Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.10.2009, 14:33:42
valeria85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Interzisa rugaciunea la Sfinti, ingeri,etc?

Doar ce am citit Apocalipsa si am dat peste un pasaj care m-a pus rau pe ganduri. Sa-mi fie cu iertare de la Dumnezeu daca am inteles gresit. Am nevoie de ajutorul vostru. Care sut parerile voastre in privinta aceasta?

10. Si am cazut inaintea picioarelor lui, ca sa ma inchin lui. Si el mi-a zis: Vezi sa nu faci aceasta! Sunt impreuna-slujitor cu tine si cu fratii tai, care au marturia lui Iisus. Lui Dumnezeu inchina-te, caci marturia lui Iisus este duhul proorociei.

Si va rog sa nu-mi sariti in cap, ci doar sa incercati sa ma lamuriti si pe mine. Aici scrie clar ca rugaciunea tre sa fie doar catre Dumnezeu si niemeni altcineava!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.10.2009, 20:17:22
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valeria85 Vezi mesajul
Doar ce am citit Apocalipsa si am dat peste un pasaj care m-a pus rau pe ganduri. Sa-mi fie cu iertare de la Dumnezeu daca am inteles gresit. Am nevoie de ajutorul vostru. Care sut parerile voastre in privinta aceasta?

10. Si am cazut inaintea picioarelor lui, ca sa ma inchin lui. Si el mi-a zis: Vezi sa nu faci aceasta! Sunt impreuna-slujitor cu tine si cu fratii tai, care au marturia lui Iisus. Lui Dumnezeu inchina-te, caci marturia lui Iisus este duhul proorociei.

Si va rog sa nu-mi sariti in cap, ci doar sa incercati sa ma lamuriti si pe mine. Aici scrie clar ca rugaciunea tre sa fie doar catre Dumnezeu si niemeni altcineava!!!
asta a spus-o in smerenia lui:daca ar fi acceptat sa se inchine lui ar fi 1cazut din start in pacatul ingerilor:mandria! si atunci ar fi cazut din slava.
in schimb, despre inchinarea sf ai pasaj in noul testament cand ingerul gavriilr i se inchina Mariei, in semn de pretuire.
daca si ingerii o pretuiesc, oare nu cu ata mai mult noi?
cred ca la intrebarea ta as putea raspunde cu o vb romaneasca:sfantul care stie ca e sfant nu mai e sfant"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.10.2009, 21:18:47
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valeria85 Vezi mesajul
Doar ce am citit Apocalipsa si am dat peste un pasaj care m-a pus rau pe ganduri. Sa-mi fie cu iertare de la Dumnezeu daca am inteles gresit. Am nevoie de ajutorul vostru. Care sut parerile voastre in privinta aceasta?

10. Si am cazut inaintea picioarelor lui, ca sa ma inchin lui. Si el mi-a zis: Vezi sa nu faci aceasta! Sunt impreuna-slujitor cu tine si cu fratii tai, care au marturia lui Iisus. Lui Dumnezeu inchina-te, caci marturia lui Iisus este duhul proorociei.

Si va rog sa nu-mi sariti in cap, ci doar sa incercati sa ma lamuriti si pe mine. Aici scrie clar ca rugaciunea tre sa fie doar catre Dumnezeu si niemeni altcineava!!!
De atata timp exista in ceaslov rugaciunea catre puterile ceresti, catre sf.inger pazitor.Daca aceste rugaciuni ar fost ,, neplacute'' in fata Domnului, fii sigura ca nu ar mai fi existat..
Ultima ,,revelatie''-Comunismul a cazut dupa 70 ani, pt. ca Domnul nu-l mai suferea....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.10.2009, 22:06:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

2 Corinteni 5, 20: În numele lui Hristos, așadar, ne înfățișăm ca mijlocitori, ca și cum Însuși Dumnezeu v-ar îndemna prin noi.

Psalmul 150:
1. Lăudați pe Domnul întru sfinții Lui; lăudați-L pe El întru tăria puterii Lui.
2. Lăudați-L pe El întru puterile Lui; lăudați-L pe El după mulțimea slavei Lui.

Luca 2, 14: Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu și pe pământ pace, între oameni bunăvoire!

Luca 1
46. Și a zis Maria: Mărește sufletul meu pe Domnul.
47. Și s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu,
48. Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.
49. Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic și sfânt este numele Lui.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.10.2009, 23:41:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valeria85 Vezi mesajul
Doar ce am citit Apocalipsa si am dat peste un pasaj care m-a pus rau pe ganduri. Sa-mi fie cu iertare de la Dumnezeu daca am inteles gresit. Am nevoie de ajutorul vostru. Care sut parerile voastre in privinta aceasta?

10. Si am cazut inaintea picioarelor lui, ca sa ma inchin lui. Si el mi-a zis: Vezi sa nu faci aceasta! Sunt impreuna-slujitor cu tine si cu fratii tai, care au marturia lui Iisus. Lui Dumnezeu inchina-te, caci marturia lui Iisus este duhul proorociei.

Si va rog sa nu-mi sariti in cap, ci doar sa incercati sa ma lamuriti si pe mine. Aici scrie clar ca rugaciunea tre sa fie doar catre Dumnezeu si niemeni altcineava!!!
Au existat mai ales între coloseni , care erau sub Mitropolia Laodiceei, astfel de eretici care îndemnau la închinare îngerilor ca și lui Dumnezeu. Sunt multe de spus pe această temă, dar de reținut că a fost o perioadă în care se săvârșea închinare la îngeri asemenea cu închinarea de idoli. O atitudine tranșantă , ca să spun astfel, a fost cea a Soborului Sfinților Părinți din Laodicefa ce a blestemat astfel de închinare , dând-o anatemei. DECI, BLESTEMATA SI LEPADATA FIIND CREDINȚA RATACITA A ÎNCHINARII LA INGERI, S-A LEGIUIT DREAPTA CREDINȚA ȘI VREDNICA CINSTIRE A PRAZNUIRII SFINTILOR ÎNGERI , CA UNOR SLUJITORI AI LUI DUMNEZEU ȘI PAZITORI AI NEAMULUI OMENESC. Mai amintesc că acea credință rătăcită a închinării la îngeri precum ca la niște idoli se înmulțise ,Apostolul Pavel grăiește clar și fără ezitare : "Nimeni să nu vă amăgească pe voi , vrând aceasta în smerită cugetare și în slujba îngerilor, învățând cele ce nu știu, în deșert fiind îngâmfat de gândirea trupului său și neținând capul ( adică pe Hristos ) ". Să luăm ca dreaptă credință în această privință, așa cum am scris mai sus, cele legiuite de Soborul Sfinților Părinți din Laodiceea. Ne închinăm Sfinților CA UNOR SLUJITORI AI LUI DUMNEZEU ȘI PAZITORI AI NEAMULUI OMENESC. Atât și nimic mai mult ! Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.07.2011, 18:04:03
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valeria85 Vezi mesajul
Doar ce am citit Apocalipsa si am dat peste un pasaj care m-a pus rau pe ganduri. Sa-mi fie cu iertare de la Dumnezeu daca am inteles gresit. Am nevoie de ajutorul vostru. Care sut parerile voastre in privinta aceasta?

10. Si am cazut inaintea picioarelor lui, ca sa ma inchin lui. Si el mi-a zis: Vezi sa nu faci aceasta! Sunt impreuna-slujitor cu tine si cu fratii tai, care au marturia lui Iisus. Lui Dumnezeu inchina-te, caci marturia lui Iisus este duhul proorociei.

Si va rog sa nu-mi sariti in cap, ci doar sa incercati sa ma lamuriti si pe mine. Aici scrie clar ca rugaciunea tre sa fie doar catre Dumnezeu si niemeni altcineava!!!
Aici scrie foarte clar ca nu trebuie sa ne INCHINAM decit Lui Dumnezeu. Nu scrie nimic de rugaciune. Referitor la rugaciune, exemple ca unii nu s-au rugat direct Lui DUmnezeu, sint destule:
-la nunta din Cana Galilei sfinta Fecioara Maria l-a rugat pe Isus sa ajute mirii pentru ca mirii nu mai aveu vin;nu mirii s-au dus la Isus
-sutasul roman care avea sluga bolnava i-a rugat pe evrei sa Il roage pe Isus sa se roage pentru sluga lui. Iar cind s-au intilnit a spus ca nu e vrednic sa intre sub acoperisul lui. Din smerenia de a se intilni direct cu DUmnezeu i-a rugat pe altii sa mijloceasca pentru el.
-in Faptele Apostololor iudeii mergeau pe urma lui Petru ca macar umbra lui sa treaca peste ei pentru a se vindeca. Deci apelau la Petru si nu direct la Dumnezeu.

Cred ca sint si alte exemple, numai astea imi vin in minte
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.07.2011, 16:05:17
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Abcul vietii eterne:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12927
Minunile ortodoxiei:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12926

Iisus este mijlocitor intre noi si Dumnezeu, sfintii pot fi mijlocitori intre noi si IIsus . M-am rugat parintelui Teofil sa se roage lui Dumnezeu pentru mine pentru un necaz si asa s-a rugat ca m-am intalnit cu IIsus pe drum cand veneam de la cumparaturi. Dupa aia situatia s-a schimbat in bine.

Protestantismul este cu multe greseli si sunt prinsi usor. Ei cer crestinilor sa nu faca poze dar pe de alta parte ei fac multe poze si filme incalcand rastalmacirea lor. A auzit cineva de filme americane? Care e religia predominanta in America? protestantismul. Deci daca ei cred ca a-ti face poza cu ce e sub soare e gresit sa incerce sa nu mai faca poze.

Last edited by spre_rasarit; 13.07.2011 at 16:09:49.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.07.2011, 17:28:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai asa intelegeau evreii porunca, de asta nu au statui, tablouri, etc.

Chestia e ca atunci cand le pui problema asa, ei zic ca ai voie sa faci asemanarile, dar sa nu te inchini lor.

Si daca le spui ca ortodocsii nu se inchina ci le aduc cinstire pentru persoana care este reprezentata acolo, o dau sucita ca nu, stiu ei mai bine decat ortodocsii ce anume fac ortodocsii si anume ca sunt atat de prosti incat ei cred ca bucata de lemn/panza este Dumnezeu..

Si ingamfarea si orbirea e atat de mare, incat nu poti sa-i clintesti din asta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.07.2011, 04:22:49
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

De fapt in Vechiul Testament sunt ingeri pictati pe perdele si poarta Templului. De asemenea pe youtube am vazut icoana iudaica actuala a Sfantului Ilie.

La fel Arca Convenantului avea 2 heruvimi sculptati. Inainte sa vina la ortodocsi Protestantii trebuie sa se gandeasca daca pastreaza rastalmacirea si arunca pozele sau pastreaza pozele si arunca rastalmacirea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.07.2011, 08:21:07
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
De fapt in Vechiul Testament sunt ingeri pictati pe perdele si poarta Templului. De asemenea pe youtube am vazut icoana iudaica actuala a Sfantului Ilie.

La fel Arca Convenantului avea 2 heruvimi sculptati. Inainte sa vina la ortodocsi Protestantii trebuie sa se gandeasca daca pastreaza rastalmacirea si arunca pozele sau pastreaza pozele si arunca rastalmacirea.
Protestantii nu se inchina ingerilor.Mentinem si noi interdictia ,,Fereste-te sa faci una ca aceasta!" pe care chiar un inger al Domnului i-a spus-o Apostolul Ioan, lucru ce se poate vedea cu claritate in Apocalipsa 19:9-10 si 22:8-9 si mai mentinem si sfatul acelui inger: ,,Inchina-te lui Dumnezeu".

Acest sfat al ingerului, de a ne inchina doar Tatalui Ceresc,este intarit prin insasi ceea ce fac ingerii, lucru subliniat de Apostolul Pavel: ,,Caci, caruia dintre ingeri a zis El vreodata: "Tu esti Fiul Meu; astazi Te-am nascut"? Si iarasi: "Eu Ii voi fi Tata, si El Imi va fi Fiu? Si, cand duce iarasi in lume pe Cel intai nascut, zice: "Toti ingerii lui Dumnezeu sa I se inchine!"(Evrei 1:5-6).

Avand in vedere aceste aspecte,prin confesiunile noastre de credinta,am marturisit,marturisim si vom marturisi faptul ca ,,Marturisim si recunoastem un singur Dumnezeu,de care trebuie sa ne alipim,singurul Caruia trebuie sa ii slujim,singurul Caruia trebuie sa ne inchinam si singurul in care trebuie sa ne punem increderea"(Confessio Scotica).

Mai trebuie preciza faptul ca nu solicitam mijlocirea ingerilor in rugaciunile noastre intrucat asa cum a spus Apostolul Pavel: ,,Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos"(I Timotei 2:5)EL fiind cel care a murit,a Inviat si sta la dreapta Tatalui mijlocind pentru noi (Romani 8:34). Datorita sangelului Lui,varsat pentru ca noi sa fim spalati de pacate(Isaia 53:5) putem veni in fata Tatalui Ceresc cu incredere asa cum ne-a spus Apostolul (Evrei 4:14-16).

Suntem in deplina cunostiinta de cauza cu privire la intelesul termenilor latreia, proskinesis si doulia si stim faptul ca,pentru alti crestini,acesta inchinare la ingeri,in modul inteles de ei,precum si solicitarea mijlocirii lor,sunt aspecte deosebit de importante pe care dorim sa le respectam la fel cum dorim ca si noi sa fim intelesi in calea noastra.In cazul in care acest lucru reciproc nu este posibil,credem ca va vei ziua in care noi toti: ,,Acum, vedem ca intr-o oglinda, in chip intunecos; dar atunci, vom vedea fata in fata. Acum, cunosc in parte; dar atunci, voi cunoaste deplin, asa cum am fost si eu cunoscut pe deplin."(I Corinteni 13:12).

Doamne ajuta.

Last edited by Scotland The Brave; 20.07.2011 at 09:57:36.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interzisa Psaltirea?? laviniag23 Rugaciuni 79 25.05.2012 22:43:34
Sucurile “Orhei-Vit” – productie koser (interzisa crestinilor) colaps Generalitati 22 14.01.2011 10:49:51
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14
Ingeri nightwolffba Generalitati 10 11.04.2008 08:35:50
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05