Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.07.2011, 18:54:47
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Daca Iisus a fost barbat nu inseamna ca musai Dumnezeu este doar barbat, poate fi orice, El nu are gen cum nici ingerii nu au si nici noi nu vom avea dupa moarte. Este o stare androgina. Asta se stie.

O profetie calugareasca spune ca la judecata Biserica va fi gasita vinovata ca are doar un sin si nu doi.

Iar Dumnezeu poate lua orice infatisare si orice forma.
Poate apare de ex sub forma a trei Oameni diferiti dar identici -asa cum arata doua revelatii din VT- care pot avea haine de aur fete albstre si brate ca de bronz.
Poate apare si batrin cu "chip schimonosit, fara de asemanare cu oamenii"-de care oamenii se infricoseaza -de parca ar fi extraterestru sau drac.

14. Precum mulți s-au spăimântat de El - așa de schimonosită li era înfățișarea Lui, și chipul Lui atât de fără asemănare cu oamenii, - 15. Tot așa va fi pricină de uimire pentru multe popoare; înaintea Lui regii vor închide gura, că acum văd ceea ce nu li s-a spus, și înțeleg ceea ce n-au auzit.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.07.2011, 19:09:59
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Iar ca sa folosesti catalogarea "ratacire , nebunie , erezie" pentru orice depaseste dogma este ilogic deoarece toata biblia laolalta cu toata dogma si traditia tot cunostere "in parte" este, de aceea se spune ca "cine crede ca stie nu a cunoscut cum trebuie" si anume prin revelatie divina , prin darul deosebiri adevarului dincolo de aparente si prin darul cunoasterii si al proorociei prin care poti afla tot ce ai vrea sa afli.

De ex daca eu zic ca Melchisedec este o intrupare divina a Tatalui nu ma poti combate nici cu biblia nici cu dogma -fiindca dogma nu spune nimic despre el.
si apoi Biserica mai are si alte taine in afara de cele 7 care si ele pot fi explicate logic pe baza unor concepte teologice mai complicate.

Orice noua revelatie (descoperire) primita de prooroci sau de cei binecuvintati find ceva nou si inca neintrodus in dogma este considerata nebunie, erezie gnostica, asa incit sa ne dorim sa fim cit mai nebuni si cit mai eretici din acest punct de vedere la fel ca si proorocii si calugarii sporiti care nu spun decit partial din tot ce li se descopera. Tocmai fiindca lumea nu poate accepta ceva diferit fata de ce credea deja ca stie.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.08.2011, 14:49:42
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Icoana Sfintilor Africani


Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.08.2011, 15:32:51
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Referitor la "Cel vechi de zile" - El nu are cum sa fie Iisus fiindca atunci versetul 7 din Daniel 7 nu ar mai avea nici o logica.

Iisus venit a doua oara este cel asemenea Fiului Omului.

13. Am privit în vedenia de noapte, și iată pe norii cerului venea cineva ca Fiul Omului și El a înaintat până la Cel vechi de zile, și a fost dus în fața Lui. 14. Și Lui I s-a dat stăpânirea, slava și împărăția, și toate popoarele, neamurile și limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veșnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăția Lui nu va fi nimicită niciodată. 15. Pentru aceasta, eu, Daniel, am fost tulburat cu duhul meu și vedeniile pe care le-am avut mă înspăimântau.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.08.2011, 16:33:22
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Mihai, Dumnezeu Tatal nu poate fi reprezentat. S-a mai incercat reprezentarea Sa sub chipul omului batran in zile, dar exista un topic in care s-a precizat ca "Cel vechi in zile" este Fiul si nu Tatal. Iar aici Tatal apare ca un tanar. Pe de alta parte a sustine ca Sfantul Duh trebuie reprezentat sub chip feminin e o mare ratacire.

In icoana postata de Marius, cred ca sunt Sfintii Ioachim si Ana, bunicii lui Hristos.
Așa este, scoala rusească sec XVIII .
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.09.2011, 15:49:50
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

O icoana ruseasca inchinata Maicii Domnului, datand de la sfarsitul secolului al XIX-lea, ce este formata din 123 de reprezentari iconografice traditionale ale Nascatoarei de Dumnezeu.


Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.09.2011, 16:09:19
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit Pruncul in zeghe

o alta icoana unicat, a parintelui Arsenie Boca
http://calindragan.wordpress.com/200...isus-in-zeghe/
Attached Images
File Type: jpg Pruncul in zeghe.jpg (31,7 KB, 22 views)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 06.09.2011 at 16:13:00.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.09.2011, 18:34:03
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit



Rastignirea monahului - "Iar mie, sa nu-mi fie a ma lauda, decat numai in crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este rastignita pentru mine, si eu pentru lume! (Gal. 6,14 )
Reply With Quote
  #39  
Vechi 07.10.2011, 10:24:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Icoana Sfantului Ioan Botezatorul de la Schitul Prodromu - dupa Traditie chipul sfantului Ioan Botezatorul s-a schimbat in momentul in care au navalit turcii in biserica si au tras spre icoana sfantului din razbunare pentru ca nu gasisera bani. E de retinut ca Sfantul Ioan nu a fost pictat astfel:



http://www.crestinortodox.ro/icoane-facatoare-minuni/icoana-sfantului-ioan-botezatorul-la-schitul-prodromu-119943.html
Reply With Quote
  #40  
Vechi 07.10.2011, 15:23:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Foarte interesant topicul,mi-ar placea sa fie mai multe de acest fel!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde

Tags
icoane



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana nicoleta34 Arta bisericeasca in general 21 09.07.2013 20:01:16
Icoana teatru-copii Despre Biserica Ortodoxa in general 81 25.06.2013 17:31:55
Ce icoana e? VladCat Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 28.04.2012 15:12:37
Omul - icoana a lui Dumnezeu, icoana - chip al omului îndumnezeit adam000 Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 19.11.2009 13:34:52