Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 01.09.2010, 23:45:43
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Tu vb dpdv NP-penticostal, iar eu ortodox.
La noi, cel ce se boteaza este nascut din nou, la viata, impreuna cu Hristos.
La voi, nasterea din nou inseamna: sa nu bei , sa nu fumezi, sa nu fii ortodox, etc....cat despre mandrie...nici ca se vb la voi, ea este o VIRTUTE NP.
Nu cunosc punctul de vedere penticostal, eu unul nu sunt penticostal.
Eu cu toti care am vb si i-am intrebat un lucru nu mi-au putut raspunde. Poate o faci tu.
Intrebarea mea era de ce atatia oameni care sunt botezati, deci nascuti din nou din punctul ortodox de vedere, traiesc in pacat. Unde e nasterea din nou?Cum poate un om care ,teoretic, are Duhul Sfant sa traiasca in pacat fara nici o problema?

In Luca uite ce spune Hristos:
"Căci nu este pom bun care să facă roade rele și, iarăși, nici pom rău care să facă roade bune.
Căci fiecare pom se cunoaște după roadele lui. Că nu se adună smochine din mărăcini și nici nu se culeg struguri din spini."

Iar Iacov spune urmatoarele:
"Oare izvorul aruncă din aceeași vână, și apa dulce și pe cea amară?
Nu cumva poate smochinul, fraților, să facă măsline, sau vița de vie să facă smochine? Tot așa, izvorul sărat nu poate să dea apă dulce."

Ai prins ideea, poate omul care are Duhul Sfant sa traiasca in pacat de parca Dumnezeu nu ar fi dat nici o porunca? Unde e evidenta nasterii din nou?
Reply With Quote
  #482  
Vechi 01.09.2010, 23:58:11
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Nu cunosc punctul de vedere penticostal, eu unul nu sunt penticostal.
Eu cu toti care am vb si i-am intrebat un lucru nu mi-au putut raspunde. Poate o faci tu.
Intrebarea mea era de ce atatia oameni care sunt botezati, deci nascuti din nou din punctul ortodox de vedere, traiesc in pacat. Unde e nasterea din nou?Cum poate un om care ,teoretic, are Duhul Sfant sa traiasca in pacat fara nici o problema?

In Luca uite ce spune Hristos:
"Căci nu este pom bun care să facă roade rele și, iarăși, nici pom rău care să facă roade bune.
Căci fiecare pom se cunoaște după roadele lui. Că nu se adună smochine din mărăcini și nici nu se culeg struguri din spini."

Iar Iacov spune urmatoarele:
"Oare izvorul aruncă din aceeași vână, și apa dulce și pe cea amară?
Nu cumva poate smochinul, fraților, să facă măsline, sau vița de vie să facă smochine? Tot așa, izvorul sărat nu poate să dea apă dulce."

Ai prins ideea, poate omul care are Duhul Sfant sa traiasca in pacat de parca Dumnezeu nu ar fi dat nici o porunca? Unde e evidenta nasterii din nou?
Domnule samson, eu chiar nu înțeleg de ce dumneata vezi numai păcătoși la ortodocși, când lucrurile nu stau așa. Uite, spre exemplu părintele și teologul Dumitru Stăniloae; ai cumva impresia că un simplu om, fără darurile Duhului Sfânt ar putea să teologhisească așa cum a făcut-o părintele Stăniloae ? Sau alții, părintele Cleopa, părintele Ioanichie Bălan, părintele Arsenie Boca, părintele Arsenie Papacioc, părintele Teofil Părăian, părintele Galeriu, părintele Adrian Făgețeanu, și mulți alții. De ce vrei doar să vezi păcatele și greșelile unor "ortodocși" dar nu vrei să vezi adevărata viață în Hristos, în virtuți, a unor adevărați ortodocși ? De ce dumneata ca și alții scoateți în evidență, de când ne-am pricopsit cu voi, doar răul și greșelile, de ce voi nu vedeți lucrurile bune, de ce vă faceți că nu le vedeți și proiectați permanent asupra ortodocșilor o imagine negativă de parcă asta ne-ar caracteriza pe toți ?
Reply With Quote
  #483  
Vechi 02.09.2010, 10:28:54
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

``Se spunea despre avva Agathon că trei ani de-a rândul a ținut o piatră în gură până să se deprindă să tacă.``

Voi sectarii departe sunteti de asta.
Flecariti, smintiti crestinii adevaratii, mai rau ca sarpele care a ademenit-o pe Eva. Sunteti ca diavolul care isi baga coada in mijlocul casei crestine.

``A mai spus: omul trebuie să ia seama în toată vremea cu ce măsuri măsoară28(kriterion, criteriu.) Dumnezeu.``

Crestini ortodocsi, dupa umila mea parere, ar trebui sa ii lasam sa vorbeasca singuri, ca pentru ei, cel mai mare necaz este sa vada ca nu sunt auziti si ca se straduiesc sa sminteasca omul degeaba. Insasi ai asculta pe ei, e ca si cum am asculta pe diavol care te ispiteste din credinta cea dreapta si trebuie sa luam aminte, ca nu stim cu ce masuri judeca Dumnezeu.
Reply With Quote
  #484  
Vechi 02.09.2010, 10:42:21
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
``Se spunea despre avva Agathon că trei ani de-a rândul a ținut o piatră în gură până să se deprindă să tacă.``

Voi sectarii departe sunteti de asta.
Flecariti, smintiti crestinii adevaratii, mai rau ca sarpele care a ademenit-o pe Eva. Sunteti ca diavolul care isi baga coada in mijlocul casei crestine.
Dobrinush, tu cam cat timp ai tinut o piatra in gura inainte sa scrii ce ai scris?
E drept ca domnul Samson te-a enervat destul de tare, dar un crestin cumpatat nu se lasa tulburat asa usor...in nici un caz intr-atat incat sa-i asemene cu dracii pe semenii lui. Pericolul este urmatorul: El poate maine sa se pocaiasca si sa treaca la dreapta credinta iar noi sa ramanem cu judecata si sa ne asemenem cu ucigasii de frati.
Pe de alta parte, chiar daca satan lucreza prin oameni sa ne ispiteasca, si ispita are rostul ei: anume acela de a arata care crestin este vrednic si care nu; care Il iubeste pe Hristos nu va ceda ispitei de dragul Lui si isi va trai inainte viata de curatie la care a fost chemat, indiferent cat de tare urla satan in spatele lui. Asa sa ne ajute Dumnezeu!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #485  
Vechi 02.09.2010, 10:44:32
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Crestini ortodocsi, dupa umila mea parere, ar trebui sa ii lasam sa vorbeasca singuri
Unii deja sunt lăsați să vorbească singuri, urmează alții. Aviz domnului care asemenea celor de la Vodafone "dă minute"
Reply With Quote
  #486  
Vechi 02.09.2010, 11:45:42
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Domnule samson, eu chiar nu înțeleg de ce dumneata vezi numai păcătoși la ortodocși, când lucrurile nu stau așa.
Trebuie sa clarificam un lucru. Eu nu am afirmat nicaieri ca toti ortodocsii traiesc in pacat, arata-mi unde am facut lucrul acesta.
Afirmatia mea era ca oameni care s-au botezat nu dau dovada de nastere din nou pentru ca traiesc in pacat neavand nici o treaba cu roada Duhului Sfant care apare in viata credinciosului. Pentru ca voi afirmati ca omul primeste Duhul Sfant la momentul botezului in apa. Si de aici afirmatia mea. Dar de aici pana a spune ca eu consider toti ortodocsii niste pacatosi e cale lunga. Eu sunt ferm convins ca sunt si ortodocsi pocaiti.

Si m-am referit la ortodocsi deoarece traim in romania si poti vedea cum sunt oamenii, la fel de bine ma pot referi la vest europeni, la americani etc.


Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Uite, spre exemplu părintele și teologul Dumitru Stăniloae; ai cumva impresia că un simplu om, fără darurile Duhului Sfânt ar putea să teologhisească așa cum a făcut-o părintele Stăniloae ? Sau alții, părintele Cleopa, părintele Ioanichie Bălan, părintele Arsenie Boca, părintele Arsenie Papacioc, părintele Teofil Părăian, părintele Galeriu, părintele Adrian Făgețeanu, și mulți alții. De ce vrei doar să vezi păcatele și greșelile unor "ortodocși" dar nu vrei să vezi adevărata viață în Hristos, în virtuți, a unor adevărați ortodocși ? De ce dumneata ca și alții scoateți în evidență, de când ne-am pricopsit cu voi, doar răul și greșelile, de ce voi nu vedeți lucrurile bune, de ce vă faceți că nu le vedeți și proiectați permanent asupra ortodocșilor o imagine negativă de parcă asta ne-ar caracteriza pe toți ?
Repet ce am zis mai sus, nu neg faptul ca sunt ortodocsi care traiesc dupa voia lui Dumnezeu si care sunt pocaiti. Am scos in evidenta partea negativa pentru a combate teoria conform careia Duhul Sfant e primit la botez. Daca ar fi asa atunci ar fi trebuit ca toti cei care s-au botezat sa traiasca in ascultare de Dumnezeu lucru care nu e adevarat si aceasta am vrut sa scot in evidenta.
Faptul ca sunt ortodocsi care traiesc in ascultare de Dumnezeu nu inseamna ca au primit Duhul Sfant la botez.
Reply With Quote
  #487  
Vechi 02.09.2010, 11:45:54
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

``Feriti-va de profetii mincinosi, care vin la voi in haine de oi , iar pe dinlauntru sunt lupi rapitori. `` (Mat 7:15)

Maestrii ai minciunii, care se deghizeaza in invatatori ai blandetii si adevarului spre a-si apropia si castiga pe cei naivi.
Reply With Quote
  #488  
Vechi 02.09.2010, 11:49:58
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dobrinush, tu cam cat timp ai tinut o piatra in gura inainte sa scrii ce ai scris?
E drept ca domnul Samson te-a enervat destul de tare
Adica?De ce l-am enervat eu?Faptul ca nu suporta alte conceptii si se enerveaza din cauza asta nu e problema mea.
Reply With Quote
  #489  
Vechi 02.09.2010, 11:51:44
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Trebuie sa clarificam un lucru. Eu nu am afirmat nicaieri ca toti ortodocsii traiesc in pacat, arata-mi unde am facut lucrul acesta.
Afirmatia mea era ca oameni care s-au botezat nu dau dovada de nastere din nou pentru ca traiesc in pacat neavand nici o treaba cu roada Duhului Sfant care apare in viata credinciosului. Pentru ca voi afirmati ca omul primeste Duhul Sfant la momentul botezului in apa. Si de aici afirmatia mea. Dar de aici pana a spune ca eu consider toti ortodocsii niste pacatosi e cale lunga. Eu sunt ferm convins ca sunt si ortodocsi pocaiti.

Si m-am referit la ortodocsi deoarece traim in romania si poti vedea cum sunt oamenii, la fel de bine ma pot referi la vest europeni, la americani etc.




Repet ce am zis mai sus, nu neg faptul ca sunt ortodocsi care traiesc dupa voia lui Dumnezeu si care sunt pocaiti. Am scos in evidenta partea negativa pentru a combate teoria conform careia Duhul Sfant e primit la botez. Daca ar fi asa atunci ar fi trebuit ca toti cei care s-au botezat sa traiasca in ascultare de Dumnezeu lucru care nu e adevarat si aceasta am vrut sa scot in evidenta.
Faptul ca sunt ortodocsi care traiesc in ascultare de Dumnezeu nu inseamna ca au primit Duhul Sfant la botez.
Am vazut sectant botezat in legea lui care aduna picaturile de cafea de pe masa si le baga in gura, de zgarcit ce era.
Am vazut sectant botezat in legea lui care fura cat putea intocmind acte false cu un zambet larg pe fata si purtand Biblia la subrat.
Reply With Quote
  #490  
Vechi 02.09.2010, 12:00:25
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Adica?De ce l-am enervat eu?Faptul ca nu suporta alte conceptii si se enerveaza din cauza asta nu e problema mea.
Spre linistea ta, Doriana greseste amarnic. Nu m-ai enervat tu Samsone, m-a amarat discutia inversunata de aici dintre tine si ceilalti, am citit-o pana la capat si mi s-a parut desarta, in van, flecara, care nu are alt scop decat in a demonstra fiecare la randul lui ca el are dreptate si in final de fapt cat de plin de sine e.
Si: nu de ce l-am enervat ci : de ce am enervat-o.
Nu ma enervez, ca nu am de ce. Fiecare cu convingerile lui. Dar vezi tu:
Daca sunt invitata in casa ta, atunci cand intru nu incep sa o critic ca e prost construita, ca e murdara si urata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34