Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.08.2023, 22:02:29
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit Dialoguri Spirituale

In acest topic voi incerca sa rememorez unele dintre cele mai relevante discuții avute cu persoane întâlnite întâmplător,care m-au marcat într-un fel sau altul din punct de vedere spiritual.Totusi multe au continuat să fermenteze/dospească in sufletul și mintea mea pentru mult timp și majoritatea încă o fac.

Vreau sa incep cu un mic eveniment petrecut în acesta dimineața,care mi-a deschis ochii într-un mod foarte discret.Doar că deși procesul meu de trezire și ieșire din întuneric a început de ceva vreme, etapele sunt totuși anevoioase și cer timp.

Azi dimineață am ieșit de la munca și în drum spre casa am stat lângă 3 persoane,toate 3 având vârste respectabile și locuind în mediul rural.Am impresia că se cunoșteau intre ele,și din vedere ele mă cunoșteau și pe mine.In schimbul de informații generale pe care îl aveau intre ele la un moment dat una din persoane atrage atenția asupra faptului că a fost Sfânta Maria și din cauza acestei sărbători nu a muncit/făcut ceva anume.Noi nu ținem asemenea mizerii intervine brusc o persoana,la care cealaltă sare și ea subliniind că în biblie nu scrie despre Sfânta Maria că trebuie să o cinstim.Fix atunci treceam pe lângă o biserică și am văzut persoană a 3 a,cea care deja a devenit "victima" celorlalți 2 că se închină și uitându-ma in ochii lui am văzut.....

Ceva s-a schimbat brusc în mine, deși rațional și chiar teologic eu găsesc corecta atitudinea neoprotestanta și nu știu dacă am mai gândit pur ortodox de foarte mulți ani sau am luat o atitudine de apărător al ortodoxiei.

Însă în acel moment simțeam că trebuie să apar ortodoxia într-un fel sau altul din 2 motive.Unul din cauza ochilor acelui bătrân care avea o credință sinceră, curată și pură și din cauza insultelor asuse Fecioarei Maria.Adica sa spui că , cultul Fecioarei Maria este o mizerie și să te numești creștin este incompatibil.Doar in satanism in lepaderea de credință și pactul cu Satan mai este specificat așa ceva, termeni de "mizerie","spurcat" etc.Da poți aduce dovezi că derivă din Isis sau alte sărbători păgâne că etc, Chiar eu am scris destule aici despre influența altor religii asupra creștinismului.Insa nu voi insista prea mult asupra aspectelor doctrinare, biblice referitor cultul Sfintei Fecioare,continui cu situația...

Așa cum spuneam,deși pare doar un eveniment banal, pentru mine a fost revelator fiindcă am trezit ceva de demult în mine,am trezit acea scânteie de ortodoxie, moartă de atâția ani.Eu in ultimii 10 ani cred că am trecut prin toate ideile, credințele pe care le-am întâlnit,pe toate am încercat să le studiez,sa le înțeleg și chiar sa mi le asum cat a fost cu putință.

Ce a fost foarte surprinzător pentru mine a fost faptul că în vorbele și privirea acelor două persoane ,in special a uneia mai "aprinse" mă vedeam pe mine....Cel care a fost pururi revoltat,cel care deși "mic" și neștiutor se credea "mare și tare",credea că știe tot că a descoperit adevărul că îi poate învăța pe alții.

Imi era milă și în același timp mă emoționa râvnă ei.Deja bătrânul care se închinase la trecerea pe lângă biserica incepea să se închine la ce dialoguri aveam eu cu femeia și s-a ridicat și a plecat.

Cu cât incerca mai mult sa mă convingă de ceea ce crede și despre faptul că orice am crede restul este greșit cu atâta mai mult vedeam în ea eșecul căutărilor mele din ultimul timp.

Eu ii demontam fiecare idee, opinie, argument,dar făcând asta parcă mă demontam pe mine și îmi anulam toate eșecurile și căutările zadarnice.

Vedeam cat de absurd,cat de înșelător,cat de greșit suna totul din gura ei.Vedeam că nu stăpânește deloc nimic,erau doar idei preluate mecanic și le recita,amesteca....

Și așa mi-am dat seama că autoinselarea este cea mai grea boală....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote