Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.01.2009, 18:25:43
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Buna,
uite am un web site
[COLOR=#0000ff]http://www.enchantedlearning.com/subjects/dinosaurs/dinofossils/locations/Canada.shtml[/COLOR]

[COLOR=#003300]du-te si vezi, identifica perioada daca vrei.[/COLOR]
[COLOR=#003300]Au trait cu milioane de ni inainte, spune stiinta, si deci se pare ca erau deja disparuti pe vremea lui Noe.[/COLOR]

[COLOR=#003300]Ei au disparut cind un meteor a lovit pamintul (plneta) si au cazut temperaurile foarte mult. A murit tot ceea ce vietuia. Timpurile respective se numeau Ice Age = Era ghetarilor.[/COLOR]



http://www.tyrrellmuseum.com/peek/in...?strSection=11
Daca mergi pe site-ul asta vei gsi mi multe informatii.
Milioanele alea de ani exista doar in imaginatia diabolica a unor oameni "de stiinta". Lumea intreaga are o vechime de 7517 ani, confor invataturii Bisericii Ortodoxe.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.01.2009, 09:28:30
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mateiash Vezi mesajul
Doamne ajuta tuturor!
Nelamurirea mea legata de acest subiect e urmatoarea : daca Noe a luat in corabie cate 2 perechi din toate animalele, de ce nu exista si in prezent dinozauri. Cum se explica dpdv ortodox disparitia dinozaurilor?
CARTEA FACERII care nu prea m-a lamurit.
Multumesc.+++
Poate ca ... nu se explica, din punct de vedere ortodox, si nu pentru ca nu ne e necesar, ci pentru ca nici nu se stia de dinozauri cand s-a scris Facerea?
Pe pamant traiesc acum milioane de specii. Cum evolutia e negata de biserica, trebuie sa fi existat pe vremea Potopului cel putin tot atatea.
Poate cineva sa creada ca au incaput toate intr-o corabie, sau ca doua exemplare din fiecare specie ar putea asigura supravietuirea speciei?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.01.2009, 09:53:29
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel Vezi mesajul
Poate ca ... nu se explica, din punct de vedere ortodox, si nu pentru ca nu ne e necesar, ci pentru ca nici nu se stia de dinozauri cand s-a scris Facerea?
Pe pamant traiesc acum milioane de specii. Cum evolutia e negata de biserica, trebuie sa fi existat pe vremea Potopului cel putin tot atatea.
Poate cineva sa creada ca au incaput toate intr-o corabie, sau ca doua exemplare din fiecare specie ar putea asigura supravietuirea speciei?
Exista doua teorii (eronate) care incearca sa explice potopul: asa numitele "hydroplates" (hidro-placi tectonice) si "water vapor canopy" (bolta din vapori de apa)
http://www.godandscience.org/youngearth/canopy.html
http://creationwiki.org/Hydroplate_theory
http://www.creationscience.com/onlin...Trenches3.html
http://gumbythecat.blogspot.com/2008...opies-and.html
Dar nici una din ele nu explica partea cu salvarea speciilor pe arca lui Noe.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.01.2009, 19:25:01
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Da, cred ca ai dreptate, stiinta are si ea partile ei de "ghicire" sau daca vrei presupunere a lucrurilor. Biserica, exclude tot.
Daca sintem in cautarea adevarului, pai atunci trebuie luate ca o combinatie a amindurora.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.01.2009, 14:58:03
RaduIoan RaduIoan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2008
Mesaje: 13
Smile Dinozaurii prea mari pentru Arca

Dinozaurii erau prea mari pentru Arca si prea hrapareti, daca iar fi luat Noe, pamantul acum ar fi fost plin numai de astfel de creaturi, e mai bine asa zic eu. In schimb a luat ceva soparle ca sa ne aminteasca de vremea dinozaurilor, si de faptul ca mai mic, mai ponderat inseamna mai bun.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.01.2009, 21:08:35
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RaduIoan Vezi mesajul
Dinozaurii erau prea mari pentru Arca si prea hrapareti, daca iar fi luat Noe, pamantul acum ar fi fost plin numai de astfel de creaturi, e mai bine asa zic eu. In schimb a luat ceva soparle ca sa ne aminteasca de vremea dinozaurilor, si de faptul ca mai mic, mai ponderat inseamna mai bun.
Pai ce, nu putea sa ia pui de dinoazaur in loc? Erau cu mult mai mici...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.01.2009, 23:03:39
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[SIZE=3]Despre reptile uriașe asemănătoare balaurilor sau dragonilor din mitologiile europene și asiatice vorbește și Biblia. Iov se referă la un dinozaur, o specie care exista încă în zilele lui se pare (circa 1700 i H): [/SIZE]
[SIZE=3]Iov 41:[/SIZE]
[SIZE=3]12. Cât despre leviatan, voi vorbi despre mădularele lui și despre tăria lui și despre frumoasa lui întocmire. 13. Cine a ridicat pulpana din față a veșmântului lui și cine poate pătrunde în căptușeala armurei lui? 14. Cine a deschis vreodată porțile gurii lui? Zimții lui sunt îngrozitori! 15. Spinarea lui este ca un șirag de scuturi, pe care le-ai fi întărit și pecetluit puternic. 16. Ele sunt strânse unul într-altul atât de tare, că nici vântul nu pătrunde printre ele. 17. Fiecare e lipit de cel de lângă el și se țin așa și nu se mai despart. 18. Din strănutul lui scapără lumină și ochii lui sunt roșii ca pleoapele zorilor. 19. Din gura lui ies parcă niște torțe aprinse și izbucnesc valuri de scântei. 20. Din nările lui iese fum, ca dintr-o căldare pusă la foc și care fierbe. 21. Răsuflarea lui este de cărbuni aprinși și din gura lui țâșnesc flăcări. 22. Puterea lui e adunată în grumazul lui și înaintea lui țâșnește groaza. 23. Carnea lui e îndesată; oricât ai apăsa în ea nu se lasă. 24. Inima lui este tare ca piatra, tare ca piatra râșniței, cea de dedesubt. 25. De măreția lui se tem și valurile; valurile mării se dau înapoi din fața lui. 26. Să-l atingi cu sabia nu folosești nimic; nici cu lancea, nici cu săgeata, nici cu toporul. 27. Fierul pentru pielea lui este ca paiul, iar arama ca lemnul putred. 28. Săgeata nu-l pune pe fugă și pietrele din praștie cad pe el ca niște pleavă. 29. O săgeată pentru el este un pai în vânt și își bate joc de vâjâitul unei lănci ce zboară. 30. Sub pântecele lui sunt niște solzi ascuțiți; când dă prin noroi, pare că dă cu grapa. 31. Când se afundă, apa fierbe ca într-o căldare; el preface marea într-un cazan de fiert mirodenii. 32. El lasă în urmă o dâră luminoasă și adâncul pare un cap cu plete albe. 33. Pe pământ el nu-și află perechea și e făcut să nu cunoască frica. 34. El se uită de sus la toți câți sunt puternici și este împărat peste toate fiarele sălbatice". [/SIZE]
[SIZE=3]să reluăm citatul:[/SIZE]
[SIZE=3]19. Din gura lui ies parcă niște torțe aprinse și izbucnesc valuri de scântei. 20. Din nările lui iese fum, ca dintr-o căldare pusă la foc și care fierbe. 21. Răsuflarea lui este de cărbuni aprinși și din gura lui țâșnesc flăcări. 22. Puterea lui e adunată în grumazul lui și înaintea lui țâșnește groaza. [/SIZE]
[SIZE=3]Aceste versetele care în aparență aduc a basm, descriu însă pentru oamenii primitivi o șopârlă gigant, mult mai mare decât dragonul de Komodo actual (care își ucide prada mușcând-o o dată apoi așteptând ca aceasta să moară în câteva minute datorită salivei extrem de toxice pentru care omul nu are încă antidot).[/SIZE]
[SIZE=3]Cartea înțelepciunii lui Solomon: 16.10 "Iar pe robii Tăi nici dinții balaurilor celor veninoși nu i-au biruit, căci mila Ta a venit și i-a vindecat" [/SIZE]
[SIZE=3]Iar despre dispariția acestora:[/SIZE]
[SIZE=3]Psalmi 73.14 " Tu ai despărțit, cu puterea Ta, marea; Tu ai zdrobit capetele balaurilor din apă;" [/SIZE]
[SIZE=3]Isaia: 51.9 "Ridică-te, scoală-te, îmbracă-te cu tărie, braț al Domnului! Înalță-te ca odinioară, ca în veacurile trecute! N-ai zdrobit Tu pe Rahab și n-ai spintecat Tu balaurul?" [/SIZE]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.01.2009, 13:56:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Milioanele alea de ani exista doar in imaginatia diabolica a unor oameni "de stiinta". Lumea intreaga are o vechime de 7517 ani, confor invataturii Bisericii Ortodoxe.
~7500 de ani este referinta nu de la facerea lumii, ci de la izgonirea lui Adam din Rai (din cate sitiu eu).

Oricum, este posibil ca zilele Facerii sa fi durat miliarde de ani, nu cateva zeci de ore.

"Și aceasta una să nu vă rămână ascunsă, iubiților, că o singură zi, înaintea Domnului, este ca o mie de ani și o mie de ani ca o zi." 2 Petru 3,8

Biblia e plina de metafore si timpul este prezentat extrem de relativ pentru ca noi sa putem face calcule exacte.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.01.2009, 18:05:27
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Oricum, este posibil ca zilele Facerii sa fi durat miliarde de ani, nu cateva zeci de ore.
Sfintii Parinti sunt de alta parere, de ex. Sf. Efrem Sirul spune:[SIZE=2]"Nimenea sa nu creada ca zidirea cea de Sase Zile este o alegorie; tot asa, nu este ingaduit a zice ca ceea ce pare, potrivit celor istorisite, a fi fost zidit in sase zile, a fost zidit intr-o singura clipa si, de asemenea, ca unele nume infatisate in acea istorisire fie nu inseamna nimic, fie inseamna altceva. Dimpotriva, trebuie sa stim ca intocmai cum cerul si pamantul care s-au zidit intru inceput sunt chiar cerul si pamantul, iar nu altceva ce s-ar intelege sub numele de cer si pamant, tot asa orice altceva se zice a fi fost zidit si tocmit cu randuiala dupa zidirea cerului si a pamantului nu sunt numiri goale, ci insasi fiinta firilor zidite corespunde puterii numelor acestora."

mai multe aici: http://www.crestinortodox.ro/Cum_anu...-29-21994.html
[/SIZE]
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.01.2009, 18:39:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OvidiuO Vezi mesajul
Sfintii Parinti sunt de alta parere, de ex. Sf. Efrem Sirul spune:[SIZE=2]"Nimenea sa nu creada ca zidirea cea de Sase Zile este o alegorie; tot asa, nu este ingaduit a zice ca ceea ce pare, potrivit celor istorisite, a fi fost zidit in sase zile, a fost zidit intr-o singura clipa si, de asemenea, ca unele nume infatisate in acea istorisire fie nu inseamna nimic, fie inseamna altceva. Dimpotriva, trebuie sa stim ca intocmai cum cerul si pamantul care s-au zidit intru inceput sunt chiar cerul si pamantul, iar nu altceva ce s-ar intelege sub numele de cer si pamant, tot asa orice altceva se zice a fi fost zidit si tocmit cu randuiala dupa zidirea cerului si a pamantului nu sunt numiri goale, ci insasi fiinta firilor zidite corespunde puterii numelor acestora."

mai multe aici: http://www.crestinortodox.ro/Cum_anu...-29-21994.html
[/SIZE]
Eu am exprimat o posibilitate, nu am afirmat un adevar. Probabil ca Efrem Sirul are dreptate, dar eu am voie sa ma indoiesc putin de asta, nu?

Din moment ce luminatorii au fost creati in "ziua" a patra, pana atunci nu putem vorbi de intervale periodice de 24 de ore. Dupa aceea da.

Mi-a placut cartea lui Steven Weinberg, Primele 3 minute ale Universului. Retin de acolo ca, la o fractiune de secunda de la asa-numita "explozie", cand Universul cel finit si fara margini avea sa zicem dimensiunile sistemului nostru solar si materia se lupta cu antimateria pentru suprematie, atunci au venit la viata fotonii... care fotoni erau pretutindeni in Universul-copil de mici dimensiuni, miscandu-se cu viteza luminii si revenind aproape instantaneu in acelasi loc de unde au plecat... Asa incat acel "Sa fie lumina" chiar produs o lumina orbitoare, pana ce Universul s-a marit si intensitatea ei a scazut, facand loc materiei si, mai tarziu, intunericului interstelar...

Acestea sunt doar niste teorii, credibile sau incredibile, insa nici a crede orbeste absolut tot ce au scris toti Sfintii nu e sanatos, parerea mea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dinozaurii -----> ce spune ortodoxia despre ei? Bast-et Generalitati 202 12.03.2012 14:45:04