Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.12.2009, 23:13:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Ma uit in straita si ma gandesc sa daruiesc lumina; caut si nu
gasesc. Ma gandesc apoi sa daruiesc intelepciune; caut si nici
asta nu gasesc. In sfarsit, ma gandesc sa daruiesc iubire; caut
si iarasi nu gasesc. Mai rascolesc putin si dau jos de tot de
sinceritate, prafuita si cam indoita. O scutur de praf, o indrept
cat pot si incerc s-o ofer. Va fi oare primita?
Iertare.
Daca asta ai de oferit, da-o cu bucurie! Nu cu indoiala. si eu ma mai gandesc la o sententa: "Daruind lumina pe care nu o ai,o vei dobandi si tu"...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.12.2009, 03:46:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
E bine sa facem cadourile pe care ne-ar placea noua sa le primim....
daca te referi la darurile spirituale (lumina sufleteasca, bucurie, bunatate si altele) atunci da, cred ca toti ar fi incantati de asemenea daruri. insa cand vine vorba de daruri materiale, atunci e mai complicat, pentru ca nu putem spune cu siguranta ca ceea ce ne place noua va place si altora. esential este sa daruim din suflet si nu de complezenta, si atunci vom stii ce sa alegem.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.12.2009, 15:22:56
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am intalnit in aceste zile un copil care lucra de zor sa termine o pictura. Cand l-am intrebat ce face, mi-a spus: "Lucrul acesta il fac pentru mama"! E minunat sa traiesti viata ca daruire. Imi aduc aminte de bunica, imi spunea "lada de zestre o am de la mama", "icoana aceasta de la bunici"... Deci, multe din lucrurile ei erau daruri. Sa ne dea Dumnezeu putere sa ne daruim neincetat.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.12.2009, 16:01:05
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit Dar din dar se face ... binele?

Mi-am adus aminte cu ocazia asta de o reclama tv care ruleaza acum si care se termina cu zicala: "Dar din dar se face ... binele". Vezi bine, "raiul" nu e "politically correct".

Zicala asta, insa, e profunda. Raiul este in dar, si doar cei daruiti care daruiesc ajung la el.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.12.2009, 00:18:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Va rog eu ceva: de Craciun, umpleti-va buzunarele cu bomboane si cu tot ce aveti mai bun si impartiti-le tuturor celor care va ies in cale!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.03.2012, 14:55:14
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu exista dar neinsemnat, nesemnificativ, lipsit de valoare, atat timp cat el face obiectul unui dialog al iubirii si nu al unui dialog formal, sec, de complezenta.

Cuvantul "dar" este "mic la aratare", dar cuprinde in sine intreaga lume, intreg universul creat, atunci cand ne raportam la el din perspectiva lui Dumnezeu. Mai mult, tot universul nu ar fi fost nimic daca omul (daca noi) nu ar fi primit de El darul vietii.

La fel, darurile pe care noi le oferim sau le primim, pot fi mici la aratare, dar pot cuprinde intru ele iubirea intreaga, neimpartita, a unora pentru altii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Experiente sublime prin care l-am simtit pe Dumnezeu Lucian008 Intamplari adevarate 24 21.01.2012 02:26:50
Cand Dumnezeu iti vorbeste prin oameni! miti29 Intamplari adevarate 13 03.02.2011 15:48:40
Lăsați-L pe Dumnezeu să viseze prin voi! NECTARIE Generalitati 1 28.12.2010 19:44:02
Articol superb: Parintele Savatie ne invata sa incepem prin a fi sinceri cu Dumnezeu andrei_im Generalitati 7 04.02.2010 10:20:15
Pacatul ne izoleaza de semeni ! cristiboss56 Impartasania (Taina Euharistiei) 25 29.01.2009 11:09:12