Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.10.2011, 17:22:06
Daiana Daiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.10.2011
Mesaje: 1
Implicit Viata mea

Buna ziua!
Am cautat mult un site, respectiv forum unde sa pot sa imi spun si eu o mica parte din povestea vietii mele.
Ma numesc Diana, am 16 ani si locuiesc impreuna cu mama si bunicii mei intr-o mica casuta dintr-o statiune.
De mica am fost crescuta doar de mama,tatal si cei din familia lui abandonandu-ma in momentul in care au aflat ca sunt fata nu baiat. Tatal meu a murit intr-un accident de masina acum 8 ani. Din frageda copilarie am fost un copilas rasfatat, plangacios, sensibil. Dar totusi problemele mele au inceput de aproximativ 1 an, perioada care coincide cu gasirea de catre mine a adevaratei iubiri, un baiat de 18 ani (ii va implini acum, in noiembrie), din alt oras.
Din prima clipa ne-am iubit enorm si acum (pe 25 octombrie am implinit 1 an si 2 luni de relatie) ne iubim la fel de mult, chiar mai mult daca e posibil.
Mama ma nu a fost niciodata de acord cu el din motive mai mult sau mai putin plauzibile.Unul dintre ele este ca din primele saptamani de cand am fost impreuna am inceput sa vorbim destul de mult la telefon, cam cat ar vorbi niste persoane aflate una langa cealalta.A doua problema ar fi ca lui ii spun absolut totul despre ce se intampla si el, datorita faptului ca tot timpul ma critica sau ma dezaproba am ajuns sa nu ma pot destainui total sau chiar sa o mint cu anumite chestii.Alte motive sunt ca : dupa parerea ei el ma distrage de la tot (scoala, somn, discutii cu ea etc) fapt ce NU este deloc adevarat, ca este de inaltimea mea(sau cu 3-4 cm mai mare) iar ea, in imaginatia ei ma vede cu cineva peste 1,90 (tin sa spun ca am 1,66 inaltime) si multe altele.
Ura ei fata de el a izbucnit atunci cand el a venit prima data la mine, cu o saptamana dupa ziua mea.Ea, cum ii este obiceiul, a puso pe bunica mea sa ne supravegheze mai rau ca si pe copii de 3 ani, mama fiind acasa la iubitul ei. Bunica, femeie de moda veche, a dat buzna in camera noastra in timp ce eu si cu el ne uitam la un film (Titanic mai exact) si ne tineam strans in brate in pat. Atunci a turbat : a inceput sa zbiere la noi ca eu sunt o curva, ca ne regulam de fata cu ea, ca suntem mai rau ca niste porci si multe altele.Dupa tot circul facut a pus mana pe telefon si a sunato pe mama pt a o "chema de urgenta" acasa sa vada ce "parasuta de fata" a crescut. Eu si cu prietenul meu i-am explicat dar amandoua se coaliasera de la inceput (tin sa precizez ca de la inceputul relatiei ele nu au fost de acord ca eu la 15 ani sa am un iubit, baiatul despre care este vorba in aceste randuri fiind doar al doilea iubit al meu, primul fiind efectiv izgonit de langa mine de catre mama mea) sa ne desparta.
Cand prietenul meu a plecat acasa (noi avem o relatie la o distanta de 300km) amandoua s-au apucat sa il jigneasca, sa il injure, sa ii zica in fel si chip de fata cu mine stiind ca ma randeste acel lucru enorm.
La cateva luni dupa plecarea lui a venit unchiul meu din America si bunica mea a plecat cu el si sotia lui la parintii sotiei.Cand el si cu bunica mea s-au intors mare imi fu mirarea cand aud ca bunica ma zugravise pe mine drept o curva de ultima speta si pe el drept un tigan sarac si nespalat. Am acceptat asta, am inchis ochii cu speranta ca poate vor inceta si nu ma vor mai rani atat. Pe naiba! Unchiul meu, bunica mea si mama au inceput sa isi bata joc de mine toti deodata, sa isi bata joc de el si multe altele.Aceea a fost singura perioada cand nu prea stateam acasa : dmineata pana la 1 eram la scoala si de la 1 pana la 10 seara eram in oras, plimbanduma singura pe strazi.
A trecut si asta. La putin timp dupa ce a plecat unchiul meu s-a intamplat cel mai groaznic lucru : m-am certat cu prietenul meu deoarece m-a prins flirtand cu un amic pe yahoo. Nu aveti idee cat a trebuit sa il conving ca nu a fost nimic, ca nu se va mai intampla, si ca sa fie cu ciresica in varf, scumpa mea mama s-a gandit sa puna paie pe foc : a inceput sa fabuleze ca iubitul meu este un drogat, ca face orgii, vilouri, sex in grup, ca bea si toate grozaviile. Cand am intrebat-o cum de i-a venit ideea raspunsul a fost : am sursele mele, tu trebuie sa te desparti de el. Din momentul ala eu mi-am pierdut TOATA incredere pe care am avuto in mama mea. Pentru mine ea era un dusman la scara redusa : ura ce iubeam eu, ranea ce iubeam, ma ranea cu tot ce ii incredintasem.
Un lucru care l-am uitat sa il precizez : de cand am inceput sa vorbesc cu actualul meu prieten, scumpa mea mama imi verifica regulat mesajele, poate poate vede ceva compromitator.
Si acum, sa mai scurtam povestea, trecem la ziua de ieri.(27.10.11)
Eu, pe timp de scoala, datorita faptului ca sunt cu "persoana nepotrivita" am restrictie la calculator in timpul saptamanii iar eu mi-am luat angajamentul ca voi ajuta la scoaterea unui film de pe internet. Am sunat-o pe scumpa mea mama sa o rug sa ma lase sa intru si raspunsul a fost un NU raspicat deoarece eu o mint si m-am coaliat cu EL (asa ii zice ea) ca sa stam impreuna la pc.Eu m-am suparat deoarece toata clasa conta pe mine si nu m-am putut abtine si i-am trimis un nesaj iubitului meu cu simplul text : "idoata e si maicamea".Nimic mai mult.
Cand a ajuns acasa eu eram in dus si telefonul era pe pat. Cum ii era ei obiceiul a sarut la el sa ma controleze ca poate-poate gaseste mesaje (eu imi facusem obiceiul sa le sterg de fiecare data dar nu imi imaginam ca primul lucru pe care il va face nu va fi sa se descalte sau sa isi dea jos paltonul ci va fi sa imi controleze mie mesageria). Si chiar a facut-o, a gasit ceea ce cauta. Atunci a luat foc. A venit peste mine in baie, a aruncat cu telefonul pe gresie si a inceput sa tipe ca da ca asa este ea e idioata dar mai idioata sunt eu ptr ca eu mananc cacatul lui (expresia ei preferata, va rog scuzati limbajul ce va urma), ca dupa ce il mananc ma mai ling in jurul gurii nu ma sterg, ca sunt o curva, ca oricum ea s-a gandit sa plece din tara in vara asta dar a ramas pt mine, ca va muri si eu cu el vom fi fericiti, ca vom juca pe mormantul ei, ca ii e rusine ca m-a nascut si multe altele. Toate doar ptr un singur mesaj. Eu i-am explicat dar nu a facut decat sa ma faca mincinoasa, ca nu e adevarat, nu aveam nici o treaba cu pc ptr clasa, ca stateam cu el etc.
Eu la ora 9 m-am bagat in pat dar din 30 in 30 de minute pana la ora 11 venea la mine in camera repetand ce am zis inainte. Scena s-a repetat si azi dimineata.
NU stiu ce sa mia fac, nu mai suport. Sunt OM! Indur "parerile ei legate de relatia mea" de mai bine de 1 an. De multe ori am zis ca vreau sa ma sinucid dar de fiecare data el a fost cel care m-a oprit, nu mama mea, cu persoana pe care ea o uraste din tot sufletul. Acea persoana i-a salvat copilul de la moare. Si acum, sa fiu sincera cu voi, daca nu as fi cu el,asta ar fi fost soarta mea. Cred in Dumnezeu, ma rog in fiecare seara ptr o mana de ajutor dar ma intreb ; de ce mi se intampla toate mie? De 2-3 zile incoace ma rog neincetat la Dumnezeu sa se indure de suferinta mea si sa ma ia la el deoarece nu vreau sa ma duc singura, neinvitata, chiar daca in timp ce va scriu aceste randuri am acest gand si nu cred ca voi scapa de el.

Va multumesc ceror care au avut rabdare sa citeasca tot ce am scris eu aici si va rog din suflet, nu ma criticati, sunt absolut satula de critici
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.10.2011, 18:01:38
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Ceea ce ai scris aici, mi se pare foarte trist. Sincer nu stiu cu ce as putea eu sa te ajut, ca sunt lipsit de orice idee sau mai rau de atata experienta in a da un sfat cum trebuie, dar iti zic doar atata. Tu ar trebui sa fii tare incontinuare, iar daca prietenul tau este cel care te scapa mereu din astfel de , momente triste, si tine la tine, inseamna ca poate te iubeste in adevaratul sens al cuvantului. Iti zic ce mi s-a zis si mie odata : " Toata astea vin cu un anumit scop, trebuie sa le induri, caci fiecarui om nu i se da mai mult decat poate duce. " Poate la sfarsitul acestor probleme, vei avea in sfarsit putina liniste. Nu stiu deloc cum as putea sa te ajut. Nadajduieste in Mila si marea Lui Iubire fata de oameni, ca iti va lumina mintea, iti va da o mana de ajutor, caci Dumnezeu este mare, iar El nu lasa la greu pe nimeni. Tinete aproape de el, mergi la Biserica, spunei unui parinte sa te ajute, incearca daca poti aceste lucruri. Iubirea adevarata nu consta, in fericirea pe care o ai zi de zi, chiar in aceste moment grele , de cumpana ca sa zic asa, va intareste pe voi doi. Iar pe mama ta, dupa parerea mea, laso asa cum este ea, daca nu o sa isi dea seama pana la urma cum sta situatia , dar tine totusi la ea. Bunica ta , sunt de aceeasi parere, laso inpace in legea ei.
Tinete tare, nadajduieste, roagate, si cel mai multe daca poti , si chiar iti recomand asa ceva, spune in fiecare zi de cate ori poti tu , cand ai sa poti, in minte, sau cu voce, cand esti singura, sau stat in pat , aceasta rugaciune: Doamne Iisuse Hristoase , Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa !
Este o rugaciune scurta, care chiar te va ajuta sa te intareasca sufleteste.
Tinete tare, nadajduieste, roagate cat poti, roagate adesea cu smerenie, si mergi incontinuare. Sinuciderea nu inseamna nimic, ci doar atata, lasitatea de a merge mai departe. Omului nu ii este dat sa piara, dar nici sa dispere, ci sa lupte pana la capat.
Dumnezeu sa te binecuvinteze domnisoara, sa iti dea putere sa mergi mai departe si sa fii tare. Si nu uita de rugaciunea ce mica, cat poti tu sa o spui mereu ! Ai incredere " Puterea Lui Dumnezeu este mare ! "

( scuzatimi scrisul, conteaza mult mai mult sa dai un sfat bun decat sa se vada cum ai scris )
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "

Last edited by Darkanian; 28.10.2011 at 18:04:02.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.10.2011, 18:06:14
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Dar care e intrebarea?
Oricum, situatia nu e deloc buna. Nu e bine ca viata ta sa graviteze in jurul acestui baiat. Cel mai probabil nu te vei casatori cu el si nu merita sa-ti irosesti atata timp.
Ar fi bine (daca ne ceri sfatul in legatura cu ce sa faci...) sa-ti gasesti un hobby, o ocupatie, sa te apuci de gatit, de ingrijit plante, de pictat, sa te ocupi de scoala etc. Sau sa tricotezi.
Si nu e bine sa va imbratisati in pat. Mai mult decat in cazul fetelor, la varsta asta baietii au o furtuna de hormoni si cu greu isi pot stapani dorinta.
E neplacut sa stii ca mama te controleaza, dar sigur nu ar vrea sa ramai gravida, sa faci avort sau sa devii dependenta de baiatul asta. O faci pentru ca iti vrea binele, chiar daca nu e cel mai frumos lucru, intradevar.
Exista pe net o carte foarte buna care te-ar putea ajuta, se numeste Dragoste sau dependenta de Brenda Schaeffer.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.10.2011, 20:29:55
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Cred ca maica-ta este geloasa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.10.2011, 21:00:27
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Incearca sa mergi la spovedanie si povesteste-i parintelui la care te spovedesti necazul tau. La 16 ani, problemele par fara iesire in mintea noastra. Nimic nu merita in lumea asta viata noastra, pentru ca numai una ai. Si eu tin minte, un an intreg am plans zi de zi pentru doua saptamani petrecute cu un baiat la varsta de 14, 15 ani. La fel, ma rugam la Dumnezeu sa ma ia la el, nu dormeam noptile, iar ziua la liceu aratam de parca as fi venit direct din ceva bar. La fel, fara liniste in casa. Sunt varste tare grele, sa nu simti ca esti singura in greutatile tale, fiecare trecem prin intamplari asemanatoare in unele momente ale vietii, dar, daca ai tu rabdare si daca-ti aduni puterea sa mergi la spovedanie, lucrurile se vor mai linisti.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.10.2011, 09:48:41
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Părerea mea este că plecați de la o prezumpție greșită: aceea că mama vă vrea răul. Ce-ar fi să vă gândiți că poate că nu vă vrea răul, că a făcut și face mult pentru dv. Poate că da, e un pic îngrijoarată că fiica pe care o consideră "fata ei" dă semne că vrea să iasă din cuib și poate că nu înțelege că, de fapt, chemarea ei nu este aceea de o ține închisă în cuib, ci aceea de a o învăța să zboare, de a-i arăta cum se deosebesc locurile bune de cele periculoase, de a o pregăti pentru ca să aibă și ea un cuib al ei. Mamele au și ele probleme de înțelegere a misiunii lor, ca și fiicele: asta nu înseamnă că aveți o mamă fundamental rea sau orientată împotriva dv.

În sfârșit, cred că e vremea să creșteți nu numai în cele sentimentale, ci și în credință. A crede nu înseamnă a crede că Dumnezeu există, nu înseamnă a crede într-un "Dumnezeu al filozofilor", ci în Dumnezeu cel Viu, care neîncetat este lângă noi. El este mâhnit când folosiți unele expresii ca "pe naiba !". Oare Sf Fecioară le-a folosit ? Oare ea trimetea mesaje pe hârtie (că nu erau SMS-uri atunci) cu textul "idioată mai e și maică-mea (Sf Ana)". V-o imaginați astfel ? Încercați să semănați cu ea cât mai mult.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.10.2011, 12:04:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Diana, la 15..16 ani, încă mai crezi că tot ce zboară se mănâncă. Nu e așa, uită-te la un avion, de exemplu.
La 15..16 ani ar trebui să te preocupe școala, educația, cititul, sportul, nu "adevărata iubire" pe care o să o tot găsești... Și dacă o vrea bunul Dumnezeu să fie adevărata iubire, după ce-ți desăvârșești educația, cu voia mamei tale, se va împlini și iubirea ta.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cursul vietii sinucidere

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 20:53:52
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 09.12.2010 00:54:23
Viata Dracilor Sf.Asteapta Generalitati 45 31.07.2010 15:05:09
cum e viata....... simi Generalitati 7 08.07.2008 22:34:17
viata monahala irinarel Generalitati 11 20.03.2008 17:35:25