Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 15.12.2012, 17:54:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Eu una va asigur ca nu sunt deprimata si nici n-am sa ma spanzur (asa curand) - so help me God- chiar ma simt foarte bine. M-am obisnuit si cu "relele" (rau cu raul dar mai rau fara rau). Chiar daca mai am unele mici nemultumiri pe ici pe colo, chiar si momente de depresie, pana la urma trebuie sa-I multumesc lui Dumnezeu pentru tot ce mi-a dat.
era o glumă.
și oricum, nu mă referam la tine.

eu sunt în aceeași situație :)
Reply With Quote
  #322  
Vechi 15.12.2012, 18:05:34
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
era o glumă.
și oricum, nu mă referam la tine.

eu sunt în aceeași situație :)
Adica? Nefericit intr-o relatie? Sau temator sa inceapa una noua?
In ambele situatii, "psihologul de serviciu" recomanda o perioada de ragaz mai lunga sau mai scurta necesara vindecarii "ranilor".
Reply With Quote
  #323  
Vechi 15.12.2012, 18:19:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Adica? Nefericit intr-o relatie? Sau temator sa inceapa una noua?
In ambele situatii, "psihologul de serviciu" recomanda o perioada de ragaz mai lunga sau mai scurta necesara vindecarii "ranilor".
nici nefericit nici temător ... doar singur.
Reply With Quote
  #324  
Vechi 15.12.2012, 18:34:17
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nici nefericit nici temător ... doar singur.
Cum spuneam si mai devreme, posibil ca unora le fie mai bine asa....Priveste partea plina a paharului : te duci unde vrei, stai cat vrei, nu te bate nimeni la cap, maninci ce vrei si cand vrei, nu te poate impiedica nimeni sa tii postul si sa te impartasesti de Craciun, daca asta iti propui.
Mai grava e singuratatea in doi : nu poti sa mergi unde vrei tu, trebuie sa mergi unde vrea el/ea, cu toate ca n-ai de facut nimic acolo... sau mai grav, te pregatesti pentru o treaba si in ultimul moment ti se strica toate aranjamentele... Eu spre exemplu, chiar daca as indeplini conditiile necesare, n-am nci o garantie ca daca m-as spovedi saptamana viitoare intr-una din zilesi as primi dezlegare, urmand sa ma impartasesc duminica, sau in ziua de Craciun, nu ar exista riscul sa apara o cearta, un scandal sau altceva care m-ar opri de la indeplinirea Sfintei Taine.
Unirea cu Hristos ar trebui cel putin pe moment sa alunge tristetea singuratatii.

Sau cel putin asta cred eu ca ar putea sa ne faca mai fericiti, pentru ca e ceva ce stiu ca nu pot avea. Daca as avea aceasta posibilitate probabil as face un mare pacat dispretuind-o, nedandu-i adevarata valoare.
Pentru cei care nu mai cred in Sfintele Taine, nu pot decat sa-i compatimesc...poate or crede in altceva, dar ma indoiesc ca ar putea fi ceva foarte "solid".

Last edited by fallen; 15.12.2012 at 18:41:08.
Reply With Quote
  #325  
Vechi 15.12.2012, 18:51:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Cum spuneam si mai devreme, posibil ca unora le fie mai bine asa....Priveste partea plina a paharului : te duci unde vrei, stai cat vrei, nu te bate nimeni la cap, maninci ce vrei si cand vrei, nu te poate impiedica nimeni sa tii postul si sa te impartasesti de Craciun, daca asta iti propui.
Mai grava e singuratatea in doi : nu poti sa mergi unde vrei tu, trebuie sa mergi unde vrea el/ea, cu toate ca n-ai de facut nimic acolo... sau mai grav, te pregatesti pentru o treaba si in ultimul moment ti se strica toate aranjamentele... Eu spre exemplu, chiar daca as indeplini conditiile necesare, n-am nci o garantie ca daca m-as spovedi saptamana viitoare intr-una din zilesi as primi dezlegare, urmand sa ma impartasesc duminica, sau in ziua de Craciun, nu ar exista riscul sa apara o cearta, un scandal sau altceva care m-ar opri de la indeplinirea Sfintei Taine.
Unirea cu Hristos ar trebui cel putin pe moment sa alunge tristetea singuratatii.

Sau cel putin asta cred eu ca ar putea sa ne faca mai fericiti, pentru ca e ceva ce stiu ca nu pot avea. Daca as avea aceasta posibilitate probabil as face un mare pacat dispretuind-o, nedandu-i adevarata valoare.
Pentru cei care nu mai cred in Sfintele Taine, nu pot decat sa-i compatimesc...poate or crede in altceva, dar ma indoiesc ca ar putea fi ceva foarte "solid".
singurătatea în 2 e cea mai gravă.

știi care e problema? cred că am început să mă obișnuiesc cu ideea ....
și nu e bine deloc.
Reply With Quote
  #326  
Vechi 15.12.2012, 18:59:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Adevarat.
Mai incearca, nu abandona.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #327  
Vechi 15.12.2012, 19:17:39
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Adevarat.
Mai incearca, nu abandona.
Si eu am inceput sa ma obisnuiesc cu ideea... atata doar ca atat de bine ma simt cand sunt singura acasa si pot sa imi exprim "multumirea", incat nici eu nu stiu ce sa mai cred.
Dar pana la urma va asigur ca ma voi obisnui la maxim. Acum ma simt putin cam "infidela", dar cine stie, cu timpul, ori o sa renunt la a-mi mai exprima nemultumirile, ori nu o sa ma mai mustre constiinta.
Reply With Quote
  #328  
Vechi 15.12.2012, 19:54:20
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Adevarat.
Mai incearca, nu abandona.
offffffffffff ...
asta e cea mai grea perioada, din an, pentru unul ca mine.
nu adandonez niciodată.
dar nici nu vreau să încerc ca la loto.

îmi aduc aminte de o vorba a lui Octavian Paler:
"voi cei care intrați în casa, spunand "buna seara", nu știți ce înseamnă să intri în casa ... tacand" ........................

Last edited by Dumitru73; 15.12.2012 at 19:56:33.
Reply With Quote
  #329  
Vechi 16.12.2012, 04:59:56
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit într-adevăr

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
îmi aduc aminte de o vorba a lui Octavian Paler:
"voi cei care intrați în casa, spunand "buna seara", nu știți ce înseamnă să intri în casa ... tacand" ........................
Îți doresc ca în curând să ai cui spune "bună seara" când ajungi acasă. :) Curaj și inițiativă !
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #330  
Vechi 16.12.2012, 14:01:51
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
offffffffffff ...
asta e cea mai grea perioada, din an, pentru unul ca mine.
nu adandonez niciodată.
dar nici nu vreau să încerc ca la loto.

(
Lamureste-ma si pe mine(desi nu e treaba mea) : in ce ar consta incercarea? Sa schimbi singuratatea in 2 pe singuratatea in 1, sau viceversa?
Nici eu nu stiu care e preferabila, dar acum de sarbatori inclin sa cred ca e preferabila singuratatea in 2 sau mai multi (ma rog... n-o luati ad literam, ma gandeam la familie, prieteni...).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Sindromul "baiatului rau" adimirea Generalitati 30 13.07.2012 10:50:16
Ajutor in suferinta Hionia Umanitare 6 13.06.2012 00:28:55
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Mila si Suferinta florin.oltean75 Generalitati 0 04.04.2011 21:44:24