Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 10.02.2012, 21:06:09
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Pai de la ideea asta plecasem,cum ai crezut ca ma refeream la altceva? Credeam ca tu esti cel care vede altfel "viata linistita". Ma rog.


Ha ha... cati ani am eu de sport nu o sa faci tu poate in toata viata ta de acum incolo. Deci sunt deacord cu sportul,insa nu ne mantuieste si nici nu ne scapa de vreun rau! De fiare am tras pana cadeam jos din picioare (la propriu). Cu ce m-a ajutat??


Nu neaparat dupa cum crede,ca daca facem "dupa ureche" iarasi nu e bine. Eu zic ca fiecaruia ii va dicta Dumnezeu (prin constiinta morala) care este cea mai buna cale pentru el. Pentru unii va fi bine sa plece in munti,pentru unii va fi mai ok la tara,si asa mai departe. Sa nadajduim in mila lui Dumnezeu.
Nu ai de unde să știi ce voi face eu Poate da, poate nu:P uimește-mă, făceai la piept cu 100 de kg?:D Eh, glumesc și eu acum, dar te va ajuta dacă ai familie de exemplu. Vei fi în stare să ți-o aperi mai bine. Dacă erai o minge de grăsime nu ar fi picat bine în eventualitatea unei situații periculoase. Of, ce ne umflăm amândoi în pene...Mândria asta ne va duce în prăpastie dacă nu ne lăsăm de ea...
Reply With Quote
  #422  
Vechi 10.02.2012, 21:17:47
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Stii,am tinut un timp la avatar o poza cu mine la bustul gol,deci colegii de forum au o oarecare parere despre mine dpdv fizic. Acum nu mai sunt chiar asa,pentru ca am facut 9 ani de sport (continuu) si nu am avut niciun folos real,sau cel putin asta realizez acum cand am tras linie. Nu zic,a fost bun,m-a ajutat enorm,de la fizic pana la psihic,insa cand o sa am o familie,copii,si grija zilei de maine (nu ca acum n-as avea-o) nu stiu cat o sa mai imi arda de sport. Si familia nu o sa ti-o aperi cu pumnul (asa am trait si eu cu impresia cativa ani,ca totul in viata se rezolva cu pumnul),ci de mai mult folos e rugaciunea. Aaa... vrei sa faci miscare,te crezi asa de puternic precum spui? Lasa impinsu cu 100 kg la piept si apuca-te de metanii! Poti incepe chiar din seara asta,si maine sa-mi spui rezultatul. Incerci?


Si da,mandria ne omoara! Ma lupt si eu cu ea...

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #423  
Vechi 10.02.2012, 21:24:06
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Stii,am tinut un timp la avatar o poza cu mine la bustul gol,deci colegii de forum au o oarecare parere despre mine dpdv fizic. Acum nu mai sunt chiar asa,pentru ca am facut 9 ani de sport (continuu) si nu am avut niciun folos real,sau cel putin asta realizez acum cand am tras linie. Nu zic,a fost bun,m-a ajutat enorm,de la fizic pana la psihic,insa cand o sa am o familie,copii,si grija zilei de maine (nu ca acum n-as avea-o) nu stiu cat o sa mai imi arda de sport. Si familia nu o sa ti-o aperi cu pumnul (asa am trait si eu cu impresia cativa ani,ca totul in viata se rezolva cu pumnul),ci de mai mult folos e rugaciunea. Aaa... vrei sa faci miscare,te crezi asa de puternic precum spui? Lasa impinsu cu 100 kg la piept si apuca-te de metanii! Poti incepe chiar din seara asta,si maine sa-mi spui rezultatul. Incerci?


Si da,mandria ne omoara! Ma lupt si eu cu ea...

Doamne-ajuta!
Am făcut metanii și o să mai fac (maxim 5 serii de câte 100 de metanii am făcut), sunt bune, în primul rând pentru suflet și în al doilea rând pentru fizic (lucrează majoritatea mușchilor corpului). Dar voi continua și cu sala de forță, iar din vară vreau să fac MMA. Am o întrebare, scuză-mă că schimb subiectul. Toată lumea îmi zice să iau suplimente, dar eu mă încăpățânez să nu iau pentru că le consider periculoase și nefolositoare. Fac bine? Îmi cer mii de scuze că am schimbat subiectul...Doamne ajută!
Reply With Quote
  #424  
Vechi 10.02.2012, 21:31:43
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Acum o sa plec de acasa putin asa ca nu am prea mult timp,oricum o sa revin. Daca faci sala doar pentru a face miscare,sa fii putin definit etc. poti ajunge la aceste "performante" si fara suplimente. Insa daca vrei sa te faci mare,adica sa pui masa musculara,sa ajungi la minim 40 (in brat) la rece etc. atunci esti OBLIGAT sa iei. Bune,rele,nu ai ce face,trebuie sa iei! Eu luam Creatine Pro Mass (are mai multi carbohidrati,e bun pentru cand esti in faza de crestere - pe proteine treci doar cand vrei sa faci definire,sa te mentii etc.), Creatina monohidrata (care e foarte buna daca stii cum s-o iei,adica faza de incarcare,de mentinere,apoi pauza 30 zile etc.), aminoacizi, glutamina (e tot un aminoacid esential pentru masa musculara, batoane proteice, mai luam si dextroza (carbohidrati 99,8%) etc.
Reply With Quote
  #425  
Vechi 10.02.2012, 21:36:08
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Acum o sa plec de acasa putin asa ca nu am prea mult timp,oricum o sa revin. Daca faci sala doar pentru a face miscare,sa fii putin definit etc. poti ajunge la aceste "performante" si fara suplimente. Insa daca vrei sa te faci mare,adica sa pui masa musculara,sa ajungi la minim 40 (in brat) la rece etc. atunci esti OBLIGAT sa iei. Bune,rele,nu ai ce face,trebuie sa iei! Eu luam Creatine Pro Mass (are mai multi carbohidrati,e bun pentru cand esti in faza de crestere - pe proteine treci doar cand vrei sa faci definire,sa te mentii etc.), Creatina monohidrata (care e foarte buna daca stii cum s-o iei,adica faza de incarcare,de mentinere,apoi pauza 30 zile etc.), aminoacizi, glutamina (e tot un aminoacid esential pentru masa musculara, batoane proteice, mai luam si dextroza (carbohidrati 99,8%) etc.
Bine atunci, îți mulțumesc pentru timpul acordat. Mi-a făcut plăcere. Ne mai auzim pe forum. :) Doamne ajută!
Reply With Quote
  #426  
Vechi 10.02.2012, 22:39:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Iar cei care nu isi vor permite un petic de pamant? Nu vor mai primi ajutorul Lui Dumnezeu? Intreb ptr. ca sunt multi care stau la bloc, inclusiv eu.
Nu sa vreau sa fiu dramtic, insa vor veni timpuri grele, iar cine va avea un petic de pamant si va sti sa se gospodareasca acela va supravetui cu ajutorul lui Dumnezeu, in rest mila Lui. Am subliniat ceea ce probabil nu ai vazut initial.

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Nu stiu cat de mult te va ajuta plecatul din tara, in sensul ca peste tot o sa fie vremuri grele si situatii similare. Crezi ca numai in Ro sunt aplicate aceste proiecte? Peste tot vor sa introduca.
Nu plecatul din tara este o solutie. Multi parinti de ai nostri spuneau, chiar si parintele Arsenie, spunea ca multi vor pleca din tara si nu vor mai putea sa se intoarca inapoi - probabil din cauza vremurilor grele.
Reply With Quote
  #427  
Vechi 10.02.2012, 22:40:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kyrie Eleison Vezi mesajul
Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti! Ma aflu nou pe forum si imi doresc sa avem un schimb de idei generos, pe care sa-l fructificam in roade de credinta.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #428  
Vechi 10.02.2012, 22:46:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Plecatul din tara poate fi o varianta buna de luat in calcul. Domnul a zis: "Cand veti fi prigoniti intr-o cetate,plecati in alta" (citez din memorie). Plus ca nu stiu de ce am impresia ca tarile ortodoxe vor fi cel mai dur atacate.

Parintele Adrian - Despre vremurile de pe urma (youtube)
Gresit. Pai ce s-ar fi intamplat daca mosii si stramosii nostri ar fi procedat asa cum gandesti tu? Nu am mai fi existat ca natie. Toti parintii nostri ne indeamna sa nu ne parasim tara, sa stam aici, sa ne intarim in credinta si rugaciune, sa fim mai uniti, sa ne ducem crucea aici, nu sa fugim dincolo pentru o cruce mai usoara. De multe ori dincolo crucea e si mai grea, dar multi nu realizeaza.
Reply With Quote
  #429  
Vechi 10.02.2012, 23:09:10
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fratilor, fara suparare, suntem pe un topic legat de alimentatie...va rog creati-va un site legat de sport si cate ridicaturi face fiecare cu haltera de 100 kg.
Reply With Quote
  #430  
Vechi 10.02.2012, 23:19:39
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ovidiu,fara suparare,tot de alimentatie vorbeam. Asa cum tu ai stilul tau de alimentatie asa si un sportiv il are pe al lui. Si de ce sa nu-i dam un sfat,sa nu-i raspundem la o intrebare etc.? Ca unii nu suporta sportul e alta poveste...

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
Bine atunci, îți mulțumesc pentru timpul acordat. Mi-a făcut plăcere. Ne mai auzim pe forum. :) Doamne ajută!
Da,ne auzim. Acum am revenit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Gresit. Pai ce s-ar fi intamplat daca mosii si stramosii nostri ar fi procedat asa cum gandesti tu? Nu am mai fi existat ca natie. Toti parintii nostri ne indeamna sa nu ne parasim tara, sa stam aici, sa ne intarim in credinta si rugaciune, sa fim mai uniti, sa ne ducem crucea aici, nu sa fugim dincolo pentru o cruce mai usoara. De multe ori dincolo crucea e si mai grea, dar multi nu realizeaza.
Eu vorbeam ca plecatul din tara este sau ar putea fi o solutie in vremurile din urma. Si din moment ce sunt vremurile din urma nu va mai exista problema ca vom disparea ca natie,ca oricum va fi "cer nou si pamant nou". Si nu e vorba de cruce,e vorba de credinta. Daca aici in tarile ortodoxe antihristul va face cele mai mari semne si minuni si va fi cel mai ridicat risc de a cadea atunci de ce sa nu fugim?? Tine minte,vor cadea si din cei alesi!!! Asa ca sa nu bravam noi ca putem sa ne ducem crucea,caci poate nu stim ce cerem.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alimentatie bio myself00 Generalitati 20 01.10.2012 09:24:46
care varianta e corecta? victortiti89 Generalitati 76 16.06.2011 17:14:43
Septuaginta este cea corecta Ioana-Andreea Secte si culte 14 18.02.2011 03:45:08
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07
Pentru o intelegere corecta a ortodoxiei bogdan268 Despre Biserica Ortodoxa in general 133 30.06.2009 02:40:42