Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.02.2014, 14:54:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IULIAN496 Vezi mesajul
Eu un singur lucru stiu ca nu stiu nimic(dupa spusele pr. Paisie Aghioritul).Insa pentru ca vrei sa spun in numele lui Hristos pentru El voi incerca.

Uleiul si faina aduse de credincios la Sfantul Maslu de obste sunt sfintite de preot ca apoi sa fie uleiul folosit de cele mai multe ori la candele iar faina la prescuri,desigur au multe intrebuintari asa incat exista unele argumente in care se pot folosi si la mai multe posibilitati.(deci asa se folosesc deobicei acestea)
Multumesc, Iulian.
Cand am fost la manastirea Sihastria, la predica de dupa Sf. Maslu, preotul ne-a spus ca uleiul se foloseste de catre bolnavi pentru uns locurile dureroase.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 24.02.2014, 14:59:43
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Da dar ma gandesc ca nu ungi pe bolnavi cu tot uleiul ca la Maslul de obste se aduc litrii de ulei!Deci se mai poate folosi si la candele!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 24.02.2014, 15:06:11
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ia ghici ce facem ?
Eu nu stiu ce voiesti tu sa faci sau ce esti defapt in stare sa faci, dar eu am plecat si am cautat locuri unde se slujeste corect, bine . De regula, acelea sunt minastirile.
Bine, asta nu e ceva nou. Fiecare caută pe măsura înțelegerii la care a ajuns. Asta e o soluție pentru tine, pentru mine, dar care nu rezolvă problema. Era o întrebare retorică.

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Numai despre crucile strimbe si pocite pe care le fac slujitorii, ierarhi si preoti spunea gheronul Cleopa ca ride dracii de se scarpina pe burta... si daca zice el, eu il cred !
La fel spune părintele Arsenie Boca și cred. La fel despre joc, dans...
Reply With Quote
  #64  
Vechi 24.02.2014, 15:19:01
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IULIAN496 Vezi mesajul
Da dar ma gandesc ca nu ungi pe bolnavi cu tot uleiul ca la Maslul de obste se aduc litrii de ulei!Deci se mai poate folosi si la candele!
Din rugăciunea Sf. Maslu:
"Cel ce ești fără de început și fără de sfârșit, Sfinte al sfinților, Care ai trimis pe Unul‑Născut Fiul Tău să tămăduiască toată boala și neputința sufletelor și trupurilor noastre, trimite Duhul Tău cel Sfânt și sfințește untdelemnul acesta și‑l fă robului Tău acesta (N), care se va unge / robilor Tăi aceștia, care se vor unge, spre izbăvire desăvârșită de păcatele lui și spre moștenirea împărăției cerurilor..."

Nici o rugăciunile din cadrul Sf. Taine nu sunt făsră sens, așa cum obișnuim noi să credem. Unde se precizează "și fințește untdelemnul acest spre a fi pus în candelă?"
Probabil, din iconomie, părinții fiind puși în fața faptului împlinit (litri mulți de ulei) au ales această soluție de a pune uleiul în candelă.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 24.02.2014, 15:21:41
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Din rugăciunea Sf. Maslu:
"Cel ce ești fără de început și fără de sfârșit, Sfinte al sfinților, Care ai trimis pe Unul‑Născut Fiul Tău să tămăduiască toată boala și neputința sufletelor și trupurilor noastre, trimite Duhul Tău cel Sfânt și sfințește untdelemnul acesta și‑l fă robului Tău acesta (N), care se va unge / robilor Tăi aceștia, care se vor unge, spre izbăvire desăvârșită de păcatele lui și spre moștenirea împărăției cerurilor..."

Nici o rugăciunile din cadrul Sf. Taine nu sunt făsră sens, așa cum obișnuim noi să credem. Unde se precizează "și fințește untdelemnul acest spre a fi pus în candelă?"
Probabil, din iconomie, părinții fiind puși în fața faptului împlinit (litri mulți de ulei) au ales această soluție de a pune uleiul în candelă.
Da si eu ce am zis?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 24.02.2014, 15:22:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nimic rău, doar am dezvoltat ideea pentru a se înțelege că nu duci ulei la Sf. Maslu pentru fi pus în cadelă, ci exclusiv pentru a fi sfințit și apoi să fii uns cu el.

Last edited by ovidiu b.; 24.02.2014 at 15:24:49.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 24.02.2014, 15:24:55
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Bine frate drag!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 24.02.2014, 15:37:00
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Din rugăciunea Sf. Maslu:
"Cel ce ești fără de început și fără de sfârșit, Sfinte al sfinților, Care ai trimis pe Unul‑Născut Fiul Tău să tămăduiască toată boala și neputința sufletelor și trupurilor noastre, trimite Duhul Tău cel Sfânt și sfințește untdelemnul acesta și‑l fă robului Tău acesta (N), care se va unge / robilor Tăi aceștia, care se vor unge, spre izbăvire desăvârșită de păcatele lui și spre moștenirea împărăției cerurilor..."

Nici o rugăciunile din cadrul Sf. Taine nu sunt făsră sens, așa cum obișnuim noi să credem. Unde se precizează "și fințește untdelemnul acest spre a fi pus în candelă?"
Probabil, din iconomie, părinții fiind puși în fața faptului împlinit (litri mulți de ulei) au ales această soluție de a pune uleiul în candelă.
Foarte frumos, ovidiu b. Acum compara cele scrise de tine mai sus, cu ce a scris Mirela:

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Aici e răspunsul pe care l-am primit de la părintele meu duhovnic (un american de origine română) - când l-am întrebat de pomelnicul la Sf. Maslu și i-am dat să citească link-ul la articolul păr. Petru Pruteanu :

He's right, of course, but we are not forbidden to offer prayers for anyone at any time, even during an unction service. It gets strange with people bringing in flour and oil of their own, or even stranger, items of other people's clothing. It's prevalent among Romanians and some Serbs. The flour and oil that they bring in is NOT consecrated oil of healing, only that which is blessed and used. And consecrated oil should not be given out to take home… just like we would never give out holy Communion to take home.

Strictly speaking, serving a general unction service for people who are not in a state of serious illness is also a innovation -- but not necessarily a bad one. Doing it monthly or during holy week is a new idea…

FrC=
Cate bordeie, atatea obiceie.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 24.02.2014, 15:40:11
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Foarte frumos, ovidiu b. Acum compara cele scrise de tine mai sus, cu ce a scris Mirela:


Cate bordeie, atatea obiceie.
Daca ai si traduce....
Reply With Quote
  #70  
Vechi 24.02.2014, 15:47:18
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Bine, asta nu e ceva nou. Fiecare caută pe măsura înțelegerii la care a ajuns. Asta e o soluție pentru tine, pentru mine, dar care nu rezolvă problema. Era o întrebare retorică.



La fel spune părintele Arsenie Boca și cred. La fel despre joc, dans...
Nu am urmarit sa te necajesc sau sa te simti afrontat prin postarea mea, desi eu sunt asa, mai patimas, mai vulcanic de felul meu in exprimare si in frazare, mai exagerat... stiu si pt asta te rog sa ma ierti!
Adevarul este insa destul de trist. Nu stiu ce sa zic ! La nivel mare, nu avem ce face. Nu putem decit sa ne rugam staruitor si sa facem cu adevarat ceea ce spune Sf. Serafim de Sarov: "...sfintindu-te pe tiene, si cei din jurul tau se vor sfinti!"
Sti, asta este defapt o talmacire a Mintuitorului de la Matei, V, in care spune ca asa sa fie faptele noastre incit oamenii vazindu-le sa isi doreasca si ei sa faca la fel si astfel sa laude pe Dumnezeu !
Dar nu-i usor lucru ! Este o "facultate" de o viata si sincer vorbind, nici nu stim daca luam sigur licenta !
Vorba iubitului Pavel: "Lupta-te lupta cea buna si vei capata cununa" ii spunea lui Tit sau Timoptei, atragindu-i atentia ca nu orice ni se pare noua lupta este si cea adevarata !
Este greu... din ce in ce mai greu ! Asa mi se pare mie !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Uleiul de la Sfantul Maslu cristiboss56 Mirungerea(Ungerea cu Mir) 46 03.06.2012 00:20:55
Faina si uleiul de la Sf.Maslu speranta Maslul 29 15.03.2010 23:24:56
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
Cum se folosesc:uleiul si faina de la Sf Maslu? tinutza Generalitati 4 11.03.2007 21:23:32