Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.07.2012, 02:55:21
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sindromul "baiatului rau"

Nu vreau sa par ipocrit, dar de cand ma stiu am admirat ( desi nu am fost crestin ortodox practicant decat foarte tarziu, incepand cu varsta de 23-24 de ani ) pe aceea care sunt buni, ajuta pe altii, sunt intelegatori, blanzi, la locul lor, seriosi, oameni de incredere, si asa mai departe. Cumva acest lucru mi s-a parut ceva natural, firesc, inca cu mult dinainte de a vedea ca asta este si parerea dogmatica a Bisericii, a crestinilor. ( Imi vine in minte vorba "ortodoxia este firea omului" ).

Ei bine, cat de natural si firesc mi s-o fi parut mie, se pare ca altora, nu li se pare, chiar deloc. Confunda bunatatea cu slabiciunea, smerenia cu prostia si timididatea, lipsa de agresivitate cu pasivitate ("pampalau"), si lista ar putea continua la nesfarsit.

Se pare ca lumea in ziua de azi, "ajutata" din plin si de filmele cu "bum, bum si explozii" de la holywood, apreciaza violenta, rautatea, agresivitatea, prostia, si ii vad pe cei care din diverse motive, religioase sau nu, nu sunt asa ca pe niste pampalai, niste fraieri, niste ratati, etc.

Treaba devine cu atat mai enervanta cand domnisoarele si doamnele, cel putin o mare parte dintre ele, afirma cu nonsalanta si nerusinare "mie imi plac baietii rai"; acest cretinism fiind puternic sustinut de media si de fel si fel de trepanate gen "de 3 ori fomeie", de filme, de colega de birou, si asa mai departe.

De cand a fi un om bun a devenit ceva rau? Daca ajuti pe cineva esti fraier, daca nu raspunzi cu aceeasi moneda si nu te razbuni inseamna ca 'n-ai putut', si nicidecum o virtute.; azi parca mai mult ca oricand, lumea s-a intors cu fundul in sus.

Si revenind la ce ma enerveaza pe mine cel mai rau, cum am numit si topicul "sindromul baiatului rau", eu candva credeam ca numai o femeie de joasa speta si needucata ar putea spune asa ceva, ca ii plac golanii si idiotii, oameni care pe fata declara ca scopul lor in viata e sa se culce cu cat mai multe femei, etc.

Ei bine, am observat ca acest fenomen este raspandit si la fete inteligente, cu facultate. De exemplu, stiu de o colega de facultate, de la matematica (!) care umbla cu toate specimenele de tigani dubiosi. La un moment dat a venit batuta mar de un asemenea individ, si cu toate astea, ea in continuare, era lesinata dupa el, il voia in continuare; pentru ca-i "barbat". Dupa mintea mea, un barbat care loveste o femeie este un gunoi, si-a pierdut orice urma de respect din partea mea. Nu e deloc o dovada de barbatie sa lovesti pe cineva lipsit de aparare! pe cineva mai slab ca tine fizic, este degradant, dezonorant, sa iti versi furia pe cei mai slabi decat tine; iar numarul femeilor care sunt in situatia asta cred ca-i mare; au prieteni si soti care se comporta cu ele foarte urat, si ele parca inadins isi doresc asta, sa fie ranite... altfel de ce ar vrea cineva o fata sa stea cu un om care declara pe fata ca singurul lui scop e sa se culce cu cat mai multe femei? nu e evident ca la un moment dat o va rani? Iar asta cu baietii rai si fetele e doar un exemplu.

Generalizat e cum am zis: oamenii confunda bunatatea cu o slabiciune, o vad ca pe un semn de inferioritate, iar specimenele dubioase gen tigani cutitari de la colt de strada sunt priviti ca niste eroi, "barbati adevarati"; repet candva credeam ca asta e ceva specific pustoaicelor si pustilor fara minte, dar din pacate, constat cu tristete ca multi adulti continua sa gandeasca asa...

Imi cer iertare daca supar pe cineva si daca am fost pe alocuri poate incoerent in idei.
Pe cat posibil as vrea sa nu plasam discutia intr-o zona personala, desi oarecum degajat de problema si linistit, nu pot sa nu constat starea degradanta la care s-a ajuns.

Am ajuns sa numim pacatul virtute si virtutea prostie? Stiti bine cu totii la ce ma refer... O fata care s-a hotarat sa fie fecioara pana la nunta e de "rasul lumii" toate zic ca-i o nebuna ciudata, care n-a fost in stare sa gaseasca un baiat, ultima ratata; la fel un baiat fecior e un fraier, care evident ca nu-i asa ca o optiune personala, ci pt ca nu l-a vrut nimeni.

E apeciat sa dai cu pumnu' si sa fii idiot, dar cand pleci capul si nu raspunzi cu aceeasi moneda, nimeni nu se gandeste ca o faci dintr-o virtute ci pur si simplu pt ca esti "fraier", "pampalau"... lista ar putea continua la nesfarsit, dar si asa am lungit prea mult mesajul.

Cinstea, curajul, bunatatea, blandetea, puritatea, ajutarea altor oameni, adevarul si in ultima instanta Binele au devenit ceva prostesc pt lumea asta?
L-au inlocuit nesimtirea, curvia, violenta, minciuna, si toate celalalte? Asta i se cere unui baiat/barbat in ziua de azi ca sa fie "adevarat"? In loc de cavaler sa fie un porc jegos?

Last edited by adimirea; 04.07.2012 at 03:20:42.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.07.2012, 03:37:09
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Pentru mine acesti baieti rai din descrierea dumneavoastra se incadreaza in: muschi de fier si privire de vitel. Ceva mai dezgustator si mai revoltator nu gasesc decat acesti baieti siguri pe ei, barbari in loc de barbati, in fine, chiar ma intreb cum pot fi femeile atrase de asa specimene. Cred ca femeile atrase de acest gen de barbati sunt ori imature, ori au ceva probleme de perceptie. Eu sunt o fire foarte sociabila, am multe prietene, dar nu cunosc inca un caz de genul asta, o prietena sa fie atrasa de acest gen de barbat, va spun asta pentru ca mai sunt si fete normale si baieti asemenea.

Tind sa cred ca mai exista bun gust si oameni care sa nu confunde bunatatea cu slabiciunea, e o mare diferenta. Un om smerit are demnitate, nu poti sa faci ce vrei din el, el este smerit pentru ca este firesc, nu este prefacut, nu este ipocrit, dar cand este cazul sa ia atitudine o face si asta nu cu pumnul, deoarece sunt si alte modalitati mai eficiente. Si mai cred ca cine rezolva cu pumnul, nu poate cu mintea. Oamenii intelepti nu intra in acest joc al lumii de provocare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.07.2012, 12:46:22
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Reformulat si exprimat mai sintetic, as zice ca din pacate modelul crestin al barbatului sau al femeii nu cred ca mai sunt asa de unanim acceptate de o societate din ce in ce mai pacatoasa si vulgara, unde altele incep sa fie standardele "normale"...

Cred ca daca s-ar face un sondaj de opinie despre ce inseamna sa fii un "barbat adevarat" raspunsurile ne-ar putea soca. Daca la fete se mai accepta cumintenia si bunatatea, blandetea, etc, ei bine, presiunea pe un baiat este mult mai mare spre a fi un nesimtit, idiot, golan, etc, asta i se cere de la societate, unii ar putea spune ca exagerez insa am simtit aceasta presiune toata adolescenta si tineretea ( vorbesc de parca acum la 28 de ani as fi un mos :)) ); iar in ziua de azi fata de atunci cand am facut eu liceul, lucrurile sunt si mai rele.
Barbat adevarat nu ar trebui sa aibe nimic de-a face cu: betiv, curvar, prost, animalic, si asa mai departe. Din pacate tind sa cred ca pentru multi, cam are...

Am auzit de prea multe ori aceste idei ca sa fie o simpla exagerare din partea mea.
Sunt sigur ca toti stiu despre ce vorbesc, si despre au auzit de "Mie imi plac baietii rai, este ceva fascinant la ei, <inserati stupizenii de femei complexate aici>"

Last edited by adimirea; 04.07.2012 at 13:03:34.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.07.2012, 12:56:54
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu e plăcut să fii luat de fraier, dar până la urmă noi nu trăim pentru ceilalți oameni, nu ar trebui să ne rănească sau să ne măgulească opiniile lor. Alegerea de a fi virtuos este a noastră și ar trebui să ne-o asumăm în toate situațiile, cu riscul de a fi considerați naivi, slabi șamd. Este greu când ți-ai dori să ai legături sincere cu oamenii din jurul tău (colegi, vecini) dar te lovești de concepții diferite. Cred însă că sunt și excepții, oameni care pot să-ți fie prieteni, și nu e musai să fie mulți.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.07.2012, 14:46:55
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu era vorba despre a fi "luat de fraier" aici, desi, si asta e un mic aspect din ce vorbeam.
Dar strict vorbind despre asta, ma intreb, ati observat ca niciodata nu e folosit termenul fraierA ( la feminin )? Mereu, fraier; ca si cum de la barbati ne-am astepta sa fie niste retardati, asta li s-ar cere social, ca rol determinat de genul lor...
Din motivul asta as zice ca-i mult mai greu as fii un baiat cuminte si credincios decat o fata asa; societatea iti cam impune sa fii un retardat, porc, etc...

In adolescenta presiunea e foarte mare; odata ce avansezi in varsta conteaza din ce in ce mai putin, dar in scoli, e dezastru la capitolul asta; e plin de specimene reduse, prosti, care rad de cei care sunt buni si inteligenti, cred ca oricine e familiar cu termenul de tocilar, aplicat de un redus invidios unuia pe care il vede ca-i mult mai capabil si mai inteligent decat el si de o cu totul alta factura... si care nu de multe ori peste cativa ani ii va fi sef...

Imi cer scuze daca pe topicul asta nu am un stil tocmai pios si smerit, dar zau de nu m-am saturat de toate ideile tampite, gen "baiat rau", fascinant si misterios si alte asemenea cretinisme, mai mult sau mai putin generalizate si sustinute.

Si nu imi pot scoate din cap cazul colegei mele ( cu care n-am nici o treaba personal de altfel, nici nu am mai vorbit de 3-4 ani de cand am terminat facultatea ), care desi era o fata inteligenta, tocilara, etc, umbla cu toti tiganii redusi, pe motiv ca ei "ii plac baietii rai" :|

Pe urma, ajunge sa fie batuta de un asemenea specimen, si cu toate astea, e in continuare lesinata dupa el, el incheie "relatia" si ea inca il mai cauta. Mi se face sila de situatie, de el, de ea, si de tot contextul; zau de unele femei nu sunt dereglate psihic...

Last edited by adimirea; 04.07.2012 at 14:56:33.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.07.2012, 15:03:34
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inca ceva, un tanar adolescent, isi doreste in primul rand acceptarea celor din jurul lui. De multe ori comportamentele lui sunt determinate de anturaj si de presiunea de grup.

Daca societatea ajunge sa impuna acelui tanar ca model sa bea, sa fumeze, sa fie golan, sa se laude cu cate fete "si-a tras-o", sa fie violent verbal dar si fizic, pentru a fi "baiat rau", si daca in plus, incepe sa creada ca fetele asta isi doresc, ca altfel o sa ramana un "fraier singur", ei bine, atunci e lezne de inteles de ce sunt atat de multi baieti care o iau pe cai gresite.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.07.2012, 15:11:16
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Îmi pare rău că ești așa supărat/ dezamăgit ! :-(

Ai dreptate în ce spui, dar aici intervine lupta noastră cu tarele societății. Cu îndrumarea unui duhovnic și rugăciune, cu răbdare ne vom găsi și liniștea, pacea, anturajul de care avem nevoie.

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.07.2012, 15:49:52
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu e ceva personal, nu sunt suparat, dar sunt intr-adevar dezamagit de starea in care sunt lucrurile in ziua de azi, si de ceea ce societatea ajunge sa vada ca modele de urmat.

Pentru mine sensul cuvantului barbat, barbatia, nu are nimic de-a face cu a nu-ti putea controla furia, de a fi violent gratuit si fara sens, de a te lauda cu cate femei te-ai incurcat, de a bea, de a rade de cei mai slabi ca tine, si in general, nu are nimic de-a face cu pacatul.

Iar a fi femeie nu are nimic de-a face cu a fi vulgara, provocatoare, de a-ti expune gratuit trupul, de a fi promiscua in comportament, vicleana si ascunsa si manipulativa, de a fi curva...

Daca am intreba lumea si oamenii in ziua de azi insa, asa cum tind sa ma repet, probabil ca am ajunge la alte concluzii...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.07.2012, 15:50:44
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

"Cu rabdarea, treci marea!" Oricate umilinte va indura cineva cu suflet bun, pana la urma, Dumnezeu il mangaie pe obrazul palmuit sau scuipat, si-i da lui ceea ce-i mai bun. Nu neaparat ceea ce considera lumea "bun", ci exact ceea ce-i trebuie si ii aduce liniste si pace in suflet. Cei rai vor culege propriile lor roade.
De ce multe dintre tinere cauta acest gen de indivizi? Pai sunt doua motive: unul subiectiv - da bine la imagine, are personalitate, este hotarat (chiar daca ignorant in toata puterea cuvantului) si respectat de altii (de cele mai multe ori din cauza terorii pe care o seamana in jurul sau, si sa nu indraznesti sa nu razi la glumele lui...)
Celalalt motiv este ceva mai elocvent: "totul trece prin stomac". Imaginea "pampalaului", dezamageste fetele, desi in sufletul lor parca ar vrea sa te "cumpere" doar pentru ele si sa te aiba acolo in zilele inegurate, ca sa aiba pe umarul cui plange. Dar nu, se intelege, omul cu suflet bun, nu e de cursa lunga. Ca sa te descurci in viata trebuie sa fii dur, sa stii ce vrei, sa calci pe cadavre eventual, iar toate astea pentru a asigura sotiei un trai decent (daca se poate si putin exotic, macar odata in an) si nu mai conteaza un ochi sau o mana vanata din cand in cand... Iubirea merita sacrificii, nu?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.07.2012, 16:00:57
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit Si din alta perspectiva

Acum eu vorbesc din experienta proprie, din nefericire.

Multe persoane care au asemenea "atractii" si "comportament" din nefericire, se trag din medii familiale nu tocmai fericite.

Fetele atrase de "specimene" ( cum le numiti ) asta au vazut acasa, si din cauza ca nu au primit iubirea de acasa, cauta in aceste "specimene" ( care le identifica cu mediul familal) iubirea.

Faptul ca sunt "clasate" de alte persoane drept " curve" sau mai stiu eu cum, nu le face decat sa doreasca mai mult iubirea acelor "specimene" pentru ca acele "specimene" le "vrajesc " cu " te iubesc, sa mor io " .

Din nefericire, situatia aceasta exista. SI iarasi din nefericire, aceste "curve" sau "specimene" au nevoie de intelegere si ajutor - e intr-adevar demn de plans ca sunt asemenea cazuri, dar si mai demn de plans este ca aceste persoane, nu vad noroiul in care se afla.

Cei care sunt altfel, cu virtuti, nu pot ajuta si contribui la imbunatatire decat prin ascultare si intelegere.

De cate ori mi-am dorit sa vobesc cu cineva, dar aerul de superioritate sau vorba spusa fara caldura mi-a trecut ca miliarde de cutite prin inima. Si de atatea ori m-am intors la "mocirla" care o stiam.

Adevarat este ca toti avem o alegere si suntem responsabili pentru ceea ce alegem si cum alegem sa fim, dar adevarat de dureros este cand nu vezi si esti orb.
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 07:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42