Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.10.2011, 18:31:37
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu prea înțeleg: ce legătură este între această întrebare și morala creștină ? Asta e o problemă medicală, nu o problemă morală.
Am postat desaupra un răspuns care se potreivește acestei neânțelegeri.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.10.2011, 18:32:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Dacă ești batrân și ai orbit este bine să te operezi să-ți pui cristalin?
din ce punct de vedere?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.10.2011, 18:35:03
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Duhovnicul a spus să-și ducă fără să cârtească crucea nevederii
duhovnicul sa-si duca crucea lui, nu s-o ingreuneze pe a altuia.
datori suntem sa ne ingrijim de sanatatea noastra.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.10.2011, 18:35:11
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Uite un remediu natural - primavara sa puna picaturi din seva care curge de la viata de vie o luna de zile...daca nu se rezolva problema atunci trebuie operatie...doctorii sunt lasati tot de Dumnezeu, deci nu vad nici un pacat in a te opera...dar remdiul natural ar fi recomandat bineinteles combinat cu spovedanie si daca se poate sa citeasca si un acatist (de ex al Sf Nectarie) partea spirituala poate sa o inceapa de acum daca pana acum nu o facea...dar asta sa o faca din suflet si nu fortat.
A folosit lacrimi de la vie. Nu au avut efect. Are și degenerescență maculară exudativă pe lângă cataractă.
Problema este nehotărârea ei. Eu îmi doaresc foarte mult să merg să fie operată și nu consider că ar fi păcat sau imoral din punct de vedere creștin.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.10.2011, 18:42:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
A folosit lacrimi de la vie. Nu au avut efect. Are și degenerescență maculară exudativă pe lângă cataractă.
Problema este nehotărârea ei. Eu îmi doaresc foarte mult să merg să fie operată și nu consider că ar fi păcat sau imoral din punct de vedere creștin.
nu e pacat.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.10.2011, 18:43:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Dorina, eu am "prins" prima ta postare si m-a emotionat povestea ei.
Nu ma pricep sa-ti dau sfaturi, ca nu am suficienta experienta pentru a intelege prin ce treceti.
Dar ma gandesc ca poate nehotararea ei este data de faptrul ca are nevoie de atentia voastra. Cred ca batranetea este o perioada grea, iar cand esti bolnav si plin de neputinte ai nevoie in permanenta sa ti se confirme ca esti iubit si acceptat ASA CUM ESTI (cu neputinte cu tot).
Poate ca ceea ce vrea ea cu adevarat este doar rabdarea ta izvorata din iubire.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.10.2011, 19:33:05
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=anna21;406710]Dorina, eu am "prins" prima ta postare si m-a emotionat povestea ei.
Nu ma pricep sa-ti dau sfaturi, ca nu am suficienta experienta pentru a intelege prin ce treceti.
Dar ma gandesc ca poate nehotararea ei este data de faptrul ca are nevoie de atentia voastra. Cred ca batranetea este o perioada grea, iar cand esti bolnav si plin de neputinte ai nevoie in permanenta sa ti se confirme ca esti iubit si acceptat ASA CUM ESTI (cu neputinte cu tot).
Poate ca ceea ce vrea ea cu adevarat este doar rabdarea ta izvorata din iubire.


Îți mulțumesc pentru că ai înțeles destul de bine durerea mea.

Last edited by dorinastoica14; 19.10.2011 at 19:58:17.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.10.2011, 22:27:57
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Duhovnicul a spus să-și ducă fără să cârtească crucea nevederii
Aduci in discutie o filosofie f. subtire, f. adinca .
Exista numerosi duhovnici , chiar de mir (dar cititi si induhovniciti in mod deosebit si nici decum orice absolvent de facultate de teologie si hirotonit preot ) care sfatuiesc in mod absolut fundamentat ca nu numai in asemenea situatii trebuie sa accepti vointa /pedeapsa/incercarea/ispitirea lui Dumnezeu ci si in situatii in care oamenii afla ca au cancer, renuntind sa mai faci tratament si sa accepti astfel hotarirea divina .
Nu stau sa discut acum aceste lucruri deosebit de profunde , augmentate de numerose cazuri in contemporaneitate (cel mai cunoscut si rasunator este cel al parintelui Paisie care chiar numai in faza terminala de cancer a parasit sfintul munte mergind la Suroti pt. ingrijiri paleative si nu de tratament specific, si cazuri sunt mult mai multe decit va asteptati !)
Doar atit adaug : increderea nestramutata in existenta , in vointa lui Dumnezeu , ca toate de la El ne sunt date si ca cu ingaduinta lui se intimpla , ca exista cu certitudine o viata viitoare si ca abia acolo este viata cea eterna si adevarata , ca Dumnezeu ne ia la El in cea mai favorabila ,pt. noi, situatie si clipa a noastra... deci a crede din toata inima ta , cu toata puterea ta, cu toata taria ta si in mod nestramutat in Dumnezeu si in hotaririle lui determina un asemnea comportament , traire de viata si o asemenea invatatura si alegere.

A fi robul vietii acesteia pina la lacrimi si pina la sacrificii deosebite arata doar ancorarea cu lamentare si necredinta in ceea ce este trecator . Din aceasta cauza si vedem la inmormintari jale si tinguire si tot felul de smiorcaieli : pt. ca nu se crede in viata viitoare sau mai ales poate constiinta pacatelor grele apasa f. mult si atunci de aceea dorin sa prelungim cit mai mult aceasta viata .

Am sa va dau un alt exemplu cutremurator , similar cu cel postat de tine Dorina : la Pitesti exista o facultate de teologie care are si o sectie destinata surdomutilor . Exista si un parinte preot care este doctor in asemenea pedagogie (cea de a invata surdomutii teologie ! Nu stiu cum ii invata sa cinte , ca in rest totul este de inteles !)
Un tinar copil de 14-15 ani , care gravita in jurul bisericii acestui parinte , a beneficiat , la un moment dat, de o examinare de specialitate de mare renume cu o comisie mixta de medici americani , francezi si romani si i s-a propus sa intre intr-un program de asistenta medicala de inalta tehnologie care in final consta in protezarea auditiva cu recapatarea auzului in procent de 80%.
Parintii si copilul au fost f. entuziasmati la inceput insa cind a sosit momentul operarii copilul a refuzat si a motivat : daca Dumnezeu a hotarit ca eu sa fiu surd inseamna ca aceasta este crucea mea si pe aceasta trebuie sa o duc fara sa ma vait sau sa cirtesc , refuzind operatia spre stupoarea tuturor.
Un alt caz : de asemenea, cu o jumatate de an in urma am povestit cazul arhicunosctut al tinerei mamice de numai 24-25 ani , provenita dintro familie modesta dar f. induhovnicita din Slatina, traitoare prin preajma unei renumite minastiri oltene, si care suferea de mica de diabet zaharat dar care la acea virsta a ajuns sa desvolte multe si insemnate complicatii ale acestei boli , dupa ce s-a casatorit, a ramas gravida iar medicii au sfatuit-o cu limba de moarte sa avorteze deoarece altfel va muri . A refuzat constant sa avorteze dind nastere unui copil cu toate ca a fost injurata si batjocorita in spital in chip absolut josnic si in gura mare de catre medici.
Datorita complicatiilor , la 3 luni dupa nastere a decedat lasind in urma un sot si un copil, ea ducindu-se in lumea dreptilor crezind absolut si nelimitat in Dumnezeu , in viata de apoi si in mintuirea omului si a mamei prin nasterea de prunci !

Nu sunt povesti despre oameni prosti, neinstruiti, cu devieri psihice, inselati de familie sau de medici ci absolut din contra este vorba de oameni maturi, scoliti si intregi la minte dar cu adevarat crestini, bine induhovniciti , indiferent de virsta lor, si cu o credinta nestramutata in Dumnezeu .
Da, asa procedeaza un crestin traitor in duh si adevar ... dar citi avem asemenea in aceasta tara ?
Desigur, exista medici, exista posibilitatea trairii unei vieti mai usore , fara handicapuri, fara boli sau cu boli tratate, exista acceptul si increderea bisericii in stiinta medicinii si a tratarii omului , dar mai presus exista credinta in Dumnezeu , in a accepta si a rabda tot ceea ce El ne trimite , fara cirtire, fara tagada si vaicareli , fara haine rupte de durere pe pat de spital ... intr-un cuvint fara fariseism .

Dar aceste tipuri de ortodocsi , aproape sfinti din viata,sunt atit de rari , precum sfintii insasi . Dar ei, sfintii, sunt modelele noastre de vietuire si nu de tagada sau de intrebari eterne . Trebuie sa ne fie f. tare credinta in Dumnezeu in asa fel incit sa ne fereasca in primul rind de paradoxul nevederii padurii de copaci !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.10.2011, 22:39:32
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Dacă ești batrân și ai orbit este bine să te operezi să-ți pui cristalin?
Cred ca aici intervine propria vointa .Daca doresti sa iti recapeti vederea te operezi,daca consideri ca este voia Celui de sus,si nu trebuie sa intervii,lasi lucrurile asa.Trebuie cumpanite lucrurile si facut ceea ce e mai bine..

Asta inseamna sa te cunosti foarte bine pe tine insuti.Interventia duhovnicului aici mi se pare deplasata.Doar daca duhovnicul era de autoritatea unui parinte de talia lui Cleopa,Paisie ,Profirie, ar fi putut sa dea un sfat ,sau o indrumare in aceasta privina.

Deci vreau sau nu vreau sa imi recapat vederea,aceasta este intrebarea,la care nu poate raspunde decat titularul,e in functie de ce isi doreste in continuare sa faca,ce mai asteapta de la viata.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.10.2011, 22:48:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Poate preotul vede si el ca ii este frica sa nu faca operatia si o consoleaza cumva.
Dumnezeu Iisus Hristos i-a vindecat si trupeste pe toti bolnavii care i-a intalnit.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am o mare dilema andrei23 Botezul 6 14.06.2011 07:24:19
sunt in mare dilema alexdu Generalitati 19 06.08.2009 22:05:10
Ajutati o famile aflata intr-um mare necaz!! gadescum Umanitare 1 24.01.2009 19:48:25
mare dilema help!! quasar Nunta 13 11.09.2008 15:29:00
Va rog sa ma ajutati intr-o problema anni3_4u_20 Nunta 4 14.09.2007 22:05:57