Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 10.03.2012, 20:14:36
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pentru noi barbatii femeile sunt un mister, asa cum pentru voi femeile barbatii sunt un mister.
Sa fim totusi corecti. Criteriile pe care le-ai enumerat mai sus dupa care se ghideaza barbatii in alegerea partenerei, sunt valabile si la femei (cu o exceptie: barbatii vor femei cu sanii mari, femeile vor barbati musculosi). Doamne ajuta!
Textul este scris de un barbat, din perspectiva unei femei (si e chiar bine scris, multe femei traiesc astfel: in tirania lucrurilor.)
Dar nu este despre ce vor barbatii/ femeile, ci despre pretentiile pe care le avem de la ceilalti, despre impresia ca "suntem ceva" si meritam ceva, despre superficialitatea in care traim etc...

(Ps. Femeile nu vor barbati cu muschi. Este o idee preconceputa. Dar asta in alta discutie)
Ps2. Barbatii nu sunt un mister.

Last edited by anna21; 10.03.2012 at 20:18:22.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 10.03.2012, 21:30:52
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Sunt o tinara femeie , de 37 de ani , care deja am o cariera (sunt lector universitar) si care de multa vreme ma gindesc la un mariaj, la a-mi face o familie. Nu am zabovit nici pina acum in a-mi alege un partener dar toate incercarile au fost zadarnice . Nici nu mai inteleg cum este lumea aceasta , ce voiesc barbatii, ce cauta ei defapt ?
Acum stau in fotoliu , am o ceasca de cafea dinainte si ma gindesc indelung la esenta vietii, cu privirea pierduta prin living, la ce este dragostea adevarata, la calitatile pe care trebuie sa le aibe un om, la frumusetea exterioara , la cea interioara, la iubirea sincera, etc.
Eu cred ca prefer frumusetea interioara, calitatile alese, caracterul frumos , omul nobil pe interior. Cel putin acestea ma atrag acum.
Insa in tineretea mea de multe ori m-am lovit de pretentiile barbatilor privitoare la calitatile fizice: sa fi trasa prin ceva si mai putin prin altceva adica, sa fi trasa prin inel cu fizicul dar sa nu fi trasa prin tuș, sa ai fizic de viorica dar nu privire angelica ci un pic agresiva, sa nu inspiri naivitate si inclinatii spre preocuparile casnice ci sa fi amatoare de vacante si distractii, sa nu ai un limbaj doct ci vulgarizat americaneste, sa nu te lasi mult timp curtata ci sa fi tu prima care face propunerile .
La fel am vazut ca femeile plinute nu au cautare, cele cu o conformatie speciala la nas asisderea, cele cu ochii cazuti intocmai, nici cele cu cearcane , nici cele cu pieptul mic, nici cele cu gura prea mare si nici altele la care se pot gasi cusururi fizice .
Nu inteleg de ce este asa ? Parca nu este firesc sa fie asa dar totusi este . Aproape ca nu conteaza exteriorul omului ci sufletul sau .
Da... mult m-am gindit de ce totusi este invers , de ce conteaza exteriorul in primul rind pt. barbati ?

Ma tot gindeam asa si imi roteam privirea prin camera . Ochii mi-au cazut pe un corp de biblioteca ce este rupt pe o muchie. Mi-a si produs iarasi dizgratie la vedere ! Mi l-au lovit de nou cind l-am bagat in camera . Este urit asa , este inestetic, dar m-am gindit sa il schimb . Trebuie sa imi iau un corp nou , frumos si elegant . Nu face acesta de mine , cine vine la mine si mi-l vede ride de mine . Negresit am sa-mi cumpar altul, o sa il schimb !
La un moment dat m-am ridicat din fotoliu si m-am dus sa imi iau un suc din frigider . Mi-au cazut ochii chiar pe usa acestuia care este un pic infundata. Abia il cumparasem , il pusesem in folosinta si in graba venind am scapat usa din mina cind am deschis-o si aceasta s-a lovit de coltul mesei si s-a indoit .
Nu-mi place , arata ca naiba . El este bun, este excelent, este nou , functioneaza impecabil, ma folosesc de el fiind multumita , dar ... arata rau . Nu se face sa am in casa lucruri care desi sunt noi , sunt urite , cu defecte .
M-am intors in living si pt. ca seara cadea mi-am aprins o lumina si m-am asezat iarasi in fotoliu. Stateam exact sub bratul strinb si abajurul spart al lustrei . Fusese noua cind am facut petrecerea de inaugurare a casei dar un prieten neatent, a lovit lustra cu dopul de la sampanie si astfel a capatat defect . Nici de acesta nu imi place cum arata, dar am neglijat . Ce frumoasa era , dar acum arata rau de tot . Parca ar fi casa de amarit ! Am sa o inlocuiesc , nu este de mine , trebuie una frumoasa, impecabila, fara cusur !

Daaaa, deci m-am pus iarasi pe ginduri incercind sa patrund in mintea barbatilor , incercind sa caut o logica in felul lor de comportament , de a-si cauta o partenera, de a avea tot felul de preferinte , de a judeca pur si simplu, de a face alegerile . Complicata treaba ! Nu stiu cum au ei mintea si sensibilitatea ? Cred ca nici cei care pot rezolva cubul Rubik nu pot patrunde judecatile unui barbat ! Cel putin asa cred .
Noi femeile suntem asa, mai practice si suntem si mult mai ingaduitoare , mai simple, mai sensibile, mai devotate si hai sa zicem chiar si adevarul : mai putin pretentioase !!!!!

Of, m-au istovit gindurile si nu am ajuns la nici un rezultat . Voi veda eu cum voi face cu barbatii astia ! Am sa ma culc , miine trebuie sa merg si la reprezentanta auto sa vad daca macar acum mi-au adus masina . O astept de 4 luni. Nu stiu ce sa mai cred ! Acum doua zile era gata , gata sa o iau pe cea cu farul din dreapta spart . Asteptasem atit timp incit nu mai aveam rabdare , imi doresc cu orice pret modelul acesta . Dar totusi, sa o iau de noua cu un far spart !?!? Da, stiu ca mergi in servis si intr-o ora iti pune unul nou, nu te costa nimic deoarece este in garantie, refacerea este impecabila , nici nu zici ca ar fi avut ceva ... Dar totusi, daca dau atitia bani , pai am si pretentii . Trebuie sa fie perfecta , altminteri ce Dumnezeu facem . Daca nu este perfecta de la inceput s-ar putea pe urma sa imi intre in cap cine stie ce idei, sa-mi para rau, ca poate ar mai avea si altceva ascuns si de care inca nu mi-am dat seama si tot asa pina cind , in cele din urma , sa vreau sa o vind chiar de noua .
Nu domnule, lucrul nou trebuie sa fie impecabil , ca de aceea platesc !

Da, da, da... ginduri , ginduri ! Ma culc . Astia sunt barbatii ! Cine sa ii inteleaga ? Dar totusi este bine ca fiecare om are asupra lui mila lui Dumnezeu si nu ramine necuplat decit doar cel care si doreste asta .
Ce bine zicea cel care a scris parabola vamesului si a fariseuleui : multumesc Tie Doamne ca nu sunt si eu asa cusurgie precum sunt barbatii !!! Cita bucurie !!! Ma pot culca un pic mai linistita !!
Mai bine, nu se putea spune...
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #93  
Vechi 10.03.2012, 22:06:49
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Ce de pretenții pe aici:)) Păi eu sunt bărbatul ideal, ce pot să zic...Credincios, musculos deștept și potent financiar. Ce mai vreți?:)) Sunt un fenomen...Însă am câteva „mici” probleme: sunt super gelos, posesiv, violent, îmi place să controlez multe aspect legate de viața fetei de lângă mine, iar dacă devin gelos sunt în stare să lovesc bărbații din preajma ei și să-i interzic să mai vorbească cu ei!
Fetelor, este vreo problemă cu toate acestea?:)))):D
Reply With Quote
  #94  
Vechi 10.03.2012, 22:08:33
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Acum, lăsând gluma deoparte, există dragoste adevărată și va exista mereu! Dragostea lui Dumnezeu față de oameni este nemuritoare! :)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 10.03.2012, 22:42:57
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Și aș vrea să mai adaug că cel care nu Îl iubește pe Dumnezeu nu poate iubi nici pe oameni și nu se poate iubi nici pe sine!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 10.03.2012, 22:47:25
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Textul este scris de un barbat, din perspectiva unei femei (si e chiar bine scris, multe femei traiesc astfel: in tirania lucrurilor.)
Dar nu este despre ce vor barbatii/ femeile, ci despre pretentiile pe care le avem de la ceilalti, despre impresia ca "suntem ceva" si meritam ceva, despre superficialitatea in care traim etc...

(Ps. Femeile nu vor barbati cu muschi. Este o idee preconceputa. Dar asta in alta discutie)
Ps2. Barbatii nu sunt un mister.
Hm, unii bărbați reprezintă un mister. Mă refer la acei bărbați impasibili pe care femeile obișnuite oricât ar încerca nu ii pot cuceri. O femeie „obișnuită” este rănită în orgoliu când nu poate cuceri un bărbat, iar o femeie rănită în orgoliu face urât rău de tot...
Și femeile adoră să vadă că un bărbat este lucrat...Indiferent cât ar încerca să ascundă asta. Tot din orgoliul tipic feminin o fac. Nu toate pun mușchii pe primul plan, dar oricărei femei îi place un corp bine lucrat.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 10.03.2012, 23:47:08
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
Hm, unii bărbați reprezintă un mister. Mă refer la acei bărbați impasibili pe care femeile obișnuite oricât ar încerca nu ii pot cuceri. O femeie „obișnuită” este rănită în orgoliu când nu poate cuceri un bărbat, iar o femeie rănită în orgoliu face urât rău de tot...
Și femeile adoră să vadă că un bărbat este lucrat...Indiferent cât ar încerca să ascundă asta. Tot din orgoliul tipic feminin o fac. Nu toate pun mușchii pe primul plan, dar oricărei femei îi place un corp bine lucrat.
Sunt "cuceriti" barbatii care vor sa se intample asta.
Dar pe unii pur si simplu nu-i intereseaza, din diferite motive (au familie sau au cariera sau nu vor sa se "complice" in vreo relatie etc...)
Dar da, unele femei sunt destul de disperate sa placa.

Corp bine lucrat= multe ore (al meu merge 8 ore pe saptamana!) petrecute la sala de sport (adica mai putina participare la treburile casnice, copii etc) + dieta speciala + (+unii mai iau steroizi, caz in care nu te mai intelegi cu ei, iar cand opresc dieta ajung spontan obezi) + trebuie vezi ingrozita (sau amuzata) cum roiesc alte femei in jurul lor sa cerseasca atentie (caz in care ele au de a face cu barbatul "misterios", in fapt, neinteresat sau chiar misogin) etc..

Last edited by anna21; 10.03.2012 at 23:55:13.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 11.03.2012, 00:25:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mda..nu e de mirare ca problema iubirii ramane in ceata, desi suntem pe un forum crestin si e o discutie intre persoane cu un anumit statut crestin, discutiile ajung obsesiv la chestiunea "barbat", "femeie", "ce vor ele", "ce asteapta ei", "mister", "ei sunt asa si pe dincolo", "ele sunt asa si pe dincolo", iubirea ca dependenta patologica (vaaai ce frumos), etc. si se incapataneaza sa stea deoparte de ideea de iubire crestina, morala crestina, repere crestine si sa se raporteze lucurile la un sistem autentic de valori ingeneral.

Ironic - "iubirea" devine un scop in sine, nu familia, nu mantuirea, nu Dumnezeu.

Si deci..de ce ratacim, de ce nu o gasim (pe cea fara ghilimele)..
Reply With Quote
  #99  
Vechi 11.03.2012, 00:43:12
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mda..nu e de mirare ca problema iubirii ramane in ceata, desi suntem pe un forum crestin si e o discutie intre persoane cu un anumit statut crestin, discutiile ajung obsesiv la chestiunea "barbat", "femeie", "ce vor ele", "ce asteapta ei", "mister", "ei sunt asa si pe dincolo", "ele sunt asa si pe dincolo", iubirea ca dependenta patologica (vaaai ce frumos), etc. si se incapataneaza sa stea deoparte de ideea de iubire crestina, morala crestina, repere crestine si sa se raporteze lucurile la un sistem autentic de valori ingeneral.

Ironic - "iubirea" devine un scop in sine, nu familia, nu mantuirea, nu Dumnezeu.

Si deci..de ce ratacim, de ce nu o gasim (pe cea fara ghilimele)..
Îmi place cum vorbești, am mai citit replicile tale legate de acest subiect. Bine spui ce spui. Oricum există dragostea lui Dumnezeu, mai avem nevoie de altceva?:)
Reply With Quote
  #100  
Vechi 11.03.2012, 00:52:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mda..nu e de mirare ca problema iubirii ramane in ceata, desi suntem pe un forum crestin si e o discutie intre persoane cu un anumit statut crestin, discutiile ajung obsesiv la chestiunea "barbat", "femeie", "ce vor ele", "ce asteapta ei", "mister", "ei sunt asa si pe dincolo", "ele sunt asa si pe dincolo", iubirea ca dependenta patologica (vaaai ce frumos), etc. si se incapataneaza sa stea deoparte de ideea de iubire crestina, morala crestina, repere crestine si sa se raporteze lucurile la un sistem autentic de valori ingeneral.

Ironic - "iubirea" devine un scop in sine, nu familia, nu mantuirea, nu Dumnezeu.

Si deci..de ce ratacim, de ce nu o gasim (pe cea fara ghilimele)..
Pai cred ca s-a spus, dar a trecut neobservat.
Daca facem referire la cuvintele sfantului apostol Pavel, cititorii gandesc: da, sigur si Eu le rabd toate, nu pizmuiesc, nu trufesc, nu ma aprind de manie, nu gandesc raul. Dragostea mea (fata de sotie) nu cade niciodata."

Cine sa inteleaga ca iubirea desavarsita (adevarata) este rodul nepatimirii, ca apare in omul despatimit, ca este desavarsirea vietii duhovnicesti ??etc..

Mie mi se pare de-a dreptul enervant sa citesc cum isi aroga diversi iubirea desavarsita in relatiile casnice, cand se stie cu cat chin si nevointa au ajuns sfintii la ea. Mai bine citesc despre "ce vor femeile". Iar daca vreau sa stiu despre iubire, caut in alta parte.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adevarata dragoste Rodica50 Intrebari utilizatori 10 10.10.2010 09:11:25
cu dragoste si prietenie catalin_ Secte si culte 20 21.05.2010 15:13:33
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29