Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.05.2011, 22:59:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Si bunicii dvs cred ca s-au mantuit. Asa cred eu. Multumesc de raspuns.
MariS, povesteste si tu despre bunicii tai :).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.05.2011, 23:00:14
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Scuze tuturor ca sunt offtopic!

Problema asta cu bunicii protestanti a existat si la mine in familie,ba chiar si strabunicii si alti unchi si matusi...acum de vreo 10 ani,mama a urmat si ea calea neoprotestantilor...
De multe ori meditez la vietile pe care le-au dus,vieti frumoase,cai drepte de oameni spiritualizati,nu a existat nimic stramb sau rau in vietile acestor oameni,cel mai tare ma copleseste amintirea strabunicului,care era bunatatea materializata intr-un batran...
Nu as putea sa jignesc pe nimeni,insa am vazut in ei o lumina si o bunatate noua,care nu exista la alti ortodoxi-si nu-mi dau seama de ce?
Ca si copil si adolescent,i-am urmat pe toti la biserici,ortodoxe,catolice,protestante-insa botezul din biserica ortodoxa il datorez unei matusi,ortodoxa inflacarata(de fapt aproape singura in familie);insa de Pasti,Craciun si alte sarbatori importante nu lipseam de la biserica ortodoxa-in copilarie pt ca se impune autoritatea matusii,apoi pt ca am ales eu singura.
Asa cum spuneam,meditez la existentele rudelor mele protestante si nu le gasesc nici un bai,si nu inteleg de ce nu s-ar putea mantui si ei pt viata dreapta si bunatatea pe care au raspandit-o in jurul lor si care a ramas legata de memoria lor??Este foarte complicat...

Cine se vor mantui,oportunistii care au trait o viata de pacat dar s-au pocait pe patul de moarte,au fost spovediti,impartasiti si iertate le-au fost pacatele,chiar daca au traumatizat niste suflete(exemple de criminali,violatori,vrajitori,alcoolici,etc)????
Si bunici tai, draga Yasmina, eu cred ca s-au mantuit. Asa cred si nu pot altfel.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.05.2011, 23:01:58
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
MariS, povesteste si tu despre bunicii tai :).
Si bunica ta, draga glykys, cred ca s-a mantuit.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.05.2011, 23:04:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Si bunicii dvs cred ca s-au mantuit. Asa cred eu. Multumesc de raspuns.
In biserica la care mergeau nu aveau nici macar o cruce!
Si fara Taina Spovedaniei si fara Impartasanie?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.05.2011, 23:07:07
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Raspunsurile mele pot parea usuratice, ca prea am spus la toata lumea ca eu cred ca bunicii lor s-au mantuit. Va asigur ca nu e asa. Am citit cu atentie ce ati povestit despre ei, si din ceea ce ati povestit am dedus ca au fost OAMENI DINTR-O BUCATA! Pacat ca sunt tot mai rari asemenea oameni.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.05.2011, 23:10:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Raspunsurile mele pot parea usuratice, ca prea am spus la toata lumea ca eu cred ca bunicii lor s-au mantuit. Va asigur ca nu e asa. Am citit cu atentie ce ati povestit despre ei, si din ceea ce ati povestit am dedus ca au fost OAMENI DINTR-O BUCATA! Pacat ca sunt tot mai rari asemenea oameni.
Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra!

Nu ne mantuim noi. Ci doar Hristos ne mantuieste daca ramanem in dreapta credinta si-L cautam din toata inima.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 02.05.2011, 23:14:26
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt convins că e o greșeală să judecăm noi cine se mântuiește și cine nu. Hristos este judecătorul și el știe cum va judeca. Noi trebuie doar să ne străduim să-L cunoaștem, să avem o comuniune dacă se poate deplină cu El încă din viața asta. Și să ne rugăm pentru toți cei pe care-i iubim, pentru mântuirea lor.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 02.05.2011, 23:20:33
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Sunt convins că e o greșeală să judecăm noi cine se mântuiește și cine nu. Hristos este judecătorul și el știe cum va judeca. Noi trebuie doar să ne străduim să-L cunoaștem, să avem o comuniune dacă se poate deplină cu El încă din viața asta. Și să ne rugăm pentru toți cei pe care-i iubim, pentru mântuirea lor.
E adevarat. Eu n-am judecat, eu asa simt. Si spun ceea ce simt.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 02.05.2011, 23:27:46
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

lasand la o parte mantuirea altora si raspunzand la intrebarea initiala a topicului: aici unde sunt eu sunt mai multi barbati decat femei la biserica poate si din cauza ca sunt multi veniti fara familie, cu sotiile sau familia inca in tara si atunci biserica devine un mijloc de a te simti aproape de cei dragi care nu iti pot fi alaturi.
Ceea ce au constatat majoritatea pana acu e drept. La bisericile din tara, din orasul meu, ponderea partii feminine e mult peste cea a barbatilor. Explicatia care am gasit-o eu: multora le e rusine-mersul la biserica e o chestie pt femei- ca dc ai miscat ceva gresit in biserica mai tot timpul o baba si nu un mos iti atrage atentie ceea ce denota faptul ca ele,babele, is la ele acasa acolo. In al 2a rand si cel mai important lipseste educatia religioasa din familie: tata nu merge la biserica, eu de ce sa ma duc? Se mai duce mama sau bunica din cand in cand dar doar asa in vizita sa puna o lumanare.
Cel mai grav e ca in mintea mea a ramas ideea ca barbatii romani in proportie f mare sunt prea preocupati cu bautura pt a fi interesati de orice alt ceva.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 02.05.2011, 23:35:14
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Da, posibil sa fie o problema romaneasca, sau est-europeana oricum. In Bulgaria tot asa, marea majoritatea oamenilor din biserica erau femei.

In schimb aici, in Olanda, in biserici catolice, nu stiu de cele protestante, numarul femeilor este in general egal cu cel al barbatilor. Nu la cei peste 60 de ani, barbatii mor mai repede, dar la cei mai tineri proportia este egala. Iar la cei sub 40 de ani mai intotdeauna, daca sunt casatoriti, vin cu sotul sau sotia. Si eventual cu copii daca au, chiar daca au doar o luna sau doua, sau doi ani, sau cinci ani.

Chiar s-a intamplat, la slujbe din timpul saptamanii sa ma simt in minoritate, erau mai multi barbati decat femei. :D
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu merg la un anume preot ca nu e bn ionut12 Generalitati 1 13.11.2010 13:21:32
Prea mult despre rau, prea putin despre bine costel Generalitati 11 09.02.2009 20:58:42
VRAJITORII MERG SA SE SPOVEDEASCA? roseliana Vrajitoria 2 05.03.2008 22:34:13