Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 02.09.2010, 21:50:26
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
oooaauuu!!ce schimbare e atitudine. la inceput raspundeai la fel>>>ce tea schimbat?
Poate ca te-ai rugat tu pentru mine...sau altii...nu stiu...merci oricum... :)
Si roaga-te si pentru Samson. Nu degeaba este pe acest forum.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 02.09.2010 at 22:59:34.
Reply With Quote
  #502  
Vechi 02.09.2010, 23:06:12
george.marian george.marian is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Domnule samson observam cu totii ca suferiti de interpretari subiective si de o dezamagire totala față de ceea ce vedeți la majoritatea ortodoxilor. Dar la noi vina mai vine și de la părinți și de educarea copiilor în credința adevărată, iar dacă sunt născuți din apă și din Duh în Biblia noastră scrie că te vei mântui. Tot timpul raul este mediatizat si promovat, fata de bine. Incercati sa cautati mai adanc sa vedeti ca exista si oameni plini de Duh Sfant.


Dacă omul mai cade, devine un păcătos peste noapte, slujitorii Domnului, preotii, il asteapta cu ușile bisericii deschise pentru o pocăinta sincera in sfanta taina a spovedaniei.

Vreau sa va intreb pe dumneavoastra domnule samson si pe restul confesiunilor neoprotestante sa raspundeti la urmatoarele intrebari in legatura cu subiectul acestui thread:

1. Când a fost introdus botezul copiilor? De către cine? De ce (adică pe ce considerente)?
2. Cine sunt cei care au protestat împotriva unei astfel de "nelegiuri" și care sunt scrierile lor, din perioada respectivă (unde am putea citi despre asta)?
3. Care este vârsta la care se pot boteza candidații? Cine stabilește această vârstă și pe ce criterii?


Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul!
Reply With Quote
  #503  
Vechi 03.09.2010, 00:54:10
ykamerk penticostal ykamerk penticostal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Mesaje: 8
Implicit

Calea de mantuire a lui dumnezeu este aceeasi:mai intai credinta apoi botezul. Isus insusi a zis:cine va crede si se va boteza, va fi mantuit,dar cine nu va crede, va fi condamnat. Marcu 16:16. Poate un nou nascut sa decida si sa creada?
Si la penticostali la 6 saptamani se duce copilul sa fie binecuvantat.
Daca tot ziceti ca la 6 saptamni este corect sa fie botezat copilul de ce in biblie nu scrie nicaieri cum ca isus a fost botezat la 6 saptamani.
Iar pana la urma conteaza credinta si faptele, asa ca va indemn sa fiti uniti, nu conteaza ce religie aveti atat timp cat este una crestina, putem noi sa avem toata credinta din lume daca stam si dam unu in altu
Reply With Quote
  #504  
Vechi 03.09.2010, 01:01:54
george.marian george.marian is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ykamerk penticostal Vezi mesajul
Calea de mantuire a lui dumnezeu este aceeasi:mai intai credinta apoi botezul. Isus insusi a zis:cine va crede si se va boteza, va fi mantuit,dar cine nu va crede, va fi condamnat. Marcu 16:16. Poate un nou nascut sa decida si sa creada?
Si la penticostali la 6 saptamani se duce copilul sa fie binecuvantat.
Daca tot ziceti ca la 6 saptamni este corect sa fie botezat copilul de ce in biblie nu scrie nicaieri cum ca isus a fost botezat la 6 saptamani.
Iar pana la urma conteaza credinta si faptele, asa ca va indemn sa fiti uniti, nu conteaza ce religie aveti atat timp cat este una crestina, putem noi sa avem toata credinta din lume daca stam si dam unu in altu

Stiu copii aia la 6 saptamani pentru ce vin ? Atunci de ce ii aduceti pentru binecuvantare?
Eu zic ca un prunc nou nascut poata sa creada.
Marcu nu pomeneste de copii in versetul ala ca nu pot crede! Vezi capitolul cu pruncul Ioan Botezatorul, prunc fiind , cum a saltat in pantecele maicii sale Elizabeta cand a venit la ea Maica Domnului, Fecioara Maria!

Raspundeti la intrebarile de mai sus! Se adreseaza pentru majoritatea!

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #505  
Vechi 03.09.2010, 01:14:12
ykamerk penticostal ykamerk penticostal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Stiu copii aia la 6 saptamani pentru ce vin ? Atunci de ce ii aduceti pentru binecuvantare?
Eu zic ca un prunc nou nascut poata sa creada.
Marcu nu pomeneste de copii in versetul ala ca nu pot crede! Vezi capitolul cu pruncul Ioan Botezatorul, prunc fiind , cum a saltat in pantecele maicii sale Elizabeta cand a venit la ea Maica Domnului, Fecioara Maria!

Raspundeti la intrebarile de mai sus! Se adreseaza pentru majoritatea!

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!
ce poate sa creada un prunc nou nascut?
iar nu a zis nimeni cum ca Marcu pomeneste de copii in verset, pomeneste de credinta si de botez.
Reply With Quote
  #506  
Vechi 03.09.2010, 01:33:22
george.marian george.marian is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ykamerk penticostal Vezi mesajul
ce poate sa creada un prunc nou nascut?
iar nu a zis nimeni cum ca Marcu pomeneste de copii in verset, pomeneste de credinta si de botez.
Biserica Ortodoxa nu obliga botezul pruncilor ci doar il recomanda, sa retineti acest lucru.

In Dumnezeu poate sa creada un prunc nou nascut! Cum poate el sa marturiseasca si sa creada?
Tot așa cum mănâncă fără să lucreze! (vezi II Thes 3:10)

Credinta nu e o diploma cum credeti voi in neoprotestantism. Credinta este o relatie de dragoste si incredere, o relatie care nu este limitata de ratiune. (Psalm 21:9-10, Marcu 9:42, Luca 1:44).

Stiti ce a zis Pavel:

Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.

Observ ca dragostea e mai mare decat credinta.
Credeti ca un copil nascut nu are dragoste?
Dragoste de Dumnezeu, de tata, de mama? Demonstrati ca un copil nu poate crede ... ca nu are dragoste.


Si raspundeti la intrebarile:

1. Când a fost introdus botezul copiilor? De către cine? De ce (adică pe ce considerente)?
2. Cine sunt cei care au protestat împotriva unei astfel de "nelegiuri" și care sunt scrierile lor, din perioada respectivă (unde am putea citi despre asta)?
3. Care este vârsta la care se pot boteza candidații? Cine stabilește această vârstă și pe ce criterii?


Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #507  
Vechi 03.09.2010, 01:54:47
ykamerk penticostal ykamerk penticostal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa nu obliga botezul pruncilor ci doar il recomanda, sa retineti acest lucru.

In Dumnezeu poate sa creada un prunc nou nascut! Cum poate el sa marturiseasca si sa creada?
Tot așa cum mănâncă fără să lucreze! (vezi II Thes 3:10)

Credinta nu e o diploma cum credeti voi in neoprotestantism. Credinta este o relatie de dragoste si incredere, o relatie care nu este limitata de ratiune. (Psalm 21:9-10, Marcu 9:42, Luca 1:44).

Stiti ce a zis Pavel:

Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.

Observ ca dragostea e mai mare decat credinta.
Credeti ca un copil nascut nu are dragoste?
Dragoste de Dumnezeu, de tata, de mama? Demonstrati ca un copil nu poate crede ... ca nu are dragoste.


Si raspundeti la intrebarile:

1. Când a fost introdus botezul copiilor? De către cine? De ce (adică pe ce considerente)?
2. Cine sunt cei care au protestat împotriva unei astfel de "nelegiuri" și care sunt scrierile lor, din perioada respectivă (unde am putea citi despre asta)?
3. Care este vârsta la care se pot boteza candidații? Cine stabilește această vârstă și pe ce criterii?


Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!
e un lucru norma degeaba ai credinta daca nu ai dragoste degeaba ai credinta daca nu ai fapte. iar nu a zis nimeni ca un copil nu are dragoste.
apropo daca zicetii ca nou nascutii cred dumneavoastra la 6 saptamani ce ati crezut?
Reply With Quote
  #508  
Vechi 03.09.2010, 01:55:43
george.marian george.marian is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ykamerk penticostal Vezi mesajul
e un lucru norma degeaba ai credinta daca nu ai dragoste degeaba ai credinta daca nu ai fapte. iar nu a zis nimeni ca un copil nu are dragoste.
apropo daca zicetii ca nou nascutii cred dumneavoastra la 6 saptamani ce ati crezut?
Pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #509  
Vechi 03.09.2010, 02:03:30
ykamerk penticostal ykamerk penticostal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Pe Dumnezeu!
unde scriie in biblie cum ca nou nascutii cred?
stiti ce sa credeti doar cuvantul DOMNULUI si studiatil mai bine ca veti avea raspuns la toate intrebarile
Reply With Quote
  #510  
Vechi 03.09.2010, 02:11:17
ykamerk penticostal ykamerk penticostal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Stiu copii aia la 6 saptamani pentru ce vin ? Atunci de ce ii aduceti pentru binecuvantare?
Eu zic ca un prunc nou nascut poata sa creada.
Marcu nu pomeneste de copii in versetul ala ca nu pot crede! Vezi capitolul cu pruncul Ioan Botezatorul, prunc fiind , cum a saltat in pantecele maicii sale Elizabeta cand a venit la ea Maica Domnului, Fecioara Maria!

Raspundeti la intrebarile de mai sus! Se adreseaza pentru majoritatea!

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!


Domnul a zis: "Asa sa binecuvantati pe copiii lui Israel, si sa le ziceti: Domnul sa te binecuvinteze…".
Este deci o cerinta directa, clara si indiscriminatorie. Dumnezeu nu-i are in vedere doar pe unii copii. De fapt Dumnezeu ar vrea sa-i binecuvinteze pe toti oamenii, "pe cei mici si pe cei mari" (Ps. 115: 13)
Bine, bine, veti spune, dar aici este vorba despre "casa lui Israel", de "poporul ales"…
In N.T., apostolul Pavel clarifica astfel de lucruri si explica la Rom. 9 ca "nu toti cei ce se coboara din Israel, sunt Israel" ci mai degraba cei ce cred in Dumnezeul cel adevarat sunt "copiii fagaduintei", cei ce si-au pus nadejdea in Domnul Isus Hristos.
Tot Pavel mai aminteste si de faptul ca:
"Iudeu nu este acela care se arata pe dinafara ca este Iudeu; si taiere imprejur nu este aceea care este pe dinafara, in carne, ci Iudeu este acela care este Iudeu inauntru; si taiere imprejur este aceea a inimii, in duh (Rom. 2:28-29) Iudeul adevarat este cel care a fost atins in inima de Cuvantul lui Dumnezeu.

Last edited by ykamerk penticostal; 03.09.2010 at 03:00:01.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 09:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 16:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 22.02.2012 00:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 16:34:34