Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 31.08.2010, 20:27:16
licorcrist licorcrist is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Mesaje: 55
Implicit

Dupa ce Tricesimus imi va raspunde la ultimele intrebari pe care i le-am adresat, voi posta un raspuns despre principiul Biblia se interpreteaza singura care va fi adresat lui Tricesimus si lui Vasinec, si voi arata frauda pe care o fac cultele NP atunci cind incearca sa interzica orice paralele intre circumcizie si botez (pe aliniamentul: desi copilul circumcis nu era constient, totusi copulul trebuie sa fie constient la botez). In realitate, paralela este perfect justitificata si argumentul cum ca circumcizia trebuie vazuta ca o "obligatie nationala", fara valoare sacramentala (precum botezul) este un fals argument care se sprijina pe un contra-sens istoric.

Dupa aceea voi lasa onorabilii partizani ai interpretari Bibliei prin ea insasi sa ne livreze propriile interpretari. Mai am inca ceva de semnalat pe marginea acestei teze, dar mai incolo.
Reply With Quote
  #392  
Vechi 31.08.2010, 20:30:51
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Botezul e marturia ca ti-ai deschis cugetul catre Dumnezeu. Asta afirma si Petru in intaia sa epistola.

E problema ta ce crezi, din postarile tale vad ca esti plin de venin,batjocura. In schimb tu te consideri un sfant si un atotcunoscator al Scripturii.
Eu nu-s indoctrinat, am doar convingeri formate pe baza Sf Scripturi.
Domnule samson, înainte cu vreo câteva pagini, dumneata afirmai că botezul nu șterge păcatele; acum, după ce ți-am dovedit cu scriptura că minți grosolan, se pare că adopți alte strategii și invenții pur personale, care nu se bazează pe nici o scriptură, ci doar pe îndoctrinarea dumitale.

"Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt." (FA 2:38)
Reply With Quote
  #393  
Vechi 31.08.2010, 20:34:08
licorcrist licorcrist is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Mesaje: 55
Implicit

Am vazut in spate si raspunsul lui Tricesimus, voi raspunde miine si pentru Tricesimus si pentru Vasinec. Va fi interesant ;-)
Reply With Quote
  #394  
Vechi 31.08.2010, 20:57:26
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Domnule Samson ați avut probleme cu logica în liceu?

Marcu 16:

16. Cel ce va crede ȘI se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.


Propozitie binara domnule Samson. Are ȘI.
Se pare ca si tu esti adept al unor principii logice pe care nu stii sa le aplici.
Propozitia este binara numai ca ceea ce afirmi tu incalca un principiul al logicii care se cheama "Inferenta Negativa".
Ce afirma acest principiu? Anume ca daca o propozitie e adevarata nu inseamna ca toate negatiile ei sunt adevarate.
Hai sa iti dau un exemplu: "toti cei care cred si traiesc in bucuresti sunt mantuiti".
Daca neg aceasta afirmatie ar suna asa: "oricine nu crede sau nu traieste in bucuresti nu este mantuit".Vezi ce erezie iese?Ar trebui ca toti sa ne mutam in bucuresti:).
Lasand gluma, afirmatia Domnului din Marcu scoate clar in evidenta ca necesar pentru mantuire este credinta: "oricine nu crede va fi osandit". Daca am aplica principiul tau ar suna asa:
"oricine nu crede sau nu se boteaza va fi osandit" insa Hristos e f clar cand afirma "cine nu crede va fi osandit" nu cine nu se boteaza.


Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Observati discrepanța fara ȘI? Daca punem SAU in loc de ȘI

Cel ce va crede SAU se va boteza, se va mântui;

daca nu crezi sau nu te botezi, pentru a te mântui: ori poti doar sa crezi sa te mantuiesti, ori poti doar sa te botezi sa te mantuiesti. Daca nici nu crezi și nici nu te botezi, te vei osândi.
citeste paragraful de mai sus care ti l-am dat. A pune "SAU" in loc de "SI" ar insemna sa schimbam cuvintele Domnului.

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Dumneavoastră exact asta faceți puneti SAU in loc de ȘI. Evanghelistul a scris dupa prima propozitie că "iar cel ce nu va crede se va osândi. " asta implicând automat că odată ce nu crezi nu te poti boteza. Nu e cu "SAU"-uri, nu te mântuiești fără botez. Cel ce nu crede, automat nu se poate boteza pentru că nu crede.

Dacă crezi si nu te botezi, nu te vei mântui.
Nu pun SAU. Daca as pune SAU atunci ar insemna ca sustin ca botezul te mantuie, indiferent de credinta lucru care eu il combat.

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
În cele spuse de Marcu sunt 2 propoziții de care depinde mântuirea: a doua este dependenta de prima pentru mântuire. Dacă prima cade, automat cade și a doua, și implicit mântuirea. Iar dacă a doua cade, cade mântuirea, pentru că nu e suficient doar să crezi, altfel am fi avut "SAU" în loc de "ȘI", deci cade mântuirea, dacă a căzut a doua.
Tu privesti numai prima parte a versetului dar partea a doua "dar cine nu crede va fi osandit" de ce nu o citezi?Din acel verset Domnul Iisus spune clar ca lipsa credintei te duce in iad nu lipsa botezului.
Daca am fi avut SAU atunci insemna ca poti fi mantuit fara sa crezi, doar pe baza botezului.

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Dacă nu te botezi, ori nu ai crezut , ori ești în curs să crezi. Dar nu poți sa te mântuiești doar cu una din propoziții ci cu amândouă. Mântuirea implică amândouă propoziții legate de "ȘI".
Daca nu te-ai botezat inseamna ca nu ai crezut sau ca ai crezut dar nu ai apucat sa te botezi(talharul de pe cruce).
Hristos de aceea afirma ca cine nu crede va fi osandit pentru a arata clar care este conditia pentru a fi mantuit, CREDINTA si nu botezul. De ce nu afirma Hristos simplu "cine nu crede si nu se boteaza va fi osandit".De ce a omis sa puna si botezul ?Pentru simplu fapt ca botezul nu te mantuie.


Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Încercați să nu mai desființați botezul, în sensul că ne mântuim fără el. Contraziceți Scriptura !!!

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul!
Mai George unde desfiintez Sf Scriptura? Tu nu vezi ca rationamentul tau incalca principiul inferentei negative din logica si in acelasi timp incalca invataturile Domnului si ale apostolilor care afirma ca prin credinta suntem mantuiti?
Pasajul din Marku 16:16 e cat se poate de clar "cine nu crede va fi osandit", unde vezi tu aici ca sunt condamnati cei care nu se boteaza?
Reply With Quote
  #395  
Vechi 31.08.2010, 21:00:18
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de licorcrist Vezi mesajul
Samson, am incheiat discutia cu tine. Unele probleme te depasesc si nu recunosti. Vei spori cu invatatura si vei ajunge sa imi dai dreptate.
Ok, n-ai decat. Dar tot nu mi-ai aratat unde apare subalternarea in afirmatia mea "mantuirea nu e dependenta de botez".
N-am ce dreptate sa iti dau cand tu te consideri singur intelept si iei Sf Scriptura de sus. Nu am vazut in discutia cu tine un argument din Sf Scriptura sa iti justifice o teorie in schimb filozofii peste filozofii.
Reply With Quote
  #396  
Vechi 31.08.2010, 21:02:20
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Domnule samson, înainte cu vreo câteva pagini, dumneata afirmai că botezul nu șterge păcatele; acum, după ce ți-am dovedit cu scriptura că minți grosolan, se pare că adopți alte strategii și invenții pur personale, care nu se bazează pe nici o scriptură, ci doar pe îndoctrinarea dumitale.

"Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt." (FA 2:38)
Evident, botezul nu sterge pacatele. In versetul pe care mi l-ai dat ,daca il citesti mai atent si impreuna cu contextul, vei vedea ca pocainta e pentru iertarea pacatelor, nu botezul.
Unde mi-ai demonstrat ca am mintit, si cu ce anume am mintit,ca eu nu imi amintesc.
Reply With Quote
  #397  
Vechi 31.08.2010, 21:08:46
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Petru zice clar ca botezul ne mantuieste.

Iar această mântuire prin apă închipuia botezul, care vă mântuiește astăzi și pe voi, nu ca ștergere a necurăției trupului, ci ca deschiderea cugetului bun către Dumnezeu, prin învierea lui Iisus Hristos,

New International Version (©1984)
and this water symbolizes baptism that now saves you also--not the removal of dirt from the body but the pledge of a good conscience toward God. It saves you by the resurrection of Jesus Christ,
New Living Translation (©2007)
And that water is a picture of baptism, which now saves you, not by removing dirt from your body, but as a response to God from a clean conscience. It is effective because of the resurrection of Jesus Christ.
English Standard Version (©2001)
Baptism, which corresponds to this, now saves you, not as a removal of dirt from the body but as an appeal to God for a good conscience, through the resurrection of Jesus Christ,
New American Standard Bible (©1995)
Corresponding to that, baptism now saves you-- not the removal of dirt from the flesh, but an appeal to God for a good conscience-- through the resurrection of Jesus Christ,
International Standard Version (©2008)
Baptism, which is symbolized by that water, now saves you also, not by removing dirt from the body, but by asking God for a clear conscience based on the resurrection of Jesus, the Messiah,
GOD'S WORD® Translation (©1995)
Baptism, which is like that water, now saves you. Baptism doesn't save by removing dirt from the body. Rather, baptism is a request to God for a clear conscience. It saves you through Jesus Christ, who came back from death to life.
King James Bible
The like figure whereunto even baptism doth also now save us (not the putting away of the filth of the flesh, but the answer of a good conscience toward God,) by the resurrection of Jesus Christ:
American King James Version
The like figure whereunto even baptism does also now save us (not the putting away of the filth of the flesh, but the answer of a good conscience toward God,) by the resurrection of Jesus Christ:
American Standard Version
which also after a true likeness doth now save you, even baptism, not the putting away of the filth of the flesh, but the interrogation of a good conscience toward God, through the resurrection of Jesus Christ;
Bible in Basic English
And baptism, of which this is an image, now gives you salvation, not by washing clean the flesh, but by making you free from the sense of sin before God, through the coming again of Jesus Christ from the dead;
Douay-Rheims Bible
Whereunto baptism being of the like form, now saveth you also: not the putting away of the filth of the flesh, but the examination of a good conscience towards God by the resurrection of Jesus Christ.
Darby Bible Translation
which figure also now saves you, even baptism, not a putting away of the filth of flesh, but the demand as before God of a good conscience, by the resurrection of Jesus Christ,
English Revised Version
which also after a true likeness doth now save you, even baptism, not the putting away of the filth of the flesh, but the interrogation of a good conscience toward God, through the resurrection of Jesus Christ;
Webster's Bible Translation
The like figure to which, even baptism, doth also now save us (not the putting away of the filth of the flesh, but the answer of a good conscience towards God,) by the resurrection of Jesus Christ:
Weymouth New Testament
And, corresponding to that figure, the water of baptism now saves you--not the washing off of material defilement, but the craving of a good conscience after God--through the resurrection of Jesus Christ,
World English Bible
This is a symbol of baptism, which now saves you--not the putting away of the filth of the flesh, but the answer of a good conscience toward God, through the resurrection of Jesus Christ,
Young's Literal Translation
also to which an antitype doth now save us -- baptism, (not a putting away of the filth of flesh, but the question of a good conscience in regard to God,) through the rising again of Jesus Christ,


Sfat pentru sectarii neghiobi : Cititi obiectiv Sfanta Scriptura si cu atentie deosebita si distributiva.
Reply With Quote
  #398  
Vechi 31.08.2010, 21:19:40
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Evident, botezul nu sterge pacatele. In versetul pe care mi l-ai dat ,daca il citesti mai atent si impreuna cu contextul, vei vedea ca pocainta e pentru iertarea pacatelor, nu botezul.
Unde mi-ai demonstrat ca am mintit, si cu ce anume am mintit,ca eu nu imi amintesc.
Tinere samson, înainte de a citi sfânta scriptură, îți recomand să înveți să citești.
Reply With Quote
  #399  
Vechi 31.08.2010, 21:31:22
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Petru zice clar ca botezul ne mantuieste.

Iar această mântuire prin apă închipuia botezul, care vă mântuiește astăzi și pe voi, nu ca ștergere a necurăției trupului, ci ca deschiderea cugetului bun către Dumnezeu, prin învierea lui Iisus Hristos,

Sfat pentru sectarii neghiobi : Cititi obiectiv Sfanta Scriptura si cu atentie deosebita si distributiva.
Fara sa jignesti nu poti posta?Ma mir cum unii dintre voi va considerati crestini, ca dupa roade.....no comment.
In primul rand, cand iti fundamentezi o idee pe baza unui verset cauta sa vezi daca contrazice alte pasaje din Scriptura.
Petru in nici un caz nu afirma ca botezul te mantuie, ci deschiderea cugetului curat catre Dumnezeu este ceea ce ne mantui,lucru care este simbolizat de botez. Nu actul in sine al botezului mantuie(nu ca stergere a necuratiei trupului) ci deschiderea cugetului curat catre Dumnezeu.
Daca Petru ar spune ca botezul te mantuie atunci ar contrazice alte pasaje din Sf Scriptura:
"Atat de mult a iubit Dumnezeu lumea ca a dat pe singurul Lui Fiu ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica".
"Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta.Si aceasta nu vine de la voi ci este darul Lui Dumnezeu".

Corneliu si casa lui au primit Duhul Sfant inainte sa fie botezati, ceea ce inseamna ca au fost mantuiti inainte de botez.Si exemplele pot continua.
Reply With Quote
  #400  
Vechi 31.08.2010, 21:33:08
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Tinere samson, înainte de a citi sfânta scriptură, îți recomand să înveți să citești.
Bine bine, eu asa bine rau cum stiu isa citesc macar am citit Sf Scriptura. Tu se pare ca nu.
Si daca ai fi fost sincer ai fi spus ca pacatele sunt spalate prin pocainta si botez. In pasajul pe care l-ai dat tu sunt legate, nu separat. Dar tu ai scos numai ca botezul spala pacatele, pocainta nu.
Daca citesti un pic mai sus Fapte 2:21 Petru afirma asa : Și tot cel ce va chema numele Domnului se va mântui".
unde apare botezul in versetul asta?

Last edited by samson; 31.08.2010 at 21:37:50.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34