Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.11.2010, 00:35:03
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cifrele OMS va contrazic. Avand in vedere ca o treime din cheltuielile legate de prevenirea SIDA in Africa sunt suportate de Biserica catolica, iata rezultatele a 10 ani de eforturi misionare de intarire a moralitatii:
http://www.leforumcatholique.org/message.php?num=573405

Observati ca in tarile catolice in care efortul misionarilor a fost indreptat cu precadere, in unele cazuri cifrele au dat inapoi in ultimii 10 ani, cel mai ilustratiuv fiind cazul Ugandei, de care s-au ocupat in mod deosebit Surorile Caritatii (Ordinul acela infiintat de Maica Tereza, cu baticuri albe cu bordura albastra).
Cifrele acelea nu reprezinta numai rezultatul efortului sustinut al calugaritelor catolice; folosirea prezervativului a avut de asemenea un rol de necontestat: http://www.knowabouthealth.com/know-...iv-cases/6462/
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.11.2010, 02:23:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Cifrele acelea nu reprezinta numai rezultatul efortului sustinut al calugaritelor catolice; folosirea prezervativului a avut de asemenea un rol de necontestat: http://www.knowabouthealth.com/know-...iv-cases/6462/

Linkul oferit de dv enumera trei cauze ale scaderii incidentei bolii. Primele doua cauze sunt cele de sustinere a moralitatii, iar abia a treia cauza este data de distribuirea de prezervative. Repartitia pe tari confirma sensul linkului oferit de mine. Situatia cea mai grava se inregistreaza in Africa de Sud, tara cuprinsa de imoralitate si chiar anomie, cu peste 5 milioane de cazuri. Alte tari noncatolice aflate in trista situatie sunt Zambia si Zimbabwe (fosta Rhodesia), cu un numar enorm de cazuri daca avem in vedere putina lor populatie. Privind insa la tarile predominant catolice, foste colonii portugheze (Madagascar, Togo etc), belgiene (Congo), franceze (Ciad, Mali, Senegal) sau italiene (Eritrea) nu se poate sa nu remarcati diferenta frapanta intre ce face prezervativul singur si ce face prezervativul plus morala catolica.

Fiindca adevarul trist acesta este: prezervativul singur, departe de a fi o solutie contra problemei SIDA, o agraveaza, dupa cum corect a spus si Sf Parinte anul trecut. Promovat ca mijloc de protectie impotriva BTS, prezervatiovul modifica mentalitatile, creand o flasa psihologie a invulnerabilitatii. Crezand ca au o arma care ii protejeaza 100 %, oamenii indraznesc mai mult. Or, in realitate, prezervativul este foarte departe de a asigura protectie de 100 la suta, in special in cazul unei boli cauzate de un inframicrob atat de mic precum HIV. Si asta in cazul optimist in care prezervativul este corect folosit.

Ca sa intelegeti, va propun doua modele teoretice: doua extrapolari. Inchipuiti-va ca toata populatia dintr-o tara ar adopta viata morala si nu ar mai exista nici un caz de relatii sexuale inafara legaturii conjugale. Sunteti sau nu de acord ca, astfel, boala s-ar autolimita ?

Acum, inchipuiti-va ca toata populatia dintr-o tara foloseste intotdeauna prezervativ. Dar acolo legaturile sexuale sunt cu parteneri multipli si intamplatori. Plecand de la presupunerea ca prezervativul protejeaza in 98 % din cazuri, considerati situatia in care oamenii au cate 2 sau 3 parteneri si au o legatura sexuala pe saptamana. Sunteti, sau nu de acord ca, intr-un asemenea caz, boala s-ar raspandi indefinit, pana la a afecta toata populatia receptiva ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 23.11.2010 at 02:26:11.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.11.2010, 13:52:10
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Am face mai bine sa incurajam pastrarea fecioriei, nu folosirea de prezervative. (...)
Sunt perfect de acord cu prevenirea bolilor si incurajez acest lucru, dar nu prin alte pacate.
Adevarat, nu putem sa ne ferim de un pacat facand altul si sa ne consideram cu adevarat crestini. Cu toate acestea, a spune "pazeste fecioria" este un cuvant cu mult prea greu pentru oamenii din ziua de astazi, care nu mai primesc asceza in viata lor.

Nu cunosc nici o alta alternativa, in afara de cele doua: prezervativ sau abstinenta.
Cand e pus sa aleaga intre un rau si un bine, crestinul nu se afla in fata unei alegeri, ci in fata unei singure solutii, anume "binele".
Grea situatie. Dea Domnul lumina si putere celor ce sunt pusi in fata acesteia.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.11.2010, 15:09:16
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Adevarat, nu putem sa ne ferim de un pacat facand altul si sa ne consideram cu adevarat crestini. Cu toate acestea, a spune "pazeste fecioria" este un cuvant cu mult prea greu pentru oamenii din ziua de astazi, care nu mai primesc asceza in viata lor.

Nu cunosc nici o alta alternativa, in afara de cele doua: prezervativ sau abstinenta.
Cand e pus sa aleaga intre un rau si un bine, crestinul nu se afla in fata unei alegeri, ci in fata unei singure solutii, anume "binele".
Grea situatie. Dea Domnul lumina si putere celor ce sunt pusi in fata acesteia.
Pe mine intotdeauna m-a nelamurit ceva:
Cand este vorba de crestini, li se cere sa nu aiba relatii sexuale cu oricine, ci numai cu propriul sot sau propria sotie. Nu de ei este deci vorba cand avem de a face cu stavilirea bolilor transmisibile sexual.
Prezervativul nu este permis in BC din cauza efectului anticonceptional, nu din cauza efectului de protectie de boli.
Cei care recomanda folosirea prezervativului o fac pentru oamenii care nu traiesc dupa morala crestina. Ar fi oare mai moral entru cineva care are relatii cu diversi parteneri sa isi dea drumul la facut copii fara control? Cine s-ar ocupa de acesti copii?
Mie mi se pare ca pentru acesti oameni, mai moral ar fi, pe de o parte, macar sa nu aduca pe lume copii pana nu se potolesc si nu au un partener stabil, si pe de alta, macar sa nu contribuie la raspandirea bolilor sexuale. deci, folosirea prezervativului este mai morala decat nefolosirea lui, pentru acesti oameni. Banuiesc ca asta a vrut sa spuna si papa.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.11.2010, 16:26:57
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Si totusi...eu nu vad nicio diferenta intre cei care umbla prin scoli, echipati cu banane si prezervative...cu scopul de a instrui elevii in folosirea prezervativelor... si BC...desi ar fi una, cei din Africa vor primi prezervative avand imaginea papei imprimata pe ambalaj.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.11.2010, 17:36:55
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ar fi oare mai moral entru cineva care are relatii cu diversi parteneri sa isi dea drumul la facut copii fara control? Cine s-ar ocupa de acesti copii?
Dupa parerea mea, daca ar fi asa, s-ar reduce numarul cazurilor de desfranare, pentru ca ar implica multe responsabilitati si probabil ar astepta pana la casatorie.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.11.2010, 18:06:33
Ovidiu Vasile Pop Ovidiu Vasile Pop is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: europa
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
... in unele cazuri (in special pentru a opri raspandirea virusului HIV).

Mi se pare salutara pozitia Papei: http://www.heraldscotland.com/news/w...fied-1.1069795
Frati,intru credinta Ortodoxa,oare ce invatam in biserica ?...Daca azi si noi admitem folosirea prezervativului ca un mijloc de evitare a bolilor venerice,maine vom ADMITE cine stie ce...cult eretic,pentru a ne mantui! Sigur,sub pretextul ca Ortodoxia nu tine "pasul" cu lumea moderna (adica nu trece la francmasonerie) sau ca nu "raspunde" cerintelor momentului.NU,asta nu-i o solutie nici chiar de moment. Se stie foarte bine de ce-i saracie in Africa...e pentru bogatiile naturale,care constituie materia prima a industriilor tarilor "bogate". Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.11.2010, 18:37:37
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ovidiu Vasile Pop Vezi mesajul
Frati,intru credinta Ortodoxa,oare ce invatam in biserica ?...Daca azi si noi admitem folosirea prezervativului ca un mijloc de evitare a bolilor venerice,maine vom ADMITE cine stie ce...cult eretic,pentru a ne mantui! Sigur,sub pretextul ca Ortodoxia nu tine "pasul" cu lumea moderna (adica nu trece la francmasonerie) sau ca nu "raspunde" cerintelor momentului.NU,asta nu-i o solutie nici chiar de moment. Se stie foarte bine de ce-i saracie in Africa...e pentru bogatiile naturale,care constituie materia prima a industriilor tarilor "bogate". Doamne ajuta.
Domnule draga, eu nu am cunostinta de francmasonerie sau alte asa-zise puteri oculte actuale. Eu incerc sa inteleg realitatea din jur fara sa apelez la idei preconcepute.
Dumneata nu ai siguranta ca saracia in Africa se datoreaza exclusiv sau in cea mai mare parte materiilor prime pe care bogatii le procura de-acolo.
Cand tara in care traiesti are o clima foarte nefavorabila (seceta, nimic din ce cultivi nu creste, samd), teritoriile locuibile sunt supra-supra aglomerate (cu familii care au si cate 10 copii), analfabetismul e la el acasa, triburile se razboiesc de cand tarile occidentale fost-colonialiste au tras linii pe harta Africii si au delimitat noile state, iar mortalitatea infantila este extrem de ridicata... cum sa te astepti sa fii bogat?
Pe mine nu ma intereseaza conspiratiile, ma uit doar la ce se intampla acolo si vad ca atunci cand se incearca stavilirea bolilor, se pun mai marii religiilor crestine de-a curmezisul.
Atunci sa asteptam sa mai moara cateva milioane de subnutriti...
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.11.2010, 19:34:46
Ovidiu Vasile Pop Ovidiu Vasile Pop is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: europa
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Domnule draga, eu nu am cunostinta de francmasonerie sau alte asa-zise puteri oculte actuale. Eu incerc sa inteleg realitatea din jur fara sa apelez la idei preconcepute.
Dumneata nu ai siguranta ca saracia in Africa se datoreaza exclusiv sau in cea mai mare parte materiilor prime pe care bogatii le procura de-acolo.
Cand tara in care traiesti are o clima foarte nefavorabila (seceta, nimic din ce cultivi nu creste, samd), teritoriile locuibile sunt supra-supra aglomerate (cu familii care au si cate 10 copii), analfabetismul e la el acasa, triburile se razboiesc de cand tarile occidentale fost-colonialiste au tras linii pe harta Africii si au delimitat noile state, iar mortalitatea infantila este extrem de ridicata... cum sa te astepti sa fii bogat?
Pe mine nu ma intereseaza conspiratiile, ma uit doar la ce se intampla acolo si vad ca atunci cand se incearca stavilirea bolilor, se pun mai marii religiilor crestine de-a curmezisul.
Atunci sa asteptam sa mai moara cateva milioane de subnutriti...
Doamna draga,eu sant de credinta Ortodox,asa ca ce spun cei de alte credinte ,e treaba lor.Eu mi-am spus parerea si am indraznit sa mai spun si altceva in completare,fara sa jignesc pe nimeni.Iertare,iertare,iertare. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.11.2010, 19:43:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ovidiu Vasile Pop Vezi mesajul
Doamna draga,eu sant de credinta Ortodox,asa ca ce spun cei de alte credinte ,e treaba lor.Eu mi-am spus parerea si am indraznit sa mai spun si altceva in completare,fara sa jignesc pe nimeni.Iertare,iertare,iertare. Doamne ajuta.
Scuze ca intervin si eu dar banuiesc ca nu ati inteles topicul. Aici se cer solutii, parinte, nu lamentari fara sfirsit si filozofii fara finalitate practica. Aveti ceva care sa sustina teoria dumnezvoastra sau doar facem discutii?
Ce propuneti in schimbul prezervativului?.. si pentru boli si pentru controlul populatiei si implicit oprirea foametei cronice?

In schimb daca nu aveti nimic cu ce ortodoxia poate ajuta PRACTIC, mai bine ascultati poate la altii ce au de oferit CA SOLUTIE!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa este pe cale de a pescui un pește mare Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 17 13.02.2012 22:26:45
CEDO admite organizarea clericilor în sindicat. bob2909 Stiri, actualitati, anunturi 22 03.02.2012 23:32:26
Folosirea limbajului costel Generalitati 3 02.06.2011 23:40:57