Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.09.2011, 08:12:10
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Toate sunt bune si frumoase cand iti merge bine, crezi in Dumnezeu si esti sigur ca El e viata, El e adevarul, calea cea dreapta. Insa cand totul se naruie, fie incepi sa refuzi credinta, fie te dai de partea raului, cel putin pentru o vreme, pana cand totul e frumos, apoi esti de partea Lui ..din nou. Acelasi lucru mi se intampla si mie la necaz, cand nimic nu iasa cum vreau eu, deznadejdea ma copleseste complet, ma razvratesc impotriva lui Dumnezeu si mai tot timpul ma bantuie un gand cumplit, ma vad semnand un pact cu diavolul cu propriul meu sange care se scurge din ranile autoprovocate. Mi-as da si sufletul pentru un vis implinit, chiar daca nu am habar si sunt total nepasator de consecinte. De ce sa revin la Dumnezeu cand El nu ma ajuta deloc in privinta asta ? E mult mai simplu sa apelez la diavol, si ce daca iti pierzi sufletul, pana la urma nimeni nu stie cu siguranta cum va fi dupa. Vreau sa stiu cum reusiti (daca reusiti) sa va pastrati credinta intacta indiferent de circumstante ? Eu nu mai rezist de la atatea ganduri rele, sunt foarte stresat si depresiv, ma simt ca un nebun, e un haos total in capul meu.
poate ar trebui sa citesti ce s-a scris pe aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12264
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.09.2011, 08:41:58
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Acelasi lucru mi se intampla si mie la necaz, cand nimic nu iasa cum vreau eu, deznadejdea ma copleseste complet, ma razvratesc impotriva lui Dumnezeu si mai tot timpul ma bantuie un gand cumplit, ma vad semnand un pact cu diavolul cu propriul meu sange care se scurge din ranile autoprovocate. Mi-as da si sufletul pentru un vis implinit, chiar daca nu am habar si sunt total nepasator de consecinte. De ce sa revin la Dumnezeu cand El nu ma ajuta deloc in privinta asta ? E mult mai simplu sa apelez la diavol, si ce daca iti pierzi sufletul, pana la urma nimeni nu stie cu siguranta cum va fi dupa.
Eu cred ca am ajuns astazi sa pomenim despre Dumnezeu si despre diavol, mult prea usor, fara a ne cutremura deloc. Se intampla asta pentru ca pe niciunul nu-l cunoastem cu adevarat. Altfel ar trebui sa stea lucrurile.

Spunea un parinte duhovnicesc al zilelor noastre, ca "asa cum iti sunt gandurile asa iti este si viata". Si asa este, nu putem avea o viata plina de lumina si bucurie, daca nu luam aminte de propriile ganduri, daca nu ne ingrijim de ele prin paza lor si Marturisire. Fiind pusi in fata incercarilor vietii, este normal sa dovedim nestatornicie in credinta, din moment ce inca nu vedem in Hristos "piatra cea din capul unghiului" a vietii noastre. Dar nu trebuie sa ne lasam invinsi, ci toata viata trebuie sa luptam, asa cum ne indeamna si ne sustine Biserica, spre a dobandi, dupa putinta, "gandul" sau "mintea" lui Hristos.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.09.2011, 12:16:41
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
poate ar trebui sa citesti ce s-a scris pe aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12264
Interesant, insa nu cred ca e asa de grav, m-am mai linistit intre timp. :)

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Fiind pusi in fata incercarilor vietii, este normal sa dovedim nestatornicie in credinta, din moment ce inca nu vedem in Hristos "piatra cea din capul unghiului" a vietii noastre.
+ undeva, in adancul sufletului, inca avem dubii.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.09.2011, 13:12:40
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Pai da, asa e, ca atunci cand te doare maseaua toata noaptea, te duci val-vartej la dentist, cadn ajungi acolo iti trece, zice doctorul 'vino marti la 3', si pana atunci iti trece "de tot" si nu te mai duci, si stim cu totii ce urmeaza mai departe.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.09.2011, 13:39:11
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Wink

Înțeleg, oricine are tendința de a se revolta când nu-i e bine și este greu de înțeles "de ce eu?".
Pe cine-l iubește Dumnezeu, pe acela îl încearcă. În încercări se cunoaște vrednicia omului, tot astfel cum și prietenul se cunoaște la necaz, nu la bine. Imaginează-ți la Judecată, dacă nu ai ce să-I aduci Lui Dumnezeu, diavolii te vor rușina, dacă te dovedești a fi fost alături de Domnul și la greu, îi rușinezi tu pe ei.
Și lasă religiile orientale, aduc doar neliniște în suflet! Doar lumina cea adevărată și caldă a ortodoxiei aduce pace în inimă. Și amintește-ți ce spune Domnul în Biblie, El e "Dumnezeu zelos".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ganduri de Sf.Pasti maria55 Generalitati 6 18.04.2012 00:51:03
ganduri cred_cu_adevarat Generalitati 2 29.03.2012 19:04:41
Ganduri... 14carol06 Generalitati 133 24.02.2009 00:21:52
ganduri enkidu Generalitati 9 29.02.2008 09:19:00
ganduri sik Generalitati 11 31.10.2007 17:05:09