Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.01.2016, 23:01:33
VHAlexandru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pomenirea la Sf. Liturghie

Pe pomelnicul de la Sf. Liturghie se pot trece oamenii cu pacate mari (care s-au rupt de Biserica, care traiesc in concubinaj, etc.) ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.01.2016, 01:19:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VHAlexandru Vezi mesajul
Pe pomelnicul de la Sf. Liturghie se pot trece oamenii cu pacate mari (care s-au rupt de Biserica, care traiesc in concubinaj, etc.) ?
Pe cei care s-au rupt de Biserica nu-i trecem (ei insisi ar privi cu oroare asemenea demers).

Cei care traiesc in concubinaj, desigur ca pot fi trecuti. Au mare nevoie.

In Biserica exista urmatoarele doua categorii de oameni: dreptii si pacatosii. Cei care traiesc in concubinaj fac parte dintre membrii pacatosi ai Bisericii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 06.01.2016 at 01:24:39.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.01.2016, 09:29:36
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Cei care trăiesc in concubinaj
traiesc in necuratie, deci nu pot fi trecuti la pomelnic la Sf. Liturghie, dar pot fi trecuti la Sf. Maslu sau Psaltire.
Doamne ajuta si multa rugaciune pentru cei îndepărtați de biserica.


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe cei care s-au rupt de Biserica nu-i trecem (ei insisi ar privi cu oroare asemenea demers).

Cei care traiesc in concubinaj, desigur ca pot fi trecuti. Au mare nevoie.

In Biserica exista urmatoarele doua categorii de oameni: dreptii si pacatosii. Cei care traiesc in concubinaj fac parte dintre membrii pacatosi ai Bisericii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.03.2016, 13:54:13
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crainou Vezi mesajul
Cei care trăiesc in concubinaj traiesc in necuratie, deci nu pot fi trecuti la pomelnic la Sf. Liturghie, dar pot fi trecuti la Sf. Maslu sau Psaltire.
Doamne ajuta si multa rugaciune pentru cei îndepărtați de biserica.
Fariseic raspunsul asta. Cu totul lipsit de inima. Un raspuns sec, recitat din carti, transmis mai departe ca sa fie transmis.

Hristos ne zice simplu in Evanghelie: am venit pentru cei bolnavi nu pentru cei sanatosi.
Liturghia si toate sunt pentru cei BOLNAVI intai, pentru salvarea lor si apoi pentru sfintirea celor drepti.
Voi cei drepti nu aveti nevoie de Liturghie, voi sunteti deja sfinti, nu mai aveti nevoie de nimic.


Si sa te intreb si eu, dupa intrebarea lui Hristos: daca ti-a cazut copilul intr-o groapa mare a vietii, din care nu mai iese, si are nevoie de ajutor din partea tuturor, a Bisericii in special, il treci in pomelnic sau nu? Il lasi sa moara acolo, pentru ca ai pus tu reguli din astea cu "nu se pune in pomelnic" ?

Hai lasa-ma cu textele astea.

Hristos a zis clar: pentru voi si pentru multi se varsa sangele Lui. El s-a sacrificat pentru noi toti, El si-a dat VIATA si pentru concubini ca sa-i salveze si pentru toti si tu nu ai curajul sa scrii pe cineva pe un pomelnic ca sa-l salvezi?
Tu te auzi ce zici? Hristos a murit pe cruce pentru concubinii pe care ii judeci tu iar tu nu ai curaj sa faci un GEST DE MILA SI IUBIRE fata de ei?

FARISEISM PE FATA! Poti sa-mi reciti tu din toate cartile care le stii, eu iti recit din Evanghelie. Asta zice Evanghelie, si ce nu este construit pe iubirea Evangheliei este infara lui Hristos.


Este un lucru care iti scapa masiv: Hristos ne-a invatat un lucru de o enormitate, de o grozavie fantastica in Legea Lui: ne-a dat principiile iubirii, si alte legi mari ale vietii si a zis: AVETI CONSTIINTA VOASTRA, LASATI-O SA LUCREZE CORECT, DUPA INVATATURA MEA SI LOGICA CORECTA. Frica, teama nu au ce sa caute intr-o constiinta.

Hristos NE-A DAT LIBERTATE SA IUBIM SI SA-L AJUTAM PE CEL DE LANGA NOI, nu ne-a dat teama de a pune in pomelnic un suflet bolnav.

Last edited by gpalama; 04.03.2016 at 13:57:16.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.03.2016, 14:32:47
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VHAlexandru Vezi mesajul
Pe pomelnicul de la Sf. Liturghie se pot trece oamenii cu pacate mari (care s-au rupt de Biserica, care traiesc in concubinaj, etc.) ?
La o manastire, am asistat la o scena in care o maicuta incruntata i-a cerut unei mame sa-si stearga fiica de pe pomelnic, pe motiv ca "a trecut la pocaiti".

La alta manastire nu se rugau pentru alcoolici.

La alta se rugau pentru oricine si chiar am auzit un calugar spunand unei alte mame: "pune si baiatul acolo, ca are mare nevoie acum." Ea a spus: "Dar parinte...", iar el a raspuns cald: "Lasa, pune-l acolo, sa ne rugam pentru el si roaga-te si dumneata ".

Dar cel mai frumos a spus un preot, cand o mama unei prietene de-ale mele era sa-si piarda fata din cauza unei boli grave si a pus pomelnice la 9 biserici, la recomandarea cuiva. Intr-una dintre biserici, preotul a descusut-o si spunandu-si necazul, femeia a plans amarnic. Batranul preot i-a spus cam asa:"Daca noi doi stam la masa si mananc numai eu, dumneata te saturi? E bine sa pui pomelnic, dar du-te acasa si asa cum mi-ai plans mie, asa sa plangi si inaintea lui Dumnezeu."

Acum, cine pe cine pune, ce zic cartile si care-i regula cu pomelnicele, eu nu stiu, dar ma rog pentru toata lumea, fiindca Cristos a avut ca unica politica de resurse umane, iubirea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.03.2016, 14:56:05
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Intr-adevar, cand mai merg si eu pe la manastiri si dau pomelnic, vad scris pe un afis:
"nu se trec pe pomelnic sinucigasii,persoanele care traiesc in concubinaj, alcoolicii, persoanele de alta religie decat cea ortodoxa(catolici, pocaiti, etc), oameni cu pacate f mari si cei care au murit in acte de teribilism (gen curse de masini, sporturi riscante).."
Eu sunt de parere ca toti avem nevoie sa fim pomeniti la Liturghie, indiferent de pacate sau cum au murit persoanele respective.
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.03.2016, 16:07:26
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
La o manastire, am asistat la o scena in care o maicuta incruntata i-a cerut unei mame sa-si stearga fiica de pe pomelnic, pe motiv ca "a trecut la pocaiti".

La alta manastire nu se rugau pentru alcoolici.

La alta se rugau pentru oricine si chiar am auzit un calugar spunand unei alte mame: "pune si baiatul acolo, ca are mare nevoie acum." Ea a spus: "Dar parinte...", iar el a raspuns cald: "Lasa, pune-l acolo, sa ne rugam pentru el si roaga-te si dumneata ".

Dar cel mai frumos a spus un preot, cand o mama unei prietene de-ale mele era sa-si piarda fata din cauza unei boli grave si a pus pomelnice la 9 biserici, la recomandarea cuiva. Intr-una dintre biserici, preotul a descusut-o si spunandu-si necazul, femeia a plans amarnic. Batranul preot i-a spus cam asa:"Daca noi doi stam la masa si mananc numai eu, dumneata te saturi? E bine sa pui pomelnic, dar du-te acasa si asa cum mi-ai plans mie, asa sa plangi si inaintea lui Dumnezeu."

Acum, cine pe cine pune, ce zic cartile si care-i regula cu pomelnicele, eu nu stiu, dar ma rog pentru toata lumea, fiindca Cristos a avut ca unica politica de resurse umane, iubirea.
Acuma eu pun o altă întrebare: oare pentru fiecare nume de pe pomelnic se scoate miridă, la toate bisericile, așa cum scrie la carte?

Știu răspunsul, dar trec peste ca să nu smintesc pe cineva!

Tot ce se pune pe Sfântul Disc reprezintă Biserica lui Hristos, Capul și mădularele Sale, vii sau adormiți.

Dacă s-ar scoate miride pentru cei vii, următoarele păcate nemărturisite și necanonisite sunt incompatibile cu calitatea de mădular al Trupului lui Hristos: desfrânarea, închinarea la idoli, adulterul, malahia, sodomia, hoția, apostazia, lăcomia, beția [cronică], batjocorirea [blasfemia] , uciderea, vrăjitoria și răpirea [tâlhăria și/sau înșelătoria].

Iar dintre cei răposați doar "cei ce au adormit întru nădejdea învierii și a vieții veșnice".

A se reține: pe Sfântul Disc nu au loc decât aceia care fac parte din Biserică "pe bune", vii sau adormiți.

Ceilalți se pot pomeni la alte rugăciuni și slujbe fără opreliști.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.03.2016, 17:00:29
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
A se reține: pe Sfântul Disc nu au loc decât aceia care fac parte din Biserică "pe bune", vii sau adormiți.
Daca ar fi sa se respecte asta...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.03.2016, 18:13:14
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Fariseic raspunsul asta. Cu totul lipsit de inima. Un raspuns sec, recitat din carti, transmis mai departe ca sa fie transmis.

Hristos ne zice simplu in Evanghelie: am venit pentru cei bolnavi nu pentru cei sanatosi.
Liturghia si toate sunt pentru cei BOLNAVI intai, pentru salvarea lor si apoi pentru sfintirea celor drepti.
Voi cei drepti nu aveti nevoie de Liturghie, voi sunteti deja sfinti, nu mai aveti nevoie de nimic.


Si sa te intreb si eu, dupa intrebarea lui Hristos: daca ti-a cazut copilul intr-o groapa mare a vietii, din care nu mai iese, si are nevoie de ajutor din partea tuturor, a Bisericii in special, il treci in pomelnic sau nu? Il lasi sa moara acolo, pentru ca ai pus tu reguli din astea cu "nu se pune in pomelnic" ?

Hai lasa-ma cu textele astea.

Hristos a zis clar: pentru voi si pentru multi se varsa sangele Lui. El s-a sacrificat pentru noi toti, El si-a dat VIATA si pentru concubini ca sa-i salveze si pentru toti si tu nu ai curajul sa scrii pe cineva pe un pomelnic ca sa-l salvezi?
Tu te auzi ce zici? Hristos a murit pe cruce pentru concubinii pe care ii judeci tu iar tu nu ai curaj sa faci un GEST DE MILA SI IUBIRE fata de ei?

FARISEISM PE FATA! Poti sa-mi reciti tu din toate cartile care le stii, eu iti recit din Evanghelie. Asta zice Evanghelie, si ce nu este construit pe iubirea Evangheliei este infara lui Hristos.


Este un lucru care iti scapa masiv: Hristos ne-a invatat un lucru de o enormitate, de o grozavie fantastica in Legea Lui: ne-a dat principiile iubirii, si alte legi mari ale vietii si a zis: AVETI CONSTIINTA VOASTRA, LASATI-O SA LUCREZE CORECT, DUPA INVATATURA MEA SI LOGICA CORECTA. Frica, teama nu au ce sa caute intr-o constiinta.

Hristos NE-A DAT LIBERTATE SA IUBIM SI SA-L AJUTAM PE CEL DE LANGA NOI, nu ne-a dat teama de a pune in pomelnic un suflet bolnav.
Asa plin de dragoste esti incat nu te gandesti ca nu le faci niciun bine celor care nu pot fi pomeniti la Sf. Liturghie, dar pe care tu ii treci pe bilet, desi ai cunostinta despre pacatul lor. Le faci un rau, rau iti faci si tie, ba poti avea si alte ispite din cauza asta!
Suna cam egoist ce-ti spun, pentru marea ta dragoste, nu? Dar oare, degeaba ne-au lasat scris atatia parinti pe cine putem sa trecem si pe cine nu, pe bilet?!

Ei pot fi trecuti doar pe acatiste si pomeniti in rugaciunile personale!

Ca sa intelegi mai bine, fiindca multi ani am zacut intr-o stare care nu-mi dadea voie sa fiu pomenita la Sf. Liturghie, desi am fost de nenumarate ori pomenita, iti spun ca nu asta m-a ridicat din groapa.
Intr-o buna zi, m-a sunat o sora sa ma intrebe daca sunt bine pentru ca simte acut ca TREBUIE sa se roage pentru mine. Si ma intreba ce am patit. Nu stia ea ce era cu mine atunci dar, pentru ca mergea regulat la biserica si ducea o viata duhovniceasca, a simtit ca am nevoie de ajutor. Deci, chiar daca fusesem pomenita regulat la Sf. Liturghie, sora mea simtea ca am nevoie de rugaciune!

N-o fi potrivit, dar imi vin in minte versetele de mai jos, deoarece se intampla de multe ori ca noi sa mergem la biserica, sa-i trecem pe toti pe lista, parintele sa se roage pentru toti iar noi sa gandim ca gata, ne-am facut treaba, ne-am achitat de datorie. Si nu ne mai rugam pentru cei pe care-i stim ca traiesc cu pacate grele. Dar stim ca am facut ceva pentru ei - i-am trecut pe bilet la Sf. Liturghie. Iar ei nu capata niciun folos.

11. Voi însă ziceți: Dacă un om va spune tatălui sau mamei: Corban! adică: Cu ce te-aș fi putut ajuta este dăruit lui Dumnezeu,
12. Nu-l mai lăsați să facă nimic pentru tatăl său sau pentru mama sa.
13. Și astfel desființați cuvântul lui Dumnezeu cu datina voastră pe care singuri ați dat-o. Și faceți multe asemănătoare cu acestea.


Si nu mai vorbi de sfintenie, ca nu sfintii de noi suntem pomeniti la Sf. Liturghie ci bolnavii si pacatosii de noi - ce nu (mai) avem pacate mari, nemarturisite, care sa ne impiedice sa fim pomeniti la Sf. Liturghie.

Last edited by crinrin; 04.03.2016 at 18:28:02.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.03.2016, 19:27:23
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Dar oare, degeaba ne-au lasat scris atatia parinti pe cine putem sa trecem si pe cine nu, pe bilet?!
Care parinti? Poti da un exemplu ca sa stim despre ce vorbim?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare