Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2009, 21:45:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Preotul - ce invata el la facultate?

Ma intreb adesea ce si cat invata un student la teologie?
Un preot slujeste lui Dumnezeu sau oamenilor?
E bine sa fie mai aspru cu oamenii, sau mai uman, mai cu iubire de oameni?
Invata in facultate cum sa lucreze cu oamenii? Invata psihologie?
Invata sa fie duhovnic, ceva special in sensul asta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2009, 21:53:26
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ma intreb adesea ce si cat invata un student la teologie?
Un preot slujeste lui Dumnezeu sau oamenilor?
E bine sa fie mai aspru cu oamenii, sau mai uman, mai cu iubire de oameni?
Invata in facultate cum sa lucreze cu oamenii? Invata psihologie?
Invata sa fie duhovnic, ceva special in sensul asta?
Pai poti sa te inscrii si sa vezi cu ochii tai ce face un viitor preot la facultate. Oricum daca am stii ce face, am avea ceva mai mult respect pentru ei.
Din ce retin, un studiu mai din trecut clasa facultatea de teologie pe locul 3 ca dificultate dupa arhitectura si medicina.
Ce pot zice ... ca unul ce fac parte din sistem ... "in facultatile de teologie ne invata doar sa vorbim, nu sa si tacem".

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.05.2009, 22:02:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Pai poti sa te inscrii si sa vezi cu ochii tai ce face un viitor preot la facultate. Oricum daca am stii ce face, am avea ceva mai mult respect pentru ei.
Poti sa faci Teologia daca nu ai voce muzicala? Presupun ca Muzica este un examen obligatoriu care nu se trece numai prin cunostintele teoretice.

Daca tot esti in sistem, pentru viitor, te rog sa scrii "daca am sti", nu "daca am stii". Dar poate e o greseala de tastare.

Doamne ajuta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2009, 22:02:24
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

da sophia la facultate se invata multe,insa depinde si de facultate multe sunt
scolastice rau dar se invata cum sa fi duhovnic .La alba iulia cel ce preda cursurile de spiritualitae si acum credca si morala e IPS Andrei cre e un ierarh
foarte imbunatatit si de la care ai multe de invatat.Iata doua titluri de carti scrise de Inalt Prea Sfintia Sa : Spovedanie si comuniune si Dinamica despatimirii .La sibiu IPS Streza preda Liturgica materia care ii invata pe studenti slujirea la altar si toate randuielile Sf Slujbe se invata si psihologie exista si Modulul pedagogic si pedagogia studiile biblice de Noul respectiv Vechiul Testament unde se studiaza exegeza pe textele scripturistice (inerpretarea lor) se invata drept canonic adica canoanele si legislatia bisericeasca si contabilitatea parohiei protoieriei sunt studiile de teologie speciala dogmatica morala geaca ebraica limbi moderne engleza de ex.
si studentii mai participa la sesiuni de comunicare pe diferite teme sunt multe despus si nu e usor sa razbati prin facultae daca nu esti muncitor
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.05.2009, 22:37:18
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
nu e usor sa razbati prin facultae daca nu esti muncitor
....sau bogat!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.05.2009, 16:02:11
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Poti sa faci Teologia daca nu ai voce muzicala? Presupun ca Muzica este un examen obligatoriu care nu se trece numai prin cunostintele teoretice.

Daca tot esti in sistem, pentru viitor, te rog sa scrii "daca am sti", nu "daca am stii". Dar poate e o greseala de tastare.

Doamne ajuta.
Poti sa faci teologie daca nu ai "voce muzicala". In primul rand ca sa afirmi ca nu ai voce muzicala, trebuie sa mergi sa te asculte un profesionist care va stii sa-ti scoata in evidenta aptitudinile muzicale, iar dupa acestea el iti va da verdictul final, oricum sunt foarte rari cei care nu au "voce muzicala". Dar mai mult, cam peste tot ai de-a face cu un profesor de muzica care este preot si care te poate intelege foarte bine si iti poate da nota de trecere daca te vede ca te straduiesti.
Cat despre greseala, imi cer scuze, uneori ma grabesc, sau mai schimb pc-ul (nu e cazul aici) si se mai intampla; multumesc de observatie.

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.05.2009, 16:41:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu prea am gasit raspuns la intrebarile mele.
Am inteles ca exista diferente intre facultatile din tara. Vazusem pe scribd niste cursuri de la facultatea de teologie puse de cineva din Alba Iulia si erau f. interesante.
Mi-ar fi placut sa asist doar la unele cursuri, sau sa gasesc materialele sa le citesc.
Sigur ca este munca multa si iti trebuie si calitati suplimentare care nu stiu daca se verifica la intrarea la facultate: daca esti facut intr-adevar sa fii preot, sa lucrezi cu oamenii etc.
Dar acum nu stiu daca este o facultate asa grea fata de altele.
Iti trebuie memorie multa, asta este clar, pentru ca totul se invata pe de rost, exact ca la medicina si trebuie citit mult.
Facultatile tehnice au si ele dificultatea lor in altele (desen, formule, proiecte etc.)
Intrebare, daca tot suntem la ce se invata:
Ce limbi straine se invata la teologie?
Se invata cele vechi: latina, greaca, ebraica?
Calitati muzicale trebuie sa aibe obligatoriu un preot ortodox, pentru ca are mult de cantat. La altfe confesiuni si religii poate n-o fii asa. Nu stiu.
In rest cred ca depinde si de fiecare om in parte.
Eu cunosc un preot care era f.studios si il interesa sa citeasca si sa se informeze mult si avea si mult har pentru a fi preot.
Il chema...Parintele Galeriu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.05.2009, 21:06:00
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu prea am gasit raspuns la intrebarile mele.
Am inteles ca exista diferente intre facultatile din tara. Vazusem pe scribd niste cursuri de la facultatea de teologie puse de cineva din Alba Iulia si erau f. interesante.
Mi-ar fi placut sa asist doar la unele cursuri, sau sa gasesc materialele sa le citesc.
Sigur ca este munca multa si iti trebuie si calitati suplimentare care nu stiu daca se verifica la intrarea la facultate: daca esti facut intr-adevar sa fii preot, sa lucrezi cu oamenii etc.
Dar acum nu stiu daca este o facultate asa grea fata de altele.
Iti trebuie memorie multa, asta este clar, pentru ca totul se invata pe de rost, exact ca la medicina si trebuie citit mult.
Facultatile tehnice au si ele dificultatea lor in altele (desen, formule, proiecte etc.)
Intrebare, daca tot suntem la ce se invata:
Ce limbi straine se invata la teologie?
Se invata cele vechi: latina, greaca, ebraica?
Calitati muzicale trebuie sa aibe obligatoriu un preot ortodox, pentru ca are mult de cantat. La altfe confesiuni si religii poate n-o fii asa. Nu stiu.
In rest cred ca depinde si de fiecare om in parte.
Eu cunosc un preot care era f.studios si il interesa sa citeasca si sa se informeze mult si avea si mult har pentru a fi preot.
Il chema...Parintele Galeriu.
Incerc sa-ti raspund pe rand la toate punctele:

-La unele facultati de teologie se da admitere, acest lucru ajutand la o prima selectie. Nu stiu daca toate se bazeaza pe invatat de pe rost, sincer multe vin din revelatie personala si se leaga intre ele, multe sunt logice, dar ce-i drept ai foarte mult si de memorat.
-Despre limbile straine : ebraica, greaca, latina, engleza/franceza/germana si paleografie (alfabetul chirilic)
-Despre calitatile muzica, fiecare cat i-a dat Domnul... unul are mai putin dar la muzica dar mai mult la rugaciune... s.a.
-Nu are nimeni cum sa-si dea seama cine e pentru preot si cine nu, asta numai Domnul stie.

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.05.2009, 23:06:46
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Facultatea este ca o scoala de soferi. Te invata ce sa faci si ce sa nu faci, te invata cum sa faci si cum sa nu faci un lucru. Depinde apoi de tine sa "conduci" cum trebuie, sa ocolesti gropile sau sa dai in ele.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.05.2009, 17:48:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ma intreb adesea ce si cat invata un student la teologie?
Un preot slujeste lui Dumnezeu sau oamenilor?
E bine sa fie mai aspru cu oamenii, sau mai uman, mai cu iubire de oameni?
Invata in facultate cum sa lucreze cu oamenii? Invata psihologie?
Invata sa fie duhovnic, ceva special in sensul asta?

Sunt multe materii, dar am ajuns sa-mi dau seama ca nu sunt foarte importante pentru o buna vietuire. Legatura cu Hristos iti va oferi raspuns la toate. Noi ne-am obisnuit sa punem mare pret pe aceste informatii, pentru ca este mai importanta speculatia decat unirea cu Dumnezeu. Un lucru m-a uimit neincetat: la facultate salile erau aproape goale, prezenta mai aducea un numar ridicat de studenti, pe cand la conferinte cu duhovnici, salile erau pline, si asta nu pentru ca se intra gratuit, ci pentru ca oamenii cautau viata in cuvinte si nu teorie (cuvinte moarte).

Indiferent cata psihologie faci, ea nu se compara cu pogorarea lui Dumnezeu in om. Duhovnicul ca sa dea raspuns potrivit problemelor noastre, nu sta cu tratate de psiholigie in brate, ci sta de vorba cu Dumnezeu. Iar din aceasta intalnire, el ia cuvantul care il vindeca pe om.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
admitere facultate Joulie Stiri, actualitati, anunturi 0 30.08.2012 11:34:18
Facultate Teologie. alexdu Generalitati 18 12.02.2010 16:30:33
Facultate Teologie fr alexdu Generalitati 2 02.02.2010 16:30:06
Biserica noastra invata ca... amatyyy Despre Biserica Ortodoxa in general 1 12.11.2009 13:53:12
cum vad personal o facultate de teologie podolski_2 Generalitati 29 10.12.2008 01:57:17