Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.02.2009, 14:03:03
flr_tavi flr_tavi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Mesaje: 1
Implicit nedumerire

Salut! Biserica mi-ar permite o relatie cu fiica varului meu de-al doilea? Am intrebat preotul si a zis ca depinde de episcop... Multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.02.2009, 15:58:37
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Lumea e atat de mare, iar unii cauta in propria lor "curte" cu cine sa se insoare.
Oare nu se mai gandesc oamenii ca pot iesi copii degenerati, daca se amesteca numai in familie?
La fel s-a intamplat cu Curtea Regala a Suediei pana pe vremea lui Napoleon. Atunci suedezii au oferit generalului lui Napoleon, Bernadotte, coroana regala, pentru a improspata familia regala.
Acum familiile regale sunt sanatoase, caci au invata lectia. Intra si altii, nu numai printi si printese in familiile regale.
Oare si noi oamenii obisnuiti trebuie sa fim atínsi de degenerare, pentru a ne gandi la acest lucru?
Presupun ca atunci cand barbat fiind, iti cauti o sotie, vrei sa ai si niste copii sanatosi cu ea. Aunci mergi mai departe de casa si alege-ti pe cineva cu care sa poti duce jugul casniciei, cu bune si rele.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.02.2009, 16:10:59
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fiica varului de-al doilea? E destul de departata ca rudenie astfel incat riscul de derapaje genetice sa fie minim, dar nu va luati dupa mine ca eu nu stiu nimic, intrebati un medic sau un genetician sa va spuna exact. In cazul in care va luati este foarte important sa stiti care sunt riscurile pentru viitorii copii.

Din punct de vedere religios, daca preotul v-a dat raspuns de ce mai intrebati aici? Intrebati la episcopul locului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o nedumerire myself00 Religia Islamica 11 26.03.2015 16:14:33
Nedumerire Cautatorul_isihiei Generalitati 32 15.07.2012 14:12:18
o nedumerire...! myself00 Generalitati 6 25.04.2012 10:57:05
Nedumerire, mare nedumerire! ToaderValentin Intrebari utilizatori 16 29.02.2012 00:33:36