Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1511  
Vechi 09.03.2011, 08:38:15
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

in Biserica Ortodoxa sunt minuni multe, de la Dumnezeu, spre deosebire de alte religii, care si-au pierdut puritatea si conexiunea cu Dumnezeu, acolo a venit satana cu lucrarile lui.
  #1512  
Vechi 09.03.2011, 15:23:15
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
De unde stii ca ai primit Duhul Sfant?
Nu exista sa-I ceri lui Dumnezeu Duhul Sfant si sa-ti dea alt duh. Crezi ca Dumnezeu ar fi capabil de asa ceva?

Acum te intreb eu: tu de unde stii ca ai Duhul Sfant?

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
De unde stiti ca Duhul Sfant vine la niste oameni care au credinta din 1907...?
Doh, eu am credinta din 1997, nu din 1907... Nu sunt atat de batrana...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1513  
Vechi 10.03.2011, 00:15:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu exista sa-I ceri lui Dumnezeu Duhul Sfant si sa-ti dea alt duh. Crezi ca Dumnezeu ar fi capabil de asa ceva?

Acum te intreb eu: tu de unde stii ca ai Duhul Sfant?
Tot timpul vrajmasul lupta sa ne insele, mai ales pe cei credinciosi. In pateric sau vietile sfintilor putem citit nenumarate cazuri de credinciosi care au ajuns inselati, unii chiar sporiti.

Noi stim ca avem harul Duhului Sfant in Biserica datorita dovezilor prezentei harului, adica a minunilor de la Dumnezeu. Despre deosebirea minunilor de la Dumnezeu si a celor de la vrajmasul e o alte discutie, mult mai lunga.
  #1514  
Vechi 10.03.2011, 08:46:12
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tot timpul vrajmasul lupta sa ne insele, mai ales pe cei credinciosi. In pateric sau vietile sfintilor putem citit nenumarate cazuri de credinciosi care au ajuns inselati, unii chiar sporiti.

Noi stim ca avem harul Duhului Sfant in Biserica datorita dovezilor prezentei harului, adica a minunilor de la Dumnezeu. Despre deosebirea minunilor de la Dumnezeu si a celor de la vrajmasul e o alte discutie, mult mai lunga.
Exact, si noi discutam aici despre vorbirea in limbi la penticostali, chiar daca penticostalii se vor simti atacati. Noi nu dorim moartea nimanui, ci sa se intoarca la Credinta adevarata, data sfintilor odata pentru totdeauna.
Se pune intrebarea: cum se face ca penticostalii vorbesc aproape toti in limbi, acolo e o regula generala, desi multi dintre ei nu sunt nici pe departe atat de morali si curati cu inima in comparatie cu ortodocsii. De ce nu a primit niciun ortodox pana acum aceste limbi? De ce?
  #1515  
Vechi 10.03.2011, 10:00:07
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu exista sa-I ceri lui Dumnezeu Duhul Sfant si sa-ti dea alt duh. Crezi ca Dumnezeu ar fi capabil de asa ceva?

M-a impresionat acest raspuns de pe un forum NP:


Mircea citează Biblia și sublinează autoritatea pe care o are Duhul Sfânt în a împărți darurile spirituale, nu după cum voim noi, ci DUPA CUM VOIEȘTE EL. Asta-i cheia, fraților! Cu această cheie descifrăm ce se întîmplă în timpul nopților de stăruințe penticostale.

Ce exemplu clar avem însă în Biblie cu privire la faptul că Duhul Sfânt împarte darurile spirituale DUPA CUM VOIEȘTE EL? 1 Corinthians 12:28-30. "Și Dumnezeu a rânduit în Biserică, întâi apostoli; al doilea, prooroci, al treilea, învățători; apoi, pe cei ce au darul minunilor, apoi pe cei ce au darul tămăduirilor, ajutorărilor, cârmuirilor, și vorbirii în felurite limbi. Oare toți sunt apostoli? Toți sunt prooroci? Toți sunt învățători? Toți sunt făcători de minuni? Toți au darul tămăduirilor? Toți vorbesc în alte limbi? Toți tălmăcesc?"

Construcția gramaticală din limba originală subînțelege răspunsului negativ la întrebările scrise de Pavel. Deci nu toți vorbesc în limbi... De ce? Pentru că Duhul Sfânt ÎMPARTE darurile după cum VOIEȘTE EL, nu credincioșii... Are Duhul această autoritate de a hotărî? Desigur, pentru că El este o Persoană divină. De aceea noi trebuie sa ne supunem voinței Lui și trebuie deasemenea să “umblăm după îndemnurile” Lui. Observați în Romani 8 cât de mult accentuează Pavel ideea umblării sau ascultării de îndemnurile Duhului. El repetă de mai multe ori această idee. Ba mai mult, el chiar spune că cine nu are Duhul lui Hristos (în context: ca să umble după îndemnurile Lui) “nu este al lui Hristos”.

În concluzie, cei care nu ascultă de îndemnurile Duhului, sau nu se supun voinței Sale, nu sunt ai lui Hristos. Corect? Pentru că Duhul ne aduce în inimă pe Isus, și dacă nu-L avem în noi pe Isus, nu suntem ai Lui.

Acum veniți cu mine să participăm împreună cu penticostalii la un set de stăruințe. Fiți însă “numai ochi și urechi” ca să nu pierdem nici un amănunt din ceea ce se petrece acolo....

De multe ori stăruințele se prelungesc de-alungul nopților, și se insistă în rugăciune chiar cu strigăte. Pentru ce? Pentru primirea Duhului. Dar mintea noastră fiind astfel foarte obosită din lipsa de somn, nu este oare posibil ca să fie luată mai ușor în primire de un alt duh?

Când stăruim cu atâta insitență ca Dumnezeu să ne dea darul pe care îl vrem noi și nu Duhul Sfânt, oare nu este aceasta o sfidare a voinței și a autorității Duhului Sfânt?

Și nu sunt aceste stăruințe care continuă chiar și în timpul nopții, o încercare de a forța pe Dumnezeu ca la rândul Său să forțeze voința Duhul Sfânt și să ne dea astfel darul pe care-l vrem noi? Și aceasta în ciuda declarației inspirate a Scripturii care spune că nu toți primesc vorbirea în limbi...

Nu cumva este acolo cineva care ne va pretinde să fim lăsați pe mâna lui? Doamne, zice el, nu vezi că aceștia în realitate nu vor pe Duhul Sfânt ca Stăpân, pentru că se împotrivesc voinței Sale și insistă să primească darul dorit de ei, nu de Duhul Tău... De aceea, pentru că ei sfidează voința Duhului divin, ei nu trebuie să aparțină Lui, ci mie...

De multe ori acel individ nevăzut, care dă târcoale la stăruințe, încurajează la o prelungire a stăruinței până se va primi darul dorit cu atâta ardoare... Și cum face aceasta? Prin mesaje false de la “profeți” falși. Iată un exemplu concret:

O soră Z a participat la o stăruință, dar nu a primit botezul Duhului a cărui dovadă zis "sigură" de recunoaștere este vobirea în limbi... Ea a participat și la a doua stăruință, dar degeaba... Sora Z probabil că a fost descurajată și înclinată să renunțe, pentru că ea primește o “descoperire” de la profeteasa bisericii care-i spune: “Am avut o vedenie și am văzut un porumbel alb care a zburat mai întâi deasupra capului fratelui X, apoi a venit deasupra capului tău si a făcut câteva mișcări cu aripile sale, a părut că ar vrea să rămână pe capul tău, dar apoi s-a ridicat și s-a îndreptat spre o altă persoană...”

Din această vedenie sora Z înțelege că la cea de a doua stăruință a fost foarte aproape de primirea limbilor ca dovadă a botezului cu Duhul Sfânt, și astfel ea este prezentă și la cea de a treia stăruință, când ea primește într-adevăr darul limbilor penticostale. Impactul acestei vedenii va fi așa de puernic încât toată viața nu va uita că Dumnezeu i-a dat o descoperire prin care a îndemnat-o să persevereze și că acea vedenie a fost adevărată, pentru că s-a împlinit chiar în următoarea ocazie de stăruință. Încearcă să convingi pe sora Z că este pe o cale greșită... Nu vei reuși pentru că ea se va încrede în acea vedenie care s-a împlinit chiar la stăruința următoare.

A fost însă acea vedenie de la Dumnezeu? Să lăsăm deoparte acum semnele biblice de recunoaștere a unui profet adevărat și să judecăm doar vedenia. A fost ea de la Dumnezeu? De ce nu? În primul rând pentru că vedenia a încurajat la o stăruință în rugăciune prin care se ignoră, ba chiar se sfidează voința și autoritatea Duhului Sfânt, așa cum am arătat mai sus. Și în al doilea rând pentru că vedenia a încurajat participarea la o stăruință pentru a primi o contrafacere a darului limbilor. Mulți se încred orbește în darurul limbilor numai pentru că este amintit în Biblie, dar ei nu intră mai adânc în textul Bibliei ca să poată recunoaște contrafacerea acestui dar în zilele noastre.

În concluzie, eu te întreb iubite frate și stimată soră, va strica Dumnezeu armonia perfectă dintre Persoanele divine numai pentru a-ți satisface o dorință care în realitate sfidează autoritatea divină Duhului Sfânt? Va da Dumnezeu la o parte voința Duhului Sfânt numai ca să împlinească voința ta? Va veni Duhul Sfânt să-ți dea darul vorbirii în limbi pe o cale care-L umilește și-L face să treacă peste ceea ce El a inspirat să se scrie în Biblie? În cazul acesta ar mai fi Biblia infailibilă? Va mai fi oare adevărat că Dumnezeu dă Duhul Sfânt celor ce “ascultă de El” (Fapte 5:32).

Oare nu ar trebui să luăm în serios avertizarea inspirată care spune: “Prea iubiților, să nu dați crezare oricărui duh, ci să cercetați duhurile, dacă sunt de la Dumnezeu; căci în lume au ieșit mulți prooroci mincinoși.” ???? 1 John 4:1
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1516  
Vechi 10.03.2011, 14:24:35
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Deci, Geony, tu de unde stii ca ai Duhul Sfant?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1517  
Vechi 10.03.2011, 14:45:05
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Deci, Geony, tu de unde stii ca ai Duhul Sfant?
Din smerenie am sa ocolesc aceasta intrebare... eu nu sunt "fariseu" sa ma laud ca am ceva sau ca sunt vrednic de vreun dar de la Duhul Sfant...etc.
Cand vine vorba de persoana mea, tac! intelegi?
Duhul Sfant (a 3-a Persoana) nu locuieste in nimeni, alte "duhuri Sfinte" isi mai gasesc locasuri.
BO invata ca Harul Sfintitor ce se revarsa din Duhul Sfant locuieste in om....
Daca nu vorbesc in limbi neintelese, daca nu fac proorocii, daca nu fac minuni inseamna ca nu am "Duhuri Sfinte" in mine...si nici nu am nevoie de acele Duhuri Sfinte care face valva si dereglari mintale....

PS. cum comentezi postarea de sus...dupa mine e OK!; e ceea ce incerc sa spun eu pe aici...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1518  
Vechi 10.03.2011, 15:05:19
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Din smerenie am sa ocolesc aceasta intrebare... eu nu sunt "fariseu" sa ma laud ca am ceva sau ca sunt vrednic de vreun dar de la Duhul Sfant...etc.
Cand vine vorba de persoana mea, tac! intelegi?.
Bun. Cum stii atunci ca cineva [nu tu] are Duhul Sfant?

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
PS. cum comentezi postarea de sus...
E subiectiva. Si dezbate un subiect care nu ma preocupa; cel putin in acest moment...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1519  
Vechi 12.03.2011, 12:24:10
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Si l-am primit la penticostali.
Stiti care e problema dumneavoastra? faceti exact ca acei pseudocrestini care spuneau: "eu sunt al lui Apolo", "eu sunt al lui Chifa" - dandu-L la o parte pe Cristos, care este Acelasi pt toti crestinii; cu alte cuvinte, acel botez cu Duhul pe care l-ati primit la penticostali, se datoreaza penticostalilor sau lui Dumnezeu? daca nu erau penticostalii, nu ati fi primit acel botez? in ce masura penticostalii au contribuit la acest botez? Stiti ce scrie in Scripturi? ca toti fiii lui Dumnezeu sunt calauziti de Duhul Sfant. Asta pentru ca toti cei care fac voia lui Dumnezeu, primesc Duhul. Chiar termenul "crestin" inseamna "uns", vine de la Hristos, Unsul. Deci nu exista crestini care sa nu aiba Duhul Sfant. Esti crestin, al lui Hristos, ai Duhul. Acum, mantuirea nu e personala? de ce o religie neoprotestanta, cu atatea hibe, ar avea un cuvant de spus intr-o lucrare care este numai a lui Dumnezeu, facuta pentru copiii Lui? Stiti de ce v-ati dus la penticostali, in loc sa ramaneti in Ortodoxie? pentru ca aceia v-au promis ca primiti exact ceea ce nici ei nu au, si anume Duhul Sfant. De parca vi l-ar da un om, sau o grupare religioasa ! Doh!
  #1520  
Vechi 12.03.2011, 12:39:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Stiti care e problema dumneavoastra? faceti exact ca acei pseudocrestini care spuneau: "eu sunt al lui Apolo", "eu sunt al lui Chifa" - dandu-L la o parte pe Cristos, care este Acelasi pt toti crestinii; cu alte cuvinte, acel botez cu Duhul pe care l-ati primit la penticostali, se datoreaza penticostalilor sau lui Dumnezeu? daca nu erau penticostalii, nu ati fi primit acel botez? in ce masura penticostalii au contribuit la acest botez? Stiti ce scrie in Scripturi? ca toti fiii lui Dumnezeu sunt calauziti de Duhul Sfant. Asta pentru ca toti cei care fac voia lui Dumnezeu, primesc Duhul. Chiar termenul "crestin" inseamna "uns", vine de la Hristos, Unsul. Deci nu exista crestini care sa nu aiba Duhul Sfant. Esti crestin, al lui Hristos, ai Duhul. Acum, mantuirea nu e personala? de ce o religie neoprotestanta, cu atatea hibe, ar avea un cuvant de spus intr-o lucrare care este numai a lui Dumnezeu, facuta pentru copiii Lui? Stiti de ce v-ati dus la penticostali, in loc sa ramaneti in Ortodoxie? pentru ca aceia v-au promis ca primiti exact ceea ce nici ei nu au, si anume Duhul Sfant. De parca vi l-ar da un om, sau o grupare religioasa ! Doh!
Penticostalii nu au niciun Botez cu Duhul Sfant. Biserica ortodoxa nu recunoaste Botezul in afara ei. Noi stim ca avem Duhul Sfant lucrator prin Sfintele Taine. Ca dovada sunt darurile Sfantului Duh, minunile.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10