centul Universului" (nu fizic si geografic, nu la asta ma refer). Si atunci care ar mai fi ratiunea existentei lor pe alte planete.
Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Ai ajuns la acesta concluzie gresita doar pentru faptul ca Cerul si Pamantul se vor inoi (interpretare gresita a versetelor biblice). Amice, prin cuvantul Cer nu se intelege spatiul cosmic, ci lumea spiritelor (ingerilor). Cand la Geneza se spune ca la inceput Dumnezeu a facut cerul si pamantul se intelege ca Dumnezeu a creeat intai lumea spirituala (universul subcuantic-CERUL) si pe urma universul fizic (cuantic-PAMANTUL). Dupa judecata finala Cerul se va reinoi prin sensul ca demonii vor fi aruncati in iezerul de foc, deci lumea ingerilor va fi curatita. Daca e asa cum zici tu (cerul=intregul univers), ce vina are Galaxia Pegas ca Adam a gresit? Pentru ce sa fie curatit intregul Univers (sau reinoit) pentru simplu fapt ca un om de pe planeta minuscula a fost neascultator si a mancat dintr-un pom? Asta ar fi dreptate divina? Eu cred ca NU.
"Și-am văzut un cer nou și un pământ nou; fiindcă cerul cel dintâi și pământul cel dintâi au trecut, iar marea nu mai este." Apocalipsa 21,1
Se refera aici la cer ca la lumea spirituala? Nu.
Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ps:crestinismul afirma cu tarie ca suntem singuri in univers? Versetul biblic amice, arata-mi versetul biblic. La astfel de afirmatie NU se poate aplica decat formula SOLA SCRIPTURA
La nici o invatatura a Bisericii nu se aplica formula SOLA SCRIPTURA.


Si inca un lucru, foarte important, prin caderea omului tot Universul (Universul presupune lumea vazuta) s-a alterat. In acelasi Univers ar trebui sa traiasca si extraterestii. Deci efectul caderii omului s-ar fi rasfrant si asupra lor.
Si toate acestea merg discutiile au fost pe estraterestii care nu au cazut. Si daca totusi au cazut, Hristos s-a intrupat si pe planeta lor? I-a ignorat Hristos pe ei? Daca nu, se Impartasesc si eu cu Sangele si Trupul lui Hristos? Se boteaza in numele Sfintei Treimi? Si revin la intrebarea: care este legatura lor cu Judecata (daca au cazut)? Se vor judeca tot pe Pamant?
Toate astea sunt aberatii si nu au nici o legatura cu credinta noastra. Extraterestii nu exista.

PS: Cand au fost creati extraterestii?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 31.07.2012, 21:48:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
deci preferi o teorie modificata ca sa se potriveasca Bibliei, decat una acceptata de marea majoritate a comunitatii stiintifice (p.s.: acei oameni nu au fost parasutati acolo pe baza a ce povesti misto pot sa indruge cu privire la inceputul diverselor chestii- nu spun sa credem ca oile ce zic ei- vezi postarea mea cu privire la Hawkins- dar nici sa ne dam mai destepti ca Einstein), care in bezmeticeala lor, au reusit sa faca o teorie cat de cat coerenta.
cum am zis, NU cred in evolutionism. Consider doar ca NU trebuie sa cred argumentele creationistilor, daca nu sunt destul de bune, doar fiindca sunt ''de-ai nostri''.
Pai asta fac, doar ca pana in momentul de fata, ambele teorii stiintifice au lacune, de aceea raman doar la printre primele cuvinte din Geneza: ''La început a făcut Dumnezeu cerul și pământul''
Vezi daca citeai cartea Parintelui Serafim sau alte carti care nu sunt evolutioniste vedeai si cum a aparut aceasta teorie, care la inceput nu era deloc stiintifica, era doar filozofica. Iluministii atei din sec. XVIII nu se impacau cu crearea lumii, pentru ca nu mai credeau in Dumnezeu (sau unii credeau doar ca doreau ei, ca aparuse protestantismul). Si cum era la moda intoarcerea la epoca dinaintea crestinismului, la antichitatea greaca, au gasit filozofii materialisti greci care filozofau cum a aparut viata. Si alti pagani aveau un fel de teorie evolutionista despre formarea vietii (sumerienii).
Tu spui ca mai repede ii crezi pe cuvant pe oamenii de stiinta ca au studii. Dar ti-am scris ca marea majoritate sunt atei in America si Anglia (adica cei mai cunoscuti). Exista doar doua teorii, creationismul, care presupune existenta lui Dumnezeu si evolutionismul. Oamenii de stiinta atei o fac din disperare, trebuie sa aiba o teorie, altfel ar trebui sa accepte crearea lumii de Dumnezeu. Deci neaparat trebuie sa aiba o explicatie, oricat de aberanta ar fi ea.
Daca ai inteles: noi ortodocsii nu avem nevoie de o teorie stiintifica creationista, pentru ca aceasta nu era nici acum 1000 de ani. Noi credem exact ce i-a spus Dumnezeu lui Moise, cele sapte zile ale creatiei, asa cum spui si tu. Mai multi sfinti parinti analizeaza textul creatiei, deci avem si completarea sfintilor.
Teoria creationista stiintifica a aparut in SUA ca un raspuns la teoria evolutionista, care se pretindea stiintifica. Si teoria asta arata folosind argumente stiintifice ca e valabil creationismul biblic si in plus arata si ca evolutionismul e o pseudo-stiinta, care nu se bazeaza decat pe date false. Trebuie sa intelegem ca oamenii de stiinta (unii) or sa pastreze aceasta teorie pana gasesc alta in loc, pana nu gasesc nu o pot abandona nicium, chiar daca s-ar dovedi clar ca e falsa, pentru ca altfel ar ramane doar o teorie, creationismul biblic.
Incet incet chiar stiinta adevarata (nu pseudo-stiinta bazata pe imaginatie) arata ca ceea ce scrie in Biblie se potriveste si cu datele stiintifice. De exemplu ca toti oamenii se trag dintr-un singur stramos si o singura Eva, iar unii spun stramoasa are cateva mii de ani doar. In schimb teoria evolutionista nu are doar lacune, e falsa in totalitate, toata e o imensa lacuna. Si in ultimul timp chiar stiinta arata ca nicio afirmatie facuta in trecut nu se potriveste cu realitatea stiintifica. E mai rau decat crezi tu sau cred unii, e o totala aberatie teoria asta.
Dar cum se afla adevarul? Daca nu e sfant si primeste adevarul prin revelatie directa, orice om poate afla un adevar doar daca il citeste sau daca se informeaza. Nu poate afla adevarul stiintific in privinta asta decat daca citeste si ce spun creationistii, daca citeste doar partea evolutionista va ramane in mod sigur doar cu ce spun ei, ii va crede pe cuvant. De aceea am intrebat daca s-au citit si scrieri creationiste. Mai ales ca noi ortodocsii avem carti ale Parintelui Serafim (e sfant in SUA) tocmai despre acest lucru. Gasesti pe net (pe sfaturiortodoxe am citit eu) doua lucrari ale parintelui cu privire la evolutionism. Avem si scrieri ale unor oameni de stiinta romani ortodocsi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blog-urile... raspunsuri fara intrebari ! windorin Biserica Ortodoxa si Massmedia 22 08.04.2013 16:53:47
Chip-urile in scoli UNNOOM Stiri, actualitati, anunturi 47 29.11.2012 11:01:53
Psb-urile si filocaliile in word antiecumenism Resurse ortodoxe on-line 4 09.10.2010 13:40:16
Pareri si sugestii elenavioletacocos Generalitati 8 22.12.2009 14:55:04