Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.02.2012, 20:59:58
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Daca vrei sa ajuti pe cineva sa devina credincios, tu nu ai nici o putere sa faci asta.
Preotii (si Biserica in general) nu ajung in extrem de multe locurile unde se afla oameni care pot fi salvati, sufleteste vorbind. Veti vedea vreodata un preot intr-un bar, sau intr-un club, incercand sa explice cuiva cum stau treburile cu viata? Sau unui matematician care sta toata ziua la birou si cauta relatii si formule si ... intamplator mai are si o cunostinta care mai merge pe la biserica?

Cunosc oameni (oameni oameni, nu preoti, nu monahi) care au intors spre credinta atei convinsi, cu rugaciune + vorba buna. Si nu erau preoti, doar oameni de rand. Sa inteleg ca nu ei au facut asta, sau stradania lor nu a fost primita...? Daca e asa, de acum daca vreun prieten de-al meu o sa imi zica ”Bai eu ma las de Dumnezeu si de biserica si de tot” eu am sa zic ”Faci cum crezi”.

Totusi, de ce nu vreti sa imi raspundeti la intrebare? Sa presupunem ca eu ma aflu in dilema asta, si vreau sa aflu raspunsul. Am voie sa il primesc, nu? Doar nu se spune ”Cauta si vei gasi, bate si ti se va deschide”? Sau e mai bine daca am o credinta oarba si nu inteleg de ce stau treburile cum stau, sa ma rog si eu precum babele care tin tot Sfantul si Marele Post al Pastilor dar nu stiu care diferenta intre Pasti si Craciun ... doar ca la unul se taie mielul, si la altul porcul...

Dle adam000, iertati-ma, dar ma deranjeaza un pic ca (aparent cel putin) nu vreti sa ma ajutati sa imi lamuresc dilema, insa incercati sa imi aratati ca eu nu fac bine ca incerc sa inteleg. Eu doar am pus o intrebare...

Last edited by PetruD; 12.02.2012 at 21:06:26.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.02.2012, 22:19:19
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Istoria Europei este o dovada ca femeia in crestinism nu este asuprita. Cerceteaza putin situatia femeii in Europa inainte de crestinism. Vezi Roma Antica,Grecia Antica. Citeste putin despre Egipt,cum erau tratate femeile cand Egiptul era ortodox, si cum sunt tratate femeile in Egiptul musulman. Apoi citeste ce spun parintii si duhovnicii despre femeie. De ex. Pr.Arsenie Papacioc vb foarte frumos despre femeie.

Insa, desi locul femeii a fost ridicat prin venirea Domnului Iisus si prin Maica Domnului, oamenii au fost cei care au continuat sa asupreasca femeia, nu Biserica. De ex., crestinismul nu aproba casatoriile fortate, sau vinderea femeilor de catre tatii lor ptr prostitutie, insa aceste lucruri se petreceau, desi crestinismul exista. In Evul Mediu de exemplu, femeile alegeau sa mearga la manastire tocmai ptr ca acolo gaseau libertatea pe care socitatea nu o oferea. Deci daca femeile se simteau mai libere in manastire decat in societate, urmandu-L pe Domnul Hristos, este clar ca nu crestinismul asuprea si aspureste femeile, ci oamenii.

Ortodoxia in sine doreste ca femeie sa fie femeie si sa isi accepte si protejeze rolul de femeie. Insa astazi femeile au devenit mai masculine, de la imbracaminte,frizuri pana la slujbe de strungar,instalator si altele. Din cate stiu eu, inainte femeile in tarile crestine, puteau sa faca haine, sa coaca paine, sa faca vase, deci aveau si alte indeltniciri. Insa Ortodoxia pretuieste foarte mult rolul de mama. Daca sunt mame bune si credincioase, si societatea o sa mearga bine. Insa daca femeile isi leapda rolul de mama, se desfraneaza, fac avorturi peste avorturi, si societatea e in pericol, nu doar ele ca persoane,suflete. Mama are un rol foarte important in educarea copiilor, caci din mama buna ies oamni buni. Ori daca femeie se inrobeaza in cariera si altceva nu mai vede, cum mai poate sa fie si mama buna? Inainte, cand femeile nu prea munceau, o familie putea trai foarte bine din salariul barbatului. Insa acum, muncesc amandoi de le sar capacele si abia le ajung cele doua salarii. Societatea de astazi mai ales, nu promoveaza stiluri de viata sanatoase. Daca femeia in prezent nu se machiaza,nu are 90-60-90, parul nu stiu cum, nu stiu ce haine, este luata in ras. Daca vrea sa se casatoreasca si sa aiba copii, iarasi este luata in ras. Nu este libertate in prezent, este inrobire, este injosire. Din femeia Sfanta s-a ajuns la femeia plastica, jucarie.

Insa e destul de greu sa faci omul sa inteleaga in prezent. Femeile sunt invatate de mici ca nu sunt frumoase,ca trebuie sa isi mai multe farduri, ca asta e libertatea, cica.

Last edited by Laura19; 13.02.2012 at 02:26:14.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.02.2012, 23:19:02
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Laura, multumesc pentru raspuns!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.02.2012, 23:54:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Vorbeste-le despre Maica Domnului. Niciun sfant barbat nu ii este superior ei.

Vezi ca la faza aia cu femeia trebuie sa se teama de barbat si sa il asculte, e si o contrapondere: barbatul trebuie sa isi puna viata pentru sotia lui, trebuie sa se jertfeasca pentru ea, deci i se cere mult mai mult decat femeii. Cauta citatul exact si nu te mai lua dupa ce spun altii...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.02.2012, 00:51:14
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Vorbeste-le despre Maica Domnului. Niciun sfant barbat nu ii este superior ei.

Vezi ca la faza aia cu femeia trebuie sa se teama de barbat si sa il asculte, e si o contrapondere: barbatul trebuie sa isi puna viata pentru sotia lui, trebuie sa se jertfeasca pentru ea, deci i se cere mult mai mult decat femeii. Cauta citatul exact si nu te mai lua dupa ce spun altii...
De asemenea multumesc pentru raspuns. Si eu tot la asta m-am gandit, anume la faptul ca barbatul are responsabilitatea de a avea grija de femeie ... si pana la urma daca stam si ne gandim la responsabilitatile fiecaruia, lucrurile se cam echilibreaza. Si peste asta, amandoi au aceleasi sanse la mantuire asa ca ... oare de ce imi mai bat capul cu lucrurile astea...? pentru ca uneori trebuie sa mai argumentezi si prin cuvinte...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.02.2012, 01:38:22
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Femeile sunt invatate de mici ca nu sunt frumoase
Aoleu!!!!

Mircea Cartarescu: http://www.bascalie.ro/forum/30?topic_key=939

Frumusetea imi pare ca se dezvaluie doar celui care o poarta deja in inima sa...

Last edited by ioan cezar; 13.02.2012 at 02:03:59.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.02.2012, 02:21:20
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@ion.cezar. Ca sa fiu sigura ca ai inteles ce am vrut sa spun. Cand am spus ca femeile sunt invatate de mici ca nu sunt frumoase, ma refeream mai ales la revistele ptr fete,emisiunile,chiar si papusile Barbie(care sunt din ce in ce mai dezbracate).Aranjata si frumoasa e femeia machiata si imbracata fistichiu.Cele care nu se machiaza sunt considerate banale. Uite de ex. eu nu prea am fost si nici nu sunt fana machiajelor. Nu zic ca nu am incercat niciodata, insa nu s-a prins de mine acest 'trend'. Iar la scoala eram intrebata de colege de ce nu ma dau cu rimel,cu creion, de ce nu imi fac nu stiu ce, ca altfel as fi aratat mai bine. Foarte deranjant. Nu mai este apreciata naturaletea, nici de fete,dar nici de barbati.

Pr. Arsenie Papacioc :

"- De ce se spune că bărbatul este cap femeii?
- Și femeia ce este, dacă bărbatul este cap? Unde este situată față de cap?
Între cei doi soti nu există grad de rudenie. Dacă bărbatul este capul, femeia este tot cap. Trebuie să se supună unul față de altul; fiindcă sunt foarte dese situațiile în care bărbatul o întreabă și-și ascultă femeia.Ei trebuie să se iubească. Dacă nu se iubesc, relația dintre soți este numai o ordinară gâlceavă.
Dacă bărbatul este cap, femeia este inima! Și inima este mai mult decât orice, este adâncul cel mai adânc al ființei omenesti, este chiar locul unde Dumnezeu și-a făcut locaș. Și dacă ea este inima, e și el inimă, fiindcă iubirea armonizează căsnicia.
Iubirea răspunde la toate întrebările: iubirea aduce prunci, care dau valoare nemaipomenită căsniciei – zâmbetul lor -, și creează unitate nezdruncinată familiei.

Am cununat odată pe cineva și, când am ajuns la rugăciunea unde preotul spune: “Iar femeia să asculte de bărbat!”, toată lumea s-a uitat la mireasă și mireasa a plecat capul. Mie nu mi-a convenit acest moment. Dar am tăcut până mi-a venit vremea la predică și i-am spus: “Am constatat că lumea n-a fost atentă la cuvintele de mai înainte care spuneau că bărbatul este dator să-și iubească sotia. Dragă mireasă, dacă nu te iubeste, să nu-l asculti!” Să nu ne jucăm cu cuvintele! Fata nu e numai o jucărie de pat sau o jucărie de bucătărie. Femeia, cu gingășia ei: “esprit de finesse”, e liberă și nu o să asculte la infinit de un nepăsător. Ca femeia bună nu e nimic mai bun, și ca femeia rea nu e nimic mai rău. Deci trebuie cu orice chip să o faci bună.

Vă mai spun ceva: Mama naște, mama renaște, ea se ocupă de copii. Și, desigur, folosește cea mai frumoasă metodă din instinct, din iubire: îl îngăduie pe copil orice ar face acesta. Dacă băiatul e năvalnic, viteaz, i-a intrat în cap să cucerească lumea, de ce să nu? Dar în întâlnirea cu prietenii el începe să se vadă inferior, pentru că la primul contact cu lumea n-a biruit, și se întoarce plângând la mama sa. Aceasta îi spune: “Nu, puiul mamii, tu ești împărat, tu ai să cuceresti lumea!” Astfel, mama îi dă continuu sentimentul de erou. Ea nu face lucrul acesta pentru că a învățat undeva, ci pentru că-l iubește și pentru că nu vrea să-l vadă un prost.

Nu știu dacă ați citit o poezie scrisă de regina Elisabeta (Carmen Sylva), soția regelui Carol I: “De veți auzi de un erou care a cucerit în războaie și în urma lui a făcut dreptate, să știți că a avut o mamă bună;/ De veți auzi de un erou care a viersuit și versul lui a schimbat sensuri de viață și frumuseți și înflăcărări de inimă, să știți că a avut o mamă bună!”, și tot așa vreo șapte eroi de felul acesta. Ei, mi-a plăcut enorm! Aceasta este fata pe care trebuie să o avem, să o pregătim, mai ales dacă e preoteasă, căci multe fete o întreabă pe preoteasă anumite intimităti femeiești, mai repede decât pe preot."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.02.2012, 02:44:04
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dacă femeia nu este prețuită, atunci Însuși Hristos nu este prețuit

din Sotul ideal, Sotia ideala
de Pr Nicolae Tanase
Editura Anastasis
[e putin cam lung articolul,insa este f.interesant,scoate in evidenta anumite probleme despre care nu prea se vorbeste]

VALOAREA VIEȚII ȘI LIBERTATEA CUPLULUI
Este o temă care privește România, care privește întreaga lume, familia, și care pune mari probleme la ora actuală în Biserica Ortodoxă, pentru duhovnici în mod special. Tot ce vedem rău este din lipsă de trăire duhovnicească în familie. Noi ne-am obișnuit să condamnăm numai răul, mai precis numai efectul răului, nu și cauza răului. Nu este cineva care să observe cum a ajuns omul într-o întunecime a minții atât de profundă. în afară de gravitatea avortului, în afară de gravita*tea divorțului, puțini mai încercăm să înțelegem de ce se în*tâmplă toate acestea. înțelegând de ce se întâmplă acestea, nu scade gravitatea faptei, dar se poate ajunge la anularea cauzei. Scăpăm de efect dacă studiem cauza. Ne punem întrebarea: pentru noi ce este familia?

Pe soț și pe soție i-a unit Dumnezeu în căsătorie?

Pentru noi familia este prezența Sfintei Treimi: Tatăl, Fixai și Duhul Sfânt în lume?

Pentru noi lipsa copilului este o neîmplinire, ca reprezentare numai, a ceea ce noi suntem datori să recunoaș*tem că suntem?

Sau cuvintele Sfântului Apostol Pavel: „Taina aceasta mare este în Hristos și în Biserică” răsună în inimile noastre? înțeleg soțiile că reprezintă Biserica? Atunci când suntem soți înțelegem că reprezentăm pe Hristos?
Soțiile în*țeleg că este Hristos, capul Bisericii? înțelegele că sunt create din coasta lui Hristos? Căci Biserica, în chip nevăzut, a luat naștere din coasta lui Hristos prin vărsarea Sângelui pe Cruce, iar în chip văzut la Rusalii.
înțeleg că este Hristos capul lor, iar ele sunt corpul și mădularele, iar împreună formează ceea ce se poate continua ca omenire, perpetua ca ceea ce Dumnezeu a lăsat să fie și apoi a sfințit și sprijină să existe în continuare?

Toate aceste întrebări rămân întrebări și așteaptă răspunsul, dar nu un răspuns pe care să ni-l dea cineva, ci un răspuns care să vină dinăuntrul nostru.

în primul rând, în lume, și mai ales în România, femeia nu este de ajuns de prețuită. în al doilea rând, în special în Ro*mânia, legea nu ocrotește îndeajuns femeia. Deși căsătoria și celelalte Sfinte Taine ale Bisericii se fac în chip văzut, adică de față cu oamenii, de față cu martorii. Un preot niciodată nu poate să săvârșească o Cununie numai el, mirii și cântărețul și nașii, trebuie să mai fie cineva ca martor a ceea ce s-a în*tâmplat, martor pentru oameni, martor pentru Dumnezeu. Nu este de ajuns de cinstită femeia, nu este ocrotită.Femeia în zilele noastre este bătută, disprețuită, chinuită, maltratată, jertfită, în final nerăsplătită și neapreciată pentru cât face ea pentru omenire. Dimpotrivă, i se văd numai defectele, că are și defecte. Și toate acestea sunt etalate ca și cum avem de-a face cu un lucru rău în sine. Dacă femeia nu este prețuită, atunci Însuși Hristos nu este prețuit, pentru că, reîntorcându- ne la simbol, Hristos este Capul Bisericii.

O să spunem: dar cine disprețuiește așa mult femeia? Noi! Noi, femeile, noi, bărbații, noi, oamenii, noi toți nu acordăm îndeajuns de mult femeii atenția și cinstea cuvenită. Și dacă nu facem așa, atunci nu reușim să prețuim nici familia și în fa*milie apare disprețul. Astfel, bineînțeles că nu mai avem de-a face cu soliditatea unei căsnicii, cu rezistența unei familii în*temeiate.

Legea nu protejează femeia; ea este bătută și ca să i se facă dreptate trebuie să facă o reclamație. Până să facă o reclamație, mai ia de câteva ori bătaie, după care renunță. Este foarte greu să reclami soțul care te-a bătut, este aproape impo*sibil. Legea nu intră în acțiune de la ea însăși, ca să protejeze femeia, despre care spunem că este sexul slab, dar ea nu este sexul slab, este sexul fin, atât. Sexul slab este bărbatul, cel care nu are o orientare foarte bună, ci este numai puternic. Așa a fost dăruit el cu putere, iar restul calităților le-a lăsat Dumne*zeu femeii (când zic restul calităților mă refer la această bo*găție de sentimente, o stare interioară de care este capabilă numai femeia).

Din disprețul bărbaților și din neprețuirea femeii a luat naștere o mișcare care se numește feministă și cu care Biserica pe bună dreptate nu este de acord. în această mișcare femeile spun că ele sunt totul, că se pot descurca fără bărbați, că nu este nevoie de bărbați pe lumea asta și că inclusiv copii pot face și fără bărbați. Partea religioasă a intervenit, iar la angli*cani au fost hirotonite femei si de câțiva ani încoace se hirotonesc femei și ca episcopi. O aiureală creată de această mișcare feministă. Observăm că dacă nu acordăm atenția cuvenită, apar și aceste aspecte extremiste.

Toate imperiile au pierit în momentul în care femeia n-a vrut să mai nască.
în urmă cu două sute și mai bine de ani, în provincia Kosovo erau 98% ortodocși și 2% musulmani. Anii trecuți procentul s-a inversat: 2% ortodocși și 98% musul*mani. A urmat intervenția americanilor, care s-au purtat urât, care au bombardat și în ziua de Paști. Au bombardat biserici*le, mănăstirile si cimitirele ortodoxe si ceva muzee. De ce? Ca să distrugă tot ceea ce însemna istorie și vestigii! Ii condam*năm si nu suntem de acord cu ce au făcut!

Dar explicăm permisiunea pe care Dumnezeu a dat-o ca să se întâmple așa, prin faptul că ortodocșii n-au vrut să mai nască. „Nenașterea” în rândul ortodocșilor duce la pieirea lor, nu a Bisericii Ortodoxe, ci a ortodocșilor.
Ce înseamnă asta? înseamnă că suntem șase miliarde, poate și mai mult pe fața pământului, din care numai 226 de milioane suntem creștini ortodocși. De ce? în primul rând, din lipsa nașterilor.Ne văităm de țigani (ceea ce este greșit să facem, pentru că nu suntem rasiști), ne văităm că se înmulțesc, dar nu facem nimic ca noi înșine să ne înmulțim, să perpetuăm neamul nostru româ*nesc, creștin și ortodox. Din populația românească din România sunt 98% ortodocși, iar 86,5% sunt ortodocși din întreaga populație a României. Cu ceva excepții, acești ortodocși pe care noi îi botezăm, îi cununăm, îi împărtășim după ce-i spovedim, cărora le predicăm, nu vor să mai nască.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.02.2012, 02:54:44
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit continuare

In familie a apărut crima.

Dacă totuși nu credem că doar mulțimea mănăstirilor din țara noastră acoperă și rezolvă toate păcatele și nelegiuirile noastre, atunci este bine, atunci putem reveni. Dar dacă mergem pe ideea că suntem creștini de 2000 de ani, că suntem urmași ai lui Ștefan cel Mare și ai celorlalți domnitori, unii dintre ei și sfinți, dacă credem că înțelegem ce vrea Europa de la noi și ce putem da noi Europei, atunci lucrurile nu stau așa simplu. Să înțelegem că politica demografică în lume este distructivă pentru creștinism. Și dacă până mai ceva ani în urmă ortodocșii înțelegeau care este chemarea lor către Dumnezeu: „Tatăl Meu lucrează și eu lucrez”, în momentul acesta, puțini ortodocși mai înțeleg aceste aspecte. Să înțelegem deci ce ne așteaptă prin noi înșine: noi n-am avut și n-avem ideea că suntem poporul ales, dar spunem că România este grădina Maicii Domnului. Nu este în realitatea de acum nicio grădină a Maicii Domnului!

De ce să fie grădina Maicii Domnului, când acum noi ascultăm aceste cuvinte, mâine mergem la biserică, poimâine îl serbăm pe Sfântul Andrei, iar la fiecare clipă în clinici se omoară copii, iar femeile își montează sterilete?

Copii sunt (în maternitatea Polizu din București) născuți cu steriletul în călcâi, dovadă că steriletul nu omoară spermatozoizii, ci împiedică nidarea; dacă nu reușește, atunci copilul nidează, se dezvoltă, apoi dă cu piciorul prin uter la naștere și se naște cu steriletul înfipt în călcâi. Asta ca să ne arate nouă Dumnezeu cum stau lucrurile. La ora aceasta se omoară copii.Acum noi vorbim aici, ne închinăm, dar la spital se omoară copii. Și atunci nu putem admite ideea că România este grădina Maicii Domnului pentru că, până la brâu, România înoată în sângele propriilor ei copii.

De asemenea, dacă întrebăm pentru care motiv a fost arestat, schingiuit și omorât Constantin Brâncoveanu? Este greu să răspundem! Toată lumea știe că a fost omorât pentru că nu a vrut să părăsească Ortodoxia si să treacă la islam. Acesta este ultimul dialog al lui cu sultanul și apoi cu gâdele, cel care-i tăia capul. A fost un joc de cuvinte pentru a se acoperi imaginea pentru opinia publică mondială care era atunci. Este adevărat că a rezistat și nu s-a lepădat de Ortodoxie. Dar motivul pentru care a fost arestat și, în cele din urmă, schingiuit și decapitat el, copiii lui și primul lui ministru a fost că el a umplut Țara Românească de copii. El însuși, prin exemplul personal (a avut 11 copii), dar a și favorizat din punct de vedere financiar, material ca poporul să nască copii și s-a umplut țara de copii. Politica lui demografică a enervat Poarta otomană care l-a chemat, dar el nu s-a dus și, în cele din urmă, l-au arestat și l-au omorât. Aceasta este cauza reală pentru care el a fost ucis. Este adevărat și cu Ortodoxia, dar aceea a fost întrebarea ultimă, este rezistența lui ultimă.

Ce ni se cere nouă astăzi?
Astăzi ni se cere să fim mai puțini, deși am scăzut de la 22 de milioane la vreo 18 milioane (se spune că suntem 21,5 milioane, dar nu este adevărat) și suntem în scădere. 18 milioane de locuitori tot suntem prea mulți, mai trebuie să ne cernem. Și ne cernem în ritmul în care ni s-a favorizat această cernere: anticoncepționale abortive, divorț, etc, toate acestea sunt distructive pentru noi. Și atunci eu m-aș gândi, ca și dumneavoastră, la valoarea vieții și la libertatea cuplului, care, de fapt, a degenerat în libertinaj.

Noi am făcut aici un expozeu a ceea ce sesizăm că se întâmplă în România, în lume, dar și care afectează grav viața Bisericii Ortodoxe. Să stăm de vorbă să vedem ce-i de făcut ca să salvăm poporul român de la pieire! Fetelor, nu știu dacă vreți să vă mai măritați sau nu, dar dacă vreți să vă măritați, studiați dinainte care este chemarea căsătoriei.

Observați că despre bărbați nu am vorbit nimic. De ce? Pentru că ei au modalitatea lor precisă de gândire și nu trebuie să fie amestecați în problemele astea, ei au putere și atât.Eu am vorbit de viitoarele conducătoare ale familiilor, adică despre femei, care sunt capul familiei și ele fac totul: conduc familia și le merge bine, întrețin gospodăria, dau educație copiilor, etc.

Bărbații sunt recunoscuți ca puternici, cinstiți, preamăriți, dar nu sunt dotați cu puterea de susținere a vieții și deocamdată, de a salva neamul românesc creștin și ortodox. Toată salvarea este la femei. Proaspetele căsătorite, viitoarele căsătorite, tot ce este femeie poate să salveze acum România!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.02.2012, 09:39:28
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Articolul vorbeste despre multe lucruri, unele bune altele chiar dureroase... Dar de ce tendinta asta de a asocia crestinismul cu tot felul de lucruri sumbre? Imi tot pare ca atunci cand cineva doreste sa comunice o suferinta personala sau colectiva, mai mult sau mai putin mizera, devine brusc crestin, macar prin adoptarea unei masti superficiale. Nu cred ca crestinismul e cosul de gunoi al afectelor intunecate. Dimpotriva, as spune, e pepiniera si girantul sentimentelor solare, inaltatoare. Tragicul nu este sumbru, este sublim!
Iar concluzia "Toată salvarea este la femei. Proaspetele căsătorite, viitoarele căsătorite, tot ce este femeie poate să salveze acum România!" ma face pur si simplu sa rad. Nu cu rautate, ci doar asa ca la o gluma, nici prea buna nici prea proasta. Raman mereu usor nemangaiat la glumele mediocre.
Laura, cred ca ai pus cam mult patos in postarea asta. Impresie subiectiva, poate mi se pare mie pur si simplu. Dar pana la pacaleala feminismului mai e un pas, atentie...
Cu lozinci nu cunoastem nimic si nu realizam nimic, decat revolutiile care convin altora. mai bine cautam miezul lucrurilor si largim paleta cunoasterii. Imi repugna tendinta ideologica de de a simplifica mereu problemele care sunt infinit mai complexe si mai delicate.
Ceea ce imi place in textul lui Cartarescu, luat de mine ca exemplu, este tocmai bogatia sugestiilor, facuta de un om care cunoaste bine subiectul despre care a scris, deoarece chiar a dorit sa cunoasca. Deoarece iubeste femeia, mai real spus femeile, cu adevarat. (Fireste, e poet!)
Eu cred ca oamenii care prezinta ingrosat anumite aspecte ale datelor fiintiale ale femeii, nu iubesc femeia, femeile, oamenii. Pentru ca nu o cunosc si nici nu ii intereseaza cu adevarat.
Ideologiile sunt semnul opus dragostei.
Sunt semnul sau expresia dispretului. Asa cred, sa ma ierti...

Last edited by ioan cezar; 13.02.2012 at 09:46:49.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
femeia

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 08:03:15
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 17:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15
Femeia samarineanca sophia Din Noul Testament 5 18.05.2009 15:38:02