Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 05.10.2013, 23:23:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
probabil e un compliment, având un vedere ca un bolovan este mai mare decât o piatră.
Tocmai.
Bolovanii nu sunt rari.
Doar pietrele.
Si de fapt, din toate.
Doar unele, foarte putine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #242  
Vechi 05.10.2013, 23:32:02
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Contemplînd semnătura ta, nu pot să nu mă amuz nițel...:) Nițel mai mult :)))))))
Întrucât se pare că suprema înțelepciune la care ai ajuns este să distingi ...bolovanii de pietre!....:)))))))))))
Reply With Quote
  #243  
Vechi 06.10.2013, 00:08:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

N-am mai scris pe topicul asta de ceva vreme, desi ziceam ca o sa revin cu precizari.

Nu am mai avut timp, dar ocazia s-a ivit in seara asta cand am dat cvasi-intamplator peste un articol.
Articolul in sine nu e cine stie ce ba chiar dimpotriva.

In schimb, cum de nu putine ori se intampla in mediul online, ala interactiv, comentariile la articol se pot dovedi mai de calitate decat articolul in sine.

Asadar am sa citez cateva comentarii care cred ca reprezinta destul de bine ba chiar mai bine poate sub unele aspecte, ceea ce vroiam sa scriu.

Articolul original este aici:

http://sfatulparintilor.ro/46252/edu...ara-sa-l-bati/

Este partial preluat (si comentat) aici:

http://smartwoman.hotnews.ro/Cum-sa-...fara-sa-l-bati

Acum, comentariile:

Comentariu scris de Copilul Cel Istet
2012-01-31 15: 29:09

(...)
2. "fara sa-l bati"

Aho aho copii si frați, stati putin si nu mai dați! Bătaia trebuie definita inainte de toate. 1 rigla la palma nu echivaleaza pumni in cap pana cade lat sau furtunul de la masina de spalat pe spate sau rupt curele si lasat vanatai pe tot corpul. In scoala generala, am luat 4 rigle la palma de la invatator. Am pus mainile pe metalul rece al bancii si in mai putin de 1 minut, simteam mai tare o muscatura de țânțar decat riglele invatatorului. Cand cadeam pe asfaltul zgrumțuros la fotbal, de-mi ramaneau pietricele fine si cioburi mici in palma, cand mi-am bagat din greseala foarfeca in juma' de mana, de aproape a iesit in partea cealalta, cand am spart o sticla in palma de mi-au scos cioburi si la 6 ani distanta - a durut inifinit mai tare. Si tot "a trecut pana m-am insurat". Ce ramane este morala din spatele riglelor la palma. Daca lectia a meritat, nu o vei uita toata viata.


Comentariu scris de mihai
2012-01-31 09: 28:47

Ca sa stii sa eviti ceva, trebuie mai intai sa intelegi rolul, beneficiile sau dezavantajele pedepsei fizice.
Spre exemplu, copilul in funtie de carater, raspunde educational pana la varsta de 7-10 ani, mai mult la stimulenti fizici, palpabili - privarea de aceste stimulente are efect in masura in care ii explicam copilului motivatia privatiunii - "nu vei primi ciocolata pentru ca", "nu te vei mai uita la televizor pentru ca", "nu vei mai primi cadoul pentru ca".
In aceasta perioada de viata, corectia fizica ea are rolul ei in educatie insa trebuie privita ca ultim resort pentru aplicarea unei pedepse. E in natura copilului ca in cadrul procesului de evolutie spre viata adulta, sa provoace autoritatea parintilor, sa faca uneori acelasi lucru despre care el stie clar ca este interzis, tocmai pentru a testa regulile, pentru a verifica limitele. Pedeapsa fizica poate intervenii pentru a intarii aceste limite. Problema mare e ca multi parinti ezita sa aplice astfel de masuri(de ultim resort) si ajung in situatia de a o aplica in momente de rabufnire, exagerand astfel amploarea faptei si a pedepsei, rezultatul deviind de la scopul propus - copilul va percepe ca el sufera pentru ca mama sau tata sunt nervosi sau suparati, nu pentru ca el a depasit o anume limita. Desigur, in ecuatie intervine caracterul copilului - probabil cea mai mare necunoscuta a ecuatiei - unii copii reusind sa inteleaga destul de repede in viata limitele, nemaifiind necesara pedeapsa fizica. Oricum cu cresterea in varsta, peste pragul mentionat mai sus, pedeapsa fizica isi pierde din efectul educational pozitiv.
Discutia in sine e mult mai ampla, dar decizia si responsabilitatea de a folosi pedepse fizice cade strict in sarcina parintilor. E greu ca observator extern sa stai sa judeci justetea unei pedepse fizice aplicata unui copil. Poti insa emite judecati subiecive legate de aceasta masura doar prin prisma corectitudinii comportamentului afisat al parintiilor

Comentariu scris de tiberiu76
2012-01-31 14: 41:37
RE: RE: ce inseamna la tine pedeapsa fizica?
O palma la fund nu inseamna ca acel copil va fi traumatizat.
E ca si cand ai spune ca copilul ramane traumatizat daca primeste o palma de la fratele cu cativa ani mai mare, sau daca este imbrancit la gradinita de alt copil care vrea o jucarie.
Exista situatii in care un copil trebuie sa stie ca exista lucruri cu adevarat interzise, ca jocul cu focul, bagatul de sarme in priza, etc. Nu iti poti permite ca unele lucruri sa le afle din experienta, incercare/eroare. Orice tentativa de acest fel trebuie pedepsita, binenteles fara a exagera, in asa fel incat copilul sa nu fie tentat sa mai incerce.


Comentariu scris de Copilul Cel Istet
2012-02-01 09: 55:14
RE:
Cu cati copii si adolescenti ai lucrat tu? Si cati ani ai? Si cati copii? Atat te intreb.

Eu nu-mi permit sa fac presupunei false, sa te jignesc si sa ma gandesc ca poate tu ai lucrat la viata ta doar cu copii imaginari, asa ca intreb.

Cred ca am facut destul de clar distinctia intre anumite notiuni, intre bataie cretina si fara cap, fara motiv, fara ratiune (abuz) si pedeapsa (suportarea consecintelor anumitor actiuni decise de liberul arbitru al copilului, de libertatea lui de alegere). Cred ca am fost destul de clar si ca sunt diferite tipuri de copii, la fel cum exista si diferite tipuri de parinti. Mama a fost profesoara, avem o fata de 5 ani si lucrez ocazional cu un grup de 20 de copii cu varste intre 3 si 7 ani. In acelasi timp, am stat suficient de mult cu copii intre 1 zi si 3 ani, la fel cum m-am imprietenit cu foarte multi copii intre 7 si 18 ani. In curand voi lucra si cu o grupa de copii cu varste intre 7 si 12 ani. Am citit suficienta literatura si am studiat comportamentul a sute de copii, din orice familie, blanda, agresiva, saraca, bogata, intelectuala, muncitoreasca. De asemenea, cel mai fascinat am fost de adulti care isi povesteau copilaria sau problemele din copilarie. Punand cap la cap mii de informatii si totul in lumina lui Dumnezeu - totul are sens. In rest, tu poti sa crezi ce vrei.

"Nu cruța copilul de mustrare, căci dacă-l vei lovi cu nuiaua nu va muri."
"Lovindu-l cu nuiaua, îi scoți sufletul din Locuința morților."
"Pedepsește-ți fiul, și el îți va da odihnă și îți va aduce desfătare sufletului."
"Cine cruta nuiaua, uraste pe fiul sau, dar cine-l iubeste, il pedepseste indata."

N-a fost nevoie niciodata sa folosesc vreo nuia, dar crede-ma ca asta si din cauza ca ei stiu ce este nuiaua.

"Pedeapsa prin diverse mijloace, este aplicată din iubire părintească și numai în condiția epuizării altor forme de obținere a ascultării adevărate, când restul metodelor pedagogice nu dau rezultatele dorite".

Comentariu scris de Copilul Cel Istet
2012-02-01 10:06:38
RE:
Am fost recent la un curs de relatii interumane. In grupul de 12 oameni, era un barbat in jur de 30-35 de ani - cel mai de bun simț, respectuos, timid, sfios. Nu vorbea peste nimeni, asculta toate argumentele, raspundea doar cand era intrebat, zambea, ajuta mereu - chiar daca nu solutia lui era aleasa la jocurile la care participam, avea capacitatea sa renunte la el si sa-i urmeze pe altii, stia sa lase capul jos fara sa fie umil sau servil. Pe de alta parte, in grup era o tipă care era aroganta, daca solutia ei nu era aleasa, se bosumfla, se retragea, nu mai participa la joc si nu ajuta restul echipei, la un moment dat chiar a jignit intreg grupul spunand "eu nu-mi asociez numele cu un eșec", dadea instructiuni, arata cu degetul, tipa din cand in cand si se baga peste altii, dadea comenzi fara sa aduca argumente.

Ulterior, a trebuit sa facem o scurta poveste cu "filmul vietii noastre", in care sa povestim grupului momente din copilaria noastra care ne-au format ca indivizi. Surpriza surpriza: tipul provenea din Europa de est, copilarise in comunism, avea tata medic in cadru militar. Om disciplinat, care il pedepsise atunci cand era cazul. Acum ajunsese un matur corect, disciplinat, educat, responsabil, educat si cu foarte mult bun simt. Nu-si vorbea de rau parintii, tara, serviciul sau sefii. Avea un spirit de sacrificiu enorm, desi din povestile sale se vedea ca uneori seful il nedreptatea la serviciu, el cauta mereu sa faca el mai mult pentru a indrepta situatia, nu arunca vina in carca sefului. Tipa era americanca, crescuta singura la parinti, rasfatata, primise intotdeauna tot ce vroia, niciodata nu fusese certata sau pedepsita, nimeni nu facuse vreodata in copilaria ei altfel decat vroia ea si acum era un adult cu care era foarte dificil sa lucrezi.

Nu vreau sa fac din asta o generalizare. Este doar un subiect de gandire, de analiza.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.10.2013 at 00:11:11.
Reply With Quote
  #244  
Vechi 06.10.2013, 00:09:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Comentariu scris de Copilul Cel Istet
2012-02-01 10: 24:09
RE:
Pot continua dialogul cu tine si in urmatoarele 7 zile, dar ma tem ca nu are absolut nici un sens. Tu nu ai nici un fel de argument in ceea ce spui. Te bazezi pe niste teorii vagi si nu aduci nici o justificare pentru ceea ce spui. Da, sunt complet impotriva pedepselor corporale, dar nu impotriva nuielei sau unei palme la fund, cand copilul are intre 0-7 ani si iese din tipar sau depaseste masura cu mult mai mult decat limitele admise.

Mai am cateva zeci de exemple, dar repet, nu are nici un rost sa mai continui discutia.

Inca ceva, ca vazusem unul din articolele pe tema asta "nici un copil nu merita nuiaua". Nu am sa zic decat atat: intentia acestui grup este nobila, dar scopul nu scuza mijloacele si nu orice solutia da randament. Asta e un adevar. O asemenea organizatie trebuie sa se concentreze pe problema adevarata: VIOLENTA in familie, lipsa de educatie a parintilor, parinti care sar peste alte etape si trec direct la palme si pumni (sau chiar la "nuia") si asa mai departe. Nu sa scoata nuiaua de tot din context. Este nebiblic si orice este asa va fi sortit esecului mai devreme sau mai tarziu. N-am chef de argumentari, fiecare din noi va afla pana la urma.

"De exemplu, japonezii sunt foarte politicoși și foarte atenți cum se comportă cu cei din jur. Aceasta se datorează faptului că sute de ani, populația lor a fost organizată pe grupuri de câte cinci familii și dacă un singur individ dintr-o familie se purta incorect sau aducea o ofensă de orice fel seniorului local, toți membrii celor cinci familii erau executați. Cu asemenea „stimulent”, nu e de mirare că toată lumea avea grijă ca nimeni să nu facă vreo prostie. „Lecția” respectivă are și azi efecte!"

"Edgar Howe spunea: „Pentru (orice) om, o sperietură zdravănă valorează mai mult decât un sfat bun”, iar un proverb japonez zice: „Dacă-ți iubești copilul, bate-l; dacă-l urăști, dă-i să mănânce mult.”"

Comentariu scris de gigi
2012-01-31 18: 42:47
Atata filozofie
Atata filozofie bai nene. De sofisticate ce sunt metodele astea care ni se tot baga in cap, copiii devin din ce in ce mai retardati, obraznici, rai, nesimtiti, needucati etc.

De bine de rau, cate o nuia pe fund din cand in cand, atunci cand e indreptatita bineinteles, a facut minuni pentru generatiile anterioare care au fost total opusul copiilor de azi. Copilul nu intelege oricat o arzi tu psihologic cu el. Un mic contact fizic il disciplineaza mult mai eficient si primeste ,,educarea'' mult mai eficient.

Nu, n-am fost traumatizat in copilarie sau ceva. Am mai luat-o si eu din cand in cand pe cocoasa, ca tot omul. Si-mi place sa cred c-a avut efect. Nu in sensul ca m-a determinat sa scriu aceste randuri

Ma intreb daca imi veti publica commentul ca vezi Doamne instig la violenta sau ceva ...


Comentariu scris de Lambda
2012-01-31 22: 00:52
istoria
E interesant cum cei care pretind ca au o educatie aleasa si anumite principii sanatoase, au primit pedeapsa fizica in copilarie (si nu ma refer la batai cu furtunul etc., ci la o palma la fund). Accepta rezultatul dar nu si algoritmul. Acum asistam consternati si cu pareri contradictorii la actiunile copiilor celor din vest care au crescut "cu o treapta a valorilor" mai sus, adica asa cum vrem noi sa-i crestem acum. Deschideti ochii oameni buni. Nu suntem roboti, nu avem copii roboti, deci nu exista reteta prescrisa de medic pentru toti copiii.


Comentariu scris de cita
2012-02-01 11: 32:40
rezultatele educatiei antiautoritare
In 1982, am fost prima oara la verii mei din Germania.
El roman, ea nemtoaica! Aveau o fetita, ca si baiatul nostru.
Cat am stat acolo a mancat pe planul de lucru al bucatariei, niciodata cu noi la masa, agasata ca vorbim romaneste! Daca intram in camera, pleca si trantea usa. El, tatal, ne-a explicat ca repecta deciziile fetii, ca ei abordeaza educatia antiautoritara! Ne-am mai revazut si in alti ani dar lucrurile nu se schimbasera. Acum era de vina adolescenta...
El a murit saracul, de inima. Banuiesc ca venit din Romania si fiind fiu de general... nu a prea iubit educatia anti!
Ea a ramas singura intr-o relatie oribila cu fiica ei pana in ziua de azi! Fata e azi coordonator de zbor, o munca f. stressanta. E foarte capabila d.p.d.v. profesional insa in rest...
Lipsita total de educatie... divortata deja dupa 8 luni de casatorie si un copil facut din amor nebun care s-a stins de cum au locuit impreuna!... haotica si ostila mamei ei care traieste singura, bolnava si care daca vrea sa o vada trebuie sa vina sa ii ia si copilul de pe cap!
Si asta pentru ca nu are chef!
Cam asa a sfarsit respectul pentru "ce vrea copilul"!
Nu sunt pentru pedeapsa fizica a copilului dar fara autoritate ... nu iese nimic!
Copilul trebuie sa stie ca exista reguli! Viata e plina de reguli, de legi!
deasemenea lipsa competitiei in scoala o gasesc absolul neproductiva!
In fine... sunt de moda veche... Sunt veche

Comentariu scris de Copilul Cel Istet
2012-02-01 15: 41:20
RE: situatia pe vazute
Mai Tzompi, ne intelegem ca nuca in perete.

Eu cred ca nu este benefica nici un fel de violenta fizica impotriva copilului. Cu atat mai putin o palma peste cap, indiferent de varsta. Cred ca cea mai mare sansa de a-i pune bazele educatiei o ai intre 0-7 ani. Cu cat mai mult reusesti in aceasta perioada, cu atat mai mari sanse ai sa continui relatia armonios si dupa ce copilul pleaca la scoala si incepe sa vada si alte "modele", diferite de familia lui si parintii sai. In curand va vedea copii fumand, altii mintind si altii furand, altii lovind alti copii, scuipand profesoara si asa mai departe. Va pleca din lumea protejata unde (zicem noi) nu vedea asa ceva la parintii lui. Copilul se va intoarce la tine cu incredere si va dialoga cu tine pe temele acestea doar daca ai construit cu atentie ce trebuia construit in primii lui ani din viata.

Si ce am mai spus este ca, acesti primi ani din viata, UNII copii si in ANUMITE situatii extreme (limita) merita o nuia la fund.

Si sa-ti mai spun ceva. Imagineaza-ti ca ai fost ferm in majoritatea cazurilor. Ca, copilul tau stie cand e joaca, cand e gluma si cand e serios. Si ca stie ca in general, ceea ce spui, aia faci. Si imagineaza-ti ca stie despre situatiile extreme in care nuiaua si-ar face locul in educatie. Pot sa pun pariu ca 8 copii din 10 nu te vor pune la incercare! Vor avea incredere in tine, vor sti ca ii iubesti prea mult, si esti implicat prea mult, si ca le-ai oferit atata dragoste si atentie, si ai facut atatea programe si jocuri cu ei si te vor vedea super eroul vietii lor, incat sa-si dea seama singuri ca e cu adevarat important si serios ce le-ai spus despre cazurile in care vei folosi nuiaua! Si iti garantez ca nu vei ajunge s-o folosesti! A fi dispus sa pedepsesti si a vorbi cu copilul deschis despre pedepse si consecinte nu inseamna sa se si ajunga acolo! Dar vad ca nimeni nu mai poate disocia chestiile astea. Toti confunda nuiaua si pedepsele - cu cele pe care le-au trait ei, violente si fara motiv.

Comentariu scris de Copilul Cel Istet
2012-02-01 17: 29:47
RE: situatia pe vazute
Vezi - nu stii despre ce cazuri este vorba pentru ca nu ai avut un copil care sa-ti arate cand e cazul sa folosesti nuiaua Si cuvantul "pocnit" deja imi suna prea dur, de aceea pentru mine "nuiaua" este exact ceea ce este potrivit.

Si sa nu uitam ca pana la urma chiar transmitem o gena copilului. Si Dumnezeu spune asta, si stiinta. Copilul are un caracter, unic. Unele familii sunt "binecuvantate" cu copii cuminti, ascultatori, iubitori si asa mai departe. Alte familii, cu alt gen de copii.


Comentariu scris de Copilul Cel Istet
2012-02-02 11:07:57
RE: situatia pe vazute
Deci punctul 2 valideaza teoria ca parintii copiilor care au pus brusc si cataclismic Romania pe butuci n-au stiut sa-i creasca, iar motivul este comunismul. Dix it ! =)))))))

Eu am numit nuiaua nuia, nu violenta atentuata. Am explicat in sute de comentarii ca zilnic fiica noastra trece singura prin dureri mai mari decat o nuia (exemplu foarte recent, ieri am fost s-o iau de la gradinita si cand s-a urcat in masina a tras un ditai capul in caroserie de o durea si de dimineata cand s-a trezit si ma punea sa ma uit daca are vreo vanataie =)))) ).

Nu durerea nuielei va fi vreodata problema, ci sa i-o dai pentru un motiv invalid, gresit, fals, ridicol, minor.

Eu am scos din calcul absolut orice absurditate care in Romania este dusa la rang de greseala capitala: nu stai frumos la masa, ai dat mancare pe tine, nu ti-ai facut temele, etc. Pentru mine astea nu se incadreaza absolut deloc la categoria "nuia". Eu am zis clar si raspicat: as folosi "nuiaua" ca sa-i "salvez viata". Acum, pentru ca eu cred in TRUP si in SUFLET, e evident de ce foarte multa lume nu intelege parabola. Eu cred ca o usturime a fundului (culmea, nu e ciudat si de ce e este aleasa fix partea corporala care a generat expresia "ma doare-n fund", adica zona cel mai putin sensibila si șoricoasa a corpului?) care poate salva sufletul FARA sa fie nevoie sa usture si sufletul este mult muuuuult mai buna decat o USTURIME a sufletului care sa salveze trupul. Trupul si placerile lui se duc, cat de repede, in țărâna, de unde au venit. Ramane sufletul si modul in care l-ai modelat. Daca ti-ai schingiuit sufletul de dragul trupului, am o veste pentru voi: TRUPUL SIGUR MOARE. Despre suflet nu s-a dovedit inca, ca ar muri

Asa ca fiecare sa faca ce vrea el cu trupul lui si al copiilor sai. Eu sunt de moda veche asa ca doamna Cita
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #245  
Vechi 06.10.2013, 02:35:11
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Mda... Tocmai îmi propusesem să nu mai intru câteva luni bune pe forum (din cauza programului foarte aglomerat pe care-l am în perioada aceasta), iar acum, intrând pentru a scrie un mesaj privat, n-am rezistat ispitei de a-mi arunca o privire peste ultimele mesaje de aici, de pe topic... și, evident, văzând mesajele, nu mă pot abține să reacționez...
Pentru că este incredibil cum se-ncearcă, în secolul XXI, justificarea violenței prin argumente "științifice", "pedagogice" etc etc etc.
Și nu orice fel de violență, ci asupra unor ființe mai slabe decât noi.
De ce?
Pentru că ei sunt copiii noștri, nu-i așa? "noi i-am făcut, noi îi omorâm"... Trist, foarte trist...
Nu-mi propun să contraargumentez (fiindcă prostia susținută în acele comentarii îmi pare prea evidentă pentru a mai fi combătută), dar, pur și simplu, doresc să-mi exprim tristețea și consternarea față de astfel de idei și mentalități ai căror contemporani suntem.
Vorbiți, fraților, cu psihologi, asistenți sociali, pedagogi și cu cine mai vreți dvs, dar să fie competenți și responsabili! Întrebați-i dacă este sau nu traumatizant, pentru un copilaș, să fie "educat" prin forță.
Iar dacă psihologii, asistenții sociali și specialiștii în pedagogie nu vă vor convinge, atunci smeriți-vă, ca Sfinții din Pateric, smeriți-vă și întrebați-i pe copii.
Întrebați-i: ce-ar prefera, să ia nota 2 la școală, sau să fie bătuți cu rigla, la palmă, în fața colegilor?...
Într-unul dintre comentarii (nu le-am citit pe toate, fiindcă deja mă ispitește mânia rău de tot), scria că un copil nu poate fi traumatizat de o bătaie primită de la părinți, așa cum nu este traumatizat de o palmă încasată de la un frate mai mare, sau de un coleg de grădi.
Fraților!
Trezirea!
Una e să o încasezi de la o persoană egală ție, cu aprox. același statut în familie/ mediu social și cu aprox. aceeași forță fizică; alta este să fii lovit (chiar și în mod simbolic) de către un adult, cu autoritate asupra ta (părinte/ educator...), căruia nu i te poți împotrivi fizic și, oricum, nu îndrăznești să i te împotrivești!
Da, fizic e posibil să nu sufere,
dar psihic???
Mă rog, dacă aș intra în top 300 cei mai bogați români, primul lucru pe care l-aș face ar fi să le finanțez acestor "pedagogi" ocazionali o excursie de câteva luni în Coreea de Nord.
De fapt, nu... pentru că, din câte știu, cei care disprețuiesc libertatea și demnitatea altora ar fi foarte ușor capabili să-și desconsidere și propria libertate, așa că le-ar plăcea, poate, grozav de mult regimul de acolo.
E minunat, pentru o anumită categorie de indivizi, pardon persoane, să fie scutiți de sarcina de a gândi și de a lua decizii singuri...
Știu că vă va mira tonul, limbajul pe care l-am adoptat în acest mesaj, știind că, în general, am o atitudine total diferită.
Da, am o atitudine tolerantă față de orice gen de opinie diferită, pe orice temă,
dar,
când se susține exercitarea violenței (chiar și "cu măsură") asupra celor incapabili de a se apăra,
atunci mă apucă furia!
Pentru că sunt creștină!
Uf!... Și tocmai îmi spunea, acum câteva zile, un domn profesor universitar că observă cu tristețe atitudinea unora dintre studenții domniei sale care, deși sunt foarte inteligenți, se tem să aibă păreri proprii, originale... și preferă să repete, în mod mecanic, ceea ce le spun profesorii.
Păi, cum să nu se comporte așa, dacă părinții lor au găsit de cuviință să-i umilească și să-i educe întru viciul și maladia spirituală a obedienței (numită eufemistic "ascultare necondiționată"), printr-o "metodă pedagogică" moștenită din paleolitic?...
Doamne apără-ne și ne păzește!
P. S. Cred că, dacă m-ar fi bătut părinții când eram mică, n-aș mai fi ales eu Teologia. La cât de răzvrătită-mi este firea, cred că, din momentul în care mi s-ar fi permis să iau singură decizii, aș fi apucat-o pe drumuri greșite și imorale, confundând libertatea cu libertinajul.
Slavă Domnului că mi-a dăruit părinți creștini, cu adevărat creștini, care au știut să mă învețe să mă îndrăgostesc de valori precum iubirea, libertatea și blândețea creștinească!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 06.10.2013 at 02:54:13.
Reply With Quote
  #246  
Vechi 06.10.2013, 10:07:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
Pentru că ei sunt copiii noștri, nu-i așa? "noi i-am făcut, noi îi omorâm"... Trist, foarte trist...
Doar randul asta si dovedeste ca n-ai citit nimic din ce a fost scris mai sus.
De priceput, ce sa mai vorbesc.

SAU e o tehnica de manipulare, clasa ieftina: denaturam ce a spus interlocutorul astfel incat prostiile care urmeaza sa le debitam sa para pura intelepciune.

Si inca ceva, un lucru care femeile il invata destul de greu: logorea nu tine loc de argumente cu atat mai putin de intelepciune.

Apropo, nu ai ajuns niciodata sa vezi in Sfanta Scriptura cum este prezentata bataia in raport cu procesul educational?
Ai cateva citate mai sus.
Cand ai sa ajungi la ele, sunt curios cum ai sa te iei de piept si cu Dumnezeu.
Ca deh, tu ai facut Teologia, El nu.

P.S. Libertinajul duhovnicesc e cel putin la fel de periculos ca cel moral. Daca nu si mai mult.

P.S. 2
Citat:
Uf!... Și tocmai îmi spunea, acum câteva zile, un domn profesor universitar că observă cu tristețe atitudinea unora dintre studenții domniei sale care, deși sunt foarte inteligenți, se tem să aibă păreri proprii, originale... și preferă să repete, în mod mecanic, ceea ce le spun profesorii.
Daca au profesori de calitate, nu e nimic rau in a-ti insusi ceea ce spun profesorii.
"gandirea proprie, originala" nu e neaparat sinonimul calitatii si nici o virtute in sine.

De fapt, e greu sa ai o "gandire originala" in conditiile in care cei dinaintea ta au spus cam tot ce se putea spune, constructiv si superior calitativ, cam pe orice subiect in definitiv.

Ma tem ca in acest caz, indemnul la"gandirea originala" este similar cu a
impinge omul sa iasa din contextul sau.

Am intalnit asta la neoprotestanti, folosind acest gen de indemnuri (eventual sub forma de acuzatii) cu scop manipulator vs. psihologie inversa: ca deh, fiind ortodox, nu poti fi original, repeti doar, papagaliceste, ce te invata preotul, pe cand ei, vezi Doamne, au studiat asiduu Sf. Scriptura si ce minune! au ajuns independent de vreo educatie teologica, exact la aceleasi dogme ca si confesiunea din care fac parte.

Sigur, pura ipocrizie, dar pe oameni imaturi si nitel fuduli, poate sa functioneze.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.10.2013 at 23:56:56.
Reply With Quote
  #247  
Vechi 06.10.2013, 11:21:49
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-au plăcut comentariile Copilului isteț. Mi se par echilibrate și argumentate.
Reply With Quote
  #248  
Vechi 06.10.2013, 13:32:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Din nou vorbim fara sa dam solutii, alternative.
Cum trebuie sa procedam cu copiii?

Mai inati ca depinde ce intelege fiecare prin violenta.
Am citit cazuri de pedepse cumplite la copii.

Nu sunt adepta bataii, sau a scandalului, sau a violentei.
Dar nu sunt nici adepta educatiei actuale, in care de fapt nu mai exista educatie, pentru ca sunt lasati de capul lor. "Vai copilul nu-l atingem, sa faca ce vrea, ca este micul nostru print".

Si la ce duce aceasta lipsa de educatie?
La ceea ce vedem pe strazi, prin presa.

Am mai spus cum eram noi, generatiile mai vechi si in ce severitate am fost crescuti. Si am iesit oameni.

Am fost crescuta foarte sever si am si incasat-o. E drept numai de cateva ori. Si am iesit om, am studiat, stiu sa ma port etc.

La unii copii nu e nevoie sa fii dur, la altii doar in anumite situatii, iar la altii...te baga in mormant.

Ei eu as vrea sa stiu cum ati face voi in acest ultim caz.
Cand copiii nu vor sa asculte si fac numai tampenii, cand o iau razna cu totul.
Cata vina au parintii daca au copii de mici necontrolabili.
Bun, nu le dai doua la fund, nu-i pedepsesti. Totusi cum ii convingi sa nu faca un lucru rau, cum ii convingi sa te asculte.
Ii lasi de capul lor. E cel mai simplu. Si asa se face peste tot si este si legal.

Eu nu pot sa cred si sa accept: scrie intr-o lege de aici asa: galagia facut de copii la bloc trebuie tolerata, ca este normala. Nu conteaza nici ora, nici decibelii, nimic. Nu ai dreptul sa te plangi. Nicaieri nu spune ca parintii trebuie sa intervina si sa-i educe sa respecte pe cei din jur (macar ore de odihna).

Deci clar - educatia in ziua de azi nu este de dorit. Cica face rau copilului, ii ingradeste libertatile. Alea de a sparge geamuri, de a inebuni lumea pe strazi, in autobuze, de a se droga si bea alcool si fuma, de a fi violenti, de a strica lucrurile din jurul lor.

Ceea ce am incasat de la parintii mei nu mi-a facut rau. Le sunt recunoscatoare. Anumite decizii nu am putut sa le iau eu insami, dupa voia mea. Nu stiu daca este mai bine sau mai rau.

Am citit multe biografii de personalitati, de oameni mai putin cunoscuti. Multi crescuti in conditii grele, chiar cu multa severitate. Si au ajuns cine au ajuns.

Va recomand sa cititi cartea cu viata pianistului Lang-Lang. Sa vedeti cum a ajuns el pe culmea gloriei, prin ce a trecut.

Parintii au experienta de viata si dreptul de a da niste sfaturi si orienta copilul care nu stie si tinde sa ia si decizii aiurea, care ii fac rau.

Ma mai gandesc la un exemplu superb din lumea animalelor, pe care n-am sa-l uit. Am vazut intr-un documentar.
O pantera cu puii iei. Mergeau impreuna. La un moment dat unul din ei s-a in departat jucandu-se si cautand alte cele. La luat maica-sa si cand i-a tras doua labe, s-a tavalit puiul pe jos, apoi nu s-a mai dus de langa ea.
Un specialist comenta: animalele isi educa puii aspru stiind pericolele junglei.
Ca aia nu te ia cu binisorul. Vine alt animal si dus esti.
Mai bine doua labe, decat sa fii omorat si mancat.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #249  
Vechi 06.10.2013, 14:04:19
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Din nou vorbim fara sa dam solutii, alternative.
Cum trebuie sa procedam cu copiii?

Mai inati ca depinde ce intelege fiecare prin violenta.
Am citit cazuri de pedepse cumplite la copii.

Nu sunt adepta bataii, sau a scandalului, sau a violentei.
Dar nu sunt nici adepta educatiei actuale, in care de fapt nu mai exista educatie, pentru ca sunt lasati de capul lor. "Vai copilul nu-l atingem, sa faca ce vrea, ca este micul nostru print".

Si la ce duce aceasta lipsa de educatie?
La ceea ce vedem pe strazi, prin presa.

Am mai spus cum eram noi, generatiile mai vechi si in ce severitate am fost crescuti. Si am iesit oameni.

Am fost crescuta foarte sever si am si incasat-o. E drept numai de cateva ori. Si am iesit om, am studiat, stiu sa ma port etc.

La unii copii nu e nevoie sa fii dur, la altii doar in anumite situatii, iar la altii...te baga in mormant.

Ei eu as vrea sa stiu cum ati face voi in acest ultim caz.
Cand copiii nu vor sa asculte si fac numai tampenii, cand o iau razna cu totul.
Cata vina au parintii daca au copii de mici necontrolabili.
Bun, nu le dai doua la fund, nu-i pedepsesti. Totusi cum ii convingi sa nu faca un lucru rau, cum ii convingi sa te asculte.
Ii lasi de capul lor. E cel mai simplu. Si asa se face peste tot si este si legal.

Eu nu pot sa cred si sa accept: scrie intr-o lege de aici asa: galagia facut de copii la bloc trebuie tolerata, ca este normala. Nu conteaza nici ora, nici decibelii, nimic. Nu ai dreptul sa te plangi. Nicaieri nu spune ca parintii trebuie sa intervina si sa-i educe sa respecte pe cei din jur (macar ore de odihna).

Deci clar - educatia in ziua de azi nu este de dorit. Cica face rau copilului, ii ingradeste libertatile. Alea de a sparge geamuri, de a inebuni lumea pe strazi, in autobuze, de a se droga si bea alcool si fuma, de a fi violenti, de a strica lucrurile din jurul lor.

Ceea ce am incasat de la parintii mei nu mi-a facut rau. Le sunt recunoscatoare. Anumite decizii nu am putut sa le iau eu insami, dupa voia mea. Nu stiu daca este mai bine sau mai rau.

Am citit multe biografii de personalitati, de oameni mai putin cunoscuti. Multi crescuti in conditii grele, chiar cu multa severitate. Si au ajuns cine au ajuns.

Va recomand sa cititi cartea cu viata pianistului Lang-Lang. Sa vedeti cum a ajuns el pe culmea gloriei, prin ce a trecut.

Parintii au experienta de viata si dreptul de a da niste sfaturi si orienta copilul care nu stie si tinde sa ia si decizii aiurea, care ii fac rau.

Ma mai gandesc la un exemplu superb din lumea animalelor, pe care n-am sa-l uit. Am vazut intr-un documentar.
O pantera cu puii iei. Mergeau impreuna. La un moment dat unul din ei s-a in departat jucandu-se si cautand alte cele. La luat maica-sa si cand i-a tras doua labe, s-a tavalit puiul pe jos, apoi nu s-a mai dus de langa ea.
Un specialist comenta: animalele isi educa puii aspru stiind pericolele junglei.
Ca aia nu te ia cu binisorul. Vine alt animal si dus esti.
Mai bine doua labe, decat sa fii omorat si mancat.
Sunt de acord cu ce ati scris aici, sunt copii linistiti, care nu fac probleme decat foarte rar, dar sunt si copii atat de neascultatori care nu inteleg deloc nici de vorba buna, nici de pedepse de genul nu mai iesi din casa o saptamana la joaca sau nu mai stai la computer etc, nu inteleg de nimic decat de bataie. Ar trebui sa spuna cei care sunt impotriva bataii ce solutii ofera pentru acestia, ca la teorie suntem buni. Ce fac cand copiii repeta aceiasi greseala de o suta de ori si nu inteleg de vorba buna.

Last edited by aubergine; 06.10.2013 at 14:10:09.
Reply With Quote
  #250  
Vechi 07.10.2013, 21:26:20
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Ce fac cand copiii repeta aceiasi greseala de o suta de ori si nu inteleg de vorba buna.
Ca face Parintele cel din Ceruri cand copii Sai (credinciosii) repeta aceeasi greseala (pacat) de o suta de ori si nu inteleg de vorba buna?

... in timp ce aceiasi copii se roaga Lui "si ne iarta noua greselile noastre precum iertam si noi gresitilor nostrii"...

Oare cum se asteapta sa fie "educat" de catre Dumnezeu, pentru pacatele sale, un om care isi bate copilul?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Bataia e rupta din rai ! Oare ? Rodica50 Intrebari utilizatori 20 14.11.2010 09:56:49
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11